Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Jedini moj problem je što ti ispaljuješ tako kvalitetne bisere. Objasni mi kako se koncept pravne države kosi sa vladavinom kralja, kada su upravo kraljevi vladali prema pravu primo genitus-a, tj. kralj nije mogao da bude najmlađi, već prvorođeni sin. Hitler je tamanio Jevreje na nivou skupštinskog zakona. Svoje neistomišljenike takođe. Problem je što je on donosio zakone.
Mislim da ti mesas legalitet i vladavinu prava koja podrazumeva jos mnogo vise of prostog legaliteta.Recimo:
* That laws should be prospective rather than retroactive. * Laws should be stable and not changed too frequently, as lack of awareness of the law prevents one from being guided by it. * There should be clear rules and procedures for making laws. * The independence of the judiciary has to be guaranteed. * The principles of natural justice should be observed, particularly those concerning the right to a fair hearing. * The courts should have the power of judicial review over the way in which the other principles are implemented. * The courts should be accessible; no man may be denied justice. * The discretion of law enforcement and crime prevention agencies should not be allowed to pervert the law.
Primetices, autoritarni rezimi nemaju mnoge od ovih elemenata a i mnoge demokratije sa sve pravom glasa dok druge drzave gde se vlast ne smenjuje ih imaju. Edited by Anduril
Link to comment
Kroz dobar deo istorije zapadnih demokratija (kao i danas u Singapuru ili Hong Kongu) postoji ograniceno pravo glasa, daleko od univerzalnog, pa opet, tamo je postojala pravna drzava, tj. vladavina prava. I samo formalno pravo glasa je postepeno uvedeno kao elemenat te pravne drzave (jer ne sme da postoji diskriminacija) ali, to nije bio noseci elemenat na samom pocetku. Noseci elemenat je bila rasireno uverenje ili ideologija o individualnim pravima coveka uopste i to posebno medju drustvenom elitom. Mislim da ti imas problem sa definicijama. Pravna drzava podrazumeva vladavinu prava a to je suprotno od bilo kojeg autoritarizma jer on podrazumeva vladavinu kralja, vodje, partije a ja bih dodao i demokratske rulje o cemu su recimo govorili sastavljaci Deklaracije nezavisnosti i Bill of Rights.
Noseći elemenat demokratske vladavine prava je smjenjivost vlasti - na slobodnim izborima. Univerzalno i opće pravo glasa je odvojeno pitanje do kojeg se došlo postupno. Prije toga su bili parlamenti, i pojam mandata ograničenog trajanja koji na tebe prenose izbornici, a koji sljedeći put može pripasti nekome drugome, a da se na to mora mirno pristati.A što ćemo sa autoritarizmom tvoje najdraže elite, npr. sastavljača Deklaracije i Bill of Rights? Oćmo opet jednu o Whiskey Rebellionu? Neki autoritet mora postojati da bi postojao poredak, zakoni i prava čovjeka ne nastaju u vakuumu. Virginia je imala parlament.Ustvari, neću više. Padam u zamku, onaj infinite loop.
Link to comment
U Maleziji serijatsko pravo vazi za muslimane, gradjansko za nevernike.
A kako se zna da li si vernik? Sam odlucujes ili ti neko odredjuje na osnovu etnicke pripadnosti?
Link to comment
Mislim da ti mesas legalitet i vladavinu prava koja podrazumeva jos mnogo vise of prostog legaliteta.Recimo:Primetices, autoritarni rezimi nemaju mnoge od ovih elemenata a i mnoge demokratije sa sve pravom glasa dok druge drzave gde se vlast ne smenjuje ih imaju.
Dobro je, konačno stižemo negde, iako si ti tvrdio da je demokratija = pravna država = vladavina prava. To su različite stvari, a ti si prilično konfuzan. Dakle, došli smo do vladavine prava.O vladavini prava kao idealu pravne i političke filozofije pisao je još Platon. To što ti navodiš to su samo savremene i zapadne liberalne i neoliberalne varijante koncepta "vladavine prava", a one su danas u dubokoj krizi. Jer, ta "vladavina prava" će prerasti ili u "svetsku državu" (što će dovesti do izumiranja nacionalnih država), ili u "državu nacionalne sigurnosti" koja će se zasnivati na sili.Mislim, jasno ti je da se ta ideja vladavine prava teško može primiti u Arabiji i da treba vremena za to, jer se radi o drugom kulturološkom, političkom i filozofskom sistemu? Ako se uopšte to i može primiti, u tom obliku. Edited by dux
Link to comment
Gotivni, mislim stvarno... Guglovani rod opijuma i pravljenje ludim oko termina kosovari. Mislim, može li površnije?
Paaaa... rekao bih da je površnije prihvatati stvari zdravo za gotovo i verovati zvaničnim vrerzijama zatvarajući oči pred činjenicom u kakvom svetu živimo. To što je rod opijuma guglovan ni malo ne smanjuje zaradu koja se ostvaruje proizvodnjom istog, osim ukoliko nemaš neke druge podatke do kojih ja nisam došao. A ako samo uporediš cenu kilograma brašna/šećera/krompira/whatever u maloprodaju sa cenom kilograma heroina, biće ti jasno da su zarade ogromne i neuporedive, pa samim tim i te kako dobar razlog za, recimo, uletanje u Avganistan. A i Priština je, čujem, velik distributivni centar za Evropu.E, sad, ukoliko zaista veruješ da je američka vojska u Avganistanu zbog borbe protiv talibanskih terorista koji su pretnja svetskom miru, onda ništa. :)A u vezi termina "kosovari" ili "Kosovari" - zaista nisam nikada čuo da ga neko koristi osim za nazivanje doseljenika sa Kosova srpske nacionalnosti. Isto kao što do devedeset i neke nisam nikada čuo za izraz "Bošnjaci", pa ih izmisliše. Pa rekoh da nije još jedna nacija rođena, a da nisam znao za to.
Link to comment

Misliti da se u rat uleće zbog patnji lokalnog stanovništva, ugrožene demokratije i ljudskih prava... pa ja ne znam kako to bilo ko sa pola mozga može da proguta. :isuse: Mislim da u Kefalici neka deca imaju jasniju predstavu o svetu u kom živimo.

Link to comment
Znači uleteli su u Avganistan zbog heroina.I na Kosovo takođe, al zbog tranzita.Pobogu & zaboga.Stvarno ne mogu sa tim da se rvem.
Не, ушли су због злих Срба и злих Талибана. Побогу и забога indeed. :isuse:
Link to comment
Не, ушли су због злих Срба и злих Талибана. Побогу и забога indeed. :isuse:
Moze li u neke glave uci prosta cinjenica da medjunarodna politika poznaje citav spektar finesa i da se ne vrti sve oko andjeoskog altruizma ili oko orkovske borbe za resurse?
Link to comment
×
×
  • Create New...