Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

3:20pm Al Jazeera web producer in Tahrir Square says at least two camera crews (neither from Al Jazeera) being chased by mobs yelling "Al Jazeera, Al Jazeera!"3:17pm Al Jazeera correspondents in Tahrir Square says that the pro-government mob is chanting slogans against Al Jazeera and apparently trying to find them. Reports of at least one Al-Arabiya correspondent being stabbed.
Link to comment

mb odbili mubarakovu zvaku od juce, prave se prirucne bolnice, izmedju 100 i 300 povredjenih.u aleksandriji se malo smiruje, ali po ulicicama ima tuce.i crna majica anderson dobio batine

As government plain-clothed officers attack demonstrators in Egypt, CNN reported that star reporter Anderson Cooper was attacked and beaten by thugs on Wednesday. It comes less than 24 hours after President Hosni Mubarak called for calm and said he would not run for re-election in the September vote.According to a CNN producer, Anderson Cooper was “hit in the head 10 times” by pro-government supporters.Eyewitnesses have confirmed that Cooper was indeed attacked and hit numerous times.
Link to comment
Meni nestade Al Dzazira? Ima li jos ko problem?
Je, izgleda da je engleski sajt pukao, arapski i dalje šljaka. Vjerojatno ju je slomio high demand zbog frke koja je nastala.
Link to comment

Meni radi. Nadrealne slike sa trga. Između dve grupacije je neko preprečio kamione i neke barikade. Ljudi iza improvizovanih zaklona bacaju kamenice na drugu stranu. I tako već neko vreme. Vojske nigde.

Edited by dux
Link to comment

I non stop te dve grupice jure jedna na drugu. Prvo ovi dole pojure a ovi gore krenu da beže, za par minuta suprotno. Kao prvi svetski rat western front bez oružja. Šibaju se kamenicama i oštrim sarkazmom.

Link to comment

Ovi koji si u manjini su šatro-gistro pro Mubarak.U kadru neka družina na nekoj terasi, bacaju sa terase sve: vodu, kamenje, kofe. :lol:

Edited by dux
Link to comment

Ne propuštate mnogo. Jedni jure druge, pa obratno. Znam da je ovo ozbiljno i nije za nikakvu zajebanciju, ali ovo oni rade već par sati i podseća me na šorke na velikom odmoru.Evo nešto novo, neki su se popeli na vrh jedne zgrade, i sa krova gađaju druge stolicama i šta god mogu naći. Ni reporterima nije jasno ko je ko.

Link to comment
×
×
  • Create New...