Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

1. Dokazi2. Kad vidim dokaze za gornju tvrdnju, imam novo pitanje.
Neka fala. Vi ste hailovali navod sa vikipedije koji ste mogli i sami da unesete minut pre toga, i to predstavili kao razoblicavanje svetskih razmera. Trazi sam, sta da ti kazem, ako budes malo kopao naci ces. Morao bih prvo da ti objasnim sta je to fee a sta je to ukupni trosak produkcije, no da ne cepidlacimo, necu nista od toga raditi jer na ovaj topic dolazim da se zabavim a ne da polemisem.
Link to comment
@Idioteque::lol: ... ah da, Sarkozi upao u rat zbog serijatskog prava:)U pravu si, Idioteque, sve je ovo zbog prava muskaraca u Libiji.
Ja zaissta vjerujem da Sarkozy nije usao u rat radi nafte to jest da mu to nije bio primarni cilj. Sarkozyeve potee treba posmatrati kroz francusku politikui. U to vrijeme francuska diplomatije je bila totallno kompromitovana sa Tuniskom i Egipatskom revolucijom. Tada je bivsa fr ministrka unutrasnjih poslova u fr parlamentu javno ponudila Ben alijemo rezimu policijsku pomoc da suzbije demonstracije. Ona je to uradila jer je imala licne interese (njeni su roditelji kupovali stanove u Tunisu). Tada je izasla i ona famozna slika novog fr ambasadora u Tunisu (poznatog kao sarkoboy) koju je drzao na facebook-u i koji je na jednom TV intervju rekao tuniskim novinarima da su budale (ili tako nekak). Bilo je tu jos afera sa egiptom (prvi ministar koji ide besplatno na odmor u egipat). Sarkozy je po popularnosti bio na samom dnu (srecom i dalje je) i trazio je neku priliku da popravi svoj imidz i nasao ga je bas u Libiji. On je poznat po ishitrenim potezima koji "najbolje" funkcionise u kriznim situacijama (ovo najbolje se ne odnosni na sveopsti boljitak).Zbog svega ovoga zaista vjerujem da Sarkozyev primarni cilj nije bila nafta nego licna promocija.
Link to comment
Nigerija.
Pola jeste, pola nije sa puno mrtvih usput. Rekao bih da Nigerija nije najbolji primjer demokratske drzave. Edited by borris_
Link to comment
A jel google tretiramo kao dokaz ili ne?
kao dokaz tretiramo sve sto nije wikipedia, ili slican medij. Ima dole, ako se slazes, sta je respektabilan dokaz.
Neka fala. Vi ste hailovali navod sa vikipedije koji ste mogli i sami da unesete minut pre toga, i to predstavili kao razoblicavanje svetskih razmera. Trazi sam, sta da ti kazem, ako budes malo kopao naci ces. Morao bih prvo da ti objasnim sta je to fee a sta je to ukupni trosak produkcije, no da ne cepidlacimo, necu nista od toga raditi jer na ovaj topic dolazim da se zabavim a ne da polemisem.
Navod nije sa vikipedije, nego sa BBC-ja. A sto se tice fee-ja, evo ti sta kaze AlDzazira o tome (steta sto cuvam ove linkove od pocetka severnoafrickog proleca, pa ih ne znam napamet :P )Companies awarded deals will have to partner with Iraqi government-owned firms, principally the South Oil Company (SOC), and share management of the fields despite fully financing their development.They will be paid a fixed fee per barrel, not a share of profits and the fee will only be paid once a production threshold set by the government is reached.Evo, prevedi ti boldovano, ja ne znam engleski. deluje mi ovako: placaju fixni fee po barelu, a ne deo profita, ali tek onda kad (i ako) dostignu minimalni nivo proizvodnje koji je postavila Iracka vlada. Mada moze i ovako:Компаније доделио бави ће морати да се партнер ирачка влада у власништву фирми, углавном на југу нафтну компанију (СПЦ), и деле управљање поља упркос потпуности финансирање њиховог развоја. Они ће бити плаћени плаћање фиксне цене по барелу, а не део профита и накнада ће бити исплаћена једном производња праг поставила влада је постигнут.Sta ti se vise svidja :P
Link to comment
Hteo sam reci, da jedno ne moze da postoji bez drugog: pravo glasa i pravna drzava. Pravna drzava ne nastaje sama od sebe - to nije neka nadkolektivna tvorevina nastala ni iz cega. Nego, upravo suprotno in pluribus unum: od pojednica ka zajednici. A pojedinac, zajedno sa glasom drugih pojedinaca konstituise ili razgradjuje pravnu drzavu....Zato je pravo glasa temelj pravne drzave. Ovde je samo pitanje koliko ce novoosvojene demokratije i pojedinci kao cinioci njihove izgradnje umeti i znati da taj svoj glas postuju i njime vladaju ili cemo biti svedoci stvaranja novih serijata.
Kroz dobar deo istorije zapadnih demokratija (kao i danas u Singapuru ili Hong Kongu) postoji ograniceno pravo glasa, daleko od univerzalnog, pa opet, tamo je postojala pravna drzava, tj. vladavina prava. I samo formalno pravo glasa je postepeno uvedeno kao elemenat te pravne drzave (jer ne sme da postoji diskriminacija) ali, to nije bio noseci elemenat na samom pocetku. Noseci elemenat je bila rasireno uverenje ili ideologija o individualnim pravima coveka uopste i to posebno medju drustvenom elitom.
Kako nije glasanje najvažnija demokratska institucija? Pa na čemu počiva jedna demokratija? Na sudovima? I Staljinova Rusija i Hitlerova Nemačka su bile pravne države. Mnogo više su to bile od recimo današnje Srbije.
Mislim da ti imas problem sa definicijama. Pravna drzava podrazumeva vladavinu prava a to je suprotno od bilo kojeg autoritarizma jer on podrazumeva vladavinu kralja, vodje, partije a ja bih dodao i demokratske rulje o cemu su recimo govorili sastavljaci Deklaracije nezavisnosti i Bill of Rights.
Link to comment
Pola jeste, pola nije sa puno mrtvih usput. Rekao bih da Nigerija nije najbolji primjer demokratske drzave.
Nisu ni mnoge ''sekularne'' države najbolji primjeri demokratske države. Princip je 'separation of church and state'' a ne ''separation of religious values and state''. U Izraelu je neradni dan nedjelja, a?
Link to comment
Companies awarded deals will have to partner with Iraqi government-owned firms, principally the South Oil Company (SOC), and share management of the fields despite fully financing their development.They will be paid a fixed fee per barrel, not a share of profits and the fee will only be paid once a production threshold set by the government is reached.Evo, prevedi ti boldovano, ja ne znam engleski. deluje mi ovako: placaju fixni fee po barelu, a ne deo profita, ali tek onda kad (i ako) dostignu minimalni nivo proizvodnje koji je postavila Iracka vlada.
Uh kako boli kad pokušavaš mudro popovati, ali nisi skužio ni gramatiku izvora na temelju kojega pokušavaš poantirati.Ajde kauboje, potpiši se i pod ovaj biser, stvorite tag team!
Link to comment
Mislim da ti imas problem sa definicijama. Pravna drzava podrazumeva vladavinu prava a to je suprotno od bilo kojeg autoritarizma jer on podrazumeva vladavinu kralja, vodje, partije a ja bih dodao i demokratske rulje o cemu su recimo govorili sastavljaci Deklaracije nezavisnosti i Bill of Rights.
Jedini moj problem je što ti ispaljuješ tako kvalitetne bisere. Objasni mi kako se koncept pravne države kosi sa vladavinom kralja, kada su upravo kraljevi vladali prema pravu primo genitus-a, tj. kralj nije mogao da bude najmlađi, već prvorođeni sin? Hitler je tamanio Jevreje na nivou skupštinskog zakona. Svoje neistomišljenike takođe. Neistomišljenicima je suđeno prema tada važećim zakonima. Je l' to znači da Nemačka nije bila pravna država? Edited by dux
Link to comment
Nigerija.
Uzeo si primer zemlje koja je u verskom ratu. Ta zemlja je podeljena na muslimanski sever i hriscanksi jug a sve se vrti oko nafte.Iance Nigerija je 1999 okoncala 33 godine dugu vladavinu jednog coveka i otisla na izbore. Izbori 2003 i 2007 se ocenjeni kao namesteni.Od 2004 traje rat niskog inteziteta koji je povezan sa naftom i sa velimim zapadnim kompanijama tipa Chevron.
Link to comment
Ja zaissta vjerujem da Sarkozy nije usao u rat radi nafte to jest da mu to nije bio primarni cilj. Sarkozyeve potee treba posmatrati kroz francusku politikui. U to vrijeme francuska diplomatije je bila totallno kompromitovana sa Tuniskom i Egipatskom revolucijom. Tada je bivsa fr ministrka unutrasnjih poslova u fr parlamentu javno ponudila Ben alijemo rezimu policijsku pomoc da suzbije demonstracije. Ona je to uradila jer je imala licne interese (njeni su roditelji kupovali stanove u Tunisu). Tada je izasla i ona famozna slika novog fr ambasadora u Tunisu (poznatog kao sarkoboy) koju je drzao na facebook-u i koji je na jednom TV intervju rekao tuniskim novinarima da su budale (ili tako nekak). Bilo je tu jos afera sa egiptom (prvi ministar koji ide besplatno na odmor u egipat). Sarkozy je po popularnosti bio na samom dnu (srecom i dalje je) i trazio je neku priliku da popravi svoj imidz i nasao ga je bas u Libiji. On je poznat po ishitrenim potezima koji "najbolje" funkcionise u kriznim situacijama (ovo najbolje se ne odnosni na sveopsti boljitak).Zbog svega ovoga zaista vjerujem da Sarkozyev primarni cilj nije bila nafta nego licna promocija.
Mislim da su na pocetku Francuzi pogresno procenili da od revolucije u Tunisu i Egiptu nece biti nista (bilo je i ranije protesta protiv tamosnjih vlastodrzaca, a nista nije ukazivalo da ce ovi biti uspesniji). Kad su videli da su se zahebali, i da se zakuvalo i u Libiji, zakljucili su (opet pogresno) da ce i Gadafi biti ubzro svrgnut, i u trenutku kad je zaista izgledalo da je izgubio svu vlast nad zemljom i da je pred padom, podrzali su pobunjenike, cime su mogli ostvarili dupli dobitak: na unutrasnjem rejtingu i u osiguravanju ekonomskih dilova sa novom libijskom vlascu. Posle toga jednostavno nije bilo povratka, nisu mogli da dozvole da Gadafi pobedi, i zbog rejtinga, a pre svega zato sto Gadafi ne bi propustio da ih "kazni" u ekonomskom smislu.
Link to comment
×
×
  • Create New...