Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

@ManicMiner: po pravilu, preduzimanje svake akcije se proprati sa "Alah je veliki!"

 

ekvivalent nekome ko se prekrsti za srecu. (slicno u govoru, po pravilu se izjava o zeljenom dogadjaju u buducnosti proprati sa "ako Bog da". Npr. "vidimo se sutra, inshalah.")

 

Preneću pisanje libanskog Al-Akhbara i dio sure iz Kurana (9:36) na koji se pozivaju u videu, dijelu videa koji je i meni privukao pažnju.

1) libanski Al-Akhbar je "otporasko" glasilo. u prevodu, pro-Hezbolah i pro-Asad propaganda. ("otpor" = anti-imperijalizam i kompletna bezumnost koja ide uz to) 

 

2) zabole me da li je navedena milicija islamisticka ili nije, i nemam nameru da ulazim u tu pricu. ako hoces da dokazujes da su u pitanju islamisti, samo napred. ali to sto kacis ipak bi moralo da ima nekog smisla, ovo su besmislice.

Edited by Gandalf
Link to comment

Treba reci da je pre toga covek bio izuzetno otvoren spram ostalih religija, cak govorio u Evropskoj skupstini na temu religijskog povezivanja.

ovaj prvi s leva na slici je garant neko govno, kao i ovaj drugi s leva. takodje prvi s desna, kao i onaj drugi. :fantom:

 

mislim... qrcu pesma, covek je lizoguz koji prodaje rezimsku propagandu. ovaj i takvi poput njega, imami koji lizu zadnjicu svakoj bitangi koja ima vlast, su jedan od uzroka uspona raznoraznih ludih i ludjih propovednika koji se predstavljaju kao alternativa.

Edited by Gandalf
Link to comment

 

Ovaj primer sa Asadom je potpuno neverovatan, najblaze receno. :) Inace malo da se posvetimo ovoj slici:

 

 

Oh ne, pa zasto bi primer bio 'neverovatan'. Ovo je samo primer onoga kako ti i tebi slicni posmatrate stvari.

Ako pljujes ovaj primer pljujes i po sebi.

Slika prikazuje Asada koji se moli i priziva boga dakle on je islamista po svim parametrima clanova ovog foruma poput mackenizie-a, dilingera ili tebe.

To sa kime je on u drustvu ne umanjuje njegov cin da se posveti bogu i ispuni svoju religioznu potrebu.

Edited by Bane5
Link to comment

Gandalfe,

Iskreno, tesko mogu da ispratim radnju(diskusiju) pa cu se privremeno udaljiti.

 

A jel' obicaj da se onoliko zaziva bozja pomoc pre ispaljivanja projektila, vidi se na kraju snimka? Da slicnu stvar rade hriscani sa stopostotnom sigurnoscu bih mogao da tvrdim da su u pitanju fanatici....

 

Ne provociram, stvarno me interesuje.

Miner,

 

Nemoj porediti Evropsko drustvo i Arapsko. Ljudi u Arapskom (ovde mislim na muslimane) svetu imaju drugaciji odnos prema religiji.

Samo dva mala primera da bi bolje razumeo sta zelim da kazem:

- udjes u taksi i kazes destinaciju. Vozac ti ponovi destinaciju i doda Insha'Allah.

- kolege odlaze kuci i ti im kazes "vidimo se sutra". Oni ti odgovore - vidimo se sutra Insha'Allah.

Pominjanje Boga u raznim kontekstima, koji nama mogu biti cudni, su deo njihove tradicije i to ne znaci da su Islamisti u negativnom kontekstu.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

tako je. to je ugradjeno u jezik. inshallah govore svi i uvek, kao i hamdullah (hvala Bogu).

u pitanju je jezička potvrda islamske dogme da Alah rukovodi svime na ovom svetu, i govori se refleksno.

Link to comment

Hvala gandalfu na odgovoru, to sam i mislio ali zgodno je kad se dobije potvrda iz prve ruke. Skapirao sam da je najverovatnije postapalica/fraza koja se stalno koristi.

 

edit: fala i vama dvojici na trudu, zaboravih :)

 

....

 

Rekoh vec ja na ovom threadu - prava snaga IS-ovih snaga pokazace se tek kada udju u otvoreni fajt sa Kurdima, koji su, za razliku od asadovaca i iracke redovne vojske, motivisan i zilav protivnik. 

Edited by ManicMiner
Link to comment

Hvala gandalfu na odgovoru, to sam i mislio ali zgodno je kad se dobije potvrda iz prve ruke. Skapirao sam da je najverovatnije postapalica/fraza koja se stalno koristi.

 

edit: fala i vama dvojici na trudu, zaboravih :)

 

....

 

Rekoh vec ja na ovom threadu - prava snaga IS-ovih snaga pokazace se tek kada udju u otvoreni fajt sa Kurdima, koji su, za razliku od asadovaca i iracke redovne vojske, motivisan i zilav protivnik. 

 

ali, uvek postoji ali...

sasvim je logicno da svi oni koje mozemo nazvati islamistima (a pojam je jako sirok i jako je podlozan manipulaciji) i koji drzavu posmatraju kao deo vladavine boga pa tek onda i ljudi u svojoj svakodnevnoj komunikaciji daleko vise koriste verske fraze. kada su dzihadisti u pitanju (i oni koji im naginju) onda se sve svodi na tumacenje bozijih dela kroz pojedinca ili grupu pa je u njihovoj komunikaciji prakticno poptupno iskljucen termin drzave i coveka kao, bar malo, od boga odvojenih subjekata.

 

btw, Dobar tekst iz Newsweeka od novinara koji je bio par dana u Kobaneu

http://www.newsweek.com/2014/10/24/kobane-diary-four-days-inside-city-keeping-incredible-and-unprecedented-resistance-277509.html

Edited by Bane5
Link to comment

Egipat ponovo izvodi, direktno ili indirektno, napade na islamisticke milicije u Libiji i najavljuju da ce potrajati kako bi pomogli vladi u izbeglistvu(Tobruk). Borbe se vode po Bengaziju.

Edited by Zaz_pi
Link to comment

Zaboravio sam da pomenem Jemen, vrlo zanimljiv posto se nalazi na Arabijskom poluostrvu, verovatno je to glavni razlog prilicnog ignorisanja u zapadnim medijima, poput Bahreina, blizina SA, gde je posle smene Saleha 2011 doslo do povecanja sukoba, sada Saudijska vojska ulazi tamo i izvodi operacije ali izgleda da pobunjenici uspevaju da napreduju.

Link to comment

uzimas pogresne pretpostavke i onda ih uproscujes.

taman onoliko koliko ti treba da podrzis svoj stav.

 

tvoje prvo pitanje je besmisleno jer je jasna pozadina sukoba u siriji kada govorimo o vecini sunitskog stanovnistva i asadovog rezima.

ovo drugo je jos besmislenije jer je nekome i hitler bio dobar a kriv je za smrt miliona.

to sto neko imitira sekularizam (a daleko je od toga) nema nikakve veze sa prirodom njegovog vladanja.

asad je brutalni ubica, na celu je brutalnog sistema i zarad svog licnog polozaja spreman je na sumu najgorih zlocina, nista manjih od ovih koje cine IS.

A znaci razlika je sto su jedni sekaci glava sa legitimitetom, pa tako kazi.

Zasto je onda ISIS los kad ocigledno ima najvecu podrsku?

Link to comment

A znaci razlika je sto su jedni sekaci glava sa legitimitetom, pa tako kazi.

Zasto je onda ISIS los kad ocigledno ima najvecu podrsku?

 

moras pojasniti svoje tvrdnje.

svakako govoris iz predubedjenja, a to te, cini mi se, nece odvesti nigde.

Link to comment
×
×
  • Create New...