Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

ako malo bolje pogledas turska je svojim namernim (ne)cinjenjem podrzavala sve, ukljucujuci i nusru i alavite iz turske koji podrzavaju asada i finansijski i sa ljudstvom.

Link to comment

"podrzavaju" i PKK.

 

https://turkeywonk.wordpress.com/2014/08/19/the-pkks-refugee-camp-in-turkey/

 

After the uptick in fighting in Iraqi Kurdistan, thousands of Ezidis have fled their homes after the Islamic State overran the Peshmerga in numerous villages on the far western border of Kurdistan. What is Turkey’s policy towards these new refugees? Why is the PKK running a refugee camp in Turkey? What are the conditions like on Turkey’s borders with Iraq and Syria in the predominantly Kurdish southeast? How do those conditions differ from other border areas in Turkey? How do local people view the PYD’s YPG, as compared to the Peshmerga? And what does all of this mean for the current AKP led peace talks with the PKK?

Today, Aaron and Noah discuss these issues in the Turkey Wonk podcast.

Link to comment

Turska.

ne bas. Turska i Katar direktno pomazu Islamski Front, a deo tog bloka je Ahrar al Sham koji je u dobrim odnosima sa Nusrom. doturanje pomoci Ahrar al Shamu i fotografije koje pokazuju doturanje te pomoci se koriste kao dokaz za podrsku Turske Nusri.

 

edit: frisko...

 

Ahrar al-Sham has been the most fascinating Syrian Islamist rebel movement. Its funding, fortunes and ideology have fluctuated significantly

 

Emile Hokayem @emile_hokayem
If confirmed, the death of Hassan Abboud and other Ahrar commanders is a momentous event for the Syrian rebellion and Islamist dynamics.
 
Hassan Hassan @hxhassan
Hassan Aboud & a few other commanders of Ahrar al-Sham were killed during a meeting in a farm in Ram Hamdan, Idlib. 
Edited by Gandalf
Link to comment

Neko ih je opasno izbusio iznutra. Ceo vrh Ahrara je bio na nekom sastanku.

Ahrar (mahom salafisti), to smo vec vise puta diskutovali su neka vrsta prelaza izmedju islamista i dzihadista. Iz tog razloga su trpeli dosta, ali su opstali i kao filter izmedju ove dve grupacije, takodje i kao neka vrsta moguceg medijatora izmedju njih. Naravno, odnos sa IS(IS)om je prekinut medjusobnim sukobom od pocetka ove godine.

 

edit: U vesti na B92 koju prenose sa Tanjuga i BBC-ja (bar tako navode) kazu "Sastanak Islamskog pokreta slobodnih ljudi Levanta održan je u Siriji, a prema nezvaničnim informacijama među poginulima je kompletno rukovodstvo te paravojne i terorističke organizacije"

Dakle, Ahrar nigde nije zvanicno deklarisan kao teroristicka organizacija (doduse bilo je predloga koliko znam) sem mozda u uzem centru Damaska. Ali ova vest samo dodatno govori kako se lako mogu pobrkati pojmovi i generalizovati stvari. Ni zamrsenost odnosa u Siriji nije od pomoci u svemu tome.

Edited by Bane5
Link to comment

turska vlada je islamisticka, i potpuno je sigurno da su na svaki moguci nacin podrzavali i ne-islamisticke i islamisticke pobunjenicke milicije. kako bilo, nebo i zemlja izmedju podrske za islamisticku miliciju Islamska Unija i islamisticku miliciju ISIS. a ako neki pripadnici ove ili one islamisticke milicije predju u ISIS, i ponesu sa sobom ljevore dobijene od Turaka, time ISIS profitira od turske podrske pobunjenicima.

 

na osnovu toga tvrditi da Turci podrzavaju ISIS, prodavanje magle.

Gandalfe,

 

Turska je vec jako dugo sekularna drzava. Nazalost, trenutno ima islamisticku vlast :(

 

Glede Tvog objasnjenja kako je oruzje kao slucajno ili sticajem okolnosti dopalo ISIL-u, vredjas intelekt onih koji citaju Tvoj post. Takve stvari se ne desavaju slucajno u ozbiljnoj zemlji kao sto je Turska! Njihova vojska i vojna obavestajna sluzba znaju jako dobro sta rade, kome daju logistiku i naoruzanje. Jedina greska koju su napravili je verovanje da ce mogu da kontrolisu ISIL tj. arapi su ih opet malo preveslali.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

@x500,

stavljajuci drugome (visok) prag da dokazuje da nesto nije, moras ga ispratiti i bar naznaciti sumnju (utemeljiti je) da nesto jeste (direktno naoruzavanje IS(IS)-a od strane turske vojske je tvoja tvrdnja)

'to se zna' teorija je tanka za ovakvu raspravu.

Edited by Bane5
Link to comment

Glede Tvog objasnjenja kako je oruzje kao slucajno ili sticajem okolnosti dopalo ISIL-u, vredjas intelekt onih koji citaju Tvoj post. Takve stvari se ne desavaju slucajno u ozbiljnoj zemlji kao sto je Turska! Njihova vojska i vojna obavestajna sluzba znaju jako dobro sta rade, kome daju logistiku i naoruzanje. Jedina greska koju su napravili je verovanje da ce mogu da kontrolisu ISIL tj. arapi su ih opet malo preveslali.

 

Pozdrav,

X500

u situaciji u kojoj postoji vise lokalnih milicija koje povremeno saradjuju ili se sukobljavaju, i prelazi iz jedne u drugu formaciju su svakodnevna pojava, ocekivano je da ce deo pomoci jednoj miliciji zavrsiti u rukama neke druge. 

 

 

npr. Ameri pomazu iracku vojsku. IS zapleni hamvije, koji zavrse u Siriji. verovatno je u pitanju nepobitan dokaz da Ameri pomazu IS? SAD je ozbiljna drzava, znali su oni da ce ti hamviji zavrsiti u Siriji!

 

 

GERTZ-U.S.-made-Humvees-enroute-from-Ira

 

 

Link to comment

@x500,

stavljajuci drugome (visok) prag da dokazuje da nesto nije, moras ga ispratiti i bar naznaciti sumnju (utemeljiti je) da nesto jeste (direktno naoruzavanje IS(IS)-a od strane turske vojske je tvoja tvrdnja)

'to se zna' teorija je tanka za ovakvu raspravu.

Bane5,

 

Moze biti da si upravu. 

 

Ja sam kao osnovu za svoje tvrdjenje uzeo DW clanak

Razmena izmenju ISIL i Turske ide u oba pravca (nafta za razne stvari). Sada su im SAD i OTAN stali na tu "zlatnu koku".

 

Mozda je bolje sacekati da prodje malo vremena, pa ce se neke stvari same pokazati ;)

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

u situaciji u kojoj postoji vise lokalnih milicija koje povremeno saradjuju ili se sukobljavaju, i prelazi iz jedne u drugu formaciju su svakodnevna pojava, ocekivano je da ce deo pomoci jednoj miliciji zavrsiti u rukama neke druge. 

 

 

npr. Ameri pomazu iracku vojsku. IS zapleni hamvije, koji zavrse u Siriji. verovatno je u pitanju nepobitan dokaz da Ameri pomazu IS? SAD je ozbiljna drzava, znali su oni da ce ti hamviji zavrsiti u Siriji!

 

 

GERTZ-U.S.-made-Humvees-enroute-from-Ira

 

 

Gandalfe,

Bice da si ti upravu. Turska nije naoruzavala i saradjivala sa ISIL. I ako jeste to je bio samo skup okolnosti, nikako namera.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

Bane5,

 

Moze biti da si upravu. 

 

Ja sam kao osnovu za svoje tvrdjenje uzeo DW clanak

Razmena izmenju ISIL i Turske ide u oba pravca (nafta za razne stvari). Sada su im SAD i OTAN stali na tu "zlatnu koku".

 

Mozda je bolje sacekati da prodje malo vremena, pa ce se neke stvari same pokazati ;)

 

Pozdrav,

X500

 

dakle sad, po tebi, ispada 'moze bit', al ne mora da znaci' ali i dalje kao 'svi znamo da jeste'.

ne ide to na taj nacin.

opet pominjes dvosmernost u trgovini sa IS(IS)-om kao da je u tom clanku navedeno da je drzava direktno kupovala dizel (zapravo i tu se tvrdi da je turska vojska plenila isti i sprecavala trgovinu).

dakle, cak i za ovu pomalo kiselu ali i dalje 'zna se to' teoriju moras da das jos nesto da bi postavio neku ozbiljnu tvrdnju.

u turskoj (i van nje) ima masa onih koji bi rado sadasnju vlast opanjkali i izneli njen sav prljav ves. saradnja sa ovim ljudskim otpadom je idealna za takvo nesto pa sam uveren da ces mozda naci nesto za tvoju tvrdnju (ja nisam uspeo).

 

kao i ranije, mogu samo da ponovim da je najveca odgovornost turske u neselektivnosti pri propustanju ljudstva i oruzja u siriju.

Edited by Bane5
Link to comment

Gandalfe,

 

Turska je vec jako dugo sekularna drzava. Nazalost, trenutno ima islamisticku vlast :(

 

Glede Tvog objasnjenja kako je oruzje kao slucajno ili sticajem okolnosti dopalo ISIL-u, vredjas intelekt onih koji citaju Tvoj post. Takve stvari se ne desavaju slucajno u ozbiljnoj zemlji kao sto je Turska! Njihova vojska i vojna obavestajna sluzba znaju jako dobro sta rade, kome daju logistiku i naoruzanje. Jedina greska koju su napravili je verovanje da ce mogu da kontrolisu ISIL tj. arapi su ih opet malo preveslali.

 

Pozdrav,

X500

Ovo isto vazi i za USofA, osim dela koji se tice da li sekularna drzava i da li ili ne trenutno ima islamisticku vlast.

Osim sto USofA verovatno ne pravi greshke gornjega tipa.

Link to comment

dakle sad, po tebi, ispada 'moze bit', al ne mora da znaci' ali i dalje kao 'svi znamo da jeste'.

ne ide to na taj nacin.

opet pominjes dvosmernost u trgovini sa IS(IS)-om kao da je u tom clanku navedeno da je drzava direktno kupovala dizel (zapravo i tu se tvrdi da je turska vojska plenila isti i sprecavala trgovinu).

dakle, cak i za ovu pomalo kiselu ali i dalje 'zna se to' teoriju moras da das jos nesto da bi postavio neku ozbiljnu tvrdnju.

u turskoj (i van nje) ima masa onih koji bi rado sadasnju vlast opanjkali i izneli njen sav prljav ves. saradnja sa ovim ljudskim otpadom je idealna za takvo nesto pa sam uveren da ces mozda naci nesto za tvoju tvrdnju (ja nisam uspeo).

 

kao i ranije, mogu samo da ponovim da je najveca odgovornost turske u neselektivnosti pri propustanju ljudstva i oruzja u siriju.

Bane5,

Sto se tice trgovine, 15t dizela koje je zapljenjeno je ustvari jedana cisterna. I vrednost robe, ako je bila sirova nafta je oko 6000 USD. Preradjeni dizel na nivou naseg starog loz ulja ima vrednost oko 10.000 USD.

ISIL je u vreme od pre par nedelja, pre OTAN udara iz vazduha, imao dnevni izvoz nafte izmedju 400 i 500 hiljada USD. Sada je to daleko manje zbog opasnosti da ce cisterne biti opaljene udarima iz vazduha.

 

Sto se tice mojih ostalih tvrdjenja, Ti si upravu, a ja sam u krivu. Pogresio sam u iznetoj tezi.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment
×
×
  • Create New...