Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Хришћани, јевреји.

pretpostavljam da je ovo "jevreji" typo? oni su i etnija i vera, veliko početno slovo se podrazumeva.

 

edit: da ne misliš da je ovo neka zamka - jednostavno sam radoznao da li postoji neki dogmatsko-religiozni razlog da se piše malim slovom, zanimaju me te stvari.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

pretpostavljam da je ovo "jevreji" typo? oni su i etnija i vera, veliko početno slovo se podrazumeva.

 

edit: da ne misliš da je ovo neka zamka - jednostavno sam radoznao da li postoji neki dogmatsko-religiozni razlog da se piše malim slovom, zanimaju me te stvari.

Видиш Васо овде је збиља ортографија, мада кад сам разговарао са овдашњим Јеврејима пар њих који су тотално секуларни су инсистирали на тој националној компоненти, док пар оних који редовно иду у синагогу су заступали да је прихватаљем јудаизма од одређеног броја људи по Америци, та етничка компонента њима итгубила смисао. Но, код Јевреја је као код нас Србаља па и горе...стотину различитих идеја, мишљења и сви о свему најбоље знају. Ја као што рекох користим ту код нас прихваћену норму, али куцках синоћ уморан...

 

jako tesko pitanje.

dao sam ti prethodno odgovor jer u vidu imam da konkretno u siriji nema dominantne snage u pobunjenickim redovima.

postoje 3-4 jake grupacije koje nose ceo ovaj rat i sa rezimom i kasnije sa IS-om. saradjuju (u ovom trenutku) manje-vise medjusobno i one bi trebalo da u nekoj buducnosti dobiju politicku dimenziju.

ta politicka dimenzija je predaleko da bi se o njoj cak i razmatralo jer ne znamo ni kakav ce ishod osnovnih linija sukoba u siriji biti na kraju, a ja i dalje duboko verujem da ce sve te snage pobunjenika morati medjusobno da ukrste oruzje u nekom trenutku da bi se nepremostive razlike izmedju njih resile.

u ovom trenutku bez svega toga najbolji dokaz njihovog odnosa prema hriscanima je na primeru malule, mesta koje su pobunjenici dva puta drzali u posedu.

taj odnos se kretao od korektnog ka jako losem i to bas u zavisnosti koja grupacija je imala ulogu u pojedinim dogadjajima. crkve i manastire nisu rusili, a ostecenja na njima su mahom nastala tokom borbi sa rezimom (koji takodje nije pokazao puno pijeteta prema tim zgradama). nemam inforacija da li je bilo pljacki svetinja. najgore su se pokazali dzihadisti iz nusre, oni su kidnapovali deo casnih sestara i drzali ih kao taoce dosta dugo. ispostavilo se da su pregovori sa rezimom oko njihove razmene trajali dugo jer je jedan od zahteva bio oslobadjanje supruge jednog od lidera dzihadista u siriji.

ps. ako izuzmemo hriscane i ostale ja sam ubedjen da bi alavite zadesila potpuna kataklizma pobedom (diminantno) sunitskih pobunjenika. osveta bi zaista bila brutalna. i da napomenem jos jednom da je ovo sve duboko u zoni nagadjanja jer je ishod rata u siriji toliko daleko da o tome ne treba ni nagadjati.

Ја сам нешто добио информације од православних из Сирије, разговарао са пар њих, читао по америчанским православним гласилима и колико могу да закључим људи су јако, јако уплашени. Нема ни назнаке са стране побуњеника да би поштовали њихова права. Сматрају да су директно угрожени.

Сад , после овог што си написао мене јако занима на чему ти засниваш свој оптимизам да би они који наследе Асада били демократичнији, мање склони насиљу и а би мање прогањали неистомишљенике? НИ ти ни Гандалф изгледа нема те одговора на то питање. Зашто није понуђено ишта мањинама, да се некако убаце у исти фронт. Једноставна мржња према истим или шта друго? Да ли је то природа сунитског ислама? Исламизам у Ирану, ни приближно није такав у свом односу према мањинама.

Link to comment

@porucnik:

Jevreji u Siriji? svih 17?

 

medju islamistima, hriscani su zakonom zasticena manjina. npr. cak i manijakalni IS u Siriji ima sasvim drugaciji odnos prema hriscanima i prema Jazidima. u Raki su hriscanima ponudili ugovor kojim se predvidja da su hriscani diskriminisana i zasticena manjina. sto IS-u na kraju nije smetalo da iskoristi bilo kakav izgovor da aktivno proganja hriscane. pre IS, JAN i par drugih milicija su drzali vlast u Raki, i u tom periodu nekog jaceg proganjanja hriscana nije bilo.   

 

sto ce reci, zavisi koji su islamisti u pitanju. zavisi koliko su organizovani, i koliko su u mogucnosti da organizuju funkcionisanje vlasti. zavisi i od toga da li je u pitanju neka pro forme islamisticka, a u stvari lokalna plemenska ili seoska milicija. ukoliko bi pobunjenici osvojili vlast u Siriji, isto to samo na drzavnom nivou. barem 4 razlicite kategorije islamista (IS, JAN + dzihadi, salafi, politicki), gde bi politicki islamisti predstavljali nabolju mogucu varijantu.

 

Зашто није понуђено ишта мањинама, да се некако убаце у исти фронт. Једноставна мржња према истим или шта друго?

 

ne postoji jedinstvena opozicija koja bi mogla da ponudi bilo sta bilo kome.

Link to comment

Видиш Васо овде је збиља ортографија, мада кад сам разговарао са овдашњим Јеврејима пар њих који су тотално секуларни су инсистирали на тој националној компоненти, док пар оних који редовно иду у синагогу су заступали да је прихватаљем јудаизма од одређеног броја људи по Америци, та етничка компонента њима итгубила смисао. Но, код Јевреја је као код нас Србаља па и горе...стотину различитих идеја, мишљења и сви о свему најбоље знају. Ја као што рекох користим ту код нас прихваћену норму, али куцках синоћ уморан...

 

Ја сам нешто добио информације од православних из Сирије, разговарао са пар њих, читао по америчанским православним гласилима и колико могу да закључим људи су јако, јако уплашени. Нема ни назнаке са стране побуњеника да би поштовали њихова права. Сматрају да су директно угрожени.

Сад , после овог што си написао мене јако занима на чему ти засниваш свој оптимизам да би они који наследе Асада били демократичнији, мање склони насиљу и а би мање прогањали неистомишљенике? НИ ти ни Гандалф изгледа нема те одговора на то питање. Зашто није понуђено ишта мањинама, да се некако убаце у исти фронт. Једноставна мржња према истим или шта друго? Да ли је то природа сунитског ислама? Исламизам у Ирану, ни приближно није такав у свом односу према мањинама.

 

Masis popentu mojih postova. Nigde nisam pisao i tvrdio da je ono sto se nudi u Siriji nesto sto je odmah bolje za sve (u smislu u kojem je tvoje pitanje postavljeno). Nije bilo ni za ocekivati jer (ako izuzmemo rat koji traje i koji ne dozvoljava da se stvari izdefinisu) u zemljama poput Sirije nakon tiranina uglavnom sve pocinje iz tacke gde je alternativa nikakva, slaba i cesto bez jasnih i koherentnih stavova.

Nije se pobunjeni narod pitao. On je mozda imao volju, ali je njegova volja skrsena oruzjem. Za pocetak neka to bude prvi cilj. Jedan od narednih (i ne manje bitan) svakako jeste i mora biti postovanje manjina.

Jako sam skeptican da ce se do oba ova cilja doci lako i da ce sve to imati logican tok.

Kao sto sam ti pisao u prethodnim postovima, do tacke kada ce se bar raspravljati o tome nije se stiglo i cak nije ni na vidiku.

Zlo u Siriji je dostiglo ogromne razmere, ekstremizam je eskalirao na svim stranama i kao sto vidimo to se jako tesko zaustavlja. Sirija tezi ka raspadu i ka statusu nefunkcionalne drzave. Najgore ce biti ako se i raspadne i ostaci te drzave ostanu nefunkcionalni i u stalnim sukobima, a ja drugo resenje, uz najbolju volju, ne vidim.

Ako procitas moj prvi odgovor tebi napisao sam da je jako bitno da znamo ko ce i na kojoj teritoriji nadvladati i tek tada ce te manjine znati bar okvirno koliko ce biti postovane. Ovo se odnosi (delimicno) i na Asadov rezim.

Edited by Bane5
Link to comment

ps. ako izuzmemo hriscane i ostale ja sam ubedjen da bi alavite zadesila potpuna kataklizma pobedom (diminantno) sunitskih pobunjenika. osveta bi zaista bila brutalna. i da napomenem jos jednom da je ovo sve duboko u zoni nagadjanja jer je ishod rata u siriji toliko daleko da o tome ne treba ni nagadjati.

+1

Link to comment

Hoće li ovo imati uticaj na ishod bitke za Kobani? Hoće li uticati možda na opšti sukob sa ISIS-om?

 

Turkey to let Iraq Kurds join Kobane fight

iracki Kurdi su turski saveznik, u ne bas dobrim odnosima sa PKK. umanjivanje PR stete za Turke, sumnjam da su PKK odusevljeni ovim. diskutabilno da ce imati nekog uticaja na opsti sukob sa ISIS-om.

 

ista meta, isto odstojanje: Ameri se orijentisu iskljucivo na ISIS i koordinisu sa rezimom, sto predstavlja odlican PR ali i vojni problem za ISIS. time i ISIS i ostali pobunjenici imaju dobar motiv da prestanu da se tuku medju sobom, obzirom da potonji nece izigravati topovsko meso za Amere.

Edited by Gandalf
Link to comment

А и Амери се убише бомбардујући их.

Americki prioritet je zaustaviti ISIS u Iraku, i vazdusni udari u Siriji u stvari sluze toj svrsi. Diskutabilno da bi se i ovoliko angazovali oko Kobanea da mesto nije direktno uz granicu sa Turskom. Bez novinara i kamera na turskoj strani, ne bi bilo pritiska da se ucini bilo sta. Edited by Gandalf
Link to comment

interesantno da je uvazeni (sekularni!) sudija naveo djubretare. 

 

http://www.theguardian.com/world/2014/oct/21/egypt-judicial-authorities-prosecutors-classism-parents-university-education

 

Fresh concerns have been raised about Egypt’s judicial system, after officials refused to reinstate dozens of young prosecutors who were sacked because their parents lacked a university education.

 

Just months after they were appointed, 138 new prosecutors were removed from office in September 2013 following a ruling from the judiciary’s governing body that said only those born to parents with undergraduate degrees could join the state prosecution.

...

Speaking on Egyptian television, a senior judge and former member of the board that banned the prosecutors said the decision was aimed at upholding the quality of the judiciary. “We have nothing against the job of garbage collectors, but their sons belong in other fields than the judiciary, because it’s a sensitive job,” said Justice Ahmed Abdelrahman.

Edited by Gandalf
Link to comment

Izgleda da je ISIS granatirao SAD ambasadu u Zelenoj zoni Bagdada:

 

 

“Four rockets strike Green Zone in #Baghdad; helicopters hovering over the Green Zone; ambulances heading that way after strikes!!”

http://www.youtube.com/watch?v=B5IwjXoEvWI

 

Mada ovo nije potvrdjeno.

 

 

ISIS has reportedly struck the U.S. embassy in Baghdad in what could be the furthers incursion yet into Iraq’s capital.

 

On Tuesday the Islamist militant group took credit for a mortar attack against the embassy in Baghdad. The group bragged about the attack on social media, claiming that there were likely casualties.

 

 

ISIS has been increasing its attacks on Baghdad in recent weeks, including a wave of car bomb and mortar attacks on Sunday that left at least 150 people killed. Four car bombs exploded in Shia districts of Baghdad, leaving 36 people dead and 98 wounded in a span of two hours.

 

ISIS fighters have been encamped in suburbs surrounding Baghdad, and earlier this month sent four mortar shells into the Green Zone, the heavily protected location of the U.S. Embassy and other government buildings.

 


....

“They know Baghdad. They’ve lived in Baghdad,” North said of the militants reportedly planning the attack.

 

They are at the gates of Baghdad. They’re coming for us,” he added.

 

But North’s predictions were also tinged in political criticism, as he used the prediction as a way to attack President Obama and allege a conspiracy to let ISIS take over Iraq for his own benefit.

 

“I don’t think he gives a d**n,” North said. “I think he’s hoping that he can hold the lid on this until after this election so it won’t be just another disaster for this administration.”

Link to comment

IS(IS)-ova propaganda ponovo koristi Džona Kentlija.

Ovoga puta on je izveštač iz Kobanea, ali, naravno, sa IS(IS)-ove strane.

Uvodni kadrovi su zanimljivi jer pokazuju da IS(IS) poseduje snimke iz nekog drona (možda oborenog, možda njihovog).

U svakom slučaju ovaj video deluje dosta ubedljivo i samim tim ispunjava svoj propagandni cilj.

 

https://www.youtube.com/watch?v=nW2aqzdMQLs

Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...