Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Hoemini im je oteo revoluciju...on je bio samo korisna budala, neko koga su mislili da iskoriste...pravu revoluciju su izveli ljudi demokratskih sklonosti i čak u kontaktima sa CIA-om...Na žalost, Homeini se na kraju pokazao kao ne tako naivan...
Ideolog Iranske revolucije bio je Ali Šerijati, koji je napravio sintezu revolucionarne levice i šiitskog islama ("crveni šiizam"). Pisao sam o tome na ovom topiku i evo još jednom da preporučim rad Assefa Bayata o knjizi koja se pripisuje Šerijatiju ("Islamska kritika marksizma i ostalih zapadnih falinki").
Link to comment

A što ste toliko protiv tirana?Imam određeni broj poznanika u egiptu, koji su listom kopti (nisam ih birao po veri, nego cehovski).Složni su u oceni da za sada nije problem biti bogati kopt u egiptu, ali srednja klasa i sirotinja imaju puno problema.Ovi iz srednje klase, koji imaju neko obrazovanje uglavnom gledaju kako da pobegnu u australiju, kanadu i slične destinacije i to džumle, porodično,a sirotinja da ostane za najebavanje, njoj i tako ne gine.Što se tiče ovog njihovog bivšeg tiranina, uglavnom su ljuti što je on stvorio uslove da im se dešava ovo što im se dešava danas, a ne kako im je bilo pod njim.Al' dobro, ja sve što znam o tome znam od njih, možda me lažu.

Link to comment

Zugi, ako ti ja trebam isticati političko-logičke, društvenopolitičke i druge kontradikcije u tvom postu, onda zbilja.. Bilo je zbilja super i onim dvama staležima u Fjancuskoj krajem 1700tih, i sigurno su pizdili na Louisa XVI siromaha koji je stvorio uslove da im se dogodi ono što im se dogodilo.. Moja prispodoba bije baš najsretnija vis-a-vis kopti, jer su i koptski proli sudjelovali u rušenju dragog Hosnija. Za shafiqa je pak glasalo skoro pola glasača na prošlim izborima, i budi uvjeren da vojska itekako računa na taj core support na koji se može osloniti.Ako imaš nešto protiv demokratije™ in đeneral kao poretka u kojem su, zakonomerno, neki ljudi uvijek nezadovoljni, ne bi se dale mešal..edit: Lui majnus 1

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Zugi, ako ti ja trebam isticati političko-logičke, društvenopolitičke i druge kontradikcije u tvom postu, onda zbilja.. Bilo je zbilja super i onim dvama staležima u Fjancuskoj krajem 1700tih, i sigurno su pizdili na Louisa XVI siromaha koji je stvorio uslove da im se dogodi ono što im se dogodilo.. Moja prispodoba bije baš najsretnija vis-a-vis kopti, jer su i koptski proli sudjelovali u rušenju dragog Hosnija. Za shafiqa je pak glasalo skoro pola glasača na prošlim izborima, i budi uvjeren da vojska itekako računa na taj core support na koji se može osloniti.Ako imaš nešto protiv demokratije™ in đeneral kao poretka u kojem su, zakonomerno, neki ljudi uvijek nezadovoljni, ne bi se dale mešal..edit: Lui majnus 1
Ne bih situaciju u kojoj su Kopti poredio sa situacijom pojedinih staleža. I ne kažem da su bili za Hosnija, možda se u svojoj lenjosti nisam jasno izrazio.Nisu sretni načinom na koji se sve menja po njih. Uglavnom, navikli su da većinom budu isključeni iz državne službe, da budu marginalizovani i pored svog broja, koji nije baš beznačajan, bilo da je u pitanju zvanična ili njihova cifra.Da citiram jednog od njih: "Nije problem za mene, ja se krećem u drugim krugovima, problem je za najsiromašnije od nas. Nikad nismo bili organizovani, niti imamo svoj deo grada, svoja naselja. Nemamo ni svoje predstavnike u parlamentu, a mi smo Egipćani u najmanju ruku kao i muslimani. I da, ljuti me kada nas nazivaju Arapaima." "U mojoj fabrici od oko 280 inženjera, imamo 2 muslimana. Znam, ali to nije moja krivica, oni ne uče za ovaj tip posla, njih čeka državna služba, neće da rade kod privatnika, šta tu ja mogu. I da pokušam da zaposlim više, ne mogu, nema ih.""Planirali smo u oktobru da se odselimo u Australiju, ovde za moje unuke nema budućnosti. Ja imam svoj posao i dobro sam plaćen, moj sin isto, ali ne možemo da se nadamo da će njegova deca imati sigurnost kada porastu. Moramo sada da odemo, dok još uvek nisu krenuli ljudi masovno da odlaze. Mada mnogi neće nikada dobiti tu šansu"Ovo što sam pisao pod navodnicima sam citirao po sećanju izjave nekih od njih. Ja bih rekao da razvoj sitacije po skidanju Hosnija (protiv koga su listom bili) ne ide njima na ruku baš. Doduše, znao sam i jednog Hesha koji je bio za Hosnija 100%, pa je od pola stradije, bio protiv njega 100%, ali njega razumem, sinovi mu u mornarici. On nije Kopt i on mi se nije bunio sa svoj položaj, mada je rekao da njegovom najboljem drugaru Koptu "više nije dobro".Što se tiče tvoje poslednje primedbe, zamolio bih samo da me stavlja niko u fioku, tesno mi. Možda sam glup, ali bar nisam slep ni lep.
Link to comment
  • 3 weeks later...
pi'!!!sjebase mi danima planirani i satima ocekivani vikend (produzeni ;)i to, izgleda nije zajebancija. prijatelj me prvo pozvao na bachelor party (Hangover in Beirut), pa mi 12 sati pred put savetovao da sacekam koji dan :ph34r:
Moj drugar je upravo u Bejrutu. Kaže da je sve u fulu. Hrišćani drže Bejrut i sva vojska i policija je u Bejrutu zbog turista, nadleću ga helikopteri svaki čas, a a muslimane na periferiji ko šiša...
Link to comment

Gandalfe, daj preuzmi malko dežuranje, ne stignem. Jel to SCAF lego pred Faraonom Morsijem bez otpora ili se još gledaju pa ko prvi spusti pogled? Informiši, apdejtuj!

Link to comment

lol... preuzeo. :cool:reklo bi se da niko, sem vrhuske MB i par generala, ne zna sta se zaista desilo. izgleda da su vojni oficiri zesce pizdili zbog SCAF-ovog mesanja u politiku i svinjarija koje su pravljene. istovremeno je MB imao tajne kontakte sa nekim oficirima, i vec su imali semu da se nekako skloni iskompromitovana vojna vrhuska + promovisu prijateljski nastrojeni oficiri. pogibija 14 vojnika na Sinaju je bila odlican izgovor da se krene u cistku (Iftar dugih nozeva).

General Tantawi must be aware that his perch atop both the SCAF and the military (indeed, for the moment, the entire state), is precarious. For years he was Mubarak's instrument to control the military. The measures he employed -- including promoting the incompetent over the competent, minimizing training and general preparedness, redirecting the institution's primary efforts to economic rather than military pursuits, and ladling out dollops of patronage to retain loyalty -- resulted in an indulged officer corps, but also one that harbors profound resentments. Those resentments have been greatly exacerbated by the SCAF's mishandling of the transition, especially the deployment of military units for crowd control, outright intimidation and even killing of demonstrators, and converting military bases into detention facilities.

stvar je sada vec zavrsena: Morsi ima punu moc, SCAF je razbijen, i vojska je (barem formalno) u polozaju koji i treba da ima. postojeca vojna vrhuska je u lepim i dobrim odnosima sa predsednikom, i nece praviti probleme. za sada.problemi ce nastati kada krenu udari po vojnoj ekonomskoj imperiji. sto ce doci, pre ili kasnije, ako MB odluci da gura ekonomski liberalizam. takodje, eventualna zemljisna reforma ce biti nocna mora, obzirom da penzionisani generali rade kao "farmeri" + vojska ima svoje farme. ako budu slusali De Soto-a (navodno,

), bice to interesantno gledati.verovatno kasnije, egipatska vlada nije u polozaju da tek tako ukida subvencije i privilegije (vojno-penzionerskoj) tajkuneriji & ubija radna mesta, a da nisu kako-tako sredili tamosnji haos.
Link to comment

Beše prilično krvav Bajram na jugoistoku Turske. U Gaziantepu je ispred policijske stanice eksplodirao minibus natovaren sa 40 kg plastičnog eksploziva i ubio devetoro ljudi od čega četvoro dece (mislim da je nastradao jedan mladi par sa jednogodišnjim detetom). U prethodnim danima vojska je u Hakkariju svakodnevno gubila po par vojnika u patrolama i na sve to im je juče minibus sa deset vojnika sleteo sa puta u provaliju (svi su poginuli). BBC ima kratku reportažu: http://www.bbc.co.uk/news/world-europe-19334649

Link to comment
×
×
  • Create New...