Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Sve je to zbog nafte.inace pre dve godine ovaj topic bio je popriste tvrdnji da je rat u Libiji izazvan zbog nafte, tj kako bi Zapad dosao do libijskog goriva (koje je do tada kupovao po veoma povoljnim cenama u okviru izvanrednih preferencijalnih aranzmana).sada je proslo dovoljno vremena da te tvrdnje mozemo proveriti. ja sam se vec uverio da su te tvrdnje bile pricanje napamet i nista drugo, a ko hoce, moze da prekopa po netu i vidi sta se u ovom trenutku desava na libijskom naftnom trzistu.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Sve je to zbog nafte.
Pa očekujem da ćemo ju konačno opet otkriti u Siriji u ogromnim količina,a čim prva bomba opadne iz avijona.Inače, ovaj rat bi ustvari bilo lako™ riješiti. Spojiti iračke i sirijske Kurdistane u 1 BIiiiiig Kurdistan (ako Tayyip dadne i onaj turski pride, još bigger), spojiti iračke i sirijske Sunnistane, a između dva Shiastana na dva mora napraviti neki Shia Highway. :fantom:
Link to comment

Pusa i tebi (jel si to jos pod utiskom Zg prajda?)Malo si i ti krivo skuzio moj post stari, niko ne obozava diktatora (podseticu te, u tom maniru podruma tajne polcije i blagostanja za svakog poklonika, Jugoslavijom je vijao 1 takav J.Broz, Zagorac od Sutle)(ovog na koga aludiras smo mi ovdasnjisrb sami oterali, uz malu pomoc drugara sa nosacima aviona), ali jos manje obozava opravdavanje klanicnog sunovrata jedne koliko toliko mirne zemlje i drustva zarad nekih tom drustvu predalekih interesa. A najmanje obozava sveopste izvitoperenje situacije na terenu koju niko od globalnog javnog mnjenja ne poznaje dovoljno, pa je spreman da poveruje u sve. Asada nisu uspeli da poraze vojno, iako je zbog toga citava Sirija pretvorena u bojiste sa vec stotinama hiljada mrtvih (uglavnom gradjana), pa ce sada, po staroj dobroj mantri, da mu nadju da je bacao nervni gas, i onda jos vise izbombarduju ionako prenamucen narod, i naprave Avganistan 3 ili Irak 2, svejedno.Moje gnusanje dolazi iz te cinjenice. Da mora da umre vise od 100.000 ljudi da bi neko sproveo neki svoj interes, i da mi jos moramo da aplaudiramo tome, egzaltirani.

Edited by Topola
Link to comment

hm, u pravi si uz jedan poveći izuzetak a to je da je upravo asad podigao cenu vlasti na nivo ratnog sukoba. obrni-okreni, kad si šef države na tebi je odgvoornost (pa i krivica) da hendluješ nezadovoljstvo na način koji ne ugrožava zemlju u celini a asad to prosto nije uradio, da se blago izrazim.

Link to comment
Pusa i tebi (jel si to jos pod utiskom Zg prajda?)Malo si i ti krivo skuzio moj post stari, niko ne obozava diktatora (podseticu te, u tom maniru podruma tajne polcije i blagostanja za svakog poklonika, Jugoslavijom je vijao 1 takav J.Broz, Zagorac od Sutle)(ovog na koga aludiras smo mi ovdasnjisrb sami oterali, uz malu pomoc drugara sa nosacima aviona), ali jos manje obozava opravdavanje klanicnog sunovrata jedne koliko toliko mirne zemlje i drustva zarad nekih tom drustvu predalekih interesa. A najmanje obozava sveopste izvitoperenje situacije na terenu koju niko od globalnog javnog mnjenja ne poznaje dovoljno, pa je spreman da poveruje u sve. Asada nisu uspeli da poraze vojno, iako je zbog toga citava Sirija pretvorena u bojiste sa vec stotinama hiljada mrtvih (uglavnom gradjana), pa ce sada, po staroj dobroj mantri, da mu nadju da je bacao nervni gas, i onda jos vise izbombarduju ionako prenamucen narod, i naprave Avganistan 3 ili Irak 2, svejedno.Moje gnusanje dolazi iz te cinjenice. Da mora da umre vise od 100.000 ljudi da bi neko sproveo neki svoj interes, i da mi jos moramo da aplaudiramo tome, egzaltirani.
Prvo, nece niko bombardovati Siriju, ona nema naftu. Oko toga je postojao apsolutni konsenzus pre dve godine u krugovima Srba-koji-nikako-ne-mogu-biti-prevareni i molim vas da se sada drzite toga.Drugo, ideja da je neko spolja izazvao pobunu u Siriji se kosi sa svim dostupnim informacijama sa terena i to se mora dobro dokumentovati.
Link to comment

Situacija u kojoj se polazi od pretpostavki da je skoro sve bilo dobro i da je sada iz raznih (intervencionistickih) razloga unisteno je budalastina.Gde je danas Miroslav Lazanski + desestine onih koju su takstativno nabrajali sta je libijskom coveku davao najveci srpski pijatelj - rahmetli Gadafi?Neka zapocnu izlaganje taksativno koliko danas kosta benzin u Triploju, kolika je cena hleba i struje i da li sadasnja vlast isplacuje nadoknade studentima u inostranstvu.Nesto slicno je sa Sirijom, "divna zemlja" u kojoj jedna, za arapske prilike, bizarna sekta autoritativno uzdize apsolutizam na ustrb vecine i pritom ocekuje da ce ovi sve vreme podviti rep i trpeti sve to decenijama. Trpeti = latentna diskriminacija za vecinu onih koji nisu alaviti.Nije li Hafez na svojoj dusi poneo prve destetine hiljada mrtvih (mahom sunita) za vreme svoje vladavine u 'divnoj' zemlji koju su zli stranci danas krenuli da pregaze?Zar nikome ne padne na pamet da pogleda unazad 40 godina sta je sve prosla Sirija i koliko je uzdizanje tiranije jednog klana donelo vecini? Zar je tesko zakljuciti da je to kad-tad moralo da izraste u revolt koji ce nuzno prerasti u sukob na verskoj liniji? Zar je tesko zakljuciti da jacanje raznih MB-ova polazi od pretpostavke i osecaja diskriminacije u represije koja u konacnom broju ima onoliko mrtvih koliko u zbiru svi ostali slicni nisu imali?Nije li nadobudni sin krenuo putem "velikog tate" dosta pre nego sto je nekome spolja palo na pamet da krene u, posredno, oruzanu zastitu svojih intevencionistickih interesa? Nije li nadobudni sin mozda (kazem mozda) imao cak blanko dozvolu da zavrsi sa pobunom sto pre ne bi li se izbeglo sve ovo sto imamo danas?

Edited by Bane5
Link to comment

Ja ne znam zbog čega i kako, ali to sa naftom, iako nije po svoj prilici tačno, hiljadu puta je manje naivno od pomisli da se oni mešaju tamo radi bilo čega što nije surovi interes bez ikakvog ljudskog lika. Što smo iskusili ovde na svojoj koži, podsetiću, pa nije ni čudo što ljudi smišljaju razne teorije i ne veruju njihovim medijima.

Edited by Bakemono
Link to comment

I reći ću još nešto - u svetlu najnovijih otkrića izjavljujem da je američka demokratija 1 go kurac, tako da bi mogli malo da ohlade sa podsmevanjem zemljama u kojima ne postoje dve partije sa istom politikom, nego samo jedna.

Link to comment
Ja ne znam zbog čega i kako, ali to sa naftom, iako nije po svoj prilici tačno, hiljadu puta je manje naivno od pomisli da se oni mešaju tamo radi bilo čega što nije surovi interes bez ikakvog ljudskog lika. Što smo iskusili ovde na svojoj koži, podsetiću.
Miješaju se iz vrlo jednostavnog razloga - svakom regionalnom savezniku* Irana treba raditi o glavi. Hizballah riješiti sponzora. (*osim one koje ste sami stvorili - looking at you, Nouri al Maliki! Ali njega se valjda nekako hendluje...=))Baki, što smo to točno osetili na svojoj koži? Očito se nekima čini dae relevatno za raspravu, pa da pitam..
Link to comment
Ja ne znam zbog čega i kako, ali to sa naftom, iako nije po svoj prilici tačno, hiljadu puta je manje naivno od pomisli da se oni mešaju tamo radi bilo čega što nije surovi interes bez ikakvog ljudskog lika. Što smo iskusili ovde na svojoj koži, podsetiću.
nije stvar u razlozima za mesanje, vec jednostavno zelim da postavim temelj za buducu diskusiju o uzrocima sirijskog rata. i libijska i sirijska pobuna su autohtoni dogadjaji u koje su se kasnije umesale susedne sile.ovde se tvrdilo, sa velike visine, da je rat u Libiji izazvan nafte radi. ispostavilo se da je danas nacionalni osecaj u Libiji toliko povisen da se ideje o snizavanju cene nafte dozivljavaju kao uvreda, a da ne govorimo da nema govora ni o kakvoj okupaciji zemlje i zauzimanju naftnih polja. oni koji su pomogli rebelima, imaju preferencijalni tretman, i to je sasvim logicna stvar - a istini za volju vecina njih je taj tretman imala i ranije.jednostavno, pricalo se napamet.
Link to comment
Baki, što smo to točno osetili na svojoj koži? Očito se nekima čini dae relevatno za raspravu, pa da pitam..
Pa vi u HR verovatno ništa (sa NATO strane).
Link to comment
I reći ću još nešto - u svetlu najnovijih otkrića izjavljujem da je američka demokratija 1 go kurac, tako da bi mogli malo da ohlade sa podsmevanjem zemljama u kojima ne postoje dve partije sa istom politikom, nego samo jedna.
opet si upao u pubertetski amok koji se leci prostim pitanjem: gde bi radije ziveo i gde mislis da bi ti zivot bio slobodniji, u Omanu ili San Francisku?
Link to comment

uostalom sta se petljam, svaki politicki dogadjaj od 1999. do danas sravnjuje se sa NATO intervencijom, sve je to isto™.

Link to comment
×
×
  • Create New...