Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

cim nemas argument udaras na licnu notu
:lol: ...reče neko ko svaki drugi post na topiku započinje sa "promaja ti u glavi", "nemaš pojma", "praviš se lud", "poštovanje Kolumbo", "ok ali zaista nemaš pojma", "to je još jedan palamud u prazno", "jesi li ćorav"...mrzelo me da idem dalje od jedne strane unazad. :fantom: Neverovatno.
Link to comment
Adolf bese demokratski postao kancelar? Nacionalsocijalisticka radnicka partija?
Muahhahaha. Heheheheheeee. I won.220px-Mike_Godwin_at_Wikimedia_2010.jpg
Hm. Glasacka kutija.
Tako je. Obesmišljavaj. Relativiziraj. Pravi lakrdiju. Lažne analogije. Pliz, nastavi. I Reichkanzler je ukinuo slobodne izbore odma nakon što je zapalio parlament. Smišljao razne zabavne filozofije i razjašnjenja zašto to nije tako važno....A sad ontopik. Internetsko doba je, znamo, i na networke je došao novi video koji pokazuje da je Muammar izgleda prebijen do nesvijesti od strane čopora odmah iza onog navlačenja za kosu kojim završava jedan od prije izašlih snimaka. Snimka traje 1 minutu i deset sekundi ali vam je neću servirati (jer će nišči duhom odma jauknut da seirim). Još malo i samo ubojstvo će naći put do interneta. Samo što od toga neće biti niš.Muammarov leš nije usamljen, Misurata je jako posvećena skupljanju trofeja.http://www.youtube.com/watch?v=doWHhcrvxqIA bit će i dokumentaraca.http://www.youtube.com/watch?v=SYXb7HgO_VU
Link to comment
Ne vidim problem u onome što je rekao, dok god je to podrvrgnuto naknadnoj demokratskoj provjeri. Ako Libijci glasaju za to na normalnom referendumu, onda neka si tako urede državu.
ofkors. ovde je poanta da Dzalil nema ni ovlascenja ni moc da odlucuje o ustavnom uredjenju. otud je ovo obican & jeftin populizam - posebno deo o poligamiji. :D Edited by Gandalf
Link to comment
I have a confession to make: I used to hate Tunisia. I spent some time reporting there in the last decade and had an awful experience, including a fistfight with police informants who were following me at one point. Many others have had similar experiences. But most of all I disliked Tunisia because so many Tunisians I met seemed perpetually on the verge of a nervous breakdown, which I thought was because they were partly complicit in their ordeal under Ben Ali....The Tunisia I have visited is another country, and not just because Ben Ali is gone. It feels like a different country. Yes, the Tunisians still have their national character: they are a serious-minded, persnickety, stubborn people (the opposite of Egyptians). But they now have a sense of humor, a levity, that I had rarely encountered before. Gone is their old dourness; they have a joie-de-vivre that I had never seen before. It is extremely moving to see when you knew the old Tunisians....Driving around northern Tunisia today, I saw tremendous enthusiasm. The long lines at polling stations and the preliminary turnout of at least 70% (although this is probably calculated from the eligible voters who registered, so should be taken with a grain of salt) confirms this. I heard, notably in rural areas, of vote-buying or parties that used gifts to woo voters. This is not surprising....For now, on this beautiful sunny day in which people cried while queing for hours to vote for the first meaninful election in their life, I love Tunisia.
Edited by Gandalf
Link to comment

Ja sam se oglasio pre par maseci i to relativno bezuspesno posto vecina ne podrzava ljude koji nemaju 3000+ postova i nazivaju ih padobrancima i od njihovih postova im se "bljuje"...Ja sam pokusao pre par meseci pa postujem vrlo neutralnu verziju mog pogleda na stanje u Libili posto sam proveo tamo par godina a imam nameru da se vratim tamo u narednim mesecima, verovatno pre nove godine. Posto sam bio u sredini koja je multiplemenska tj. Ras Lanufu (koji je nastao 1985. godine i gde u svi dosli sa raznih strana pa s tim ima raznih uticaja koji su koliko privrzeni Bengaziju toliko i Tripoliju) bilo bi lepo da mi se neko od vas pridruzi na prolece. Prevashodno najglasniji na ovom topiku. Ja garantujem bezbednost i smetsaj. Vrlo bih voleo da mi se pridruze Rodzer, Tutankamon, Bane i Cowboy pa da onda malo prodiskutujemo na licu mesta. Za to vreme mozete i da zaradite pristojne novce a i u isto sveme pa postujete svoje utiske. Ako vam je vec toliko stalo do Libije i demokratije onda verujem da nece biti problem da izdvojite par meseci iz svog vrlo pretpanog rasporeda da se malo pridruzite realizaciji istog. Imate priliku da prestanete da kenjate na forumu i da uzivo izvestavate sa lica mesta i uz to imate obezbedjen smestaj i telohranitenje i da zaradite pristojnu platu. Verovatno cu dobiti neki sumanut odgovor ali to se uklapa u citavu pricu tako da nije ni vazno... Ako se neko ipak odluci za malu avanturu stojim vam na raspolaganju za prolecni izlet.

Link to comment
Ja sam pokusao pre par meseci pa postujem vrlo neutralnu verziju mog pogleda na stanje u Libili posto sam proveo tamo par godina .......Verovatno cu dobiti neki sumanut odgovor ali to se uklapa u citavu pricu tako da nije ni vazno... Ako se neko ipak odluci za malu avanturu stojim vam na raspolaganju za prolecni izlet.
Secam se, procitao sam tvoj post i odmah sam ti prorekao bukake , koji je Rodjo istog trenutka i zapoceo.Sto se moje brige oko Libijske demokratije tice, nisam se nesto istakao na topiku. Naprotiv, ja mislim da tamo od demokratije nema ni mojega. Ali glasackih kutija ce svakako biti.Tako da - vodi ti u Libiju Rodju, Baneta i Tutka, a mene zovi kada dobijes posao u Spaniji Edited by CowBoy
Link to comment
Da ne idemo u nekakvu principometriju, ja sam odavno zgrožen nekim stvarima i ne treba mi slika Gadafijevog leša da mi po prvi put u životu ukaže na neke stvari.Preciznije, ja nisam političar već običan forumaš na netu, pa mi se može da budem principijalan i da aktivno prezirem nobelovce i ine humaniste koji svakodnevno zarad viših ciljeva donose teške odluke i izdaju naređenja koja za direktan rezulat imaju gomile mrtvih ljudi.
Naravno da smo svi samo forumasi, ali, kad se vec komentarise politika mislim da nije dovoljno reci samo ono isprazno i smaracko, kaubojsko "sve su to govna" ili "bolest" nego predociti neku alternativu ili neki politicki argument kako bi moglo drugacije sa sve uzimanjem moralnih principa i realnosti u obzir. Kad sam to davno na topiku pitao anti-intervencioniste jedan odgovor je bio pregovori ali ni to ocigledno ne moze da funkcionise uvek ako imas nekog ostarelog tipa i njegove krvolocne sinove zeljne vlasti. Dakle, koja je alternativa, sta da radi zapad, kako braniti civilizacijske vrednosti a ne podrzavati diktatore, itd.?
Link to comment
Jalil i jest iz Baide, ne, njegov kraj je i malo žešće islamskiji od ovoga.Ne vidim problem u onome što je rekao, dok god je to podrvrgnuto naknadnoj demokratskoj provjeri. Ako Libijci glasaju za to na normalnom referendumu, onda neka si tako urede državu.
:isuse: ti bas ne razumes demokratske procese.+ tesko pobedniku da nabudzi referendum kakav mu se svidi.
Dakle, koja je alternativa, sta da radi zapad, kako braniti civilizacijske vrednosti a ne podrzavati diktatore, itd.?
pa tako sto se uvede serijatski zakon, kako rece gos'n dzalil.demokratski ce zamotavati zene u satore dok ih budu u kolicinama od 10komada prodavali onima sa kintom (kupis 9, deseta je dzabe! :s_w: )
Link to comment
...pa tako sto se uvede serijatski zakon, kako rece gos'n dzalil.demokratski ce zamotavati zene u satore dok ih budu u kolicinama od 10komada prodavali onima sa kintom (kupis 9, deseta je dzabe! :s_w: )
Mozda ce biti tako a mozda i ne. Mislim da ne znamo dovoljno o politickom i ideoloskom odnosu snaga u okviru NTC-a da bi tacno predvideli sta ce biti.Ono gde sam ja skeptican je shvatanje demokratije, tj. pukog glasanja i pluralizma kao nekakav veliki progres. Srbija recimo pokazuje da to nije tako a i Irak veoma lici na politicki haos.Demokratija zapadnog tipa koja je bila uspesna i dovela do velikog istorijskog napretka je mnogo vise konstitucionalizam kojim su zagarantovana prava pojedinaca i vladavina prava umesto politicara a opste pravo glasa i pluralizam su dosli kasnije.Bojim se da ce ova arapska adaptacija demokratije biti naopaka (sto je u duhu vremena uostalom i na zapadu), tj. kao najvazniji se shvataju pravo glasa i pluralizam dok ce pre svega ekonomska i mnoga druga ljudska prava ostati ogranicena i na slobodnom raspolaganju pluralistickoj grupi parlamentaraca od kojih ce veliki broj postati lopovi ili dileri kompromisa tudjim pravima.
Link to comment
Naravno da smo svi samo forumasi, ali, kad se vec komentarise politika mislim da nije dovoljno reci samo ono isprazno i smaracko, kaubojsko "sve su to govna" ili "bolest" nego predociti neku alternativu ili neki politicki argument kako bi moglo drugacije sa sve uzimanjem moralnih principa i realnosti u obzir.
... nemamo svi andurilovsku pamet da predlazemo alternativu tipa: "neka srbi pruze ruku albancima, nikako obratno".Da te pitam posteno: kakva generalna korist od predlaganja alternativa po forumu, sem ako nisi umislio da te citaju milioni? Ja nisam umislio, ali ti pises bas onako, zvanicno, za mase: saopstenja i akcione planove.Sada ce Anduril i Kauboj da rese odnose u libijskom pesku, svi libijci se pretvorili u uvo. Mozda to ne razumes, ali mi ovde imamo moc samo da iznesemo licni stav o nekom problemu: Rodjo prikazuje krvavog gadafija iz svih uglova, ja govorim: "sve su to govna" a ti pricas u neki virtuelni mikrofon pred kartonskom publikom koju si sam za sebe nacrtao.Svako isteruje svoj frust ili iscashenje - na to se svodi. Neka ozbiljna analiza nije na odmet, ali ovde ozbiljnost nije makla preko granice MTV-vske politicke korektnosti: "zapad to zbog gradjanskih prava". Kada bi MTV sada prikazao neki najnoviji snimak gadafijevog lincha u emisiji "pranked", ovde bi se zacuo spontani aplauz. LukaLaban (kao covek koji kaze da je proveo neko vreme u Libiji) napisao par redova koji nisu u skladu sa MTV binarnim mozgom - oterase ga dok si rekao "Obama".I ti bi da uozbiljis stvar. Covek koji misli da je tvrdnja "nisu srbi proterani iz Peci, evakuisani su" sasvim legitiman stav - nekome drzi pridike i "uozbiljava" stvar. Eno ti one razvaline od PDF-a gde si uozbiljavao stvar, divno se razvio pod tvojom rukom.
Link to comment
Ti si samo utvaraš da si pragmatičan. Ti si ideolog, samo ti je ideologija pragmatična. Da elaboriram tvoju ideologiju: u kojem god smjeru krene američka administracija, taj je smjer kriv i zao.
Ima li suprotnih primera od WWII na ovamo?
Link to comment
:lol: ...reče neko ko svaki drugi post na topiku započinje sa "promaja ti u glavi", "nemaš pojma", "praviš se lud", "poštovanje Kolumbo", "ok ali zaista nemaš pojma", "to je još jedan palamud u prazno", "jesi li ćorav"...mrzelo me da idem dalje od jedne strane unazad. :fantom: Neverovatno.
Ako iko na ovom topiku poznaje situaciju dole, barata argumentima i ima debele živce da na fin način do besvesti objašnjava patetičnim moralistima da nisu u pravu onda je to bane5. Ja stvarno ne znam Filipe šta ti čitaš? Imaš Caowboya koji je uzjahao na moralistički antiintervencionalistički talas i boli ga dupe. Šta god mu kažeš odgovara sa "jeftina nafta". JEbe mu se savršeno za Gadafijeve žrtve svih ovih godina, ali kad pomenemo žrtve intervencije on se pretvori u jednu veliku suzu. I koliko god mu prospeš argumenata da je taj narod dole zaslužio slobodu kao i svak drugi... - ne i ne, to je sve jeftina nafta. U ostalom, čovek pre par strana priznade da smatra narod Libije nižom rasom nedostojnom demokratije i izbora i mrtav ladan ostade posle toga da maše zastavom najvećeg moraliste na svetu. Tako da apelujem da malo čitaš sa razumevanjem ovo što se piše ovde, mnogo je kompleksnija stvar od pukog ant-USA kenjaja, mada jedna strana to nikako da skapira.
Link to comment
×
×
  • Create New...