Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Sve sam ti vec odgovorio. Primera radi:...Te tvoje smicalice ostavi za nekog drugog. Ona koji ce pasti na tvoju misiju. Nemam vremena da ponavlja ono sto je vec receno....Asad je, po tvojim recima, bio u ofanzivi u leto 2012 i al-Nusra je spasila pobunjenike na severu. Kasnije je usledila kontra-ofanziva iz Turske....
dakle, i dalje nemas citat gde sam napisao da je asad saveznik izraela. nakon treceg poziva tebi da mi to navedes sad vec imam pravo da te smatram kao nekredibilnog sagovornika koji ne postuje onog sa kojim je usao u raspravu.drugo, ponavljas pricu o nakakvoj 'misiji' i time po ko zna koji pu na ovom forumu potvrdjujes pravilo da u nedostatku volje za komunikacijom pa verovatno i argumenata nekom drugom udaras etikete (i ti i slicni tebi). ja bi sad ladno mogao da napisem za tvoje postove da su "misija" i sta sad? naravno da to necu jer svako ima pravo na svoje misljenje.trece, ako verujes u svoje informacije i ubedjenje onda je to sasvim OK. nasi stavovi su razliciti, informacije drugacije, ali zasto to ne dozvoljavas nekom drugom bas kao i onda kad brani taj stav?litlle perica razmisljanje pobedjuje uvek, tako je bar na forumu.ofanziva na severu se zavrsila porazom asada. i od tada je on za njega verovatno zauvek izgubljen. ko ce vladati tim delom sirije to niko sa sigurnoscu ne moze da tvrdi.tvoj kljucni problem je sto sve stvari generalizujes pa su ti godine netacne, svi fakti strpani u isti kos pa makar i ako nisu tacni ili ne mogu da stoje zajedno.ovo je tipican nacin razmisljanja koji polazi od vec unapred formiranih stavova. tako je bilo sa ratom u libiji (kod mnogih), tako je i sa ratom u siriji (kod tebe npr.)
Link to comment

Postujem ja tebe, samo nemoj da izmisljas. Iznad se moze videti takav primer.Mozes napisati ali onda moras to i dokazati. Ova tema je prilican dokaz tvoga delovanja. Kao sto vidis, dokaz, u mome slucaju, postoji. Narocito kada tvrdis:

i to izrael koji bi najvise voleo da je asad mogao da ostane na vlasti i drzi zemlju pod punom kontrolom.
Koje moje informacije? Zanimljivo, izgleda da ti imas neke svoje informacije. Mozes li nam reci ko je tvoj kontakt u Siriji? Da li se ti javljas iz Sirije?Ko je uospte pominjao da ce Asad da se vrati ili sta ja znam? Koga to briga?Da ti ponovim:
Asad je, po tvojim recima, bio u ofanzivi u leto 2012 i al-Nusra je spasila pobunjenike na severu. Kasnije je usledila kontra-ofanziva iz Turske.Amerikanci nisu bili sposobni da kontorlisu ceo Bagdad za vreme od 5 godina sa mnogo vecim sredstvima, logistikom i tehnologijom. Bitno u ovoj prici je da je bila ofanziva u leto 2012 i da je veliki broj pobunjenika svoj spas nasao u Turskoj, gde se nalaze logisticke baze. I, da su odande ulazile i islamisticke grupe. Ili negiras da se u Turskoj i Jordanu nalaze logisticke baze?
Link to comment
Postujem ja tebe, samo nemoj da izmisljas. Iznad se moze videti takav primer.Mozes napisati ali onda moras to i dokazati. Ova tema je prilican dokaz tvoga delovanja. Kao sto vidis, dokaz, u mome slucaju, postoji. Narocito kada tvrdis:
Ti i dalje nastavljas jer sada tvrdis da postoji neko moje "delovanje" sto podrazumeva unapred smisljen cilj. To se lepo nadovezuje na pricu o "misiji".To sve govoti ne samo da ne postujes sagovornika vec sad ulazis u zonu da se skoro pa zavitlavas sto meni nije ni na kraj pameti niti mi to treba.Dakle, gde tu pise da sam rekao da je Asad saveznik Izraela?I to sve kasnije vise puta objasnim i postavim linkove ka nekim misljenjima gde se jasno vidi da je Asad za Izrael i dalje neprijatelj, ali je neprijatelj koji je pozeljniji od onog koji ga moze naslediti.Mislim da iz tvog odgovora i tumacenja ipak izbija malicioznost, ali to je tvoj problem.Koliko banalno i usko sve dozivljavas i tumacis govori i tvoje pitanje o "kontaktu".Daj saberi se i budi ozbiljan.Informacije o ratu u Siriji svi mi dobijamo posredno, putem zvanicnih i nezvanicnih izvora koji su dostupni raznim medijskim kanalima.Svako tvoje pitanje o tome je dokaz o malom Perici.Razni mediji, razni izvori.Kao sto sam napisao, ja mislim da imas problem sa faktografijom, prilicna ti je nepoznanica nastanak Al Nusre. Dobrim delom preuvelicavas njen znacaj (iako nije beznacajna da me opet ne razumes pogresno). Takodje, mislim da vrlo jednostrano posmatras odnos snaga u samoj Siriji i sve si sklon pa tumacis na pojednostavljen nacin gde je sve unapred planirano i sve se zna.Oni koji su posmatrali rat u Libiji na takav nacin nisu odstupili do polednjeg dana, a onda su ostali na poslednjoj liniji odbrane zvanoj "nafta".Sada je to "Nusra" linja. Edited by Bane5
Link to comment

O, bicu veoma ozbiljan u buducem pracenju tvog misionarstva.

bolje naoruzane i organizovane, sa kampovima za obuku, ove jedinice postaju generatori sve veceg broja boraca jer su za stepenik blize vojnoj strukturi od ostalih.najpoznatija medju njima je ovde vec pominjana jabhat al-nusra (cesto se skraceno pise jan). na listi je teroristickih organizacija kod vecine zapadnih zemalja.od ostalih koje naginju fundamentalizmu postoji krovna vojna organizacija syrian islamic front koji cine 10-ak milicija. ova organizacija je samo forma bez strukture i zajednickog vodjstva.
Iako smatras da ja nesto imam protiv tebe ja sam tvoj verni pratilac. Vidi se da imas mnogo svojih infromacija.Elem-Assad crossed ‘red line’ with chemical weapons, says IsraelOvo je samo dopunjavanje tvojih informacija.
Link to comment

sta je tu problem? nusra je bas to sto sam napisao ali nije nusra vodeca vojna formacija pobunjenika.ako mislis da ovaj citat demantuje mene ili potrdjuje tvoju sliku rata u siriji onda to jeste i dalje u vizuri kako mali perica sve to moze da sklopi u 3 recenice.

Link to comment

sta da nastavim?ti si citirao deo mog posta od 10. maja i to je sasvim OK. doduse ispustio si ceo uvodni pasus koji tvrdi jos nesto, ali vec je postalo jasno da ti ne umes drugacije :)

Link to comment
kao i Zaz_pi i ti napade izraela posmatras van konteksta samih dogadjaja.niti izrael voli asada, niti mu je saveznik, niti je srecan zbog rata u toj drzavi, niti ima saveznike u pobunjenickim milicijama.izrael, pa delom i njegovi saveznici su u situaciji koju je lepo nautilus opisao u nekom od svojih postova "sta god da urade ne valja".izraelsko bombardovanje u siriji je posledica promena na terenu na koje je izrael, vodjen svojim interesima, nateran i koje nemaju nikakve veze sa tim sta bi izrael zeleo da se desi u siriji.da asad iole ima vojnih snaga da porazi pobunjenike, nikada mu hezbolah ne bi bio potreban niti pomoc svih ostalih niti bi se pricalo o bojnim otrovima i sl.sve to su stvari koje su uslovljene onim promenama na terenu koje sam pominjao i ono sto sam u par postova govorio da je ovaj rat otisao prdaleko i da sada taj sukob prakticno sam diktira neke poteze.izrael je u situaciji da prati dogadjanja i reaguje onako kako im interesi nalazu. to sto se situacija razvija drugacije od toga sta bi inicijalno zeleli (stabilnog neprijatelja kojeg poznaju i koji kontrolise drzavu) je nesto na sta ni izrael pa ni njegovi saveznik u ovom trenutku vise nemaju puno uticaja.
Ta teza je malo slaba jer Izrael ima uticaj na SAD, a ovi na SA i Katar. Tj. u pocetku sukoba su se mnoge stvari mogle predvideti, i shodno tome, uticati na dogadjaje na terenu.Nekako mi je nelogicno da je iZrael samo nemi posmatrac koji, eto, samo reaguje na dogadjaje u nemogucnosti da na njih proaktivno utice.
Link to comment
moje misljenje je da je rat u siriji upravo postao takav.a postao je takav ne zato sto niko nije imao interes da reaguje vec zato sto niko nije ni mogao da intervenise.seti se samo kako su se svi postavili na samom pocetku sukoba (prelistati vesti i stavove zainteresovanih strana od pre 26 meseci) i ovo je sada posledica svega toga.rat u sriji je zaista preratsao u posledicu mnogih stvari.
Ali se diplomatijom i obostranim pritiskom SAD na SA i Katar, (mozda i Tursku), i Rusa na Asada situacija mogla drugacije zavrsiti.
Link to comment
Ta teza je malo slaba jer Izrael ima uticaj na SAD, a ovi na SA i Katar. Tj. u pocetku sukoba su se mnoge stvari mogle predvideti, i shodno tome, uticati na dogadjaje na terenu.Nekako mi je nelogicno da je iZrael samo nemi posmatrac koji, eto, samo reaguje na dogadjaje u nemogucnosti da na njih proaktivno utice.
ne znam, verujem da izrael nije nemi posmatrac, ali on sustinski nije radio nista osim sto je cekao i pratio dogadjaje.svi su tromo reagovali i gledali kako ce se stvari razvijati.nije bilo krucijalnog ni diplomatskog ni vojnog pritiska osim sankcija za koje se znalo da nikakvog uticaja nece imati pored pomoci irana asadu i sverca oruzja pobunjenicima.deluje kao da niko nije zeleo ovaj rat i da niko nema dovoljno snage da ga zaustavi i prekine.ps. evo i jednog primera koji moze malo da osvetli koliko se sve to prati u izraelu. naime, izraelski vojni radio (Ghalei-Tzahal) daje povremeno vrlo detaljne vesti o tome kakvo je stanje u Siriji sa posebnim akcentom o tome kako se odvija situacija u onim delovima Sirije gde je angazovan Hezbolah. te vesti i informacije su nekad toliko detaljne da im ne mogu parirati bilo koji drugi izvori iz same sirije. Edited by Bane5
Link to comment
sta je tu problem? nusra je bas to sto sam napisao ali nije nusra vodeca vojna formacija pobunjenika.ako mislis da ovaj citat demantuje mene ili potrdjuje tvoju sliku rata u siriji onda to jeste i dalje u vizuri kako mali perica sve to moze da sklopi u 3 recenice.
Trend zadnjih meseci:http://www.guardian....-islamist-groupA ko je ko ne krije ni Ekonomist20130518_MAC631.pnghttp://www.economist...imes-forces-andNpr. druga po snazi, Ahrar al Sham je radikalna salafijska grupa finansirana iz KSA i Kuvajta, iako su osnivači Asadovi politički zatvorenici sad već takođe obiluje strancima. Edited by dillinger
Link to comment

Hm, ne razumem, sad po Ekonomistu ispade da je "Nusra" vodeca vojna formacija pobunjenika, a kolega kaze da nije... Konfuzija u stavovima.

Link to comment

@dillinger,nije moje pitanje bilo usmereno na pitanje uspona i jacanja radiklanih milicija u siriji vec sam pitanje postavio Zaz_pi u pogledu nasumicnog citiranja posta i tumacenja onako kako ga ja nisam pisao.Sto se tice ovoga sve to stoji.Uzgred, juce su Aasadove snage uz Hezbolah osvojile vojnu bazu nedaleko o Qusaira. Time je ova bitka usla u domen izgubljene za pobunjenike.@Topola,mislim da ih Ekonomist nije redjao po jacini, a sto se tice toga koliko ih je, u ovom trenutku niko ne moze da da tacnu procenu.

Edited by Bane5
Link to comment

Navodno je prva pošiljka S-300 stigla u Siriju (izvor: Hezbolah)

][/b]The first shipment of Russian anti-aircraft missiles has arrived in Syria, Bashar al-Assad has said, according to Lebanese TV. The Al-Manar TV channel owned by the Shia militant group Hezbollah, which has joined the Syrian civil war on Assad’s side, said it would air a full interview with the Syrian president later today. Israel has indicated it is likely to attack the weapons if they fall into the hands of Hezbollah or other hostile groups. "I don't know how upset the Russians would be if, at some point between payment and the installation of this technology in Damascus by Russian experts, something was done to damage the weaponry. As long as no Russians were hurt and they got paid, I don't think they would care," an Israeli diplomat told the Guardian yesterday.
Na drugoj strani, Department of State je zatražio od Pentagona da napravi plan no-fly zone iznad Sirije.
Link to comment
Uzgred, juce su Aasadove snage uz Hezbolah osvojile vojnu bazu nedaleko o Qusaira. Time je ova bitka usla u domen izgubljene za pobunjenike.
Pročitah da je za FSA Qusayr važan jer im tuda stiže oružje iz Libana, pa se dalje ide prema Homsu. Ali to je severoistočni deo granice i valjda im nije jedina ruta? Šta je sa severnim delom, Talkalakh i Hadida, tuda se takođe stiže u Homs?
Link to comment
×
×
  • Create New...