Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Zvanične stavove države izražavaju diplomacija, glasnogovornici i ostali predstavnici za tisak, a ne mediji u državnom vlasništvu (a pogotovo u 'formi intervjua'). Osim, naravno, u Rusiji, Bjelorusiji, Kini i ostalim tiranostanima. Mora da te to zbunjuje pa da ti pojasnim.

 

Telefonika Lakonika

Link to comment

x500,

jedan tekst ma ko ga objavio i gde god ga objavio nije nista. skup takvih tekstova je kampanja koja relativizuje ako su tako intonirani ili si ti to tako raumeo.

 

samo par postova iznad imas tekst DW-a koji je dosta racionalniji i tacniji kad je faktografija i aktuelnost u pitanju.

na kraju, ti vec imas unapred formiran stav kad ulazis u ovu mini raspravu i nisam siguran da bi na bilo koji nacin sam sadrzaj tog i slicnih tekstova moglo da utice na njega.

Bane,

Ako pogledas izvestavanje DW-a povodom Libije, videces da su vecinom na istoj liniji. Glavna nota je da ljudi u Libiji ubijaju jedni druge, i da su sami krivi za to sto im se desava. Ako su zapadne zemlje pre 3 godine imale mandat od strane SB OUN da se umesaju u sukobe, zasto sada nema takvog ili slicnog mesanja? Nema vise ni reci o ljudskim pravima, upotrebi teskog oruzja protiv pobunjenika i sl. 

 

Izgleda da me isuvise dobro poznajes cim iznosis takvu tvrdnju (podvuceno u citatu).

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

tvoj stav se vidi iz inicijalne konstatacije da "neko pere ruke" u tekstu u kome se to ne vidi, ali ti si to vec znao/uocio/tvrdis da je tako.

da se razumemo, ta tvoja tvrdnja je periferna u odnosu na sustinu, na stanje u libiji.

Link to comment

Bane, 

Ajde da pogledamo stvari iz drugog ugla:

- intervencija u Libiji je zvacno usledila kao posledica masovnog krsenja ljudskih prava od strane vlasti Gadafija

- pobunjenici u Libiji su u zapadnim medijima, i u ustima pojedinih politicara, bili kiborg verzija casne i medicinske sestre. U stvarnosti je bilo malo drugacije (svojevremeno sam procitao da je oko 50% pobunjenika verovalo da je Gadafijeva majka jevrejka a otac Talijanski oficir)

- Gadafi je sklonjen i prestaje zapadna zainteresovanost za Libiju

- Libija se vec 2 godine nalazi u stanju gradjanskog rata u kome svako ubija svakoga

- odjednom vise nema krsenja ljudskih prava i sl., sada je to samo problem Libije i njenih gradjana tj. peru se ruke od svake veze sa stvarima u proslosti, ali i od buducnosti Libije i njenih gradjana

- problem izbeglica u Italiji (Lampeduzi) je samo Italijanski problem

- problem nekoliko miliona radnika koji su radili u Libiji i problem njihovih maticnih zemalja - Egipat, Banglades i sl. Ko je ponudio pomoc tim ljudima i njihovim porodicama?

 

Kazes da je moj moja tvrdnja perifirna u odnosu na sustinu, na stanje u Libiji. OK, ziv covek gresi. Koji je tvoja tvrdnja?

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

sad si napisao nesto sto kontra onih koji su tvrdili da je u svemu sto se desavalo u libiji samo interes da se dodje do nafte.

ako je libija prepustena da se sama urusava kamo nestade sav taj interes za naftom?

 

ja sam pre vise od tri godine napisao na ovom topiku (dostupno je za pronaci) da sumnjam da ce libija uspeti da se odrzi u sadasnjim granicama tj. da ce mozda ici ka raspadu na, tada mi je izgledalo tako, logicne delove - pokrajine koje su se ujedinile i cinile libiju. danas i dalje mislim da se libija tesko moze odrzati, ali se ispostavilo da su linije podela otisle i nekim malo drugacijim putem nego sto sam tada mogao da pretpostavim.

kao jednog od krivaca za ono sto se i sada desava u libiji ja smatram samog gadafija i njegov sistem.

svakao da tu ima i jos bar 4-5 razloga za ova dogadjanja koje nije tesko identifikovati.

libija se u ovom trenutku zaista najvise urusava iznutra, a da bi se organizovala neka nova intervencija moras mi pokazatu neku stranu u sukobu koja je 'u pravu'/koja je legitimna/koja je kooperativna/koja ima dovoljno snage za koheziju unutar raspolucene drzave. znas li je/da li si je uocio?

otuda i moja konstatacija da prica o 'pranju ruku' periferna stvar u odnosu na stanje u samoj libiji.

Link to comment

Da se vratimo i na 2011., ovdje kad je jedna od prononsiranih teza bila da se upada , ustvari i na stvari, da bi se umiješalo, okupiralo i porobilo. I srkalo naaaaftuuuu. Sad, volte face, 2014, treba ući, okupirati i porobiti, inače nije dobro. Pereš ruke. Najbolje ustvari ostaviti tirana na miru, da jebe narod u usta - ako može, dovijeka. Svoga ili narodnog.

Link to comment

sad si napisao nesto sto kontra onih koji su tvrdili da je u svemu sto se desavalo u libiji samo interes da se dodje do nafte.

ako je libija prepustena da se sama urusava kamo nestade sav taj interes za naftom?

 

ja sam pre vise od tri godine napisao na ovom topiku (dostupno je za pronaci) da sumnjam da ce libija uspeti da se odrzi u sadasnjim granicama tj. da ce mozda ici ka raspadu na, tada mi je izgledalo tako, logicne delove - pokrajine koje su se ujedinile i cinile libiju. danas i dalje mislim da se libija tesko moze odrzati, ali se ispostavilo da su linije podela otisle i nekim malo drugacijim putem nego sto sam tada mogao da pretpostavim.

kao jednog od krivaca za ono sto se i sada desava u libiji ja smatram samog gadafija i njegov sistem.

svakao da tu ima i jos bar 4-5 razloga za ova dogadjanja koje nije tesko identifikovati.

libija se u ovom trenutku zaista najvise urusava iznutra, a da bi se organizovala neka nova intervencija moras mi pokazatu neku stranu u sukobu koja je 'u pravu'/koja je legitimna/koja je kooperativna/koja ima dovoljno snage za koheziju unutar raspolucene drzave. znas li je/da li si je uocio?

otuda i moja konstatacija da prica o 'pranju ruku' periferna stvar u odnosu na stanje u samoj libiji.

Bane,

U delovima tvog teksta koji su boldovani se slazem.

 

Dakle, ostala jednostano pitanje: koja snaga u Libiji ima dovoljno kohezione moci - pa to su definitivno islamisti, samo oni trenutno nisu u modi medju zapadnim silama

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

mislim da je u ovom trenutku vecini zainteresovanih u libiji bitnije sta ce i u kom kvalitetu imati pod svojom kontrolom nego sto razmisljaju o nekom dogovoru o buducnosti libije ili njenih delova. iako se podela moze uociti na toj liniji gde su sa jedne strane islamisti (ukljucjuci tu i dzihadiste kojih narocito ima na istoku libije), a sa druge strane nekakva koalicija vojnih struktura i prosekularnih (ma sta to znacilo) snaga, glavna podela ide pre svega prema moci, a nju u libiji trenutno donosi oruzje, nafta, rafinerije, luke... ko to poseduje u vecem obimu taj je najvazniji ma kako se zvao i u sta verovao, a takvi za sada ne razmisljaju o buducnosti drzave i onoga sto bi od nje ostalo.

Link to comment

Danas bash svako pravi ove liste teroristickih organizacija... 

http://www.wam.ae/en/news/emirates-international/1395272478814.html

 

 

 

UAE Cabinet approves list of designated terrorist organisations, groups 2014/11/15

 

 

:: The UAE Muslim Brotherhood.

::  Al-Islah (or Da'wat Al-Islah). 
:: Fatah al-Islam (Lebanon).
::  Associazione Musulmani Italiani (Association of Italian Muslims).
:: Khalaya Al-Jihad Al-Emirati (Emirati Jihadist Cells).
:: Osbat al-Ansar (the League of the Followers) in Lebanon. 
:: The Finnish Islamic Association (Suomen Islam-seurakunta).
:: Alkarama organisation.
:: Al-Qaeda in the Land of the Islamic Maghreb  (AQIM or Tanzim al-Qa idah fi Bilad al-Maghrib al-Islami).
:: The Muslim Association of Sweden (Sveriges muslimska forbund, SMF)
:: Hizb al-Ummah (The Ommah Party or Nation's Party) in the Gulf and the Arabian Peninsula
:: Ansar al-Sharia in Libya (ASL, Partisans of Islamic Law).
:: Det Islamske Forbundet i Norge (Islamic Association in Norway).
:: Al-Qaeda.
::  Ansar al-Sharia in Tunisia (AST, Partisans of Sharia) in Tunisia.
:: Islamic Relief UK.
:: Dae'sh (ISIL).
:: Harakat al-Shabaab al-Mujahideen (HSM) in Somalia ( Mujahideen Youth Movement)
:: The Cordoba Foundation (TCF) in Britian.
:: Al-Qaeda in the Arabian Peninsula (AQAP).
:: Boko Haraam ( Jama'atu Ahlis Sunna Lidda'Awati Wal-Jihad) in Nigeria. 
::  Islamic Relief Worldwide (IRW) of the  Global Muslim Brotherhood.
:: Jama'at Ansar al-Shari'a (Partisans of Sharia) in Yemen. 
:: Al-Mourabitoun (The Sentinels) group in Mali.
:: Tehrik-i-Taliban Pakistan (Taliban Movement of Pakistan).
::  The Muslim Brotherhood (MB) organisation and groups. 
:: Ansar al-Dine (Defenders of the faith) movement in Mali.
::  Abu Dhar al-Ghifari Battalion in Syria.
:: Jama'a Islamia in Egypt (AKA al-Gama'at al-Islamiyya, The Islamic Group, IG). 
:: The Haqqani Network in Pakistan. 
:: Al-Tawheed Brigade (Brigade of Unity, or Monotheism) in Syria. 
:: Ansar Bait al-Maqdis (ABM, Supporters of the Holy House or Jerusalem) and now rebranded as Wilayat Sinai (Province or state in the Sinai).
:: Lashkar-e-Taiba (Soldiers, or Army of the Pure, or of the Righteous).
:: Al-Tawhid wal-Eman battalion (Battalion of Unity, or Monotheism, and Faith) in Syria.
::  Ajnad Misr (Soldiers of Egypt) group.
:: The East Turkistan Islamic Movement in Pakistan (ETIM), AKA the Turkistan Islamic Party (TIP), Turkistan Islamic Movement (TIM).
:: Katibat al-Khadra in Syria (The Green Battalion). 
::  Majlis Shura al-Mujahideen Fi Aknaf Bayt al-Maqdis (the Mujahedeen Shura Council in the Environs of Jerusalem, or MSC).
:: Jaish-e-Mohammed (The Army of Muhammad).
:: Abu Bakr Al Siddiq Brigade in Syria. 
:: The Houthi Movement in Yemen. 
::  Jaish-e-Mohammed (The Army of Muhammad) in Pakistan and India.
:: Talha Ibn 'Ubaid-Allah Compnay in Syria.
:: Hezbollah al-Hijaz in Saudi Arabia.
:: Al Mujahideen Al Honoud in Kashmor/ India (The Indian Mujahideen, IM).
:: Al Sarim Al Battar Brigade in Syria.
:: Hezbollah in the Gulf Cooperation Council.
::  Islamic Emirate of the Caucasus (Caucasus Emirate or Kavkaz and Chechen jidadists).
:: The Abdullah bin Mubarak Brigade in Syria. 
:: Al-Qaeda in Iran. 
:: The Islamic Movement of Uzbekistan (IMU).
:: Qawafil al-Shuhada (Caravans of the Martyrs).
:: The Badr Organisation in Iraq.
:: Abu Sayyaf Organisation in the Philippines.
:: Abu Omar Brigade in Syria.
:: Asa'ib Ahl al-Haq in Iraq (The Leagues of the Righteous).
:: Council on American-Islamic Relations  (CAIR) 
:: Ahrar Shammar Brigade in Syria (Brigade of the free men of the Shammar Tribe).
:: Hezbollah Brigades in Iraq. 
:: CANVAS organisation in Belgrade, Serbia. 
:: The Sarya al-Jabal Brigade in Syria.
:: Liwa Abu al-Fadl al-Abbas in Syria.
:: The Muslim American Society (MAS).
:: Al Shahba' Brigade in Syria.
:: Liwa al-Youm al-Maw'oud in Iraq (Brigade of Judgment Day).
:: International Union of Muslim Scholars (IUMS).
:: Al Ka'kaa' Brigade in Syria. 
:: Liwa Ammar bin Yasser (Ammar bin Yasser Brigade).
::  Ansar al-Islam in Iraq.
:: Federation of Islamic Organisations in Europe.
:: Sufyan Al Thawri Brigade.
:: Ansar al-Islam Group in Iraq (Partisans of Islam).
:: Union of Islamic Organisations of France (L'Union des Organisations Islamiques de France, UOIF).  
:: Ebad ar-Rahman Brigade (Brigade of Soldiers of Allah) in Syria.
:: Jabhat al-Nusra (Al-Nusra Front) in Syria. 
:: Muslim Association of Britain (MAB).
:: Omar Ibn al-Khattab Battalion in Syria.
:: Harakat Ahrar ash-Sham Al Islami (Islamic Movement of the Free Men of the Levant).
:: Islamic Society of Germany (Islamische Gemeinschaft Deutschland).
:: Al-Shayma' Battaltion in Syria.
:: Jaysh al-Islam in Palestine (The Army of Islam in Palestine)
:: The Islamic Society in Denmark (Det Islamiske Trossamfund, DIT).
:: Katibat al-Haqq (Brigade of the Righteous).
:  The Abdullah Azzam Brigades.
::  The League of Muslims in Belgium (La Ligue des Musulmans de Belgique, LMB)
 
Link to comment

Svaka cast egipatskim liberalima... efektno su usrali motku.

 

I ti i Gandalf recimo stalno drvite o tim egipatskim liberalima kao da su neki mnogo bitan faktor.

 

A realnost je da su pored deep state/vojske, MB i Salafista, politicki daleko najslabija iako veoma vidljiva opcija.

Za ovaj neuspeh i povratak Mubarakista su i dalje najodgovorniji MB i Salafisti.

Umesto da se ugledaju na umeren kurs MB-a u Tunisu i ranije u Turskoj, furali su nesto drugo i na kraju izgubili zajedno sa svim ostalima.

Takodje, vojska je naucila nesto iz turskog primera i mnogo je jaci (i ekonomski i politicki) faktor od Ben Alijevog rezima.

Link to comment

I ti i Gandalf recimo stalno drvite o tim egipatskim liberalima kao da su neki mnogo bitan faktor.

 

A realnost je da su pored deep state/vojske, MB i Salafista, politicki daleko najslabija iako veoma vidljiva opcija.

Za ovaj neuspeh i povratak Mubarakista su i dalje najodgovorniji MB i Salafisti.

Umesto da se ugledaju na umeren kurs MB-a u Tunisu i ranije u Turskoj, furali su nesto drugo i na kraju izgubili zajedno sa svim ostalima.

Takodje, vojska je naucila nesto iz turskog primera i mnogo je jaci (i ekonomski i politicki) faktor od Ben Alijevog rezima.

 

Djura ce ti oprostiti sto te je tukao fazon.

 

Losa vlast se menja na izborima, te MB moze biti losa vlast ali nikako ne moze biti odgovorna za krvavi puc.

Ili mislis da je Aljende najodgovorniji za Pinoceovu diktaturu?

To je ta linija rezonovanja.

 

 

Edit: Tunis je primer sta je moglo da se dogodi i u Ukrajini i u Egiptu - sacekas izbore, i hop. Tako se povratku ostataka starog rezima u Tunisu malo sta moze  prigovoriti.

Edited by Budja
Link to comment

Djura ce ti oprostiti sto te je tukao fazon.

 

Losa vlast se menja na izborima, te MB moze biti losa vlast ali nikako ne moze biti odgovorna za krvavi puc.

Ili mislis da je Aljende najodgovorniji za Pinoceovu diktaturu?

To je ta linija rezonovanja.

 

 

Edit: Tunis je primer sta je moglo da se dogodi i u Ukrajini i u Egiptu - sacekas izbore, i hop. Tako se povratku ostataka starog rezima u Tunisu malo sta moze  prigovoriti.

 

Opet nisi shvatio. MB je vec pobedio na izborima i to je OK.

Radi se o tome sta je bilo posle i kako su se oni i Salafisti odnosili prema drugim, manjim grupacijama.

 

Sto se Ukrajine tice, mislis da se sacekaju izbori tipa onih u Rusiji?

Takodje, sporazum sa Janukovicem je propao jer ga je njegov deep state preko noci napustio - verovatno pod pritiskom Kremlja.

Taj metez koji je nastao posle toga je upravo daleko najvece odgovorao Kremlju i direktno je vodio ka politickoj nestabilnosti i vec pripremljenom preuzimanju Krima.

Da je Janukovic imao nekakav preostali legitimitet i uticaj u Ukrajini, on bi ostao u Ukrajini i predvodio interese istocne Ukrajine a ne FSB agent Strelkov.

Link to comment
×
×
  • Create New...