Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Pa, probao je, cak i sa Saudijcima, ali je ljubav prema Hezbolahu i Iranu bila veca. Mislim da su ga poneli takticki uspesi u Libanu u vreme rata 2006. Sa Hamasom je imao ambivalentan odnos, mada ih se plasio kao sekcije Brace.Isuvise je zategao prema SAD (jos 2003 u vreme napada na Irak - to je tata Hafez daleko mudrije radio) i Izraelu

Link to comment
hm, u pravi si uz jedan poveći izuzetak a to je da je upravo asad podigao cenu vlasti na nivo ratnog sukoba. obrni-okreni, kad si šef države na tebi je odgvoornost (pa i krivica) da hendluješ nezadovoljstvo na način koji ne ugrožava zemlju u celini a asad to prosto nije uradio, da se blago izrazim.
Slazem se u potpunosti. ali, mislim da je situacija vec presla onu tacku kada je bilo moguce zaustaviti rat u momentu Asadovog podizanja cene vlasti na taj nivo. Pripreme za "ustanak" su trajale mnogo pre ocitog izbijanja sukoba, jos u vreme dok su svi bili zagledani u Libiju & okolinu. Asadu je nametnuta radikalizacija sukoba u svetlu revolucija od Tunisa do Egipta, i posebno u kontekstu ne toliko previse publikovanog misljenja "jastrebova" oko H.Klinton o nemogucnosti daljeg opstanka "decenijskih tiranina" sirom sveta. Kakva se kombinatorika krije iza takvih stavova, mozemo samo preslobodno da nagadjamo, ali je jasno da je ishod u ovoj fazi - prekomponovanje odnosa snaga u ovom regionu.Dakle, iako moze da zalici da je sukob u Siriji otpoceo kao logican nastavak dugogodisnjih unutrasnjih tenzija, moj utisak je da to bas nije tako, i da je dodatno potpomognut spolja. Nacin na koji Iran i Rusija reaguju, i njihovo sve vece i eksplicitnije uzimanje ucesca u sukobu, pokazuju da je ulog veliki, i da pitanje onoga sto ce doci umesto Asada nije tek jednostavna faza u smeni vlasti.Zato i apostrofiram dzihad sehide iz citavog islamskog pojasa sirom planete jer bez tog priliva sukob ne bi mogao da se rasplamsa do one tacke da preraste u ovako dug i krvav rat. Treba se setiti i medijskih navoda o dopremanju naoruzanja u Siriju kako bi se pojacala dejstva dzihadista, imali smo primer Hrvatske gde je locirano pojacano slanje naoruzanja i opreme borcima za serijat alias demokratiju na islamski nacin.Da se ne ponavljam, jedna faza rata je zavrsena time sto Asad nije pao i sto je njegova vojska uspela da vojno porazi dzihadiste. Turska je odbila da se umesa odnosno direktno intervenise na teritoriji Sirije, dok je Izrael to cinio vrlo obazrivo i u najmanjoj mogucoj meri (zbog poznatih faktora). Druga faza ce biti "internacionalizacija" sukoba, odnosno, direktna vojna intervencija SAD, mozda i NATO. U ovom trenutku, dosta toga ukazuje na takav rasplet. Medijsko huskanje poput ovog o upotrebi bojnih otrova je tek jedan od pokazatelja. U Jordan pristizu americke trupe i rasporedjuju se pvo sistemi, kao drugi. Retorika "jastrebova" iz Vasingtona se pojacava, itd.Da ne zvucim pogresno jer paralele nisu uvek funkcionalne, ali ima tragova mehanizma koji je primenjen u slucaju napada na SRJ 1999. godine. Edited by Topola
Link to comment

u prevodu, Amerikanci su ovo zakuvali, ne znam zasto, nemam dokaze, ali slutim da je tako jer su i nama nesto slicno radili 1999. godine.ako Asad upotrebi bojne otrove, vest o tome ce biti docekana kao deo zavere da se Asad optuzi za upotrebu bojnih otrova, sto je, naravno, casus belli.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Pa dobro, da li je zabranjeno izneti svoje slutnje? Ne razumem, stvarno. Tim pre sto su zasnovane na prethodnim iskustvima.
naravno da nije zabranjeno, ali ako mi je nesto smesno, ja cu to i da kazem. evo: smesno mi je kad neko posle 2 godine rata u Siriji, i ruskog i iranskog mesanja koje traje tacno toliko, primeti taj rat tek sada, kada je Amerika najavila da hoce i ona da se igra, odluci da se zainteresuje za taj sukob.
Link to comment

Uostalom, zanemari ovo sto pisem. Vreme ce pokazati sve ionako, kao sto je pokazalo u slucaju Haskog suda. Nemoj da se ljutis, ljudi imaju pravo da s podozrenjem gledaju na sve s obzirom na to kakva su vremena nastupila.

Link to comment
naravno da nije zabranjeno, ali ako mi je nesto smesno, ja cu to i da kazem. evo: smesno mi je kad neko posle 2 godine rata u Siriji, i ruskog i iranskog mesanja koje traje tacno toliko, primeti taj rat tek sada, kada je Amerika najavila da hoce i ona da se igra, odluci da se zainteresuje za taj sukob.
cek bre dabovicu, pa zajebavas se da je amerika najavila da hoce i ona da se igra (mislim sada)sta smo ovo gledali do sada, keve ti
Link to comment

(posto se ispostavilo da je greska) Da se sramezljivo podsetimo nekih medijskih natpisa... Tajni letovi s oružjem NY Times: Pošiljka oružja za Siriju stigla iz Hrvatske uz pomoć CIA-eVlade arapskih zemalja i Turska uz pomoć CIA-e znatno su povećale vojnu pomoć sirijskim pobunjenicima koji se bore protiv aktualnog sirijskog režima na čelu s predsjednikom Basharom al Assadom, piše New York Times pozivajući se na dnevnike letenja, razgovore s dužnosnicima nekoliko zemalja i izjave pobunjeničkih vođa na terenu.NY Times navodi kako se zračni most opskrbe pobunjenika koji je "sramežljivo" krenuo početkom 2012. godine, krajem prošle godine povećao na više od 160 letova jordanskih, saudijskih i katarskih vojnih transportnih zrakoplova. Ti su zrakoplovi koristili najčešće tursku zračnu luku Esenboga pored Ankare, ali i neke druge aerodrome u Turskoj i Jordanu.Iz ureda na tajnim lokacijama, navodi američki dužnosnik koji je želio ostati anoniman, američki obavještajci pomagali su arapskim državama kupovinu oružja, uključujući veliku pošiljku iz Hrvatske, a slali su i poruke pobunjeničkim vođama i skupinama kome treba proslijediti oružje na terenu. CIA je odbila komentirati opskrbu sirijskih pobunjenika oružjem kao i bilo kakvu njihovu ulogu u tome.Hrvatska i Jordan također su demantirale umješanost u opskrbu sirijskih pobunjenika oružjem.

Edited by Topola
Link to comment
naravno da nije zabranjeno, ali ako mi je nesto smesno, ja cu to i da kazem. evo: smesno mi je kad neko posle 2 godine rata u Siriji, i ruskog i iranskog mesanja koje traje tacno toliko, primeti taj rat tek sada, kada je Amerika najavila da hoce i ona da se igra, odluci da se zainteresuje za taj sukob.
Nisu se samo Rusi i Iranci mjesali, tu je i SA, Kuvajt i razne internacionalne brigade sa kojim ce citava evropa imati velike probleme kada se vrate u svoja odnjista.Sto se tice upotrebe gasa, ne znam gdje se izgubila informacija da je turska uhvatila neke pobunjenike sa nekiliko kilograma gasa. I sta bi sa onom tvrdnjom UN da su pobunjenici koristili taj gas. To se odmah zataskalo.
Link to comment
(posto se ispostavilo da je greska) Da se sramezljivo podsetimo nekih medijskih natpisa... ..
Vidi se da nisi pratio temu dok se nije počelo šuškati o bombardovanju™.
Link to comment
Nisu se samo Rusi i Iranci mjesali, tu je i SA, Kuvajt i razne internacionalne brigade sa kojim ce citava evropa imati velike probleme kada se vrate u svoja odnjista.Sto se tice upotrebe gasa, ne znam gdje se izgubila informacija da je turska uhvatila neke pobunjenike sa nekiliko kilograma gasa. I sta bi sa onom tvrdnjom UN da su pobunjenici koristili taj gas. To se odmah zataskalo.
tacna konstatacija je bila da postoji indicija da su pobunjenici koristili sarin. to je pocetkom maja izjavila svima poznata carla del ponte koja trenutno radi za neku UN komisiju.zaustavila se na indicijama i kao dokaz pozvala se na intervuje koje su oni objavili u susednim drzavama sa doktorima i pacijentima koji su bili svedoci.sa drude strane, niz izjava svedoka i doktora o upotrebi bojnih otrova u okolini damaska postoji registrovano i sa ove druge strane (ukljucujuci i video snimke).ja sam stoga postavio yt link na koji "topola" nije reagovao jer nosi sasvim logicno pitanje, verujes li da su pobunjenici koristili bojne otrove iako ti asad nudi identicne dokaze kao i pobunjenici?ne treba smetnuti sa uma da su upravo asad & co. zabranili ulazak misiji OPCW-a da ispita upotrebu hemijskog oruzja u alepu gde je zvanicni damask tvrdio da je korisceno. razlog odbijanja je taj sto damask nije pristao da ekipa OPCW-a poseti i delove u predgradju damaska (dve lokacije) za koje su pobunjenici tvrdili da su asadove snage koristile otrove.da sve ovo izgleda besmislenije, nakon odluke "administracije" o pomoci pobunjenicima zbog toga sto su "pronasli" nekakve indicije/dokaze/nalaze o upotrebi hemijskog oruzja, 'pametna ruska glava' (lavrov) je javno upitao 'zasto to nije ispitao OPCW?" pritom ne osvrnuvsi se na cinjenicu da im je upravo asad zabranio ulazak u siriju.
Link to comment
Vidi se da nisi pratio temu dok se nije počelo šuškati o bombardovanju™.
Pa, eto, ja rekoh to, da se jos jednom podsetimo kako je krenulo. I napisah ti negde ranije, mozda i tvoja zemlja ima veze sa krvoprolicem u jadnoj Siriji. I ispade da ima. A to ne pise srbijanska stampa, Politika Ekspres, Vecernje Novosti, itd, vec 1 NY Times. Sto negde znaci kredibilno. Ili nije? Lazu u NYT da je Hrvatska teledirigovana od CIA-e itekako doprinela rasplamsavanju tog strasnog gradjanskog rata? Lazu da je rat potpaljen sa strane? Od strane Agencije?Jebemti medije...
Link to comment
×
×
  • Create New...