Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

nope, u ovom slucaju nema znaka jednakosti. Ameri su Mubaraka (i Saleha) pustili niz vodu onog trenutka kada su shvatili da je stvar otisla predaleko, i da valja korigovati kurs. mozda su time Ameri prosto pokazali da su pametni i/ili licemerni govnari, dok su Putin & co dosledni? moze se i tako reci. ali je razlika izmedju licemernih i doslednih jako bitna - mozda ne meni i tebi, ali je jako bitna onima u Kairu i Damasku.pa novi egipatski predsednik toplo i s osmehom docekuje hanumu Hilari - nisu im Ameri pomogli, ali nisu ni odmagali koliko su mogli. nekako sumnjam da ce ruski izaslanici biti posebno dobrodosli u Damasku ako i kada Sirijci oteraju Asada.
Znak jednakosti je uopsten, odnosi se na (zlo)upotrebu veta. Vise je nego ocigledno da se Rusi ni u jednoj drugoj opciji, nemaju u Siriji cemu nadati. Tako da oni alternativu nemaju. Kao sto je ocigledno i da vecina tezi da libijski scenario sprovede i u Siriji, otuda valjda i tolika nervoza zbog ruskog i kineskog veta. Siguran sam da ne mislis da intervenisu zbog ljudskih prava, ili stoga da bi domicilno stanovnistvo zastitili od patnji. Ono sto meni jako bode oci, je kriterijum po kome su u Libiji Siriji identifikovani dobri momci. Opsta klanica na delu, ali je jedna strana ispravna. Vrlo su ilustrativna svedocenja sa turske strane o preuzimanju granicnih prelaza, gde se pominju masovna pogubljenja, odsecanje ekstremiteta komandantu, gde oslobadjanje turskih kamiona od robe koju prevoze deluje kao nestasluk. Obecavaju, zaista deluju kao ljudi kojima bi valjalo poveriti drzavu. Ako vratimo i Libiju u pricu, tamo je sada blagostanje, zar ne? A za sve sto se desava i sto ce se desavati, bice naravno Gadafi kriv.edit:greska u kucanju Edited by Fear of the dark
Link to comment
Ono sto meni jako bode oci, je kriterijum po kome su u Libiji Siriji identifikovani dobri momci. Opsta klanica na delu, ali je jedna strana ispravna.
Kriterij je jednostavan. Totalitarizam, tiranija, nasljedne monarhijske republike su out. Ako se nekom srećom počnu klimati, tamo gdje se može treba ih lagano, ili grubo, gurnuti da se razbiju u paramparčad.Kriterij je odličan. Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Kriterij je jednostavan. Totalitarizam, tiranija, nasljedne monarhijske republike su out. Ako se nekom srećom počnu klimati, tamo gdje se može treba ih lagano, ili grubo, gurnuti da se razbiju u paramparčad.Kriterij je odličan.
To jeste odlican kriterijum ali nije kriterijum kojim se vodi spoljna politika SAD. Prije ce biti da je njihov kriterijum podjela na po njih prijateljske i neprijateljske tiranije. Jedne ce podrzavati i naoruzavati kao manje zlo u odnosu na slabu demokratiju koja bi iznjedrila nekakve nove talibane u Alziru, a druge ce gaziti, sasvim opravdano, jer je normalno da se neprijatelj gazi.A ako PR to usput proda kao borbu za demokratiju i slobodu onda super.
Link to comment
Kriterij je jednostavan.
Ne mogu se vise sloziti. Problem je sto je i za drugu stranu kriterijum vazda bio jednostavan, tako da nam nema spasa - svejedno zivimo u jednostavnom svetu sa jednostavnim problemima i jednostavnim resenjima. Edited by CowBoy
Link to comment
Kriterij je jednostavan. Totalitarizam, tiranija, nasljedne monarhijske republike su out.
Dobro je sto si mi ukazao na te kriterijume, koji su zapravo sve suprotno od onog sto je prisutno u Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Emiratima, Bahreinu. Zato ih USA vecinatm toliko mazi i pazi.
Link to comment
Dobro je sto si mi ukazao na te kriterijume, koji su zapravo sve suprotno od onog sto je prisutno u Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Emiratima, Bahreinu. Zato ih USA vecinatm toliko mazi i pazi.
Gdje se može, rekoh. Assada bi od svih još najrađe girnuli u ovom trenutku, ali neće. Shocking.Mislim, ne da mi se ulaziti u novi krug ove nevereding sapunice s vama - stalno se vrtimo u krug. Jebe mi se hoće li oni intervenirati ili neće, totalno & živo, i volio bih da svugdje skrate agoniju kao u Libiji, a negdje i da je započnu, ili da svugdje tiran tresne baršunastije ko u Tunisu ali svijet je takav kakav je. Ja međutim navijam da svaki od tirana padne, da li krvavo ili da gleda u strop ćelije, i jednostavno, jednostavnim, dobrim kriterijem biram stranu. Boli me (višestruko) kurac za tvoje relativizacije, ekvivalencije, balanserizme i ekvidistancije toga, drug. Sou, ćao.. Vi sraćkajte dalje, ja se neću vraćati na temu Oh, al ovog bi bilo bolje ostaviti na miru jeer nitko ne dira Ibn Sauda! Aferim..
Link to comment
Dobro je sto si mi ukazao na te kriterijume, koji su zapravo sve suprotno od onog sto je prisutno u Saudijskoj Arabiji, Jordanu, Emiratima, Bahreinu. Zato ih USA vecinatm toliko mazi i pazi.
Ovi režimi još uvek nisu pobili na desetine hiljada svojih sopstvenih građana kao režimi ludaka Gadafija i još luđeg Asada...onog trena kada to učine zapad će morati da im okrene leđa što zbog svojeg sopstvenog javnog mnjenja, što zbog ugleda i reputacije a i tamo je valjda neko pametan da zna da im na dugi rok nikakva podrška takvim režimima (ovi još nisu dospeli na takav nivo) i nije u interesu...zapad se brzo prilagođava za razliku od ruske spoljne politike koja samo gubi poene kod Arapa...
Link to comment
Ovi režimi još uvek nisu pobili na desetine hiljada svojih sopstvenih građana kao režimi ludaka Gadafija i još luđeg Asada...onog trena kada to učine zapad će morati da im okrene leđa što zbog svojeg sopstvenog javnog mnjenja, što zbog ugleda i reputacije a i tamo je valjda neko pametan da zna da im na dugi rok nikakva podrška takvim režimima (ovi još nisu dospeli na takav nivo) i nije u interesu...zapad se brzo prilagođava za razliku od ruske spoljne politike koja samo gubi poene kod Arapa...
Dolazim u paradoksalnu situaciju da toboz branim diktatore, ali neke stvari jednostavno ne stoje. Nista rezimi u Libiji ili Siriji nisu ni bolji, ali ni gori od pomenutih. U pitanju su tek nijanse. Diktatori su se poceli krvavo razracunavati sa svojim sopstvenim gradjanima tek kad su pobune pocele, a jasno je da su iste podstaknute i pomagane spolja, upravo od onih deklarativnih zastitnika ljudskih prava, koji su u svojim intervencijama pobili upravo na desetine hiljada ljudi. Istina tudjih, a ne svojih drzavljana. Sta se zapravo drugo moglo ocekivati od apsolutista poput Gadafija ili Asada, da na prvi znak pobune istaknu belu zastavu? Njima je ostanak na vlasti uslov egzistencije, za sta je Gadafi najkrvaviji primer. A situacija sa kolegama iz Egipta ili Tunisa, pokazuje da ni barsunastatm predaja vlasti ne garantuje mnogo bolju sudbinu. Otuda je posve logicno ocekivati da ce Asad ici do kraja. A najvecu zrtvu ce platiti narod Sirije.Iskreno nemam ni trunku saosecanja sa sudbinom diktatora. Samo ukazujem na niz anomalija, koje su sve od reda produkt americke hipokrizije i golih interesa. Koje naravno ima i za tebe trapava Rusija, koja ocigledno nece Asada pustiti niz vodu kao Gadafija. Uvodjenje demokratije bombama sam imao priliku da osetim na svojoj kozi, za taj cin ne mogu imati razumevanja gde god da se desi. Ako se rezim ne urusi sam od sebe, vec je potrebno besomucno bombardovanje uvek za to raspolozenog NATO pakta, oznacava da situacija nije kristalno jasna, te da diktator ima svoje pristalice i to u ne malom broju. On je oznaceni krvolok, a bombasi samoubice, surovi egzekutori i ubice s druge strane su progresivne snage. Kako da ne.Da ne odem predaleko, sustina je da ni pomenute tiranije i diktature koje su podobne s aspekta americkih interesa, nisu pobile na desetine hiljada svojih gradjana samo iz jednog razloga. Nisu imale potrebu za tim, njihovo stanovnistvo nije instruirano i podstaknuto da ustane protiv rezima. A da se to nekim cudom desi, ne bi uopste trebalo sumnjati da bi se rezim branio na isti nacin.
Link to comment
Zaboravio si da se Zapad, u stvari, u Siriji uopste ni ne mesa u sukob, posto tu nema nafte. Teza koja je prosle godine bila all the rage, a sada se na nju zgodno zaboravilo.
Ne komplikuj. Vidis da je stvar jednostavna.Jos fali da krenemo sa uporedjivanjem broja mrtvih u Libiji koji je bio okidac za intervenciju i mnogostruko veceg broja mrtvih u Siriji gde jos uvek (sem prodaje/poklanjanja oruzja sa sviju strana sveta) intervencije nema.I da zavrsim i ja sa ovom temom (ne javljam se vise nikad, besmisleno je): na vecinu ovog pisanja ovde i onoj slicnoj temi zaista gledam kao na jeftino lokalno (PPP-ovsko) ideolosko prepucavanje liseno svakog osecaja za ljudsku realnost tamo gde trenutno necija tela gore, umiru i kasape se. Ovaj svet, ovakav kakav je, usran je i glup na toliko nivoa da je nemoguce biti u isto vreme inteligentan i ideoloski ostrascen.
Link to comment
ne, nije jasno, to je pretpostavka bez ikakvog osnova i dokaza i ne dolazi u obzir da se o tome govori kao o utvrdjenoj cinjenici. sto se uvodjenja demokratije tice, to je uzasno otrcana fraza koja nema nikakve veze sa stvarnoscu. niko nigde nije intervenisao da bi uveo demokratiju, a da je to zaista uradio, mogao bih samo da pozdravim takvu intervenciju posto je bilo kakva demokratija bolja od bilo kakve diktature.
Ok, za sta nema dokaza, to se nije ni desilo. Vrlo argumentovano si obrazlozio zasto ne dolazi u obzir da se o tome govori kao o cinjenici. Silno oruzje u rukama pobunjenika, ili ako ti se vise svidja boraca za slobodutm, ne predstavlja nikakav dokaz. Bice da im je udeljeno od strane samih diktatora, tek da bi mu bilo zanimljivije. I naravno da niko nigde nije intervenisao da bi uveo demokratiju, to zapravo i jeste otrcana fraza kojom su se intervencije pravdale. Cinjenica je da su bili u pitanju posve drugaciji interesi.
Link to comment

Kriterijum je jasan: Amerika (i svaka druga uspešna imperija) je podavila i podaviće sve one koji nisu pod njenom posrednom ili neposrednom kontrolom.

Link to comment
Ok, za sta nema dokaza, to se nije ni desilo. Vrlo argumentovano si obrazlozio zasto ne dolazi u obzir da se o tome govori kao o cinjenici.
zasto bih ja obrazlagao? to sto pricas je marginalna teza i ti si duzan da je dokazujes.inace nijedna intervencija SAD nije pravdana uvodjenjem demokratije, ni u Jugoslaviji, ni u Bosni, ni u Avganistanu, ni u Iraku. na Balkanu je nominalan razlog za intervenciju bilo zaustavljanje etnickog ciscenja, u Avganistanu je u pitanju rat protiv terorizma, a u Iraku - opasnost od upotrebe WMD. pricam o nominalnim razlozima, posto imam filing da je potrebno da crtam.u Libiju su usli posle duzeg oklevanja, posto im je Gadafi posle 2001. bio vrlo pouzdan partner od koga su dobijali jeftinu naftu i usli su u rat tek kada su shvatili da ce nastavak sukoba baciti Libiju u trajnu nestabilnost i stvoriti ratno zariste i vrelo izbeglica na samoj granici Evrope. opet ni govora o uvodjenju demokratije.prvo izmislis da su nesto radili, a onda se bunis protiv sopstvenog fantazma. sindrom "Milosrdnog andjela". Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
zasto bih ja obrazlagao? to sto pricas je marginalna teza i ti si duzan da je dokazujes.
Zaista je potrebno brdo dokaza da im nije Alah podario silno naoruzanje.
Link to comment

aj mi jos reci i da je CIA oborila Mubaraka, molim te.jednostavno nisi trosio vreme na to da se informises o genezi arapskog proleca i nisi kompetentan da pricas o tome, tako da aj cao, ne prica mi se s tobom vise.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
×
×
  • Create New...