Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Premijer je pre mesec i po izjavio da ce ustav Tunisa morati da se uskladi sa serijatskim pravom, jer je islam deo Tuniske kulture.Ima i Iran Ustav, ako se ne varam, a imala ga je i nacisticka Nemacka. I zakone, u kojima je pisalo da su jevreji jednako zasticeni kao i sve druge domace zivotinje (ili malo losije).Ali vazno da ces ti nama da budes srecan, jer je diktator zbacen, a vlada je izabrana na demokratskim izborima.
Cemu taj bes i jed u isto vreme.Izvoli direktno mi reci sta sam to mojim postom gde sam samo rekao da Tunis ima Ustav ucinio pa poremetio mir u tvojoj dusi?Ako neces, onda me preskoci i idi na neki drugi topik gde neces biti tako bezobrazan i odredjivati po svom nahodjenju sta je cija sreca.Dovoljno je sto Ustav u startu odredjuje neku zemlju - zemljom Islama i sto na konto vere vrsi pojedine restrikcije (kandidovanje za Predsednika drzave i sl.) pa da imamo neko posredno i direktno delovanje Serijatskog zakona. Takvih elemenata ima u skoro svim islamskim drzavama ma koliko ih smatrali liberalnijim ili ne.Ne znamo u kojoj meri ce buducnost Tunisa, Libije i mozda Egipta imati pojacan upliv Serijatskog prava u svojim zakonodavstvima. Ne znamo ni da li je moguca opcija "Moderate Islam" ni da li te dve reci uopste mogu da stoje jedna uz druhu. Verovatnoca da se u nekoj arapskoj drzavi desi gradjanski orijentisano drustvo je utopija. Ostaje da vidimo kolika je verovatnoca da je okretanje veri kao posledica 'arapskog proleca' vise posledica razocaranja u prethodne vrednosti koje su tamosnja drustva prosla, a manje proces koji vodi u pravcu izrazene teokratije.
Link to comment
x610.jpg
A veiled Egyptian protester clashes with riot police at Tahrir Square in Cairo November 19, 2011. Riot police on Saturday cleared Cairo's Tahrir Square of protesters who had camped overnight after a rally of some 50,000 people, mainly Islamists, pressed Egypt's military rulers to transfer power swiftly to a civilian government. Around 100 protesters had stayed in the square, where police pulled down tents and confiscated chairs and banners they had set up, Reuters' witnesses said. Some minor scuffles occurred.
Edited by ultra plasticni
Link to comment

neke vesti kazu da je i treceplasirani i ujedno i poslednji na icc-ovoj listi - abdullah senussi danas uhvacen u okolini sabhe na jugu libije. senussi je bio sef libijske obavestajne sluzbe i desna ruka gadafija.naravno, ceka se jos neka potvrda ove vesti.od svih 'lica' bivseg rezima dalje u afriku (alzir, niger, mali...) je uspelo da prebegne nesto generala i nizih oficira kao i deo gadafijeve porodice (onaj deo koji nije bio aktivno ukljucen u vojne strukture i sam rat), a svakako najpoznatija osoba u bekstvu ostaje sada moussa ibrahim, vladin portparol.

Edited by Bane5
Link to comment
Da li zato sto su tenzije splasnule, odlicno je sto je ovo hvatanje Saifa odradjeno prilicno profesionalno. Zanimljivo je i sto Saif deluje prilicno pribrano, kao da se psiholoski vec pripremio.
Mada je u izjavi koja je postavljena na YT-u NATO nastavio da nazva krstasima, a berbere u Zintanu naziva komsijama i prijateljima (do juce su bili 'pacovi').Meni vise deluje izgubljeno i kao neko ko nema strategiju.Evo ga i jedan Guardianov kratak sazetak poslednjih dogadjaja u Egiptu, Siriji i Libiji.ps. Za hapsenje Senussija nikakvih dokaza nema pa sve ide u pravcu fake informacije na talasu hapsenja Saifa. Edited by Bane5
Link to comment
Mada je u izjavi koja je postavljena na YT-u NATO nastavio da nazva krstasima, a berbere u Zintanu naziva komsijama i prijateljima (do juce su bili 'pacovi').Meni vise deluje izgubljeno i kao neko ko nema strategiju.
Ne vidim sta je tu pogubljeno. Ne moze ove koje ga hvataju da naziva pacovima, a niti moze da kaze NATO je super. Covek je proucavao procese u Hagu i to mu je sada najbolja moguca opcija - glumatanje anti-imperijaliste u toplini haskog kazamata. No, nebitno. Vaznije je da se postavi neki red. Pocelo je sa proefionalnim hapsenjem. Sledece je profesionalna optuznica i predaja NTC bez trgovine.
Link to comment
Da li generali rade na svoju ruku ili su dobili odobrenje, videce se.
rekao bih da su se prosto preracunali. od samog pocetka je bilo jasno da generali nemaju pojma sta rade - pokusaju nesto, ispadne frka, povuku se. i tako u krug.ovaj put su besmislenim super-ustavnim principima usli u klinc sa MBom (i ostalima), pokusajem da stave sebe iznad bilo kog zakona. sto je dovelo do ocekivane reakcije. na proteste su odgovorili onako kako jedino i znaju = salji policiju da ocisti par stotina demonstranata (juce), pa su umesto par stotina dobili hiljade u Kairu, Aleksandriji... slobodni oficiri su to radili 60 godina, probleme resavas prebijanjem. ovi jos uvek nisu skapirali da to vise ne fercera. Zymurgy's First Law of Evolving System Dynamics: "Once you open a can of worms, the only way to recan them is to use a larger can (old worms never die, they just worm their way into larger cans)." Edited by Gandalf
Link to comment
Cemu taj bes i jed u isto vreme.Izvoli direktno mi reci sta sam to mojim postom gde sam samo rekao da Tunis ima Ustav ucinio pa poremetio mir u tvojoj dusi?Ako neces, onda me preskoci i idi na neki drugi topik gde neces biti tako bezobrazan i odredjivati po svom nahodjenju sta je cija sreca.Dovoljno je sto Ustav u startu odredjuje neku zemlju - zemljom Islama i sto na konto vere vrsi pojedine restrikcije (kandidovanje za Predsednika drzave i sl.) pa da imamo neko posredno i direktno delovanje Serijatskog zakona. Takvih elemenata ima u skoro svim islamskim drzavama ma koliko ih smatrali liberalnijim ili ne.Ne znamo u kojoj meri ce buducnost Tunisa, Libije i mozda Egipta imati pojacan upliv Serijatskog prava u svojim zakonodavstvima. Ne znamo ni da li je moguca opcija "Moderate Islam" ni da li te dve reci uopste mogu da stoje jedna uz druhu. Verovatnoca da se u nekoj arapskoj drzavi desi gradjanski orijentisano drustvo je utopija. Ostaje da vidimo kolika je verovatnoca da je okretanje veri kao posledica 'arapskog proleca' vise posledica razocaranja u prethodne vrednosti koje su tamosnja drustva prosla, a manje proces koji vodi u pravcu izrazene teokratije.
Evo da ti odgovorim:
Nova vlada, koja je danas dogovorena, biće privremena i obavljaće dužnost do usvajanja novog ustava, posle čega bi u roku od godinu dana trebalo da dođe do novih izbora.
Dakle, pisu novi ustav.a evo, na brzaka nadjeno, a naci cu ti jos ako bas trazis, na sta se lozi buduci PM:
On 13 November 2011, Jebali spoke at a rally in Sousse together with a parliamentary deputy from the Palestinian Hamas party. Jebali referred to the occasion as "a divine moment in a new state, and in, hopefully, a 6th caliphate," and that "the liberation of Tunisia will, God willing, bring about the liberation of Jerusalem." The tone of his comment was in sharp contrast to the party's public statements.
Originally inspired by the Muslim Brotherhood in Egypt, Ennahda advocates a more overtly Islamic identity and society for the country.
Inace, u textu na BBCiju, odakle je gornji citat stoji i ovo:
Rumours that it was receiving campaign funds from the Gulf - denied by the party - fuelled anxiety among some largely urban, secularist Tunisians.
Ako su rumori tacni: Ovi iz zaliva su bas posveceni demokratiji i ljudksim pravima. I jedni i drugi. Ko god da je dao pare (a pre ce biti da su Saudi), sigurno nije dao da bi Tunis postao druga Turska. A evo iz tvog kvota:
Increasingly, analysts warn, it looks like a stark choice between the army and the Muslim Brotherhood, still the only really organised political force.
Znaci i u Egiptu ce na vlas' da dodju OVI. Ili ce vojna hunta da se legalizuje. Kako vidim, vec je najavljeno preispitivanje mirovnog sporazuma sa izraelom. Sreca, Sreca, Radost!
Link to comment
Ne vidim sta je tu pogubljeno. Ne moze ove koje ga hvataju da naziva pacovima, a niti moze da kaze NATO je super. Covek je proucavao procese u Hagu i to mu je sada najbolja moguca opcija - glumatanje anti-imperijaliste u toplini haskog kazamata. No, nebitno. Vaznije je da se postavi neki red. Pocelo je sa proefionalnim hapsenjem. Sledece je profesionalna optuznica i predaja NTC bez trgovine.
Tja, ne slazem se (sto ne znaci da sam u pravu), ali da ne udjem u tiradu i navodjenje primera Saifove dvolicnosti, nedoslednosti i politicke pokvarenosti. On je zaista daleko od svog oca koji je verovao u vecinu stvari koje je radio dok je Saif verovao samo u ono sto bi mu omogucilo da dodje na vlast.Takva licnost u ovakvoj situaciji ne moze da nadje oslonac niucemu pa ni u samom sebi. Nema to nikakve veze ni sa potencijalnim znanjem ni proucavanjem haskih procesa.Ako tome dodamo situaciju gde ne znamo (ni on takodje) ko ce mu suditi i gde i da ce biti potrebno puno napora da on prvo dodje u Tripoli pa onda jos vise napora da eventualno ode u Hag, sasvim je jasno da on ne zna sta da radi. Onima koji su mu na dohvat ruke naravno da nece pokusati da da povoda da ga smaknu odmah, ali to je ono sto je on sada - neko ko se uvek bori samo za sebe u situaciji u kojoj je cilj vec uveliko poraz.
Link to comment
Kaj, minka, ti bi da to dežurstvo zapadnih imperijalista drži pod kontrolom, a usto da ih možeš usput i napušavati? Nema više.
Izvini, ali stvarno nisam razumeo sta me pitas. Ne zezam se.
Link to comment

@minka,ti kao da nisi procitao moj post na koji udaras odgovor. Vecinu cinjenica koje citiras znam i nigde nisam sporio. Naravno, moji i tvoji stavovi oko tih cinjenica se u krajnjoj tacki razlikuju, ali to nije u vezi sa samim cinjenicama vec u prihvatanju i razumevanju istih.Otuda ti je reply otisao "u prazno".Svi oni podrzavaju Palestinu, svi imaju Muslimansko bratstvo (prekjuce je odrzan prvi kongres istih u Libiji ikada) i jos niz slicnih organizacija ili vec formiranih politickih partija, sve te organizacije imaju vece uporiste u narodu neko ikada pre. Doduse, verujem da ce u Libiji ostati u manjini, ali na duzi rok ko zna... U drugom delu mog posta sam definisao moju dilemu, na osnovu koje ne mogu da kazem bilo sta o daljoj buducnosti arapskog sveta.I eto...

Edited by Bane5
Link to comment

Ocu da ti kazem da tu od demokratije i ljudksih prava nece biti nista, sto je samo jos jedan dokaz da pobune nisu bile posledica neke teznje ka modernom drustvu, vec pre borba protiv represije koja se sprovodila protiv radikalnog islama. To sto su se lokalni liberalni slojevi primili i pomislili da ce uspeti nesto da postignu, da nadvladaju MBovce samo je njihova idealisticka zabluda. Em su malobrojni, em su im resursi ravni nuli (jer dok Saudi pune islamiste, zapad lagodno odjebava liberale).Postavlja se pitanje kolika ti je tolerancija prema zatrpavanju zena kamenjem, nosenju ninja uniformi i uvodjenju Alaha kao vrhovnog merila dobra i zla.A vecina tih MB kobojagi prodemokratskih islamista se zalaze za to. Ja licno ne mogu da ih smislim iz cisto hedonistickih razloga - volim da gledam (cuj, gledam) nepristojno oskudno obucene zene, da pijem vino i da rolam dzidzu. I jebe mi se sta radis ti ili neko treci dok god meni to ne namecete kao obrazac.

Link to comment
Em su malobrojni, em su im resursi ravni nuli (jer dok Saudi pune islamiste, zapad lagodno odjebava liberale).Postavlja se pitanje kolika ti je tolerancija prema zatrpavanju zena kamenjem, nosenju ninja uniformi i uvodjenju Alaha kao vrhovnog merila dobra i zla.A vecina tih MB kobojagi prodemokratskih islamista se zalaze za to.
problem sa ovakvom diskusijom je sto prvo valja objasniti par stvari. hebem li ga, besmisleno je.prvo, pare za MB/Nahdu dolaze iz Katara. Saudijci (i UAEmirati) MB-u ne veruju, obzirom da je MB suvise liberalan za njihov ukus -> doktrina MBa je proteklih par decenija u suprotnosti sa svim sto je Saudi srcu blisko. cak je glavni covek tuniske Nahde jednom i isteran iz Saudi Arabije, kada je pokusao da ode na hadz. drugo, kamenovanje i nindza uniforme su salafi, nikako MB. ni blizu - u najgorem slucaju, MB bi sprovodio kampanju za nosenje hidzaba. obratiti paznju na ono "u najgorem slucaju".edit: nije to ni tako tesko. proguglaj kako izgledaju i sta nose MB kandidatkinje na izborima. Edited by Gandalf
Link to comment

Represija se provodila protiv svega. Represija protiv radikalnog islama je bila samo 'evo zašto diktatura', 'zašto samo ja i nitko drugi', 'ovo radim da se svidim zapadu/minki/da bi izgledao moderno'. Unutar toga, opet se mjestimično udovoljavalo islamskoj političkoj ideologiji da bi se bilo Katica za ama baš sve. Ako se u ničemu nije poštovala sloboda izražavanja, onda bar u slobodi govora i okupljanja mržnje prema Đuiš Stejtu, to se svugdje njegovalo i kultiviralo bez obzira na dublju vanjsku politiku.Trajalo je dugo, a onda je puklo i sad imaju umjesto statike dinamiku, šućur Allahu. Zajednička ideološka potka svih, zasada, je da se pravi ustav i da se vlast dobiva na izborima. Ja čekam sljedeće izbore (i činjenicu da će ih biti/neće biti) da dam svoj povijesni sud™. Sukob civilizacija me ne zanima.Inače, uhvatili i Abdulaha Senussija.

Link to comment
×
×
  • Create New...