Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Na zalost bombardovanje jeste bilo to koje mu je stalo na rep. Godinu dana nakon njega je izgubio izbore. Voleo bih da nije tako, ali jeste. Moje zamerke su svakako svi ti mrtvi koji opet nisu prvi mrtvi na Balkanu. Zlo nam se vratilo kao bumerang i neduzni su nastradali.
+1.Terao bi taj jos dvadeset godina da srbima nije bilo priusteno da osete barut na svojoj kozi. Slobu su Srbi kaznili zbog gubitka Kosova i bombardovanja.
Link to comment
Ako se pozabaviš brojkama koje se okreću u trgovini narkoticima (pre svega heroin i kokain), možda ćeš prihvatiti da se bar ponešto vrti oko toga.Koje kosovare i zašto velikim slovom? Koliko znam dole žive Albanci, Srbi, Cigani, Makedonci... Ili sam propustio rađanje još jedne nacije? :huh:
Cekaj, ti tvrdis da je Bus usao u Avganistan da bi osigurao dalju proizvodnju opijuma i zauzeo taj vredan resurs? A na Kosovo se islo da bi se ostvarili neki geostrateski interesi koji nisu ostvareni bazama u Italiji, Grckoj, Bugarskoj, Makedoniji, Rumunskoj, Hrvatskoj, BiH i Madjarskoj? Objasni malo koji su to interesi. Edited by Anduril
Link to comment
Ja sam se oglasio pre par maseci i to relativno bezuspesno posto vecina ne podrzava ljude koji nemaju 3000+ postova i nazivaju ih padobrancima i od njihovih postova im se "bljuje"...Ja sam pokusao pre par meseci pa postujem vrlo neutralnu verziju mog pogleda na stanje u Libili posto sam proveo tamo par godina a imam nameru da se vratim tamo u narednim mesecima, verovatno pre nove godine. Posto sam bio u sredini koja je multiplemenska tj. Ras Lanufu (koji je nastao 1985. godine i gde u svi dosli sa raznih strana pa s tim ima raznih uticaja koji su koliko privrzeni Bengaziju toliko i Tripoliju) bilo bi lepo da mi se neko od vas pridruzi na prolece. Prevashodno najglasniji na ovom topiku. Ja garantujem bezbednost i smetsaj. Vrlo bih voleo da mi se pridruze Rodzer, Tutankamon, Bane i Cowboy pa da onda malo prodiskutujemo na licu mesta. Za to vreme mozete i da zaradite pristojne novce a i u isto sveme pa postujete svoje utiske. Ako vam je vec toliko stalo do Libije i demokratije onda verujem da nece biti problem da izdvojite par meseci iz svog vrlo pretpanog rasporeda da se malo pridruzite realizaciji istog. Imate priliku da prestanete da kenjate na forumu i da uzivo izvestavate sa lica mesta i uz to imate obezbedjen smestaj i telohranitenje i da zaradite pristojnu platu. Verovatno cu dobiti neki sumanut odgovor ali to se uklapa u citavu pricu tako da nije ni vazno... Ako se neko ipak odluci za malu avanturu stojim vam na raspolaganju za prolecni izlet.
Da znaš da bi, ali ako možeš pomaknuti na ljeto (osim ako nudiš žnjoru za stalni posaowub.gif).Ono što si ti postovao nije neutralni pogled nego pogled jednog gosta Libije kojeg Brat Vođa gladi percem i dolarima po guzici i koji sa političko-društvenom situacijom u Libiji ima veze ko Bosanac na prvoj godini gastrabajta u Njemačkoj šezdeset i neke. Koliko arapskog znaš, mišu?
Mozda ce biti tako a mozda i ne. Mislim da ne znamo dovoljno o politickom i ideoloskom odnosu snaga u okviru NTC-a da bi tacno predvideli sta ce biti.Ono gde sam ja skeptican je shvatanje demokratije, tj. pukog glasanja i pluralizma kao nekakav veliki progres. Srbija recimo pokazuje da to nije tako a i Irak veoma lici na politicki haos.Demokratija zapadnog tipa koja je bila uspesna i dovela do velikog istorijskog napretka je mnogo vise konstitucionalizam kojim su zagarantovana prava pojedinaca i vladavina prava umesto politicara a opste pravo glasa i pluralizam su dosli kasnije.Bojim se da ce ova arapska adaptacija demokratije biti naopaka (sto je u duhu vremena uostalom i na zapadu), tj. kao najvazniji se shvataju pravo glasa i pluralizam dok ce pre svega ekonomska i mnoga druga ljudska prava ostati ogranicena i na slobodnom raspolaganju pluralistickoj grupi parlamentaraca od kojih ce veliki broj postati lopovi ili dileri kompromisa tudjim pravima.
Super je što se ti uvijek strukturalno baviš krovovima, štukaturom i pijevcem na vrhu, ali dok ne postoji svjest o smjenjivosti vlasti i postojanosti i repetitivnosti prava na političku participaciju pojedinca u odabiru vlasti, s pojmovnikom o izgradnji institucija si možeš obrisati dupe. Uostalom, i diktatura je jedna snažna institucija koja poštuje prava. Nekih pojedinaca.
Link to comment
Pa eto, rekao sam pomalo ironican jer sam se posluzio recima koje su prikladne za najvece borce za ljudska prava u Libiji na ovom topiku. I, je l bilo represije, zastrasivanja, uzasa, siromastva?
ja licno nisam doziveo nijednu neprijatnost.
Link to comment
A šta po tvom mišljenju jeste "prevashodni razlog ratova"? Mislim, kenjate po ljudima koji pišu kako se ogromna i skupa ratna mašinerija pokreće radi kontrole resursa i geostrateških interesa, a nekako mi uvek promakne da pročitam šta je to po vama "prevashodni razlog ratova"?
Pa ajde ti objasni zašto su Sovjeti napali Avganistan? Jel' i njima trebao jeftin opijum?
Link to comment
Komunisti dobri, Milosevic dobar, Sadam dobar, Talibani dobri...
Čekaj, čekaj - koji komunisti? Oni u Čileu, ili Kongu, Iranu, Nikaragvi? I svi zaslužili što su dobili? Lepo, lepo. Mada je i ostatak odličan, kao da čitam Daily Hillbilly...Pročitao ostatak topika - kriv je kineski i ruski imerijalizam. nice.I da:
Terao bi taj jos dvadeset godina da srbima nije bilo priusteno da osete barut na svojoj kozi. Slobu su Srbi kaznili zbog gubitka Kosova i bombardovanja.
-1, ali drugi put o tome. Edited by zorglub
Link to comment

Evo, krenuo procvat demokratije u Libiji :

Predsednik libijskog Nacionalnog prelaznog veća (NTC) Mustafa Abdel Džalil izjavio je da će se zakonodavstvo zemlje temeljiti na šerijatskom (islamskom) pravu. 'Kao islamska zemlja za temelj smo prihvatili šerijatsko pravo i svaki zakon koji bi kršio šerijatski je ništavan', rekao je Abdel Džalil pred hiljadama okupljenih na svečanosti proglašenja oslobođenja zemlje. Šef prijelaznih libijskih vlasti već je najavio da će islam biti glavni temelj zakonodavstva nove Libije, i odbacio svaku 'ekstremističku ideologiju'. On je naveo primer zakona o razvodu i braku, koji je tokom režima Moamera Gadafija zabranjivao poligamiju i dozvoljavao razvod. 'Zakon o razvodu i braku - protivan je šerijatskom pravu i on više neće važiti', rekao je Džalil. Šerijatsko pravo dopušta poligamiju, što muškarcu priznaje pravo da ima do četiri žene. Abdel Džalil je takođe najavio otvaranje islamskih banaka u Libiji, koje prema šerijatskom pravu ne smeju da zaračunavaju kamate.
Čudno je da ljudi, koji za sebe tvrde da su demokrate, fundamentalne postavke državnog uređenja nove države ne utvrđuju na referendumu, već ih samo saopštavaju narodu sa govornice. Nova Saudi Arabija u najavi.
Link to comment
Od tolike brige za Gadafijevom sudbinom, niko da se osvrne na Džalilov govor i poziv da će u Libiji važiti šerijatski zakoni, te odobrena poligamija. Mada sada ima i nekih infoa, kako nije dobro preveden.
Ja ne znam sta ste ocekivali, da ce nova vlast da uspostavi socijalnu demokratiju skandinavskog tipa, da organizuje gej paradu, zabrani nosenje nindza uniformi za zene, proglasi serijat? Tesko, sine.
Cekaj, ti tvrdis da je Bus usao u Avganistan da bi osigurao dalju proizvodnju opijuma i zauzeo taj vredan resurs? A na Kosovo se islo da bi se ostvarili neki geostrateski interesi koji nisu ostvareni bazama u Italiji, Grckoj, Bugarskoj, Makedoniji, Rumunskoj, Hrvatskoj, BiH i Madjarskoj? Objasni malo koji su to interesi.
Kako koji? :blink: Pa zastita nevinih civila, odbrana demokratije, ljudksih prava i sistema vrednosti na kojima pociva savremena civilizacija. Sto vidimo i po ovome gore kak ose za iste zahteve zalazu sticenici iz Libije... <_< Edited by minka
Link to comment
....Super je što se ti uvijek strukturalno baviš krovovima, štukaturom i pijevcem na vrhu, ali dok ne postoji svjest o smjenjivosti vlasti i postojanosti i repetitivnosti prava na političku participaciju pojedinca u odabiru vlasti, s pojmovnikom o izgradnji institucija si možeš obrisati dupe. Uostalom, i diktatura je jedna snažna institucija koja poštuje prava. Nekih pojedinaca.
Pa da, to je tako jednostavno. Reci to Japancima koji su pedeset godina "brisali dupe" bez smene vlasti (ali zato sa izdiktiranim ustavom) ili jos bolje Singapurcima/Hong Kongu gde do promene nije ni doslo do dan danas a institucije rade kao svajcarski sat (sudstvo npr.). Dakle, ta "svest" moze postojati ali i ne mora uvek dok konstitucionalizam (zapadnog/liberalnog tipa) o kojem sam govorio mora uvek da postoji da bi se izgradile i institucije. Dakle, ako ove arapske drzave ne uvedu liberalni konstitucionalni okvir nece imati ni d od (zapadne) demokratije bez obzira na smenjivost vlasti, glasanje i slicno nego samo obicnu demokratsku lakrdiju.
Link to comment
Evo, krenuo procvat demokratije u Libiji :Čudno je da ljudi, koji za sebe tvrde da su demokrate, fundamentalne postavke državnog uređenja nove države ne utvrđuju na referendumu, već ih samo saopštavaju narodu sa govornice. Nova Saudi Arabija u najavi.
Jos je cudnije da drugi ljudi i dalje veruju da su ti ljudi demokrate, i da ce se sloziti da je razvod jedna retrogradna pravna ustanova.
Link to comment
Pa da, to je tako jednostavno. Reci to Japancima koji su pedeset godina "brisali dupe" bez smene vlasti (ali zato sa izdiktiranim ustavom) ili jos bolje Singapurcima/Hong Kongu gde do promene nije ni doslo do dan danas a institucije rade kao svajcarski sat (sudstvo npr.). Dakle, ta "svest" moze postojati ali i ne mora uvek dok konstitucionalizam (zapadnog/liberalnog tipa) o kojem sam govorio mora uvek da postoji da bi se izgradile i institucije. Dakle, ako ove arapske drzave ne uvedu liberalni konstitucionalni okvir nece imati ni d od (zapadne) demokratije bez obzira na smenjivost vlasti, glasanje i slicno nego samo obicnu demokratsku lakrdiju.
laugh.gifKakva zbrka. Konstitucionalizam, institucionalizam, bla bla truć. Vidi, institucija mu dođe od latinskog i znači "osnova". Tako da je Rođer to lepo objasnio: u okvirima jedne tiranije, institucije čine npr. strah, teror, ministarstvo propagande i unutrašnjih poslova. U demokratiji su izbori najveća institucija. Izbori = sloboda izbora.Zaključak: neka te arapske države rade šta hoće, na izborima. Ako budu želeli zapadnu demokratiju, neka je izglasaju na izborima. Valjalo bi znati da ti Arapi ne žive na zapadu, već u Africi, tako da tvoja premisa, ili bolje reći mišljenje kako bi drugi trebalo da žive, nije na mestu i kosi se sa prvim načelom demokratije. Edited by dux
Link to comment
laugh.gifKakva zbrka. Konstitucionalizam, institucionalizam, bla bla truć. Vidi, institucija mu dođe od latinskog i znači "osnova". Tako da je Rođer to lepo objasnio: u okvirima jedne tiranije, 1 instituciju čine npr. strah, teror, ministarstvo propagande i unutrašnjih poslova. U 1 demokratiji su izbori najveća institucija.Zaključak: neka te arapske države rade šta hoće, na izborima.
Mislis, neka arapske zemlje recimo diskriminisu manjine ali na izborima pa ce sve biti OK i "demokratski"? :lol: Mislim da ti ne razumes kako su uopste nastale demokratske institucije na zapadu o kojima se celo vreme govori. O institucijama generalno izmislja samo Rodzer i sada ti a to me ne zanima. Glasanje uopste nije najvaznija demokratska institucija. Pravna drzava recimo je mnogo vazniji elemenat.
Link to comment
Glasanje uopste nije najvaznija demokratska institucija. Pravna drzava recimo je mnogo vazniji elemenat.
Vidim da si upao u fazu konstitucionalizma. Da pitam onda, kako ti se uklapa pravo glasa u svajcarski model konstitucionalizma, gde gradjani veoma cesto, referendumom, odlucuju o izgradnji pravne drzave?
Link to comment
×
×
  • Create New...