Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Obrni, okreni, sve mu nekako na to kad-tad i dodje...#danasnja najava ulaska velikog kineskog novca u novi nafto/gasovod Azerbejdzan-Grcka-itakodalje.

Edited by Topola
Link to comment

UčenicitmPripadnici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) saslušali su osam lica povezanih sa organizovanim odlaskom državljana BiH na ratište u Siriju, gdje se priključuju terorističkim organizacijama bliskim "Al-Kaidi".

Na sirijsko ratište otišla su 52 pripadnika selefijskog pokreta u BiH i tamo su uglavnom pristupili jedinici "En-Nusra" koju američka administracija označava kao terorističku organizaciju povezanu sa "Al-Kaidom".
http://youtu.be/itx3sfnpyQQDrugi sa lijeve strane na 2:33 je izgleda i oružje odavde ponio.
Link to comment

Kako se bliži pad Qasaira, potom i Homsa, je l' ovo nova crvena linija (u nedostatku onog hemijskog oružja)?

(Reuters) - The Friends of Syria alliance called onIran and its Lebanese Hezbollah ally on Thursday to withdraw fighters immediately from Syrian territory and described their armed presence in the country as a threat to regional stability.
Dakako, Asad, Hizbala a pogotovu žitelji one jedne blokirane alavitske četvrti u Tripoliju su odgovorni za regionalnu eskalaciju.http://www.nytimes.c...?pagewanted=all + što je Tripoli već dve godine salafijski trening centar za daljni angažman u Siriji, nema veze. Edited by dillinger
Link to comment

Bice to novi Liban.U zapadnim medijima Sve se predstavlja kao da je resenje slom Asada iza coska ali sa protokom vremena, Bliski istok kao da dobija novi dugi i mucni gradjanski rat, slican onom libanskom koji se jedva okoncao. Da, promenjene su svetske & regionalne okolnosti, bla, bla... Libija je relativno brzo okoncana, ali to nije za poredjenje. Polozaj Sirije je takav da nosi zivotnu vaznost za nekoliko velikih (regionalnih) igraca. Nece se tu odustati lako. Jbg, vratio se Damasku bumerang decenijske destabilizacije lomnog i jadnog Libana.p.s. M70 trol on: @pogranicni: mozda nije morao da nosi, mozda ga je vec sacekalo tamo, spremno. Doneli ga Ljudi.

Edited by Topola
Link to comment

Mislim da ce to trajati duze od Libana zato sto su alaviti i hriscani uglavnom skoncentrisani u onom priobalnom dijelu Sirije i tesko da ce ih odatle FSA izbaciti. Moze desiti da Asad izgubi Damask a potom se utvrdi u tom priobalnom pojasu odakle ce ga tesko izbaciti.

Edited by nautilus
Link to comment

Trol on @topola- Malo se zajebavam, ima toga koliko hoćeš tamo, Nautilus je ovdje negdje okačio sliku bojovnika sa RRB M80 a viđao sam ih i po raznim snimcima iz Sirije, uglavnom kod ovih što su protiv Asada. Trol offNeka moderacija briše ako smatra da nije ok što ovo ovde postujem, grubo je i brutalno ali je tu oko nas pa mislim da zaslužuje da se vidi jer i te kako ima veze i sa temom topica.Zaboravio sam kako se spojleriše pa sam ovako polijepio komentare sa jednog salafi foruma.

Subhanallah ovaj video je dokaz pravednosti mudzahida Sirije.Nije video za svakoga, stvarno. Još jednom, oprezno sa snimkom, nije za svakoga.Svi kafiri kad zarobe muslimane, bilo da su civili ili oni koji ratuju, kada snimaju njihovu egzekuciju obicno ih ubiajju na najsvirepije nacine, udaraju ih, izivljavaju se, kasape ih, i ostalo, a kad mudzahidi zarobe neprijatelje ubijaju ih bez imalo mucenja i mrcvarenja, nego onako kako je propisano.I u ovo se moze uvjeriti svako ko prati situaciju u svijetu.A najcudniji su oni koji se pripisuju Islamu, a izrazavaju nekakovo grozenje od postupaka muslimana, a nikada ih nemozes cuti da isto takvo grozenje iskazuju kada su u pitanju neprijatelji Allaha i muslimana.Jedna od odlika sljedbenika ehli sunneta je isto tumace desavanja u svijetu, i ovde na forumu moze se odmah osjetiti po komentarima ko se skime slaze, a molim Allaha da nas sve ujedini na istini. Amin
A evo malo i naše gore lišću u Siriji..
Zadnjih dana su mediji pisali o dva sandžačka mudžahida, koji su postigli šehadet 15. maja u napadu na zatvor u Halepu u kojem su prljave šijje-alevije i munafici terorisali braću, šejhove i silovali sestre muslimanke. Prenosim svjedočenje brata koji je bio suborac pomenutoj braći (za one koji ovo nisu pročitali na Putvjernika FB stranici).Želim da vam ispričam priču,priču o dogadjaju zbog kojeg sam sretan a lijem suze,priču o radosnoj vijesti a nemogu da se smijem..Ovo je priča o mudžahidima iz Sandžaka..Pričam vam je jer su sinoć (15.05.2013) dvojca postigla ono zbog čega su došla,ono za čim su im srca žudjela,ŠEHADET..Prvi je brat Ebu Merdija..SubhanAllah,wallahi nisam poznavao brata da je više zikrio od njega..Bio bi sa nama u sobi a kao da ga nema..Uvek bi se braći smejao u lice,znao je da je to sadaka..Imao je veoma izraženu prvu osobinu mudžahida, blagost prema vjernicima..Tako je nekako bio umiljat i blag prema braći da ja to ne znam opisati,ali znam da smo svi uživali u njegovom društvu iako je malo govorio..Nekako je zračio nekim mirom..Nisam ga puno poznavao,bio je iz drugog grada u Sandžaku..Upoznali smo se i rastali ovde u svetoj zemlji Šamu..Volim ga u ime Allaha,kakav je samo to čovek koji ostavi ženu i petoro djece da bi otišao da brani slabe i potlačene?Kakav je samo to iman kada ostaviš ženu,četiri čerkice i jednog sina koji ima oko godinu dana?SubhanAllah,SubhanAllah,SubhanAllah..To je veliki čovek,to je veliki iman..Drugi je moj tigar,tako sam ga zvao,moj sugradjanin,Pazarac-Ebu Bera..Allahu Ekber,živjeli smo u istom gradu toliko godina a sudbina nam je bila da postanemo prisni ovde u Šamu..Tako mi Allaha kao da sada sedim sa njim dok mu pričam kroz smijeh dogadjaj kada sam ja krenuo u Džihad..Dok sam išao ka autobuskoj stanici sreo sam ga na ulici.. Kako je brat samo zračio nurom lica,nikad to neću zaboraviti..Malo smo se tu šalili i govorili o Džihadu,nije znao da sam ja krenuo,krio sam..Rastali smo se u Pazaru kroz smijeh i njegovo pitanje gde ću na šta odgovorih da idem studirati,kroz smijeh.. Mislio je da ću u školu.. Rastali smo se..Vreme je prolazilo,ja sam bio na treninzima u Šamu i u toku jednog treninga došao je da me poseti..SubhanAllah kako smo se voljeli,ja nemogu opisati taj zagrljaj pri našem susretu..Kasnije je stalno dolazio da trenira samnom..Najviše bi pričali dok bi trčali i najviše o Sandžaku,Pazaru..Ja se ne planiram vraćati tamo,a Allah odredjuje..Govorio mi je da se vratimo zajedno na desetak dana samo da se oženi jer je obećao,subhanAllah toliko je vodio računa o emanetima..Onoj koja se trebala udati za njega poručujem da ne brine i da se veseli jer se trebala udati za moga tigra,Sandžačkog junaka..Allahu ekber,Allahu ekber..Ja sam završio trening i išao na teren,sad neki dan odmaram jer su otišla druga braća..Dan mi je juče bio uobičajen,ali ono što se desilo sinoć nikad neću zaboraviti..Ebu Merdija je postavljen za emira akcije na zatvor,bio je iskusan borac,bio je sa njim i Ebu Bera i još neka braća..Bili su na terenu gde je pre nekoliko dana šehidio brat iz Bosne,Muaz rahimehullah..To je zatvor u kome kafiri drže našu braću koju muče i sestre koje siluju,Allahu mestean..Krenula je juče uveče akcija,krenuli su mudžahidi da brane čast naših sestara dok mnoga braća sede u foteljama sa svojim ženama i ne čine ništa poput kukavica dok se Ummet davi u sopstvenoj krvi..Ebu Merdija i Ebu Bera nisu sjedeli,došli su da se bore da Allahova riječ bude gornja,dali su živote za Allaha i in šaa Allah postigli stepene kod Allaha na kojima će im zavideti poslanici..Krenuli su junaci hrabro i bez straha a Ebu Merdija kao pravi emir,prvi-ispred svih..Allahu ekber..Šehidio je Ebu Merdija a Ebu Bera je krenuo da ga izvuče i on je šehidio,Allahu Ekber..Sinoć su nam javili da su šehidili,otišli smo da ih vidimo i spustimo u mezar..Ebu Merdija je imao takav osmeh da nikad to neću zaboraviti,a Ebu Bera je šehidio sa podignutim kažiprstom.. Mirisala su obojca wallahi..Plakao sam kao nikad,Ebu Bera je još krvario.. Ljubio sam ga,digao ruke i dovio da ne prodje mesec dana a da me Allah počasti šehadetom..Tražim od svakog onog ko ovo pročita da i on dovi Allahu za mene..Allah zna ko je autor ovog texta..Molim Allaha da podari sabr porodicama Ebu Merdije i Ebu Bere i da im primi šehadet..Amin,Amin,Allahume Amin..Napisah ovo a u ruci mi Misk koji je bio sinoć kod Ebu Merdije,a na glavi mi kapica koju je sinoć nosio Ebu Bera..I na meni je košulja koju je Ebu Merdija poklonio Ebu Beri a on meni..Od sad u tome idem u akcije,dovite da u tome šehidim..Biće uskoro i video na kojem su braća..Fotografije Ebu Merdije (iz Rožaja) i Ebul-Bere (iz Novog Pazara)vehabije.jpg
Link to comment
Kako se bliži pad Qasaira, potom i Homsa, je l' ovo nova crvena linija (u nedostatku onog hemijskog oružja)?Dakako, Asad, Hizbala a pogotovu žitelji one jedne blokirane alavitske četvrti u Tripoliju su odgovorni za regionalnu eskalaciju.http://www.nytimes.c...?pagewanted=all+ što je Tripoli već dve godine salafijski trening centar za daljni angažman u Siriji, nema veze.
ovo sve zavisi kako se i sa koje strane posmatra.ako je blokirana cetvrt u tripoliju nekome problem to je drugima qusair sa svojim sunitima i hriscanima. bio je i nesretni banias nekom problem i malo mu je bio jedan masakr u istom ratu.prilicno je besmisleno u ovom stadijumu rata traziti neciju krivicu na konkretnim slucajevima jer se stvar zamrsila do trenutka kad ju je nemoguce razmrsiti jednostavno pa tako i dati jednostavne odgovore.ps. hezbolah je na pragu da ga i oni na zapadu koji su ga tolerisali sada strpaju u terorisricke organizacije. cetvrta generacija boraca za oslobodjenje palestine jurisaju u tudjoj zemlji za tudji racun protiv sunita. zvuci besmisleno, ali je taj tudji racun prevelik da bi se bavisli smislom.pps. odakle informacija da ce qusair pasti, a jos i homs (pokrajina) pride?
Link to comment
Subhanallah ovaj video je dokaz pravednosti mudzahida Sirije.Nije video za svakoga, stvarno. Još jednom, oprezno sa snimkom, nije za svakoga.
da budemo malo precizniji, na snimku je egzekucija uhapsenih (najverovatnije vojnika koji su se borili u vojnim jedinicama odanim asadu).snimak je nastao krajem prosle godine u okolini grada deir ez zor.ono sto je bitno reci je da su egzekutori pripadnici (ovde vec vise puta pominjane) radikalne islamske milicije jabhat al-nusra bliske alkaidi i koja se nalazi na listi teroristickih organizacija u sad.ovim ne ulazim u sustinu rasprave i cinjenice koje prate ovaj video u postu. Edited by Bane5
Link to comment
ovo sve zavisi kako se i sa koje strane posmatra.ako je blokirana cetvrt u tripoliju nekome problem to je drugima qusair sa svojim sunitima i hriscanima. bio je i nesretni banias nekom problem i malo mu je bio jedan masakr u istom ratu.prilicno je besmisleno u ovom stadijumu rata traziti neciju krivicu na konkretnim slucajevima jer se stvar zamrsila do trenutka kad ju je nemoguce razmrsiti jednostavno pa tako i dati jednostavne odgovore.ps. hezbolah je na pragu da ga i oni na zapadu koji su ga tolerisali sada strpaju u terorisricke organizacije. cetvrta generacija boraca za oslobodjenje palestine jurisaju u tudjoj zemlji za tudji racun protiv sunita. zvuci besmisleno, ali je taj tudji racun prevelik da bi se bavisli smislom.pps. odakle informacija da ce qusair pasti, a jos i homs (pokrajina) pride?
Pa barem je jasno koja je perspektiva preovlađujuća. Ona iz koje je Asad kriv i za Siriju i Liban. Hezbolah i Tripoli su vest, i ne samo vest već i moguć povod za međunarodnu intervenciju u Siriji. Uloga salafista u Libanu, iza kojih stoje Saudijci, nije vest. Oni ne postoje, njihovi napadi na libansku vojsku i Alavite nisu se događali, niti su oni ikoga slali u Siriju da ratuje.
Link to comment

da, ali nije to tema koja je nastala zbog sirije, asada, homsa i qusaira.sve to traje decenijama u libanu.razni veci i manji, regionalni i svetski interesi su se odavno podelili oko toga pa je sirija samo novo polje da se oni ukrste.uz to, ne treba uzimati sukob na verskoj liniji kao vrednost koja je uvek apsolutna.2006 tokom rata u libanu upravo su homs i okolni gradovi pa i nesrecni qusair primili hiljade izbeglica iz delova libana obuhvacenih sukobima.niko ih tada nije gledao drugacije zbog verske razlicitosti - mozda zbog zajednickog arhineprijatelja zbog kojeg su stradali ili zbog solidarnosti ili zbog obe stvari.

Edited by Bane5
Link to comment
Trol on @topola- Malo se zajebavam, ima toga koliko hoćeš tamo, Nautilus je ovdje negdje okačio sliku bojovnika sa RRB M80 a viđao sam ih i po raznim snimcima iz Sirije, uglavnom kod ovih što su protiv Asada. Trol offA evo malo i naše gore lišću u Siriji..
Ima, ima, al pitanje otkad. Mozda ih je odnelo ovo nase Nase gore lisce. Kod ovih sto su protiv Asada.Za razliku od ovih putara gradjevinaca sto su isli za propalu stvar u Libiju, svi ovi Nasi nasi su na pobunjenickoj strani. Pekari, stolari, valjda, pametniji od putara gradjevinaca....
Link to comment
Nautilus je ovdje negdje okačio sliku bojovnika sa RRB M80 a
Ne da je nesto znacajno vazno, ali RRB M80 je "Zolja", a ovo je RRB M79, "Osa".
Link to comment
Ima, ima, al pitanje otkad. Mozda ih je odnelo ovo nase Nase gore lisce. Kod ovih sto su protiv Asada.Za razliku od ovih putara gradjevinaca sto su isli za propalu stvar u Libiju, svi ovi Nasi nasi su na pobunjenickoj strani. Pekari, stolari, valjda, pametniji od putara gradjevinaca....
Ima i među pekarima i stolarima simpatičnih mladića.
Uz logističku i organizacijsku potporu Dževada Gološa i Nusreta Imamovića u Siriju je otišao i Muaz Šabić iz Zenice, koji je poginuo u Alepu, 29. aprila. Zajedno sa stradalim Šabićem iz Zenice se sredinom marta na sirijsko ratište zaputio i Mehemed Telalović, koji je prije četiri godine zbog kriminala deportiran iz Francuske, te Muhamed Džerahović, inače jedan od agresivnijih zeničkih vehabija.
U društvu sa Šabićem i Telalovićem tada je u džihad krenuo i Mirzet Mahmutović iz Tuzle, koji se, koliko je poznato, još uvijek nije vratio u BiH. Mediji su već objavili da je sredinom marta u borbama ranjen Bajro Ikanović iz Hadžića, koji je ranije na Sudu BiH osuđen na četiri i pol godine zatvora zbog pripreme terorističkog napada. Ikanović u Siriji boravi od kraja januara, no prethodno je, kao neprikosnoveni vođa selefija u Hadžićima, regrutirao svoje sljedbenike Armena Dželku i Senada Hasanovića, koji je također bio osuđen zbog terorizma.
Prema informacijama Slobodne Bosne, među džihad-ratnicima koji su iz BiH otišli u Siriju najbrojnije su Sarajlije. U novembru prošle godine sirijskim se pobunjenicima pridružo Bećir Hodžić, za njim su početkom februara otišli Aldin Alibašić, Abdulah Ibradžić, Enver Lilić i Elmedin Velić, čiji je brat Edis Velić ranije, kao pripadnik skupine Rijada Rustempašića, osuđen za kazneno djelo terorizma.
Među bosanskim „svetim ratnicima“ u Siriji našla su se i dvojica Sarajlija koji su prešli na islam i postali radikalni sljedbenici selefijskog pokreta. Prvi je Advan Mijatović, koji se ranije zvao Dušan, a drugi Marko Nikolić. Nikolić je otišao u džihad početkom januara, nakon što se prethodno u Švedskoj šerijatski vjenčao sa suprugom iz Somalije.Dvadesetak dana kasnije za njim je krenuo i Advan Dušan Mijatović, sarajevskoj policiji dobro poznat po brojnim razbojništvima.
Ne da je nesto znacajno vazno, ali RRB M80 je "Zolja", a ovo je RRB M79, "Osa".
:thumbsup: :)
Link to comment
EU lifts arms embargo on Syria rebels, UK says The European Union has agreed to lift its arms embargo on the Syrian opposition, according to the British Foreign Secretary William Hague.But there was "no immediate decision to send arms" to Syrian rebels and all other sanctions remained in force, Mr Hague said in a tweet.Mr Hague was speaking after talks with other EU foreign ministers in Brussels.Britain and France had been pressing to send weapons to what they call moderate opponents of President Bashar al-Assad.But other countries had opposed the move, saying it would only worsen the violence.
http://www.bbc.co.uk...e-east-22684948 Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...