Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

U celoj prici, nemam ni gram sumnje u to ko je los a ko jos losiji momak.Na kraju, broj mrtvih civila stradalih od americkog (i/ili ruskog) izvoza ratova od pedesetih godina proslog veka na ovamo ne ostavlja nimalo mesta dvoumljenju.
yep. kao sto napisah, Libija i Gadafi su u tom sistemu potpuno irelevantni.tu lezi razlika, meni su u ovoj situaciji Ameri i Francuzi statisti. da su kojim slucajem neki XXXX ti koji vojno intervenisu (uz dozvolu SB UN, itd) = nebitno. Edited by Gandalf
Link to comment
Muammar nije imao ni 'prijatelja' a kamoli prijatelja. He was such a coool guy.
Može to bolje - probaj makar da se nadovežeš, kad si već počeo s drugom Džoharom.
Link to comment
cool.gif abuaardvark Marc Lynch NTC claims Saif al-Islam to surrender himself to ICC. That is, after he recovers from NTC-claimed death + escapes NTC-claimed captivity.52 minutes ago
Link to comment

"Crni cvet u Beloj kuci" dao intervju ABC-u (povod je objavljivanje njene nove knjige) koji ce biti emitovan u ponedeljak (slucajno ili ne, ne znam).Jedan segment intervjua se odnosio na njenu posetu Tripoliju i Gadafiju 2008. godine.

When then Secretary of State Condoleezza Rice sat down with Moammar Gadhafi in 2008, she described an odd meeting that ended with the now late dictator showing photos of Rice with world leaders followed by an original song he had a composer write for her. “What was going through my head was ‘How long do I have to sit here and how quickly can I get out of here?’ You know, it was funny because when he said, ‘I have a video for you,’ I thought, ‘Oh my goodness, what is this going to be?’ But it was actually just a bunch of pictures of me with Vladimir Putin, me with Hu Jin Tao,” she told me. “And then he said, ‘I have Libya’s best composer, most famous composer write this song for you,’ and it was called Black Flower in the White House,” she told me, calling the scrapbook “eerie.” Rice dismissed the encounter as a “strange fascination” and quickly left for Algeria. “And I thought, ‘Well this is a really, really strange, strange moment in my time as Secretary of State,” she said.
Ostatak najave koga zanima. Edited by Bane5
Link to comment
Lepo si ovo napisao :lol: Topik je i onako odavno postao groteska.
Ma dobro, bitno je da se nesto prica. Mene pisanija ovih frizider-liberala po autizmu i blentavosti podsecaju na tekstove Mire Markovic u "Dugi". Jeste da ih nisam nesto citao, ali par citiranih odlomaka do kojih sam dosao u kritikama na njene tekstice su 1:1 atmosfera naive i jednostranog slepila koje provejava na ovom topiku.
yep. kao sto napisah, Libija i Gadafi su u tom sistemu potpuno irelevantni.tu lezi razlika, meni su u ovoj situaciji Ameri i Francuzi statisti. da su kojim slucajem neki XXXX ti koji vojno intervenisu (uz dozvolu SB UN, itd) = nebitno.
Ako tako (siroko) gledas, oni su statirali uvek - sto ih, valjda, oslabadja svake odgovornosti i amnestira od svake kritike. Takodje, ako jos sire gledamo - i Idi Amin moze da se svede na statistu. I u Ugandi je pre ovog puciste postojao neki Drekavac, Idi mu tu dodje kao logican eho tog drekavca.Iz Egipta je posle Uprizinga izbeglo 100 000 hriscana. Meni je npr. zao sto se to dogadja ali to je objasnjivo: kod takvih tektonskih poremecaja neko mora da strada. Isto vazi i za Libiju, Tunis. Promene ne mogu da budu dobre za sve i ne mogu da zadovolje sve. I to je jasno: mora da postoji neka kolateralna steta, tako je ovaj svet napravljen. Ono sto mi potpuno izmice objasnjenju: kako pravdati katalizatore tih dogadjaja (NATO) i ko to moze da proceni (na forumu npr.) da to mesanje nuzno vodi ka necem boljem, uz sve negativne primere iz bliske proslosti. Edited by CowBoy
Link to comment
Ma dobro, bitno je da se nesto prica. Mene pisanija ovih frizider-liberala po autizmu i blentavosti podsecaju na tekstove Mire Markovic u "Dugi". Jeste da ih nisam nesto citao, ali par citiranih odlomaka do kojih sam dosao u kritikama na njene tekstice su 1:1 atmosfera naive i jednostranog slepila koje provejava na ovom topiku.
Slazem se, ima i toga ali za neke sam i ja slep... nema veze.A nemoj Miru da spominjes :isuse: sada ce opet biti nekih sjajnih mastovitih analogija :lol:
Link to comment
Ako tako (siroko) gledas, oni su statirali uvek - sto ih, valjda, oslabadja svake odgovornosti i amnestira od svake kritike.
nope. Ameri/Francizu su statisti utoliko sto nisu planirali niti zapoceli rat. rat je poceo onog trenutka kada je mudri vodja krenuo da demonstracije razbija olovom. a demonstranti odlucili da se dohvate ljevora. shodno tome -> rat izmedju mudrog vodje i podanika, NATO i drustvo se ukljucili da pomognu podanicima. Obamina ili Sarkozijeva motivacija u tom svetlu i nisu preterano bitni. da li je zbog humanitarnih razloga, nafte, prikrivanja prethodnog skandala, nekakvog ugovora sa Satanom... nesto sasvim drugo je recimo Irak 2003, gde je SAD administracija zelela i zapocela rat.
...ko to moze da proceni (na forumu npr.) da to mesanje nuzno vodi ka necem boljem, uz sve negativne primere iz bliske proslosti.
sto se neposrednih posledica tice, to je lako: da se nisu umesali, Gadafi bi dobio rat. a Libijci bi jos koju godinu/deceniju uzivali u blagodetima vladavine Brata Lidera i sinova.a ako pitas za dugorocne posledice... tu vec ulazimo u proricanje efekta leptira.mozda ce ova intervencija, za godinu, 5 ili 50 godina, na kraju dovesti na vlast nekog jos goreg od Gadafija? mozda ce jedna od posledica biti ta da na vlast u Alziru ili Nigeriji 2020-e dodje neki potpuni ludak? mozda ce buduci libijski/alzirski/nigerijski ludak dovesti do sveopsteg rata u severnoj ili zapadnoj Africi? dok bi eventualno nemesanje marta 2011, dovelo do toga da Gadafi dobije rat, ali se njegova vlast raspadne godinu ili dve nakon toga? ili bi La Famiglia ostala na vlasti do 2020-e godine, ali bi vlast nakon njih preuzeo neko briljantan i omogucio Libijcima blagostanje koje nece videti sa NTC-om?obzirom da nemam kristalnu kuglu, a alternativna istorija je ipak samo teoretsko razmatranje, ja cu se zadovodoljiti kratkorocnim i ocitim - Sic Semper Tyrannis. pa da vidimo kuda dalje. Edited by Gandalf
Link to comment

Ima li istine u ovome?16 Things Libya Will Never See Again

  1. There is no electricity bill in Libya; electricity is free for all its citizens.
  2. There is no interest on loans, banks in Libya are state-owned and loans given to all its citizens at zero percent interest by law.
  3. Having a home considered a human right in Libya.
  4. All newlyweds in Libya receive $60,000 dinar (U.S.$50,000) by the government to buy their first apartment so to help start up the family.
  5. Education and medical treatments are free in Libya. Before Gaddafi only 25 percent of Libyans were literate. Today, the figure is 83 percent.
  6. Should Libyans want to take up farming career, they would receive farming land, a farming house, equipments, seeds and livestock to kickstart their farms are all for free.
  7. If Libyans cannot find the education or medical facilities they need, the government funds them to go abroad, for it is not only paid for, but they get a U.S.$2,300/month for accommodation and car allowance.
  8. If a Libyan buys a car, the government subsidizes 50 percent of the price.
  9. The price of petrol in Libya is $0.14 per liter.
  10. Libya has no external debt and its reserves amounting to $150 billion are now frozen globally.
  11. If a Libyan is unable to get employment after graduation the state would pay the average salary of the profession, as if he or she is employed, until employment is found.
  12. A portion of every Libyan oil sale is credited directly to the bank accounts of all Libyan citizens.
  13. A mother who gives birth to a child receive U.S.$5,000.
  14. 40 loaves of bread in Libya costs $0.15.
  15. 25 percent of Libyans have a university degree.
  16. Gaddafi carried out the world’s largest irrigation project, known as the Great Manmade River project, to make water readily available throughout the desert country.

Vidim da se seruje na FBu, mozda je i bilo vec ovde.

Edited by ExicPL
Link to comment
Ima li istine u ovome?16 Things Libya Will Never See Again
Vise puta su razni spiskovi setali po FB-u i po raznim portalima.Deo je netacan, deo je delimicno tacan ili tacan ili izvucen iz konteksta, ali najveca greska je nacinjena u prvoj recenici/naslovu kada se tvrdi da se bilo sta sto je tacno u ovim tvrdnjama (da odmah izbacimo netacne) vise nece desavati u Libiji. To se bas i ne moze znati.
Link to comment
Vise puta su razni spiskovi setali po FB-u i po raznim portalima.Deo je netacan, deo je delimicno tacan ili tacan ili izvucen iz konteksta, ali najveca greska je nacinjena u prvoj recenici/naslovu kada se tvrdi da se bilo sta sto je tacno u ovim tvrdnjama (da odmah izbacimo netacne) vise nece desavati u Libiji. To se bas i ne moze znati.
Nije mi jasno,Bane,zasto je u Srbiji Gadafi simbol naroda Libije a ne kralj Idriz?Pa zar on nije izborio nezavisnost i zar pod njegovom vlascu nije pronadjena nafta?Svaki monarh= marioneta Zapada,da li je to rezon?
Link to comment
25 percent of Libyans have a university degree
ovo shareuju isti oni ljudi koji su vazda spremni da ustvrde kako su Libijci divljaci koji ce potonuti u plemenske sukobe posle Gadafija laugh.gifinace ja ne znam sta toliko studiraju kada ti drzava celog zivota daje pare, i niko ne mora da radi, dovoljno je da se ozenis i otvoris racun u banci pa da budes relativno imucan covek bez ikakvog rada i skole. a sada ozbiljno: ovoliku zelju da se Libijci prikazu kao infantilni i nezahvalni divljaci koji ne znaju sta je dobro za njih, cim su onakvog coveka srusili, smatram duboko patoloskom i rasistickom. to mi je na nivou brisanja ruku posle rukovanja sa crncem. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Nije mi jasno,Bane,zasto je u Srbiji Gadafi simbol naroda Libije a ne kralj Idriz?Pa zar on nije izborio nezavisnost i zar pod njegovom vlascu nije pronadjena nafta?Svaki monarh= marioneta Zapada,da li je to rezon?
Ne znam za Srbiju, ali verovatno u nekim drugim zemljama Gadafi nije simbol. Treba znati da Gadafi nije poveo revoluciju, nismo u mogucnosti da znamo da li bi narod podrzao svrgavanje Idriza u Libiji.U pitanju je puc, vojni udar. Ja ne sporim deo stvari koji je Gadafi ucinio za Libiju, ali mnoge stvari su obicni mitovi. Nije svaki monarh marioneta Zapada, ali je u arapskom svetu to skoro bilo pravilo - Libija, Irak, Iran, Saudijska Arabija, pa i Egipat... Edited by Bane5
Link to comment
×
×
  • Create New...