Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Da, samo sto tzv. puc nije imao nikakve veze sa moralom nego sa politickim konfliktom i direktnim mesanjem susedne drzave koja je time prekrsila nekoliko medjunarodnih sporazuma.

 

 

Pa da, zna se da su Rusi napali Ukrajinu i anektiral Krim jos u vreme Janukovica, pa je stoga zbacen.  :isuse:

 

Anduril pise istoriju.

Link to comment

Ja sada ne znam, nisam toliko pratio situaciju, ali braca iako islamski nastrojena nisu mi delovala previse ludo. Uz to izborima dosli na vlast. Valjda neko zna bolje :unsure:

 

Ako je neka islamska vlast koja se tolerise opasna onda je to ona diktatura kuce sauda i njihovo sirenje vehabizma u svakom selu koje mogu da pronadju u svetu.

Link to comment

Ja sada ne znam, nisam toliko pratio situaciju, ali braca iako islamski nastrojena nisu mi delovala previse ludo. Uz to izborima dosli na vlast. Valjda neko zna bolje :unsure:

 

Ako je neka islamska vlast koja se tolerise opasna onda je to ona diktatura kuce sauda i njihovo sirenje vehabizma u svakom selu koje mogu da pronadju u svetu.

 

ma svi su oni isti, kao sto rekoh ako im das previse slobode svi ce eventualno da zavrse ko isis (manje vise)

 

sto se tice izbora, ako se u nekim evropskim drzavama zabranjuje ucesce u izborima ekstremnoj desnici onda bi mogli i u arapskim drzavama da zabrane ucesce islamista

Link to comment

ma svi su oni isti, kao sto rekoh ako im das previse slobode svi ce eventualno da zavrse ko isis (manje vise)

 

sto se tice izbora, ako se u nekim evropskim drzavama zabranjuje ucesce u izborima ekstremnoj desnici onda bi mogli i u arapskim drzavama da zabrane ucesce islamista

 

Ziveo Fox News!

Link to comment

blago vama koji ne vidite razliku izmedju sisija i brace/isis-a

Pa ti si taj koji je ne vidi, iako izbi oči koliko je očigledna.

Link to comment

Mene nerviraju priče o nafti kao o nekom razlogu razjebavanja Libije, Iraka i Sirije sada, 2015. godine, posle svih ratova koje smo gledali i svog užasa koji su doživeli ti narodi. Naftni biznis je bio sahranjen odmah pošto su sukobi počeli, bez perspektive za bilo kakav ozbiljniji oporavak u bliskoj budućnosti.  Te države su odabrane da završe u haosu od samog starta i to je jedina strategija koja tamo funkcioniše. Ne postoji izlazna strategija za njih, oni se nalaze još uvek u početnoj strategiji, strategiji uništenja.

 

u citiranom, kao i u "sve je to zbog nafte" logici, postoji jedna nit koja nikako ne pije vodu - planeri znaju sta rade. poprilicno visok nivo postovanja za mudrost i sposobnosti SAD i EU administracija. 

 

 

"Don't you know, my son, with how little wisdom the world is governed?" - Axel Oxenstierna's 1648 letter to son, who was involved in negotiating the Peace of Westphalia.

Edited by Gandalf
Link to comment

Ziveo Fox News!

 

ako i 1 fox news kaze da zemlja kruzi oko sunca, ne treba im verovati?

 

 

 

Pa ti si taj koji je ne vidi, iako izbi oči koliko je očigledna.

 

daj meni slepcu objasni sta je ocigledno

Link to comment
  • 2 weeks later...

 

 

Tony Blair resigns as Middle East peace envoy

 

Ah, kakva tragedija.

 

Sada moze da se posveti saradnji sa svojim arapskim i balkansim prijateljima.

Link to comment

Ili da ponovo vodi Labour. Obzirom kakva je situacija tamo, ne bi to bilo najgore sto moze da im se desi

Edited by MancMellow
Link to comment
  • 2 weeks later...

Ode Asadu i Daraa tj. ona čuvena megagiga baza. Ovo je već ko zna koji poraz u nekoliko meseci, ako preživi i ovu godinu onda je stvarno neuništiv.

 

Za to vreme ID nastavlja da napreduje po onome što smo nekada zvali Libijom.

Link to comment

@beowl,

nije bas otisla ona najveca megagiga baza, ona se nalazi nesto severnije.

ova je bila bitna, ali najveci problem je sto je 'pala' za samo 5 sati borbe.

asad moze da prezivi 2015. i to ce zavisti iskljucivo i samo od pomoci irana.

koliko iran bude hteo da zrtvuje svojih vojnika i ostalih siitskih milicija toliko moze da odbrani asadov 'plan b'.

Link to comment

Šta mu je uopšte plan B? Pre sam mislio da će, ako na terenu ne bude išlo, povući i pregrupisati svu vojsku oko Latakije, Tartusa i Homsa, i da će od alevitske teritorije pokušati da napravi neko svoje uporište za posle rata (sa ili bez Damaska). Sad kad beleži poraz za porazom i kad su mu na severu uzeli Idlib, nisam više siguran ni koliko sami Aleviti veruju u takav plan B. Šta mu onda ostaje, beg u Teheran? To će biti malkice osetljivo sad kad Iran pokušava da se oslobodi međunarodnih sankcija. Koliko god da mu Iran i Rusija pomažu jasno je da Siriju u predratnim granicama ne može da sačuva. Isto tako mu je jasno da će dileje iz međunarodne zajednice pre dozvoliti da ID zauzme Damask, poruši ga to temelja i pobije sve živo što tamo zatekne nego što će sesti da ispregovaraju neko rešenje. Izgleda da svi čekaju konačan rasplet pa će onda videti kako da obuzdavaju posledice istog.

Link to comment

ni nakon vise od cetiri godine rata u siriji i bar cetvrt milion mrtvih i xy miliona raseljenih ne postoje jasne konture raspleta.

to sto si naveo jeste asadov 'plan b' uz opasku da je osim latakije u njega ukljucena linija od damaska peko homsa do latakije.

to je linija koju ce realno braniti do kraja.

drugi problem je sto je asad prakticno ostao samo na podrsci irana jer rusija je verovatno spremna da ga se resi uz jedan njima isplativ dogovor.

za zapad bi najidelanije resenje bilo odlazak asada i stvaranje vojne koalicije od ostatka asadovih snaga (bez znatnog dela oficirskog kadra) i svih onih koje oni smatraju podobnim u snagama pobune.

ta bi koalicija sluzila za uspostavljanje kakvog-takvog balansa u siriji i zatim borbe protiv IS-a koja je njima glavni cilj.

problem ovog 'resenja' je sto se time opet nista nece resiti. zapravo, odlazak asada je postao samo jedan od bar nekoliko jednakih problema. asad je, dakle, sve manje bitan i relevantan jer se iza njega polako naziru nizovi svega onoga sto je rat u siriji generisao.

u okviru pobune protiv rezima narasla je snaga koju zapad nikad nije hteo da prizna, a koju priznaju i pomazu neke 'prijateljske' zemlje zaliva i turska (pod erdoganom!)

to je snaga koja svojim delovanjem raste iz dana u dan i dobrim delom nosi borbu kako protiv asada tako i protiv IS-a (za sada).

dakle, ako bi ovi sa zapada mogli da racunaju na neku koaliciju (pogresno deklarisanu kao 'moderate' po slici zapada) potpuni je previd ogromna frakcija islamistickih milicija (koja sada prerasta u vojsku) i cije glavne osovine cine ahrar ash-sham za sever sirije i jaish-al islam za region damaska. ja sam naveo dve najjace islamisticke snage, a ima ih jos. one nisu jedine, a postali su nosioci necega sto uz uvek prisutne snage FSA (najsire gledano) jesu najjaca snaga u borbi prostiv asada i IS-a (za sada). kada u celu jednacinu unesemo nusru (JAN) dobijamo silu koja je 'zavrsila' posao u idlibu i na raznim frontovima drzi kljucne pozicije i koja ce verovatno imati jednu od kljucnih uloga u daljem toku rata.

oni jesu islamisti (nisu dzihadisti), saradjuju sa nusrom (sa njom gdegod delom saradjuju i snage FSA), prokazani su od strane zapada, a krecu se ka zauzimanju glavne uloge.

ovo deluje kao neresiva zagonetka za zapad kojem u borbi protiv IS-a treba iole cistija situacija u siriji.

sve ovo navodi na zakljucak da ce glavni problemi generisani ovim ratom isplivati tek nakon odlaska asada (ili podele sirije koju nijedna pobunjena frakcija nece prihvatiti).

na kraju, da ponovim samog sebe, iran se pita takodje i nece odustati od uticaja u siriji i libanu po cenu dosta zrtava, a konacni rasplet se nece zavrsiti dok se glavne sunistske islamisticke frakcije ne obracunaju sa hezbolahom sto znaci da ako oni pobede u siriji (sto ne znamo jos uvek) rat se nece zavrsiti dok ne osvoje dolinu beka.

zamrseno?

Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...