Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Sada sam gledao ekonomske indikatore Turske i naravno otkrio namestanje i friziranje. Znao sam da nije moguce da imas veliki rast a da nezaposlenost stoji nepromenjena iz godine u godinu.

Ovaj, to se ne vidi iz tvog grafa.Vidi se da je nezaposlenost u nekom trenutku 2002 10% (kada je AKP dosao na vlast) a da je sada 12.5%. To se tesko moze zvati dupliranjem.
U pravu si, to ne moze ali moze 2000 godina i 2010 godina. Ali da ne izvlacim iz konteksta postavicu celokupni graf 1990-2010 gde se jasno vidi da je skok nezaposlenosti za vreme AKP "sitnih" 55%. Prosek za vreme sekularista 7% za vreme AKP 11%:80021642.pngElem, rast Turske u real GDP u stvari na istom ili nizem nivou za vreme AKP nego li za vreme sekularista:real_gdp_growth_in_turkey_stays_the_same_since_.._19902010_....__400.gif
Real GDP Growth in Turkey stays the same since .. 1990-2010! The only difference being a partly slower recurrence of periodic Crisis
E, sada da objasnim kako onda Turksa prijavljuje veliki rast i pad inflacije. Dve stvari:1) Velika potrosnja(ukljucujuci i balon nekretnina) sto dovodi do naglog zaduzivanja Turske. Turska je 2002 ima spoljnu zaduzenost od $118 milijardi da bi 2011 doslo do $270 milijardi. 2) Druga igrarija je poznata iz Jugoslavije, ogromna revalvacija lire. AKP je 2005 pustio novu liru u opticaj izbacivsi sest nula. Tako je kurs 2004 bio: 1 U.S. dollar = 1,350,000 lira; 2005: 1 U.S. dollar = 1.29 new lira. Naravno, ovo turska ekonomija ne moze da izdrzi sto dovodi do buma trgovinskog deficita za vreme AKP, koji je povecan x5. Sto ce reci da izvoz nije generator rasta BDP vec porast deficita vuce BDP na dole. Potrosnja je ta koja izvlaci taj rast.Nekoliko statistickih pogodnosti kod precenjene lire:1) Racunanje nominalnog BDP;2) Racunanje javnog duga;3) InflacijaOvakav model nije odrziv jer se zasniva na zaduzivanju i kopiran je iz Grcke i Portugala. Cist politicki oportunizam AKP koji ce Turska skupo platiti.Da se ne bi mnogo razmisljalo o nezaposlenosti gura se neootomanska prica, kao i vece obracanje paznje na siromasnu i slabije obrazovanu Kapadokiju. :)
Link to comment
Reci mi kakav društveni apgrejd te interesuje. Gej prava? Zaštita potrošača? Školovanje na maternjem jeziku i dvojezične table? Turska svoje manjine integriše na drugačiji način od onog koji je popularan u Evropi a koji se na kraju završi SS patrolama u romskim selima i sve većom otuđenošću manjinskih zajednica od države u kojoj žive.Ovo za Kurde i Jermene ti je tako, kako je. Erdogan je prema Kurdima daleko otvoreniji nego što je bila generalska kasta. Problem mu pravi to što mu oni svako malo u Hakkariju eliminišu po jedan vod kopnene vojske (pre mesec dana 34, pre dva meseca 11 vojnika, i tako redovno) pa mu ne preostaje drugo nego da oplete i on po njima ponekad, mada su njegove vojne operacije (neka me Gandalf ispravi ako grešim) prilično skromne u odnosu na ofanzive koje su voleli da pokreću generali a koje su uključivale upad po 2-3 oklopna bataljona u Severni Irak, sa punom pešadijskom i vazdušnom podrškom.Sa Jermenima se sve svodi na političko šiljenje patke. Za to vreme, običan svet po gradovima živi neki svoj život koji je okrenut pre svega egzistencijalnim pitanjima, a političari im se u poslednje vreme manje šlihtaju visokom ili nacionalnom politikom a više infrastrukturnim projektima i smanjenjem korupcije.
Myths and Facts on Turkish Election's Votes, Press and Economy after OSCE/PACE's criticism
Turkish State propaganda, claiming a 50% Electoral "Majority" for Prime Minister Erdogan, in a so-called "Democratic" showcase with "Booming" Economy, is slamed by Facts revealing, on the contrary, a Minority make up and a Lack of Free Speech, with a "boom and burst", shaky Economy, as a critical OSCE/PACE Statement issued today denounced
turkey_3_parts_as_treaty_of_sevres_1919_4_parts_400.jpg
The resulting Map of Turkey clearly shows an astonishing GeoPolitical Division between Western Zones (Istanbul/Constantinople and Ismir/Smyrne) desperately striving to keep their ancestral links to Europe since their Bi-Millenary History as Greek areas by voting for he only available Opposition "Secularist" Party , while Anatolian plateau is totally abandoned to AKP's pro-Islamist trend, with the Exception of Kurdish areas at the South-East, conquered by the pro-Kurdish Party, while some irregular Spots, at the Center-East indirectly evoke the much larger Historic presence of Armenians before the Genocide. On the whole, its an 2011 overall Picture surprisingly similar to ... the Treaty of Sevres (1919) repartition of residus of the former Ottoman-Turc Empire...
-Demokratija:
OSCE/PACE Criticism of Turkish Elections focuses on Lack of Free Speech+: “To fully live up to its Democratic Commitments, Turkey must do More", pointed out the Head of OSCE's Delegation and OSCE Assembly's vice-President, Pia Christmas-Moeller (Denmark). In particular, “Free expression and a Media Environment in which Reporters are Free from political Pressure and Intimidation are Critical for Turkey", the Top MEP warned.
The latter is an understandable consequence of the Fact that "Observers noted the Detention and ongoing Investigations of more than 50 Journalists in Turkey", OSCE and CoE criticized.
On 2 May 2011 the Turkish Constitutional Court amended the Press Law to extend the statute of limitations for filing criminal cases against journalists from two months to eight years. This ruling has been cited by many observers, including the OSCE Representative on Freedom of the Media, as put-ting journalists under the permanent threat of criminal lawsuits.
-Odnos prema Kurdima:
Moreover, "there were initial Problems with the Registration of some Independent Candidates", merely notes the OSCE/PACE delegation's rapporteur, apparently ignoring the Fact that even a Child (Orenc) was reportedly killed by Bullets during an attack by Turkish State Agents against Demonstrators protesting for the Exclusion of 12 Independent Candidates in the Kurdish areas.
-Onda ponovno vracanje u funkciju nekadasnih dzamija(pre islamskog perioda crkvi) koje su pretvorene u muzeje za vreme sekularista. Cemu to?Ponizavanje Vaseljenskog Patrijarha Vartolomeja:
Despite the EU’s demands on human rights, Turkey’s persecution of Christians is escalatingInace, Turskoj se zbog vaznosti gleda kroz prste. Da se ovo desava u nekoj ne bas NATO prijateljskoj zemlji zasedao bi SB UN ;)
Link to comment
Reci mi kakav društveni apgrejd te interesuje. Gej prava? Zaštita potrošača? Školovanje na maternjem jeziku i dvojezične table? Turska svoje manjine integriše™ na drugačiji način od onog koji je popularan u Evropi a koji se na kraju završi SS patrolama u romskim selima i sve većom otuđenošću manjinskih zajednica od države u kojoj žive.Ovo za Kurde i Jermene ti je tako, kako je. Erdogan je prema Kurdima daleko otvoreniji nego što je bila generalska kasta. Problem mu pravi to što mu oni svako malo u Hakkariju eliminišu po jedan vod kopnene vojske (pre mesec dana 34, pre dva meseca 11 vojnika, i tako redovno) pa mu ne preostaje drugo nego da oplete i on po njima ponekad, mada su njegove vojne operacije (neka me Gandalf ispravi ako grešim) prilično skromne u odnosu na ofanzive koje su voleli da pokreću generali a koje su uključivale upad po 2-3 oklopna bataljona u Severni Irak, sa punom pešadijskom i vazdušnom podrškom.Sa Jermenima se sve svodi na političko šiljenje patke. Za to vreme, običan svet po gradovima živi neki svoj život koji je okrenut pre svega egzistencijalnim pitanjima, a političari im se u poslednje vreme manje šlihtaju visokom ili nacionalnom politikom a više infrastrukturnim projektima i smanjenjem korupcije.
jbg, isao sam da kupim mackama hranu, Sirius ti objasnio. Ja bih se fokusirao samo na bold: Sjajno je ako verujes da mozes da se zivis i prihvatis da je to ok. Ja tvrdim da apgrejda nema.
Kakvi su ništaci ovi Ameri. Hoće NFZ iznad Sirije, a tamo nema nafte angry.gif Kako sada da racionalizujem zlog Ujku :unsure:
Jos vesti sa sajta Prison planet, koji je objavio vest o NFZ:Mysterious white goo repeatedly found blanketing cancer-stricken Turkish city — are chemtrails to blame?inace, wtf? zar nije bilo pre nekoliko meseci ocigledno da SAD nece napasti Siriju, jer tamo nema nafte?
Pa nisu je napali, niti ce je napasti. Tekst je iz Kurira. Sta vise, obrisao sam pojedine recenice koje se bave prebrojavanjem zrtava.Ali...Fakat da im je Sirija neprijatan problem - Asad je shiit, koji su manjina u Siriji. Nadam se da ce americki saveznici u regionu biti dosledni, te da ce isto ko u Bahreinu uvesti NFZ da odbrane vlast od vecinskih demonstranata? Ili je problem sto su u Bahreinu pogresni demonstrirali.Dumres od smeha:http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=hIojHkMyHZI Edited by minka
Link to comment
Onda ponovno vracanje u funkciju nekadasnih dzamija(pre islamskog perioda crkvi) koje su pretvorene u muzeje za vreme sekularista. Cemu to?
yep, i zenama su dopustili nosenje hidzaba. nema kud crnje. :fantom:edit: e da, ovi grafikoni i citati... prilicno je ocigledno da si guglao najcrnju mogucu vrijantu, i izguglao najgore moguce smece.prvo, grafik sa turskim GDP-om je ocito napravljen tako da sakrije sto vise, jer je skala od 20% potpuno besmislena za prikaz GDP rasta. sitan i providan trik - skala se uvecava ili smanjuje prema potrebi. "autor" ili svesno vara ili je obicna budala.(lepa i korisna knjizica -> How to Lie with Statistics) drugo, citirani "autor" deluje kao neki 15-ogodisnji klinac kome engleski nije maternji. tacke, zarezi, velika slova razbacana bez reda... sto ce reci, verovatno budala vulgaris. trece, o stanjima ljudskih prava u Sandzaku necu se informisati citajuci IslamBosnu. o stanju ljudskih prava u Turskoj mi ne pada na pamet da se obavestavam citajuci OrthodoxNews. Edited by Gandalf
Link to comment
Čini li to njihov metod dobrim? Mislim, mogu da ga zamislim u Rodžerovim vlažnim snovima, ali mi ti nisi odavao utisak kao neko ko bi takvu integracijutm podržavao...Malo mi je ovo... čudno sve, od tebe. Jeste, tako je i tu niko ništa ne može da promeni (all hail TSK), ali se valjda bar može otvoreno reći da ne valja, jbg.:
Naravno da se može otvoreno reći. Nije mi bila namera da podržavam turske metode, samo sam konstatovao da su takve. Naravno da bih ja više voleo da u Turskoj cveta skandinavski društveni model, ali kad već ne cveta hteo sam da kažem da je malkice pretenciozno prognozirati im kako će se sutra ujutro probuditi u vehabitskom emiratu koji će odmah zatim najstrašnije bankrotirati.
Link to comment
Ja tvrdim da apgrejda nema.
Vrlo je moguće da ga nema, s tim da mi još uvek nisi rekao šta podrazumevaš pod apgrejdom tj. u kojim oblastima ga očekuješ.Osim toga, ako apgrejda uopšteno nema, ali zato ima keša pa ljudi više razmišljaju o materijalističkim dobrima a manje o raznoraznim idelogijama, onda je i to nekakav apgrejd :)Možemo mi lepo da se složimo da prelazak od generala ka Erdoganu nije neki apgrejd, ali kao što rekoh u prethodnom postu - nije ni daungrejd.
Link to comment
Vrlo je moguće da ga nema, s tim da mi još uvek nisi rekao šta podrazumevaš pod apgrejdom tj. u kojim oblastima ga očekuješ.Osim toga, ako apgrejda uopšteno nema, ali zato ima keša pa ljudi više razmišljaju o materijalističkim dobrima a manje o raznoraznim idelogijama, onda je i to nekakav apgrejd :)Možemo mi lepo da se složimo da prelazak od generala ka Erdoganu nije neki apgrejd, ali kao što rekoh u prethodnom postu - nije ni daungrejd.
Nisam reko ni da je daungrejd, nego sam reagovao na tvrdnje da je Erdogan apgrejd. Turska je negde malo popravila stvari (politicki procesi, ekonomija, odnos sa susednom Jermenijom), ali su negde gori od pukovnika (stepbek od sekularne ka laickoj drzavi, odnos prema Kurdima, odnosi sa Izraelom). Ali su uglavnom isti. Za nas turiste divno odrediste (ako te ne usreci kurdski vatromet), za objektivnog posmatraca zemlja koja je daleko od socijlane, politicke, etnicke, verske... jednakosti.Ja sam za prosecnog Srbina proveo dosta vremena u Turskoj. Namerno kazem u Turskoj, jer sam dva puta po 4 nedelje prozujao egejskom obalom (dakle nisam isao na one aranzmane "10 dana Kusadasija"). Ali mozda bas zato i nisamo objektivan - to je najevropskiji i najrazvijeniji deo Turske, pa sam, valjda na osnovu vidjenog, ocekivao mnogo veci napredak od cele zemlje od kad je Erdogan dosao na vlast, a bio sam tamo godinu pre i u godini dolaska na vlast. Inace,

ekonomski napredak Turske je meni doneo jednu veoma negativnu stvar - Misir Çarşısı je postala ista ko Kapali, turisticki upicanjena egzibicija, lisena orijentalne lepote i jeftinoce. Ali to je tema za topic o kuvanju :)

Edited by minka
Link to comment

Izvor je potpuno nebitan za pricu oko ekonomije. On je citiran samo jednim malim delom na toj temi gde mogu da prikazem isti graf iz drugog izvora,jednostavno, to je tako. A, odgovor tebi se vrti bas oko ekonomije-nezaposlenosti, a izvor grafikona je MMF. Meni nije problem da ti, ili bilo ko drugi, veruje u sta god hoce.Da, preteruje oko ocrnjivanja AKP, medjutim, izvestaji OSCEa oko ljudskih prava Kurda i novinara u Turskoj postoje. Kao sto je i politicka mapa Turske dobro prikazana.I sam vidis da deo o izborima nisam ni citirao jer i sam smatram da je to prilicna nebuloza.

Link to comment
Dobro je cuti drugacije izvore, no tvoj izvor je propagandisticki do te mere da se spocitava legitimitet AKP sa 42% dobijenih glasova.
Laegitimitet ne znaci nuzno da je vlada kvalitetna po nekim standardima. Zavisi koje standarde zelis da primenis u ocenjivanju. Naravno, znacajno je to sto u Turskoj postoje izbori. Sa druge strane postoje te kritike na racun slobode informisanja i nezavisnog sudstva. Seti se da je, ispravi me ako gresim, za vreme Erdogana postupak protiv Orhana Pamuka obustavljen tek nakon pritiska na Tursku. Edited by minka
Link to comment
trece, o stanjima ljudskih prava u Sandzaku necu se informisati citajuci IslamBosnu. o stanju ljudskih prava u Turskoj mi ne pada na pamet da se obavestavam citajuci OrthodoxNews.
http://www.youtube.com/watch?v=9KdGixYFx9whttp://www.cbsnews.com/video/watch/?id=6754652nVartolomej pocinje da prica o trenutnom stanju od 5:35.Nadam se da verujes CBSu i njihovoj cuvenoj emisiji 60 minutes.
In 2002, 60 Minutes was ranked #6 on TV Guide's 50 Greatest TV Shows of All Time
yep, i zenama su dopustili nosenje hidzaba. nema kud crnje. :fantom:
Da, primeti se cak i na gornjem CBS materijalu(3:18).Izgleda da je Turska stvarno siromasna kada mora muzeje(hriscanstva i islama) da pretvara u dzamije. :)
Link to comment
Vartolomej pocinje da prica o trenutnom stanju od 5:35.Nadam se da verujes CBSu i njihovoj cuvenoj emisiji 60 minutes. :)
vidis kako mozes, kada se malo potrudis.samo... ja imam lep obicaj da citam sta pisu oni sa kojima diskutujem, citam linkove koje citiraju, itd. ti izgleda to ne radis!? http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=14246&view=findpost&p=1550069edit: malkice guglao, Halki skola (koja se pominje u emisiji) je zatvorena kao deo vojnog udara '70-ih. kada su zatvarane privatne skole, pre svega islamske. naime, kemalisticki ustav je zabranjivao privatne religijske skole - drzava nema potpunu kontrolu, pa se u takvim skolama nosi cudna odeca i ponasanje je asekularno. ocekujem tvoju cvrstu i nedvosmislenu osudu vracanja imovine religijskim zajednicama, i zgrazanje nad mogucim otvaranjem skole za pravoslavne fundamentaliste. Edited by Gandalf
Link to comment

1) Ne znam na sta mislis posto sam upravo to citirao i na prethodnoj strani:

If today he says in daily Habertürk and on the American CBS television, “Enough now. I feel crucified… I have no choice but to take this matter to the European Court of Human Rights,” then we need to pay attention. The patriarch calls out to Ankara and to the prime minister, who he perceives as his friend. “Please save me,” he says. He wants us to keep our word, which was given years ago. Turkey won’t gain from crucifying the patriarch. On the contrary, we’d be humiliated.
http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=14246&view=findpost&p=1550600Znao sam da moram da idem na sliku i ton da bih bio shvacen :) 2) Ja bih voleo da ti odgovorim kada bih znao da si to postavio.3) A, sada da ti odgovorim:-Posle skoro 10 godina Erdoganove vlasti u kojoj je bilo raznih obecanja da ce se poboljsati zivot hriscana u Turskoj desio se prvi znacajni pomak, doduse, niko nije siguran da ce se to ispostovati. Elem, to se nije desilo zbog zelje Erdogana vec zbog pritiska SAD i manje EU(to je najavio i sam Patrijarh:“Enough now. I feel crucified… I have no choice but to take this matter to the European Court of Human Rights,” then we need to pay attention. I bio je u pravu.) Cime je jos jedanput pokazana zavisnost turske politicke elite od Vasingtona.Tokom jula meseca, tacnije 20, je u House Foreign Affairs Committee usvojen velikom vecinom(43 to 1) Berman-Cicilline Amendment koji kaze:
House Foreign Affairs Committee Passes Berman-Cicilline Amendment Calling on Turkey to Return Christian ChurchesWASHINGTON -- With a vote of 43 to 1, the House Foreign Affairs Committee today overwhelmingly adopted the Berman-Cicilline Amendment, pressing Turkey to return stolen Christian churches and to end its repression of its Christian minority, reported the Armenian National Committee of America (ANCA)."Today's overwhelming vote represents a powerful victory for religious freedom, and a step toward the rightful return of the thousands of Christian churches and holy sites stolen by Turkey through genocide," said Armenian National Committee of America Executive Director Aram Hamparian.
4) Ovaj iznudjeni korak Erdogana zbog pritiska iz Vasingtona je korak u pravom smeru, medjutim, postoji sumnja da ce se to realizovati u punoj meri.5) I da se sve realizuje, sto bi bilo odlicno i veliki korak napred za Tursku, ostaje jos puno problema, kao sto i pise u VoA tekstu koji si naveo kao izvor:
"This is just the beginning of the matter. There are thousands of other problems. Not least all the problems, the non-Muslims are facing, for instance to become a public official, to become civil servants. The reopening of the Halki seminary, the top orthodox seminary, is another issue," said Aktar.Both the E.U. and the U.S. are calling on the government to reopen Istanbul's Halki seminary, which belongs to the Greek Orthodox Church. The seminary has been closed since 1974, and the church says it is important to the training of its clergy. U.S. Secretary of State Hillary Clinton raised the issue again last month during her visit to Turkey.
:)
Link to comment

I da dodam, polozaj hriscana u Turskoj je minorno spram Kurda ili postovanja demokratskih principa u turskom drustvu na sta se i odnose izvestaji OSCE. Hriscana ima manje od 1% i to je, nazalost, vise simbolicno pitanje postovanja pravila i jednakosti.

Link to comment
×
×
  • Create New...