Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

u siriji je odavno sve krenulo pogresnim putem tako da se ovo pitanje huffingtona ne moze smatarti smislenim.ovo je posledica, a nikako proracunat ili strateski potez.

Edited by Bane5
Link to comment
Da nisu malo zakasnili? Ok, koristili su hemijsko oruzje, ali to se desilo prije par mjeseci i nema nikakvog uticaja na ovo sto se sad desava. Sada se to pretvorilo u religijsko klanje u kome nema mnogo milosti ni sa jedne strane. Pobunjenici gube ovaj rat prvenstveno zato sto su se posvadjali medju sobom. Prvo su otisli Kurdi, da bi potom doslo cak i do sukoba izmedju njih i pobunjenika, onda je Al Nusra pocela vojevati neki svoj srednjovjekovni dzihad sa egzekucijama zbog "politeizma" i dezerterstva u najboljem duhu talibana.I sada, kada je ta strana pocela gubiti ulecu amerikanci sa strane.
Pobunjenici gube ovaj rat jer ih je Asadova koliko-toliko obucena armija demolirala. Avio napadi su bili presudan momenat. Na srecu, dzihad mandrili nisu uspeli da se osposobe da rukuju rucnim pvo sistemima.2) Turska nije zelela da dejstvuje avijacijom na sirijskom nebu & zemlji. Na taj nacin su Asadovi jurisni Suhoji mogli da neometani tuku polozaje dzihadista.3) Asad je sad u poziciji (na terenu) otprilike kao VJ u jesen 1998. Slomljena je glavnina pobunjenickih snaga, ili su se povukli u rasulu, ali - sledi jedan drugi faktor. Tj. za ocekivati ga je. Ubrzo.
Link to comment
u siriji je odavno sve krenulo pogresnim putem tako da se ovo pitanje huffingtona ne moze smatarti smislenim.ovo je posledica, a nikako proracunat ili strateski potez.
hm, referiše se na aktivniju podršku mudžahedinima u avganistanu od sredine 80ih, znamo kakva je karma tu odradila posao.
Link to comment
hm, referiše se na aktivniju podršku mudžahedinima u avganistanu od sredine 80ih, znamo kakva je karma tu odradila posao.
ok, ali ovde se radikalne milicije javno etiketiraju i trazi nacin da se napravi iskorak od njih tako da paralela nije idealna.najveci problem je ipak kako u siriji povuci tu granicu i gde je brana narastajucem ekstremizmu.
Link to comment
Pobunjenici gube ovaj rat jer ih je Asadova koliko-toliko obucena armija demolirala. Avio napadi su bili presudan momenat. Na srecu, dzihad mandrili nisu uspeli da se osposobe da rukuju rucnim pvo sistemima.2) Turska nije zelela da dejstvuje avijacijom na sirijskom nebu & zemlji. Na taj nacin su Asadovi jurisni Suhoji mogli da neometani tuku polozaje dzihadista.3) Asad je sad u poziciji (na terenu) otprilike kao VJ u jesen 1998. Slomljena je glavnina pobunjenickih snaga, ili su se povukli u rasulu, ali - sledi jedan drugi faktor. Tj. za ocekivati ga je. Ubrzo.
niti asad pobedjuje niti pobunjenici gube (nisu obezglavljeni i u rasulu).da je jedna od ovih opcija zaista izvesna rat bi bio prepusten sam sebi i ne bi trajao vise od dve godine.asad ima nadmoc u oruzju ali asad nema vojsku, nema zivu silu kojom bi ugusio pobunu.pobunjenici imaju sasvim dovoljno boraca da se suprotstave asadu, ali su vrlo neorganizovani i bez dovoljno oruzja da bi se suprostavili istom ili bar pribliznom merom.u takvoj situaciji je ovo sto se desava, pata karti.na jednoj strani asad zauzme pogranicni deo sa libijom, pobunjenici ociste pola dare i veci deo granice sa jordanom.asad zauzme neko predgradje u damasku, pobunjenici zauzmu neko u alepu.a sve se samo radikalizuje, normalno postaje nenormalno, razuma nema, politicke ideje ne postoje. Edited by Bane5
Link to comment

biće da je ono što je poremetilo dvogodišnju pat poziciju ulazak Hezbolaha sa svojih nekoliko hiljada boraca- taman ono vojnika što je falilo Asadu za uspešnu ofanzivu.nego koje su propozicije izbora u Iranu - drugi krug ako niko ne osvoji 50% ili u svakom slučaju drugi krug?Jer je ovom "normalnijem" :isuse: Ruhaniju dodeljeno 49,9% posle zbrajanja.

Edited by barrcode
Link to comment
na jednoj strani asad zauzme pogranicni deo sa libijom, pobunjenici ociste pola dare i veci deo granice sa jordanom.asad zauzme neko predgradje u damasku, pobunjenici zauzmu neko u alepu.a sve se samo radikalizuje, normalno postaje nenormalno, razuma nema, politicke ideje ne postoje.
tripoli_cnn_map_8.23.11.jpg
Link to comment

Bane5, bice bolje u tvojim strateskim planovima kada budes shvatio razliku izmedju Libije i Libana. A, sada mozes da nastavis, sto se mene tice.

Link to comment

Zaz_pi,prestacu da te nazivim malicioznim lazovom kad budes citirao one moje postove iz kojih si iznosio neistine tumaceci ih onako kako nisu napisani.Ja se ovde ne bavim strategijom, to si radio ti i to poput "malog Perice" i teorijom "sve je jasno". Ja samo pokusavam da rastumacim cinjenice o dogadjajima koji se svakodnevno smenjuju i da na osnovu njih iznesem svoj stav. Da li se neko sa tim slaze ili ne nije moj problem. Mozes da me prijavis moderaciji i da trazis da me banuju zbog toga sto ti smeta sto pisem na ovom topiku. Izvoli, niko ti ne brani. Postoji opcija stavljanja ljudi na ignore listu. Izvoli, niko ti ne brani, ali ja cu te i dalje nazivati malicioznim lazovom dok ne pronadjes one citate za koje sam te molio (pazi "molio") da ih pronadjes u mojim postovima.Bilo je toliko onih sa kojima sam se na forumu slagao ili nisam, ali im nikada nisam uradio ono sto si ti radio sa mojim postovima. Toliko bezobrazan nikad nisam bio.Na kraju, ja za svaku moju tvrdnju mogu da postavim desetine linkova pa ako neko hoce moze da ih smatra rezijom u cuvenom "katarskom studiju" ili da ih tumaci kako god hoce (kao propagandu, laz, istinu). Npr Indy je moje tumacenje dogadjaja stavio u kontekst "moje istine" koja implicira da sam pod uticajem jednostranog pracenja informacija. Ali on je bar izneo takav stav. Ti si odlucio da se ponasas bedno i to ti ide od ruke.ps. Koliko si naivan upravo pokazuje ova fotografija kojom ne znam sta si pokusao (zato sam postavio pitanje i dobio jos besmisleniji odgovor). Doticnu gresku CNN-a smo odavno imali na ovom topiku kada se vodio rat u Libiji i svima nam je sluzila za ruganje. Ako je to tvoj nacin da se rugas onda to otkriva jos neku dimenziju u tvom nacinu razmisljanja (osim laganja). Moram da napomenem da u poslednja tri-cetiri posta gde si me citirao ili replicirao nisi ni pokusao da komuniciras argumentom ili pitanjem koje bi trebalo da podrazumeva da objasnim odakle mi neka informacija, zasto milim o necemu na odredjen nacin i sl.

Link to comment

Ovo cak vise nije ni smesno.

na jednoj strani asad zauzme pogranicni deo sa libijom
Moram da primetim da ti ne znas sta pises. Ali samo nastavi.
Link to comment

ok lapsus.i mislim da je svakom osim malicioznoj osobi poput tebe jasno na sta sam mislio.u svakom slucaju nastavljas sa svojom praksom da budes maliciozni lazov.smej se ili tuguj, na tebi je.

Edited by Bane5
Link to comment
niti asad pobedjuje niti pobunjenici gube (nisu obezglavljeni i u rasulu).da je jedna od ovih opcija zaista izvesna rat bi bio prepusten sam sebi i ne bi trajao vise od dve godine.asad ima nadmoc u oruzju ali asad nema vojsku, nema zivu silu kojom bi ugusio pobunu.pobunjenici imaju sasvim dovoljno boraca da se suprotstave asadu, ali su vrlo neorganizovani i bez dovoljno oruzja da bi se suprostavili istom ili bar pribliznom merom.u takvoj situaciji je ovo sto se desava, pata karti.na jednoj strani asad zauzme pogranicni deo sa libijom, pobunjenici ociste pola dare i veci deo granice sa jordanom.asad zauzme neko predgradje u damasku, pobunjenici zauzmu neko u alepu.a sve se samo radikalizuje, normalno postaje nenormalno, razuma nema, politicke ideje ne postoje.
Vazi majstore, sve je kao sto kazes. Uzdravlje.P.s. nego, kad se vec dotakosmo ove oblasti: kakvo je vreme tu na Bliskom istoku? Treba da idem nesto u juznu Tursku, ne znam sta da ponesem od garderobe, a posto vidim da si dole, na terenu, rekoh, da te pitam. Nista obavezujuce... Edited by Topola
Link to comment
Vazi majstore, sve je kao sto kazes. Uzdravlje.P.s. nego, kad se vec dotakosmo ove oblasti: kakvo je vreme tu na Bliskom istoku? Treba da idem nesto u juznu Tursku, ne znam sta da ponesem od garderobe, a posto vidim da si dole, na terenu, rekoh, da te pitam. Nista obavezujuce...
Majstorski pozdrav :)ps. Sacekajmo da ipak vreme presudi da li je bas sve tako kako sam napisao ili ne. Ako nije izvoli pa tada razvlaci po forumu sta ti volja.pps. Da ne bude ovaj topik sveden za cestitke pozdrave i slicne trice, zanimljiv skup se odrzava u Kairu koji ima veze i sa Sirijom - u pitanju je veliki skup vodecih sunitskih klerika koji su juce pozvali na dzihad za spas sunita u Siriji (naglasavajuci Iran i Hezbolah kao krivce). Danas im se obratio Morsi i u prilicno zestokom govoru javno objavio prekid svih komunikacija sa Damaskom dok je Asad na vlasti, trazio je "no fly zone" i odstupanje Hezbolaha i Irana iz Sirije. Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...