Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Što se mene tiče nije zaista regionalno, nego Amerikanci nemaju šta da traže na drugom kraju planete i tamo zavode red. Nek puše kurac.
Amerikanci su vec na tom kraju planete i ne pada im na pamet da zbog tebe napustaju svoje interese na Bliskom istoku, niti da puse kurac. Ne znam odakle ovaj poriv za jalovim naricanjem, stvari su mnogo, mnogo slozenije od pitanja hoce li se Amerika umesati ili ne. Kako da kazem, imas ongoing direktnu vojnu intervenciju Irana u Siriji, i Rusiju koja salje Asadu (nebitno da li je to stvarno ili blef) raketne sisteme kojima se moze gadjati Izrael, ali to je nebitno za diskusiju, najvaznije je da se hejtuje americko ucesce koje jos nije ni pocelo. Ajmo malo perspektive, Amerika je ovde jos uvek samo levo smetalo koje pokusava da pronadje svoj ugao u ovom kolopletu. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
To je tako kad naoružavaš slabiju stranu. Sve se ponavlja. I posle se ispostavi da ti koji su bili naoružani, uopšte nisu za ljudske slobode i demokratiju, za divno čudo.
Tako su prokleti Ameri zasrali i bogomzadati ishod prvog i drugog svjeckog rata... :fantom:
Link to comment

Ne verujem im ni kad poklone nose, a kamoli nešto drugo. Vi analitičari izvinite, ali ja sam prosto besan.@bane5 Za koji andrak postoje Ujedinjene Nacije i to kurčevo međunarodno pravo?

Link to comment
Situacija u kojoj se polazi od pretpostavki da je skoro sve bilo dobro i da je sada iz raznih (intervencionistickih) razloga unisteno je budalastina.Gde je danas Miroslav Lazanski + desestine onih koju su takstativno nabrajali sta je libijskom coveku davao najveci srpski pijatelj - rahmetli Gadafi?Neka zapocnu izlaganje taksativno koliko danas kosta benzin u Triploju, kolika je cena hleba i struje i da li sadasnja vlast isplacuje nadoknade studentima u inostranstvu.Nesto slicno je sa Sirijom, "divna zemlja" u kojoj jedna, za arapske prilike, bizarna sekta autoritativno uzdize apsolutizam na ustrb vecine i pritom ocekuje da ce ovi sve vreme podviti rep i trpeti sve to decenijama. Trpeti = latentna diskriminacija za vecinu onih koji nisu alaviti.Nije li Hafez na svojoj dusi poneo prve destetine hiljada mrtvih (mahom sunita) za vreme svoje vladavine u 'divnoj' zemlji koju su zli stranci danas krenuli da pregaze?Zar nikome ne padne na pamet da pogleda unazad 40 godina sta je sve prosla Sirija i koliko je uzdizanje tiranije jednog klana donelo vecini? Zar je tesko zakljuciti da je to kad-tad moralo da izraste u revolt koji ce nuzno prerasti u sukob na verskoj liniji? Zar je tesko zakljuciti da jacanje raznih MB-ova polazi od pretpostavke i osecaja diskriminacije u represije koja u konacnom broju ima onoliko mrtvih koliko u zbiru svi ostali slicni nisu imali?Nije li nadobudni sin krenuo putem "velikog tate" dosta pre nego sto je nekome spolja palo na pamet da krene u, posredno, oruzanu zastitu svojih intevencionistickih interesa? Nije li nadobudni sin mozda (kazem mozda) imao cak blanko dozvolu da zavrsi sa pobunom sto pre ne bi li se izbeglo sve ovo sto imamo danas?
Sukob izmedju Ba'ath koji je kasnije ukrao Basharov tata i Muslimanske brace traje vec skoro 50 godina. To je sukob dva koncepta: prvog, prosekularnog i drzavnoimperijalnog sa 'faraonom' (kako su MB zvali Hafeza) na celu i drugog, sunitsko-integralistickog sa islamskom komponentom kao kljucnom karikom. Hafez nije na pocetku igrao samo na siitske alavite u strukturama bezbednosti, vec i na Druze i deo sunita, ali je nakon unutrasnjeg obracuna sa Bracom krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih taj krug se uglavnom svodio na alavite.Uporedo sa dolaskom Bashara na vlast krecu jaca delovanja neformalnih, civilnih grupa koje uglavnom cine intelektualci. Bashar uglavnom odgovara represijom, cime je dodatno produbio sukob i pomogao da ojaca uticaj Brace i medju lojalistickim sunitskim gradjanstvom, a koje je do tada moglo da se identifikuje sa rezimom Asadovih, pre svega, zbog arapskog nacionalizma. Edited by Yoda
Link to comment
Amerikanci su vec na tom kraju planete i ne pada im na pamet da zbog tebe napustaju svoje interese na Bliskom istoku, niti da puse kurac. Ne znam odakle ovaj poriv za jalovim naricanjem, stvari su mnogo, mnogo slozenije od pitanja hoce li se Amerika umesati ili ne. Kako da kazem, imas ongoing direktnu vojnu intervenciju Irana u Siriji, ali to je nebitno za diskusiju, najvaznije je da se hejtuje americko ucesce koje jos nije ni pocelo.
Haha, pa nikad Asad i Iran ne bi ni bili toliko dobri, da nije Amera da ih povežu. Ako išta ujedini muslimanski svet to će biti mržnja prema Americi. I to što je Amerika tu, ne znači da treba da bude tu. I ako moje mišljenje nije bitno ni zašta, svejedno mogu da kažem - nek puše kurac. Jer je to jedini odnos koji može da se ima prema njihovj politici. Prema drugima, a u poslednjoj deceniji i sve više prema svojim građanima. Edited by kobni zelaya
Link to comment
Tako su prokleti Ameri zasrali i bogomzadati ishod prvog i drugog svjeckog rata... :fantom:
"Za to im treba podici spomenik. Za ono posle toga, treba ih obesiti." (Parafraza nekog ruskog autora).
Link to comment
Ne verujem im ni kad poklone nose, a kamoli nešto drugo. Vi analitičari izvinite, ali ja sam prosto besan.
A zbog cega si besan, zbog toga sto su te bombardovali 1999. godine? Oprosti, ali to nema nikakve veze sa ovom pobunom protiv manjinske i poprilicno okrutne vlasti, koja je, zahvaljujuci intervenciji Irana, prerasla u sunitsko-siitski obracun sve vecih razmera. A i to bombardovanje, oprostite na jeresi, nije doslo iz cista mira, eto veliki se izivljavaju na malima, vec smo se i mi ovde poprilicno potrudili da dovedemo do njega.
Link to comment
Ne vrti se ceo svet oko bombardovanja iz 1999, Dabovicu.
Verovao ili ne, u Srbiji se vrti. Svaka prica o americkoj spoljnoj politici na kraju se pretvori na metaforu o Kosovu, a uostalom Bakemono je poceo sa tom linijom, ne ja.
Link to comment
[/size]A zbog cega si besan, zbog toga sto su te bombardovali 1999. godine? Oprosti, ali to nema nikakve veze sa ovom pobunom protiv manjinske i poprilicno okrutne vlasti, koja je, zahvaljujuci intervenciji Irana, prerasla u sunitsko-siitski obracun sve vecih razmera. A i to bombardovanje, oprostite na jeresi, nije doslo iz cista mira, eto veliki se izivljavaju na malima, vec smo se i mi ovde poprilicno potrudili da dovedemo do njega.
Kako da ti kažem, besan sam zbog milion stvari koje su uradili posle WW2, a naročito od najn ilevna.I nemoj sad da izvrćeš teze, nisam ja toliko besan zbog samog bombardovanja, već zbog ratnih zločina za vreme tog bombardovanja.
Link to comment
Ne verujem im ni kad poklone nose, a kamoli nešto drugo. Vi analitičari izvinite, ali ja sam prosto besan.@bane5 Za koji andrak postoje Ujedinjene Nacije i to kurčevo međunarodno pravo?
veruj mi, tu delimo isto misljenje.ja se ovde kao i na prici o libiji (ko je pratio video je beskonacne "carke" sa cowboy-om oko intervencije tamo) najvise zalazem sa ljude u samoj siriji i ceo rat pokusavam da gledam iz njihove perspektive. tu svakako nije moguce biti 100% neutralan, niti je uvek lako sagledati sve stvari jer obe strane imaju mehanizme propagande, ali i argumenata koji se upotrebljavaju uvek ili po potrebi.u trenutku kad stanovnik qusayra napusta grad i krece u neizvesnost njemu je i najveci djavo prijatelj ako mu moze pomoci. kad se ljudi nakon toliko patnje dovedu u takav stadijum razmisljanja, sve je otislo dodjavola. i u siriji se to desilo.tu vise ne pomazu ujedinjene nacije. mreza interesa jednih, drugih ili trecih preuzela je sve na sebe.ovaj rat je moguce zavrsiti samo znacajnim ispunjenjem interesa jedne strane i nikako drugacije.ako si procitao neke od mojih postova takodje si video da me intervencionizam zanima samo u kontekstu onoga sta ce on znaciti siriji i sirijcima, a ne iranu, izraelu ili "administraciji".isto tako razmisljam i o uzrocima ovog rata. verujem da su mnogo vise sirijski nego sto se ovde ta stvar postavlja.
Link to comment
Sukob izmedju Ba'ath koji je kasnije ukrao Basharov tata i Muslimanske brace traje vec skoro 50 godina. To je sukob dva koncepta: prvog, prosekularnog i drzavnoimperijalnog sa 'faraonom' (kako su MB zvali Hafeza) na celu i drugog, sunitsko-integralistickog sa islamskom komponentom kao kljucnom karikom. Hafez nije na pocetku igrao samo na siitske alavite u strukturama bezbednosti, vec i na Druze i deo sunita, ali je nakon unutrasnjeg obracuna sa Bracom krajem sedamdesetih i pocetkom osamdesetih taj krug se uglavnom svodio na alavite.Uporedo sa dolaskom Bashara na vlast krecu jaca delovanja neformalnih, civilnih grupa koje uglavnom cine intelektualci. Bashar uglavnom odgovara represijom, cime je dodatno produbio sukob i pomogao da ojaca uticaj Brace i medju lojalistickim sunitskim gradjanstvom, a koje je do tada moglo da se identifikuje sa rezimom Asadovih, pre svega, zbog arapskog nacionalizma.
to je to, polje natopljeno benzinom koje je moglo da plane uvek.ima tu jos varijacija na temu ovog sukoba, od toga ko su alaviti i kakav je njihov status bio decenijama u arapskom svetu (i u samoj siriji) pa do ovoga sto si i ti pomenuo da je u nacelu rezim partije pretvoren u rezim sekte koja je imala svaku protekciju u odnosu na vecinu.ps. licno se samo ne bi slozio da je basarov rezim delima pokazao bilo sta cime bi opravdao arapski nacionalizam. pre bi rekao da je svojim nikakvim cinjenjem i tu razocarao deo onih koji su mu verovali. Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...