Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Nisu se samo Rusi i Iranci mjesali, tu je i SA, Kuvajt i razne internacionalne brigade sa kojim ce citava evropa imati velike probleme kada se vrate u svoja odnjista.
Ma mi mozemo da odahnemo, ovi nasi rade u komunalnim preduzecima, rece mi jedan coek, onomad. Doduse, mozda i imamo problem: ostaje nam ekipica momaka koji nisu u sistemu presevskih JKP vec su sa poteza N.Pazar - Tutin... Uh, valjda ima jos zemalja po Istoku koje vapiju za slobodom (uskracenom pod diktatorima) i lepotom serijata. Pa ce tamo da idu na sledecu tezgu osvajanja slobode. Edited by Topola
Link to comment
Amerikanci su vec na tom kraju planete i ne pada im na pamet da zbog tebe napustaju svoje interese na Bliskom istoku, niti da puse kurac. Ne znam odakle ovaj poriv za jalovim naricanjem, stvari su mnogo, mnogo slozenije od pitanja hoce li se Amerika umesati ili ne. Kako da kazem, imas ongoing direktnu vojnu intervenciju Irana u Siriji, i Rusiju koja salje Asadu (nebitno da li je to stvarno ili blef) raketne sisteme kojima se moze gadjati Izrael, ali to je nebitno za diskusiju, najvaznije je da se hejtuje americko ucesce koje jos nije ni pocelo. Ajmo malo perspektive, Amerika je ovde jos uvek samo levo smetalo koje pokusava da pronadje svoj ugao u ovom kolopletu.
Balansa radi, to nije tacno, tj, tacno je utoliko sto su mislili da ce Asad do sada da padne.Kao utopista, jos u pocetku konflikta sam se zalagao za diplomatsko resenje koji bi znacilo rusko zavrtanje jajca Asadu i americki zavrtanje jajca SA i Kataru, uz okrugli sto bez uslova, tj. uslov nije da Asad napusti vlast i uslov nije da opozicija prizna Asadove namestene izbore.Ali, znam, utopista sam, naivan, vazna je "realnost" i tako to. Ova realnost fabrifikovanja dokaza kako bi se zadovoljili ekstremisti sa desna (videti nedavnu bezumnu Mekkejnovu izjavu) i ruska hladnokrvnost u zrvtovavnju i trange-frange sa tudjim zivotima kako bi se zadovoljili tudji interesi meni se ne svidja.Sto se ranijih pitanja Baneta 5 tice o tome da valja ispitati zasto je do sukoba doslo, jednako je vazno pitati i kakoje moguce da takvi krvnici opstaju na vlasti toliko dugo. Osim ruske podrske zna se da je vladao uz pomoc sunitske biznis elite, nije bas da Suniti nisu imali ijednu polugu vlasti. U stepenovanju totalitarnih rezima Asadov rezim je inkluzivniji od Gadafijevog i katarskog.
Link to comment
Pa, eto, ja rekoh to, da se jos jednom podsetimo kako je krenulo. I napisah ti negde ranije, mozda i tvoja zemlja ima veze sa krvoprolicem u jadnoj Siriji. I ispade da ima. A to ne pise srbijanska stampa, Politika Ekspres, Vecernje Novosti, itd, vec 1 NY Times. Sto negde znaci kredibilno. Ili nije? Lazu u NYT da je Hrvatska teledirigovana od CIA-e itekako doprinela rasplamsavanju tog strasnog gradjanskog rata?Lazu da je rat potpaljen sa strane? Od strane Agencije?Jebemti medije...
Prvo, ja sam to tu postovao još dok se u izostanku najave ikakve intervencije ovaj topik dinstao, a tebe nije bilo u blizini. Ili sam to stavio u Hrvatsku, u susjedstvu. Nije bitno.Drugo, Zagreb-Amman air convoy odvijao se prošle jeseni, kad je sirijski građanski rat već zaradio godinu i pol staža, minimalno. Edited by Roger Sanchez
Link to comment
[/size]A zbog cega si besan, zbog toga sto su te bombardovali 1999. godine? Oprosti, ali to nema nikakve veze sa ovom pobunom protiv manjinske i poprilicno okrutne vlasti, koja je, zahvaljujuci intervenciji Irana, prerasla u sunitsko-siitski obracun sve vecih razmera. A i to bombardovanje, oprostite na jeresi, nije doslo iz cista mira, eto veliki se izivljavaju na malima, vec smo se i mi ovde poprilicno potrudili da dovedemo do njega.
Marko, boldovano je besramna propaganda.Propaganda je pomenuti Iran i Hezbolah, a ne pomenuti SA i Katar.Cudi me da zagovaras takav jednostrani diskurs.
Link to comment
Prvo, ja sam to tu postovao još dok se u izostanku najave ikakve intervencije ovaj topik dinstao, a tebe nije bilo u blizini. Ili sam to stavio u Hrvatsku, u susjedstvu. Nije bitno.Drugo, Zagreb-Amman air convoy odvijao se prošle jeseni, kad je sirijski građanski rat već zaradio godinu i pol staža, minimalno.
Ne posipaj se pepelom, to moze da bude naustrb nac.interesa. Ali, ok, nije bitno.Drugo, Zagreb-Amman air convoy se odvijao i mnogo pre prosle jeseni, kad su o tome poceli da izvestavaju mediji. Ili su exYu M70A u rukama boraca za serijat na prvim snimcima iz rata tamo otplivali sami. Ah, da, jeste, Bliski istok je bio Preplavljen exYu puskama i ranije, cujem te kako tipkas. E, pa vidis, i nije bas...A cak, i da jeste, da je bas sve tako, da li to umanjuje gorak ukus u ustima hrvatskim drzavljanima da je njihova Vlada intenzivno dopremala oruzje ljudima u ratu, i to na dzojstiku Cie?
Link to comment
A cak, i da jeste, da je bas sve tako, da li to umanjuje gorak ukus u ustima hrvatskim drzavljanima da je njihova Vlada intenzivno dopremala oruzje ljudima u ratu, i to na dzojstiku Cie?
Ne znam, mene je samo zanimalo gdje je završio krvavi novac koji je time zarađen. Naša mediokracija se nije usudila ni postaviti višnjima to pitanje, govna ogavna neprofesionalna kukavna prodana, zemlja se dabogda nad njima sklopila.
Link to comment
Ova realnost fabrifikovanja dokaza kako bi se zadovoljili ekstremisti sa desna (videti nedavnu bezumnu Mekkejnovu izjavu) i ruska hladnokrvnost u zrvtovavnju i trange-frange sa tudjim zivotima kako bi se zadovoljili tudji interesi meni se ne svidja.
+vise stotina
Link to comment
Sa tim nivoom rasprave ne bi raspravljao, samo bi korigirao jednu pogrešnu premisu koju poturaš. Sirijski ljudi su se htjeli osloboditi Assadovskog raja i sami, prije nego što su došli ljudi od Alžira pa do Kavkaza da im u tome pomažu a da im usput malo poprave i Islam. Da sirijski ljudi jedinstveno ne trpe te uljeze™, valjda bi ih i išćerali, ali nekima godi što ima tih nekih luđaka s raznih strana koji bi ginuli umjesto njih, malo za njihovu, a malo i za svoju stvar - uvijek je tako bilo.I da, principijelno sam protiv nasljednih despota, kojimgod 'legitimitetom' došli na vlast, rođenjem u obitelji Saud ili time što im je mamu oplodio lider Korektivne revolucije 1970, a stariji braco pogin'o jureći u Mečki.Malo sam i protiv onih koji legitimne izborne pobjede pretvaraju u demokraturu u tranziciji prema despociji, kao Tayyip i Morsi. Ne baš toliko kao protiv prvonavedenih.Jojda, zaboravio sam podsjetit i s kojim je guštom veliki tvorac sirijskog raja Hafez Assad razvaljivao susjedni libanonski pakao, podržavajući jedne prootiv drugih pa druge protiv jednih, sveudilj doprinoseći razvoju te zemlje i toleranciji u njoj VBRovima, opsadom logora i sličnim progresivnim & suživotnim aktivnostima.
Готово да нема државе у ширем региону (Израел, тада амерички савезник Ирак, ИР Иран, Сирија, Француска, САД, КСА, Eгипат, Јордан, Судан, Јемен) која није имала играче или улога (вероватно и Кипар финансијски) у грађанском рату у Либану. А цео пичвајз је избио када су палестински муслимани одлучили да мењају Устав и конфесионалну поделу власти која је чувала мир унутар граница су Французи исцртали из Велике Сирије да би хришћанима дали већину након што су себе 1860-их прогласили за заштитнике Маронита (од Друза).Навођење разарања Либана као аргумент против куће ал-Асад је попут оног aмеричког да кућа ал-Тикрити мора пасти јер су употребљавали бојни отров против Курда. Да дамо мало контекста, 1988. су у ирачко-иранском рату Курди били на страни Техерана, Багдад је тада био амерички прокси а бојни отров купљен од западних савезника. Не би ме чудило да је Rummy или неко њему сличан лично предложио решење курдског питања. :isuse: Што се тиче аргумента да се народ дигао у Сирији против мањинске диктатуре он стоји али такође стоји и у Бахреину где Вашингтон није подржао потлачену мањину већ тлачитеље који му од 1947. пружају поморску базу док је ИР Иран стао уз своју браћу по вери.Мислим да је најпоштеније рећи да се на БИ води борба за превласт између два титана, Техерана и Ријада, где су сви остали учесници (укључујући Американце) јебена и подоста збуњена странка. Видећемо како ће Ријад одговорити на Руханија који је Техеранов покушај rapprochement.
Link to comment

Ne mogu da verujem u šta se ovaj (nekad fenomenalan) topik pretvorio. Ajd' sad Topolo i Bakemono pređite i na onaj turski, pa userite i njega

Link to comment
cek bre dabovicu, pa zajebavas se da je amerika najavila da hoce i ona da se igra (mislim sada)sta smo ovo gledali do sada, keve ti
Pomalo preterujete, nije opozicija zavisna od američke pomoći i podrške, naročito grupe koje nisu pod kontrolom FSA.KSA, Kuvajt, Katar i Turska su voljni i sposobni da ih naoružaju i održavaju u životu sve ovo vreme. Ako ništa, na momente je delovalo da je barem Obama spreman sa Rusima naći zajednički jezik i podržati nekakvu mirovnu konferenciju, međutim to se ne sviđa svim gore pobrojanim regionalnim faktorima.Problem sa Amerikom, a naročito Izraelom je što im je Iran glavna meta i spremni su na sve i tolerisaće svakoga samo da se porazi Iran. A na delu je sve otvoreniji šiitsko-sunitski rat, koji nije isprovociran sa šiitske strane (Hizbali nije smetala vera Hamasovaca, niti Asadu lojalni suniti itd..)* Sukob na toj liniji se već dugo odvija u Iraku , a sa eventualnim dovršetkom posla u Siriji, preti da eskalira i u nešto više.Biće zanimljivo pratiti kako će se tada Vašington postaviti, s obzirom da je u Bagdadu jedina šiitska vlast koju su podržavali. Edited by dillinger
Link to comment

Naravno, i šiitskoj koaliciji je najveći trn u oku Izrael, ali barem njihov terorizam, za razliku od sunitskog, nije izlazio iz nacionalnih okvira sve ove godine. To je jedan od razloga stavljanja u prvi plan Hizbalinog učešća u Siriji, jer je to toliko čekani iskorak i casus belli za drugu stranu.

Link to comment
×
×
  • Create New...