Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

(Taktički) saveznici Asada protiv demokratske opozicije?

 

mislim da sam u negde u septembru prosle godine napisao da su oni do tada bili ti koji su mogli sa svima i sa svima bili saveznik (javni ili tajni) gledajuci to kao priliku da se sire. na kraju, od kraja 2013. usli su u otvoreni sukob sa svim ostalim frakcijama sirijskih pobunjenika (ukljucujuci i nusru) dok ih je asad cuvao i stedeo zbog toga. do tog trenutka protiv njih su jedino ratovali kurdi (ali ne i sve kurdske oruzane frakcije).

njihova ekspanzija je poput korova, oni ne priznaju zarqawija niti bilo koji drugi autoritet iznad njih.

danas je ISIS-ova pozicija u siriji dosta jasnija, oni jesu takticki saveznici asada koji u njima ima dobar argument u svakoj situaciji, sada su mu saveznici na terenu, a ako bude izvojevao znacajniju pobedu nad pobunjenom opozicijom oni ce mu biti izgovor da postane veliki borac protiv terorizma.

Edited by Bane5
Link to comment

Izgleda smo svi shvatili sta si hteo da kazes osim baneta 5..

 

ako ti je samo ovo bio zakljucak iz svega sto se ovde pisalo mislim da je tvoja konstatacija mnogo bliza opisu tvog shvatanja ovdasnje rasprave.

Link to comment

Zarobljen je turski konzul u Mosulu, zajedno sa 50-ak zaposlenih i članova njihovih porodica među kojima ima i dece. Svi su odvedeni na nepoznatu lokaciju.

 

Plus su ovi izgleda ugrabili stotine miliona dolara u kešovini po bankama u gradu.

 

Iračka vojska je teška sprdnja, neka malo veća grupa da se sakupi i organizuje i ode Bagdad bez problema.

Link to comment

Kažu ljudi, kraj ere. Granica između Sirije i Iraka je probijena.

 

 

Link to comment

Izgleda smo svi shvatili sta si hteo da kazes osim baneta 5..

Stavi i mene na tu listu...poneke genije je jako teško shvatiti, ja priznajem da ovoga nisam i i dalje ne razumem

Link to comment

Veliki uspeh najglupljeg americkog rata ikada.

 

Imali ste dosta slatkih ratova(ti si danas ponositi Amerikanac, zar ne? Nadam se da nisam pogresio). Poslednji u Libiji je isto uspesan.

 

Zarobljen je turski konzul u Mosulu, zajedno sa 50-ak zaposlenih i članova njihovih porodica među kojima ima i dece. Svi su odvedeni na nepoznatu lokaciju.

 

Plus su ovi izgleda ugrabili stotine miliona dolara u kešovini po bankama u gradu.

 

Iračka vojska je teška sprdnja, neka malo veća grupa da se sakupi i organizuje i ode Bagdad bez problema.

 

Ne bih ja ovako rano sudio sta se tacno desava. Videcemo gde ce ISIS upotrebiti oruzje, to ce mnogo toga da kaze. Inace, nije njima problem da napadnu suni oblasti Iraka ali kod sita na jugu, to nece proci.

Link to comment

Imali ste dosta slatkih ratova(ti si danas ponositi Amerikanac, zar ne? Nadam se da nisam pogresio). Poslednji u Libiji je isto uspesan.

 

Uopste ne zelim da ulazim u neke besmislene rasprave. A rat u Libiji i ovo su dva potpuno razlicita slucaja.

Link to comment

Uopste ne zelim da ulazim u neke besmislene rasprave. A rat u Libiji i ovo su dva potpuno razlicita slucaja.

 

Nekakve bezmislene rasprave. Ti zivis u Americi, zar ne?

Slucaji su neverovatno slicni.

Nafta igra veliku ulogu u oba slucaja

Dva stara diktatora

Oba su imali periode ljubavi i mrznje sa Amerikancima, pri cemu je Sadam podrzavan dok je tamanio Kurde i Persijance hemijom. Gadafi dok je tamanio Al Kaidu i svu drugu opoziciju.

Oba izdana od strane Amera. Sadam navucen na Kuvajt, Gadafi nije hteo da bude demokrata dok je gradio golf terene poljima Britanije i Francuske.

Obe zemlje upale u haos posle uspesnih operacija zapadnih saveznika.

Link to comment

Oh, ima jos jedna neverovatna slicnost, a tu ulazimo i mi. Te shvatam da Amerikanci imaju fetis na to. Irak, Libija i SRJ imaju isti naziv za valutu.

Link to comment

Razlika je sto je Gadafi imao pobunu koja je trajala protiv njega i koju su sa zapada pomogli a u Iraku nije bilo nikakve domace pobune pa je bila potrebna invazija. E ta invazija je meni problematicna. Posebno sto je bila bazirana na lazima i odvela je u dalju eskalaciju nasilja.

 

A to da belosvetski diktatori igraju izmedju dve (ili vise) vatre znamo. Igrao je Sadam i sa Sovjetima kad mu je trebalo.

Link to comment

Ne bih ja ovako rano sudio sta se tacno desava. Videcemo gde ce ISIS upotrebiti oruzje, to ce mnogo toga da kaze. Inace, nije njima problem da napadnu suni oblasti Iraka ali kod sita na jugu, to nece proci.

 

Nisam mislio da ISIS sutra ujutro kreće na Bagdad već da će u (ne toliko dalekoj) budućnosti neka dobro naoružana frakcija i to probati. Jasno je da posle svih onih silnih "opremi i obuči" i "naguzi pa osposobi" američkih programa iračka vojska nije sposobna za bilo šta osim panične bežanije. Poslali su najčistiju moguću poruku svim naoružanim frakcijama koje su eventualno imale dileme u pogledu njihove sposobnosti. Ej, ovi su im sa par hiljada ljudi i bez teškog naoružanja uzeli grad veličine Beograda, pa to je u rangu onog o-ruk zauzimanja Tripolija. To prolazi samo ako je državni sistem u kompletnom raspadu.

 

Irak je ugasio. OK, Kurdi na severu će se odbraniti i naftna polja na jugu će verovatno biti zaštićena nekim nezvaničnim dogovorima. Ali centralni i zapadni deo zemlje, uključujući Bagdad, pa tamo će zlo i naopako da bude.

Edited by beowl
Link to comment

Razlika je sto je Gadafi imao pobunu koja je trajala protiv njega i koju su sa zapada pomogli a u Iraku nije bilo nikakve domace pobune pa je bila potrebna invazija. E ta invazija je meni problematicna. Posebno sto je bila bazirana na lazima i odvela je u dalju eskalaciju nasilja.

 

 

 

Bi uveo sankcije agresorima?

Link to comment

Nisam mislio da ISIS sutra ujutro kreće na Bagdad već da će u (ne toliko dalekoj) budućnosti neka dobro naoružana frakcija i to probati. Jasno je da posle svih onih silnih "opremi i obuči" i "naguzi pa osposobi" američkih programa iračka vojska nije sposobna za bilo šta osim panične bežanije. Poslali su najčistiju moguću poruku svim naoružanim frakcijama koje su eventualno imale dileme u pogledu njihove sposobnosti. Ej, ovi su im sa par hiljada ljudi i bez teškog naoružanja uzeli grad veličine Beograda, pa to je u rangu onog o-ruk zauzimanja Tripolija. To prolazi samo ako je državni sistem u kompletnom raspadu.

 

Irak je ugasio. OK, Kurdi na severu će se odbraniti i naftna polja na jugu će verovatno biti zaštićena nekim nezvaničnim dogovorima. Ali centralni i zapadni deo zemlje, uključujući Bagdad, pa tamo će zlo i naopako da bude.

 

Irak je vec 11 godina ugasen. U stvari, ugasen je i pre toga.

Kada sam pominjao ISIS i oruzje, nisam toliko mislio na Irak vec na Siriju. Bice zanimljvo videti protiv koga ce biti upotrebljeno. Ovo moze biti "saveznicko" posredno naoruzavanje i opremanje bez politickih posledica. Da, u pravu si, mnogo su ga lako predali. :)  Ne kazem da je tako, samo kazem da sacekamo i vidimo sta ce biti.

Link to comment
×
×
  • Create New...