Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ne dodje isto. KSA i Izrael nemaju formalno odnose ali je KSA precutno tolerantna prema Izraelu i cak saradjuje sa njim. Iranski lideri sa druge strane su izjavljivali da je Holokaust izmisljen, da Izrel ne treb da postoji...

do je izraelski premijer pozivao na potpuno unistenje Irana i istrebljenje, opisavsi Irance kao Amalekite.

 

sto je u sustini savrseno nebitno. koga boli qrac sta Saudi misle o Iranu, Iranci o Saudijci, jedni i drugi o Izraelu, Izraelci o komsijama... neka misle sta god hoce, i neka prizeljkuju jedni drugima sve najgore. bitno je sta rade. a tu su Iranci jos i najmanje losi od regionalnih kabadahija - ako nista drugo, ne zapocinju besmislene ratove.

Link to comment

Mozda je logika da je bolje da ih oni sprecavaju, nego da dodje do proksi rata KSA i Irana tamo. Tj da se razbukta dodatno.

 

Ameri pokušavaju da sprovode sad na bl. istoku neki balance of power pristup, Iran je očigledno za nuklearni dil dobijo nešto više od skidanja sankcija (ja mislim da je to prihvatanje SAD da su oni dominantna sila u Iraku i da je prihvaćen kao legitiman njihov uticaj u Siriji i Libanu), ali postoje granice - ne sme se dozvoliti da Iran postane potpuno dominantan u odnosu na S. Arabiju i njen blok zalivskih monarhija.

Link to comment

@marv,

daj malo vise dokaza i informacija da je ksa napravila isis.

 

S.A. nije napravila ID ali su oni svakako na neki način njeno ideološko čedo, kao i AK

Link to comment

S.A. nije napravila ID ali su oni svakako na neki način njeno ideološko čedo, kao i AK

 

cak je i za ksa tesko reci da je islamska drzava ideolosko cedo. islamska drzava je nesto sto se jako izvitoperilo od korena i odvojilo od ak (a da li je na to uticala ksa). ovde je pitanje bilo ko je napravio islamsku drzavu (ne ak i sl.) stavljajuci sve odmah u poziciju da ju je pravila ksa. to me zanima, kako je ksa pravila islamsku drzavu (organizaciono, finansijski?). u isto vreme ksa ima restriktivniji spisak terosristickih organizacija od usa pa su tamo i mislimanska braca proglaseni za teroriste, a severnu granicu hoce da ucine slicnom poput one na amaerickom jugu podizuci zid kojim bi sprecili eventualno sirenje islamske drzave.

Edited by Bane5
Link to comment

Jemen ne treba da bude ni pod Iranom ni pod KSA. U ovom slucaju Iran pokusava da preko oruzane formacije koju finansira i naoruzava u Jemenu preuzme uticaj nad drzavom i to im ne treba dopustiti. Uz to Jemen je vecinski sunitska zemlja a Iran pokusava da izvede to da manjinski siti preuzmu punu kontrolu nad drzavom. 

 

Saudijska Arabija podržava diktatora. Nije joj prvi put da upada sa vojskom u komšiluk, radili su to i za vreme arapskog proleća. I radiće to opet kada god im neko narušava interesnu sferu. Ili ljudi požele da ne žive kao srednjovekovna despotija. Pobunjenike će skršiti pre ili kasnije i onda opet sve po starom. Da je režim stabilan ne bi ovako brzo gubio teritoriju. Da UN rade svoj posao uvele bi embargo na oružje i poslale misiju u Jemen. Ovako, imamo SA i SAD koaliciju koje aktivno pomažu jednu stranu i Iran koji pomaže drugu. Moj prvobitni komentar na članak se odnosio na situaciju da Iran otvoreno pošalje konvoj sa vojnim materijalom u neku luku u Jemenu. Američki brodovi imaju zadatak da ih spreče. Hoćemo li imati još jedan rat kao rezultat toga? Ovo sada deluje kao Španija 1936. godine.   

Link to comment

Oba konvoja su se povukla, a naravno da nije bilo mogućnosti za pomorsku bitku Irana i SAD.

Daj da ne preterujemo ipak.

Link to comment

@marv,

daj malo vise dokaza i informacija da je ksa napravila isis.

 

ne ocekujes valjda dokumentovane dokaze. zna se ko je najveci sponzor sunitskog ekstremizma i ocigledno je kome najvise odgovara isis, takodje nisu jedini, tu je i turska i ostali ali nijedna nije ideoloski bliska kao ksa, ili bolje reci da je njihova bolesna ideologija identicna

Link to comment

ok dakle prica koja se milion puta ovde ponovila da se nesto 'jednostavno zna'.

 

'zna se' je za sponzorisanje sunitskog ekstremizma po celom svetu, tu nema nikakve zavere, to rade otvoreno (samo mi nemoj traziti kopije racuna). a za isis to je samo logicna predpostavka

Link to comment

logicno je jer se 'zna'. ovakve rasprave ne vode nigde jer su tvrdnje upravo locirane u 'zna se' modu.

svakao da ima dokaza za neke ogranke ak ili al-shabaab, to nije tesko sporiti jer postoje poveznice, ali sam vrlo sumnjicav sa islamsku drzavu i tu je potrebno nesto vise od 'zna se'.

Edited by Bane5
Link to comment

Ovo s brodom nikako nije dobro. Je li ima reakcija iranske strane ili bar objasnjenja zasto je brod zauzet?

 

EDIT: Nasao ovo http://www.irna.ir/en/News/81588902/

Možeš mirno da spavaš. Brodovi se rutinski registruju na Maršalskim ostrvima zbog jako zgodnih propisa i Americi neće pasti na pamet da ulazi u fajt da bi zaštitila nečiji poreski loophole.

Link to comment

Možeš mirno da spavaš. Brodovi se rutinski registruju na Maršalskim ostrvima zbog jako zgodnih propisa i Americi neće pasti na pamet da ulazi u fajt da bi zaštitila nečiji poreski loophole.

 

Mene vise brine da ce sada ovde da polude i izvrse pritisak na Obamu da odustane od nuklearnog sporazuma.

Link to comment
×
×
  • Create New...