Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Vrlo simplifikuješ jednu jako veliku i šaroliku organizaciju. U vremenu kada je Qutb bio jedan od najuticajnijih članova njegova učenja su bila ta koja su pozivala na Juhad. S tim što je on bio okrenut i ka "lošim muslimanima". Ta njegova učenja su uticala na stvaranje nekih daleko agresivnijih muslimanskih grupa koje se s pravom nazivaju terorističkim.
ne simplifikujem ja, no ti. kutb je mrtav vec skoro 50 godina. ne poricem da su njegova ucenja uticala na radikalizam u islamskim pokretima, ali ne mogu da posmatram organizaciju po istim osnovama kao pre 50 godina. kada bih tako razmisljala, imala bih opravdanja i za republikance, a mozda i za ds.posebno sto ciljevi mb nisu isti u svim zemljama u kojima postoji ova grupa. a najposebnije, ne procenjujem ih na osnovu onog sto o njima misli americka i izraelska spoljna politika ili mediji.doduse, haaretz se ne uklapa u to.ali posto volis carnegie thinktank, i carothers stoji na liniji koju zastupam.
The Muslim Brotherhood in Egypt today is significantly different from the Islamist movement driven by Ayatollah Khomeini that ended up grabbing power in Tehran. It has renounced violence in both word and deed for decades and undergone a significant process of moderation. It lacks a charismatic leader such as Khomeini and has already confronted limits to its popular backing through its unofficial participation in parliamentary elections. The current protests in Egypt have focused on non-religious concerns and not featured Islamist slogans or objectives. The Muslim Brotherhood will certainly play an important role in post-Mubarak Egyptian politics, but Egypt is not ripe for a radical Islamist revolution.
u zemlji sa preko 80 miliona stanovnika, vecinom sledbenika islama, postojanje i koznervativnog i reformistickog krila mb je sasvim realno i nimalo cudno. cinjenica da uopste postoji mogucnost razlicitih stavova unutar takve grupe je veliki korak napred u arapskom svetu.
Muslimanska grupa sestara je zvanična ženska organizacija MBa i nju čine uglavnom žene i ćerke aktivista grupe. U svom političkom manifestu objavljenom 2007 MB zabranjuje ženama i koptima da upravljaju državom, smatrajući da to nije u skladu sa "socijalnom ulogom žene". To je bio korak unazad za MB. Neki od članova su bili protiv ovakve odluke i to odražava tu šarolikost koja je karakteristična za tako velike grupe ljudi. MB nije ekstremistička grupa i ne treba je kao takvu prikazivati, ali MB jeste grupa koja svoja verovanja bazira na radikalnom tumačenju verskih knjiga. Treba to imati na umu i biti obazriv.
opet, od 2007 je proslo tri godine. u medjuvremenu se mnogo toga dogodilo, pa i to da konzervativci moraju da uzimaju u obzir neka druga kretanja, sto se sasvim lepo videlo tokom ovih protesta. nadam se da ne moram ponovo da prepricavam kako su i koliko zene, da, neke i sa zarom, pa i u burki, bile prisutne i sta su sve radile. polozaj zene u arapskom svetu ima vrlo malo veze sa tim sto pises o sestrama, te je stoga i ovaj egipatski uprising delom i promena u dzender odnosima. koja je spora i bolna, ali se vidi.razumem zapadnjacki strah od radikalizacije islama posle ovih deset godina. ali babarogisati tamo gde ne treba je najpogresnija stvar koja se moze uciniti u ovom trenutku. mb su, iznad svega, pragmatisti, sto se vidi i po najvecem finansijeru i uticajnom clanu. u trenutku kada mogu da udju u vlast a tamo ih ceka sargarepa od 1.5 milijardi dolara godisnje pomoci koja je vise nego neophodna, tesko da ce se petljati u spoljnu politiku niti forsirati islamizaciju koja bi dovela do povlacenja zapadne podrske i pomoci.
Nisi pažljivo čitala. Napisao sam "na poslednjim izboruima na kojima su učestvovali" misleći upravo an 2005. Taj broj od 88 mesta u takvim okolnostima govori o podršci koju imaju. Da te podsetim, tada je i NDP uzela daleko manje mesta ali je pristuipanjem "nezavisnih" napravila ubedljivu većinu.
igras se semantike. mb su ucestvovali na izborima u decembru, bez obzira sto na listicima nije pisalo mb. sasvim je dovoljno novinskih izvestaja da to potvrdi.pricati o mb kao o 'najorganizovanijoj opozicionoj grupi prosto nije tacno. najorganizovaniji su lejbor, kefaya i april koji su u osnovi youth groupe koje su i zapocele sa protestima. cinjenica jeste da su se mb ukljucili, ali oni u najboljem slucaju cine cetvrtinu-petinu ljudi na ulici, i to uglavnom ukljucivanjem u pomoc. demonstrantima se ne obracaju clanovi mb, nema vuka da ih povede. ako ih to cini hezbolahom, onda jebiga.
Ti si vidim vrlo sigurna u njihovu dobronamernost, ja sam ipak oprezniji.
reklo bi se da podmeces stav, ali ajde. nisam sigurna ni u sopstvenu dobronamernost, a kamoli tudju. ali ko sto rekoh gore, ne pada mi na pamet da pravim babaroge unapred. cenim po potezima koje cine: nepostojanje verskog elementa u nastupima, otvorena saradnja sa sekularistom, el baradejem, neisturanje svojih ljudi i kostunicanska prica o ustavu i legalizmu u kojoj se ne pominje sharia niti bilo sta slicno.
Za mene je MB mačka u džaku. Možda se ispostavi da su benigni možda naknadno saznamo da nisu i na to sam hteo da skrenem pažnju. Prevrati u islamskim državama su komplikovaniji nego u evropskim jer imaju i taj (potencijalni) religiozni karakter.
eh, to je to. komplikovano je jer je islam. demohriscani u nemackoj? evandjelisti u americi? zakletva na bibliji? ubistvo abortion doktora kog papa ber orajli pet godina zove ubicom beba... da ne pominjem izrael. islam je bauk. ima razloga za to, istina, ali zasto je opasniji religiozni karakter prevrata kada je u pitanju islam od neokon biblijasenja? zato sto nije "nasa" religija?
Ovo nije lep komentar.
da li je lep ili ruzan, greh na moju dusu, ali na prvih pet-sest strana se pricalo o mb i zasto ulaze u protest. isto vazi i za izbore.
Tema koje se nismo dotakli jeste MB i Israel što dodatno komplikuje situaciju.
zato sto je i to babaroga. ako bih sad napisala da mislim da kakva god vlada nastane u egiptu posle pada mubaraka nece sebi dozvoliti da ugrozi mirovni sporazum, ali da ce postojati napetost u odnosima sa bibijevom druzinom ukoliko i izreal ne promeni politicku liniju, sigurna sam da slede price o antisemitizmu i slicno.
Link to comment
Arabs Battling Regimes See Turkey's Muslim Democracy as ModelArabs seeking a model for post- autocratic governments are looking for inspiration in Turkey, where Prime Minister Recep Tayyip Erdogan’s brand of Islamic democracy has helped make him the region’s most popular leader.Turkey is cited as a model by opposition leaders competing for power as the region’s rulers struggle to quell a wave of protests. The head of Tunisia’s Islamist party, who returned from a 22-year exile this week after President Zine El Abidine Ben Ali was toppled, said his country can emulate Turkey, and opposition groups fighting to oust Hosni Mubarak in Egypt and win political rights in monarchical Jordan cite similar aims.“Turkey is the model for all the Muslim parties,” said Kazim Mezran, a professor of international relations at Johns Hopkins University’s campus in Bologna, Italy. “Islamic parties across the area are now saying, ‘Look at them, that’s what we want to become.’” Edited by Gandalf
Link to comment

Ako im je Turska i Erdogan model onda se nece leba najesti. Bolje bi bilo da izgrade i razviju nesto novo a ne turski sistem koji ce po ko zna koji put zavrsiti nekom novom formom autoritarizma.

Link to comment
Ako im je Turska i Erdogan model onda se nece leba najesti. Bolje bi bilo da izgrade i razviju nesto novo a ne turski sistem koji ce po ko zna koji put zavrsiti nekom novom formom autoritarizma.
Au, fino si ga rasturio brale.. Posudi i meni malo te svoje vutre i tu kristalnu kuglu.
Link to comment
Ako im je Turska i Erdogan model onda se nece leba najesti. Bolje bi bilo da izgrade i razviju nesto novo a ne turski sistem koji ce po ko zna koji put zavrsiti nekom novom formom autoritarizma.
docim je vlast sekularista, sa sve brutalnim vojnim udarima, bila primer demokratskog uredjenja. vec godinama slusam o Erdoanu koji ih vodi u dalji autoritarizam, a nigde argumenata osim da ce to "sigurno tako biti". kada?
Link to comment
Ako im je Turska i Erdogan model onda se nece leba najesti. Bolje bi bilo da izgrade i razviju nesto novo a ne turski sistem koji ce po ko zna koji put zavrsiti nekom novom formom autoritarizma.
Turski sistem bi bio veliki korak napred u odnosu na mubarakizam.----BTW. Apropo ranije pominjanog "bogatstva Egipta" - procitao sam negde u medjuvremenu da je Egipat nekad izvozio zito. Cenim da se radi o plodnim oblastima u delti Nila (sumnjam da imaju visoke prinose u Sahari). U medjuvremenu, kazu, americka finansijska pomoc je uspesno pomlatila tu domacu proizvodnju. Po sistemu, ako vidis coveka gde peca ribu, uzmi mu stap za pecanje i daj mu parce hleba.
Link to comment
docim je vlast sekularista, sa sve brutalnim vojnim udarima, bila primer demokratskog uredjenja. vec godinama slusam o Erdoanu koji ih vodi u dalji autoritarizam, a nigde argumenata osim da ce to "sigurno tako biti". kada?
Ne, ta vlast je isto tako bila problematicna a bice i ova Erdoganova. Nije Erdogan bio tako pazljiv jer je neki demokrata ili izuzetno tolerantan/liberalan, nego je znao da je to jedini nacin da postepeno iskontrolise armiju i sudski sistem. Svaka drasticna i direktna konfrontacija ranije bez serije referenduma i lizanja sa zapadom bi ga dovela na rub puca koji ionako nikad nije bio daleko. Medjutim, dovoljno mi je bilo da slusam i gledam te njegove antisemitske populisticke gluposti da bi postao heroj ulice na bliskom istoku/bratimljenje sa kolegom Ahmadinedzadom (iako nisam nikakav fan Izraela) da znam koliko je sati.
Link to comment
I ja sam čuo da je nekad bilo tako. U Rimskom carstvu.
Ne razmem gde sam pogresio... samo sam preneo sta procitah. (Poenta je da je gravy train dolazio iz USA pod Mubarakovom formulom "ili ja, ili ce biti neko gori umesto mene" - videti pod ovo sto pise Erajzer, to je ista skola misljenja - to sigurno nije situacija u kojoj ce se domaca privreda razvijati.) Edited by Indy
Link to comment
Medjutim, dovoljno mi je bilo da slusam i gledam te njegove antisemitske populisticke gluposti da bi postao heroj ulice na bliskom istoku/bratimljenje sa kolegom Ahmadinedzadom (iako nisam nikakav fan Izraela) da znam koliko je sati.
Ajde zaustavi se vjetre... Toliko populizma koliko ima kod Erdogana ima kod bilo kojeg Free Palestine ljevičara. Pri tom, nikakvih suštinskih pucanja veza sa Izraelom nije bilo.Meanwhile, kod prije Hosnija:
The Mubarak regime is apparently using anti-Semitism in its campaign against democracy protesters and journalists:

Egyptian state television has actively tried to foment the unrest by reporting that "Israeli spies" have infiltrated the city - which explains why many of the gangs who attack reporters shout "yehudi!" ("Jew!").

Of course, the Mubarak regime has for years allowed the crudest expressions of anti-Semitism to be made in state-run publications, so this isn't a surprise.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Egipat je bio žitnica starog sveta, ali je to odavno izgubio. Nisam siguran da su Štala™ i "Američki prijatelji" prevashodno krivi zbog toga...
U pravu si, u stvari sam vise hteo da skrenem 1 paznju na ogromantnu USA finansijsku pomoc koja ide u Egipat (uglavnom u vojsku).
Link to comment
×
×
  • Create New...