Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

@Zhota,

jeste islamista kad koristimo parametre vrednovanja onih (ukljucujuci dillingera) koji tako vrednuju asadove protivnike.

u tom kontekstu je vodjena diskusija i nije imala za cilj bilo sta drugo.

Edited by Bane5
Link to comment

ok, razumem.

 

ali koliko sam ja shvatio, asadove protivnike niko ne karakterise tako zbog njihove vere, vec zbog drzavnog ustrojstva koje zagovaraju i za koje se bore. ako gresim, ispravi me.

Link to comment

naravno da bi taj pravac dokazivanja bio sasvim logican.

ipak, na ovom forumu, vecina (ako ne i svi) koji podrzavaju (uslovno receno) asada i njegove pristalice nijednom se nisu pozabavili tim pitanjem vec se (mozes videti u stranicama pre ove) bave samo ovim nacinom dokazivanja da je neko veci manji, umereni, moderate i sl.

uz to, niko da bar pokusa da napravi jasnu odrednicu da li je u datom trenutku, okolnostima i okruzenju bas svaka vrsta islamizma (jako sirok pojam ali ga moram upotrebiti na ustrb preciznosti) losa.

sporenja oko dzihadista ovde nema, sto je i logicno jer oni su negacija humanog, ali se olako prelazi preko desetina stvari koje ceo ovaj rat cine toliko zamrsenim i verovatno onim koji se nece zavrsiti ni za narednih 100 godina jer ce posledice stalno izazivati nove sukobe i pretnje.

 

edit: mogu bez problema da postavim/ponovim moj post sa ovog topika koji je sada star vise od 13 meseci i gde sam pokusao da ukratko i bez sirenja price objasnim koje grupacije pobunjenih sunita (mahom sunita) u siriji postoje i gde sam ukratko pomenuo i njihov odnos prema drzavi. sa danasnje tacke gledista ne bi imao mnogo toga da dodam, a jos manje da ispravim.

Edited by Bane5
Link to comment

@Zhota,

jeste islamista kad koristimo parametre vrednovanja onih (ukljucujuci dillingera) koji tako vrednuju asadove protivnike.

u tom kontekstu je vodjena diskusija i nije imala za cilj bilo sta drugo.

 

Ne etiketiraj i ne podmeći. Ja sam ti samo odgovorio na ovo:

 

 

to sto neko imitira sekularizam (a daleko je od toga)

 

Što je potpuno nevezano za taj neki kontekst i nove parametre vrednovanja koje ti je tobož neko drugi nametnuo. Jedino si ti izjednačio sekularizam i ateizam, i možda Mekenzi pošto je klanjanje prozvao islamizmom.

Link to comment

tako sam i ja shvatio. bane je rekao da asad imitira sekularizam, ti si ga onda pitao sta je onda asad, da nije mozda islamista? na sta je bane rekao ono sto je rekao.

 

gandalfe, da se izvinis.  <_<

Link to comment

Tako se jedino i može shvatiti.

A ne samo da je sekularizam izjednačio sa ateizmom već ga je ovom prilikom shvatio i kao moralnu kategoriju, tako da sekularni režimi ne mogu biti zločinački (stav da Asad nije sekularista već brutalni zločinac :lol: )

Link to comment

Tako se jedino i može shvatiti.

A ne samo da je sekularizam izjednačio sa ateizmom već ga je ovom prilikom shvatio i kao moralnu kategoriju, tako da sekularni režimi ne mogu biti zločinački (stav da Asad nije sekularista već brutalni zločinac :lol: )

 

da pojasnim, da nacrtam...

 

prica o sekularizmu asadovog rezima je tvrdnja svih onih koji ga podrzavaju jer po njima sekularizam je u ovom sukobu jedino i iskljucivo dobro - asadov sekularizam je, po njima, dokaz da je on brana u brobi protiv bilo kakvog ekstremizma i garant nekakve stabilnosti u siriji. inicijalno ova tvrdnja je neodbranjiva na bar tri nivoa i to sam takodje napomenuo vise puta jer asadov rezim je visestruko pokazao svoje zlocinacko lice. samim tim inicijalna podela je obesmisljena jer ako si sekularan onda se boris i branis neke vrednosti. ako se neko navodno bori za sekularne vrednosti onda se valjda podrazumeva da postuje osnovna (najosnovnija) prava ljudi. mislim da je jasno koliko to nema smisla kada je asadov rezim u pitanju jer sama kolicina pocinjenih zlocina u njegovo ime je veca nego kod mnogih rezima kojima se i najgore karakteristike mogu prisiti. jos dalje, asadov 'lazni' sekularizam pada i na nivou same vere jer dobar deo njegovih operativnih snaga trenutno (ali i u prethodnom periodu) cine (pominjao sam ih) siitske vesrke i dzihadisticke milicije. one u siriji regrutuju borce ili dolaze iz inostranstva, navodno, ne samo da brane asada vec da brane i siitske svetinje. smrt njihovih boraca se u npr. alepu ili bilo kom delu ratista u siriji cesto opravdava odbranom sayyidah zaynab svetilista u damasku iako su to stotinama km udaljene lokacije. oni ginu za svoju svetu stvar. izmanipulisani verom ratuju za asada. kakav je to sekularizam koji koristi verske fanatike za svoj cilj? koji to sekularizam ulazi svesno u rasplamsavanje verskog sukoba? koji to sekularizam paktira sa is-isom mesecima i prakticno igra na kartu uzdizanja ovog zla?

Edited by Bane5
Link to comment

Meni se cini da je Bane mladac.

Elem, u oazi slobode i prosperiteta:

 

The sword unsheathed

Protests break out after a Shia cleric is sentenced to death Oct 18th 2014

AT A time when Saudi Arabia’s aged rulers worry about their Sunni-majority population being inspired by the jihadists of Islamic State (IS), it would hardly seem wise to antagonise the Shia who make up the remaining 10-15% of their people. Yet that is exactly what a Saudi court did on October 15th, when it sentenced to death Nimr Baqir al-Nimr, a prominent Shia cleric. The shock ruling instantly prompted street protests in the largely Shia populated Eastern Province, where most of the kingdom’s oil is produced. The move threatens to reignite sectarian violence that has erupted periodically over recent decades, as well as to sour efforts to sooth Sunni-Shia tensions across the wider region. The head of Iran’s armed forces warned Saudi Arabia that it would “pay dearly” if the execution were carried out.

A powerful orator, 54-year-old Sheikh Nimr emerged as a leader of protests that broke out in 2011 in response to the violent suppression of the pro-democracy movement in neighbouring Bahrain. The island kingdom, whose predominantly Shia population is ruled by a Sunni dynasty, is linked to the Eastern Province by a causeway. In sermons Mr Nimr did not only denounce the Bahraini clampdown, which was bolstered by troops from Saudi Arabia and other Sunni Gulf allies. He also demanded greater rights for Saudi Arabia’s own disenfranchised Shias, who have long complained of discrimination in government jobs and education, as well as of being demonised by official media. The first Shia minister in Saudi history was only appointed in June this year.

Mr Nimr was careful not to incite violence, telling protesters to use peaceful means only. He also insisted that Sunnis as well as Shias were victims of similar repression, condemning the Iranian-backed regime of Bashar Assad in Syria in the same breath as the ruling Al Khalifa family of Bahrain. But such blanket denunciations of tyranny may be exactly what angered the Saudi authorities. When police arrested Mr Nimr in July, 2012, they claimed, unconvincingly, that the four bullet wounds he received in his leg had been the result of an exchange of gunfire.

The Saudis may wager that the harsh sentence is more likely to act as a deterrent than become a cause for continued protest. Much has changed in the two years since Sheikh Nimr’s arrest, which had sparked riots leading to the deaths of three protesters. Such is the fear of instability among Saudis that Shia rage has largely fizzled out over the past few months.

People point to Bahrain, whose Shias have largely, albeit sullenly, submitted to a heavily policed calm, warily contrasting this with the chaos across the border in Iraq and Syria, where sectarian hatred has added fuel to bloody civil wars. With the Saudi air force engaged in war, alongside the American-led coalition, against the Sunni fanatics of IS, Saudi Shia may confine their unhappiness for the time being to comments on Facebook.

Another calming factor, :lol: says Ibrahim al-Mugaiteeb, a human-rights activist in the eastern city of Dammam, is that the death sentence is unlikely to be carried out.

Link to comment

nidje veze.

 

ona mozda nije direktna, ali se podrazumeva itekako jer se upravo prikaz sekularizma u ovom sukobu suprostavlja nekakvom fanatizmu i mracnjastvu druge strane. oni se na tvoju zalost ovde upravo predstavljaju na ovaj konkretan nacin koji opisujem.

Edited by Bane5
Link to comment

ona mozda nije direktna, ali se podrazumeva itekako jer se upravo prikaz sekularizma u ovom sukobu suprostavlja nekakvom fanatizmu i mracnjastvu druge strane. oni se na tvoju zalost ovde upravo predstavljaju na ovaj konkretan nacin koji opisujem.

 

na moju zalost?

Link to comment

 

uz to, niko da bar pokusa da napravi jasnu odrednicu da li je u datom trenutku, okolnostima i okruzenju bas svaka vrsta islamizma (jako sirok pojam ali ga moram upotrebiti na ustrb preciznosti) losa.

sporenja oko dzihadista ovde nema, sto je i logicno jer oni su negacija humanog, ali se olako prelazi preko desetina stvari koje ceo ovaj rat cine toliko zamrsenim i verovatno onim koji se nece zavrsiti ni za narednih 100 godina jer ce posledice stalno izazivati nove sukobe i pretnje.

 

 

Само да те питам да ли би хришћани уживали иста права под Асадовим противницима као под њим?

Link to comment

gandalfe, da se izvinis.  <_<

napisah vec, ne pratis radnju. uleteo si na pola, a da nisi obratio paznju na to kako je diskusija pocela i ko je sta pisao. 

 

prilicno ocigledno da je Bane bio sarkastican - video koji je okacio mekenzi je prikazao nekakve pobunjenike kako se mole, sto je predstavljalo jedan od "dokaza" da su u pitanju neumereni & asekularni islamisti. Bane je okacio sliku Asada koji se moli, sto je bio "dokaz" da je Asad takodje islamista. 

Link to comment

btw, tvrditi da je Asadov rezim "sekularan", je prilicno problematicna teza. ne znam sta je tacno mislio, ali Bane je barem delom bio u pravu kada je napisao da Asad folira nekakav sekularizam.

 

u sustini, Asadov rezim je tiranija pripadnika jedne manjinske (alavitske) grupe. rezimsko insistiranje na sirijskom nacionalizmu i sekularizmu je (dobar) PR koji sluzi da se prikrije priroda rezima - alavitska elita kontrolise drzavnu upravu, ostali se tolerisu dok god gledaju svoja posla i ne predstavljaju smetnju. imajuci to u vidu, mozda je neizbezno bilo da se pobuna u Siriji vremenom pretvori u etnicki & religiozni rat. ocekivano je da najtvrdji u odbrani rezima budu Alaviti i siitski saveznici, dok borba protiv rezima postaje borba protiv Alavita.

 

edit: za svaki slucaj, jos jednom da naglasim... sekularan nije kompliment.

Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...