Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

zadovoljan sam samo zbog dvije stvari - zato što tebi slično zabagovani pate i duša im ciči, i što nakon masakra Libijci nisu opet stavljeni pod onu istu čizmu koja je samom perverznom i ciničnom filozofijom svoje strahovlade (Pa ja u stvari nemam nikakve funkcije ni vlasti! Ne mogu dati ostavku!) vrijeđala same temelje ljudskog dostojanstva i zdrave pameti - pod kojom su već proveli 4 duga desetljeća.
Ајде бар више није иста чизма. Сад ће друга. ;)
Link to comment
Ајде бар више није иста чизма. Сад ће друга. ;)
Znam ja da ti srce čezne za Slobom. Bilo je usrano ali bar je kita bila uspravnija!
Link to comment
Samo odgovori na jedno pitanje, zabagovani kolega - od kad se vrti tvoj brojač i od kad točno ljudi tebi postaju bitni?
Mozes da rastegnes vreme u Libiji od postanka sveta do danas - a mozemo da racunamo otprilike 42 godine unazad.Moj i tvoj problem su pre svega razlicite pozicije - ti nastupas ideoloski, gde je apriori svaka cena u zivotima opravdana ako na kraju narod zavrsi ispred glasacke kutije.Ja pak vise razmisljam pragmaticno: glasacka kutija nije po difoltu garant boljeg drustva. Glasacka kutija mu dodje tek logicno ishodiste dugog puta do nje. Ne verujem u glasacku kutiju u zemlji gde u mimohodu oko frizidera prolaze deca od sedam-osam godina starosti.
I ne podmeći, ja nikad nisam sladostrasno likovao nad bilo kakvom nesrećom, a zadovoljan sam samo zbog dvije stvari - zato što tebi slično zabagovani pate i duša im ciči, i što nakon masakra Libijci nisu opet stavljeni pod onu istu čizmu koja je samom perverznom i ciničnom filozofijom svoje strahovlade (Pa ja u stvari nemam nikakve funkcije ni vlasti! Ne mogu dati ostavku!) vrijeđala same temelje ljudskog dostojanstva i zdrave pameti - pod kojom su već proveli 4 duga desetljeća.
Jashta, meni je zivotna misija da odbranim svakog diktatora, od Idi Amina do Kastra. Volem prosto tu cizmu, jace je od mene.Pretpostavljam da nisi naivan, ali moguce je da gresim: cizma ce svakako postojati, u ovom ili onom obliku. Ajde da vidimo sta ce da donesu godine koje dolaze. Necu cak ni da ulazim u to sta ce se desiti kada presusi nafta, nije moje da brinem o tome.Ono u sta sam siguran: sada SAD, Britanija i Vrancuska lakse dishu. Obezbedili su jos neki procenat jeftine nafte za svoja trzista/industriju. Nemoj mi samo sad pricu kako im je Gadafi smetao zbog javih egzekucija - pa rukovali su se skoro on i Sarkozi bez obzira na tuznu istinu o diktatorskoj prirodi Moamerovoj. Drugari.Nafta, bate. Edited by CowBoy
Link to comment
Ono u sta sam siguran: sada SAD, Britanija i Vrancuska lakse dishu
Ja pre svega vidim da je Turska zadovoljna, da Kina trlja ruke, Rusija juri svoju poziciju u Libiji, a Iran izrazava zadovoljstvo.Zasto samo pominjati one prve tri?
Link to comment

Opet kauboj obigrava oko vruće kaše. Kada? Jel tako teško dati neki datum ili fazu? Mora da je kad potrošiš tri pasusa repetitivnog filozofiranja a da opet ne odgovoriš na jednostavno povijesno-faktografsko pitanje.Ja počinjem brojati žrtve ove konflagracije od 15. februara. Vidiš kako je to lako kad ne trebaš uramljivati u ideju vodilju™? Jedna rečenica.

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
Ja pre svega vidim da je Turska zadovoljna, da Kina trlja ruke, Rusija juri svoju poziciju u Libiji, a Iran izrazava zadovoljstvo.Zasto samo pominjati one prve tri?
Cek more, sve vreme tvrdis da je do ljudskih prava, sada kazes da svi trljaju ruke.Zasto trljaju ruke? Ne secam se da je iko zbog ljudskih prava trljao ruke.@Rodjo: pa eno napisah gore, racunaj da je vreme pocelo pre cetrdeset i dve godine.
Link to comment
Cek more, sve vreme tvrdis da je do ljudskih prava, sada kazes da svi trljaju ruke.Zasto trljaju ruke? Ne secam se da je iko zbog ljudskih prava trljao ruke.@Rodjo: pa eno napisah gore, racunaj da je vreme pocelo pre cetrdeset i dve godine.
ne znam zasto trljaju, moras mi reci jer si pre mene prepoznao sve zavere oko libije.hajde, budi bar jednom konkretan.daj malo detalja oko koncesija i ugovora u libiji da vidimo sta je to "jeftina nafta" o kojoj pricas, reci ko je od gadafija napravio eksponat, odgovori bar na neko pitanje ili ces samo nastaviti da palamudis u prazno.budi i pragmatican!!!:) Edited by Bane5
Link to comment
Znam ja da ti srce čezne za Slobom. Bilo je usrano ali bar je kita bila uspravnija!
:lol: Edited by Cane Vukic Prebranac
Link to comment
ne znam zasto trljaju, moras mi reci jer si pre mene prepoznao sve zavere oko libije.
Cek cek, prvo ti objasni zasto oko jedne male Libije svetske sile trljaju ruke. Mora da ima jos nesto sem ljudskih prava, jbg.
Link to comment
Cek cek, prvo ti objasni zasto oko jedne male Libije svetske sile trljaju ruke. Mora da ima jos nesto sem ljudskih prava, jbg.
jesi li corav?napisao sam da ne znam, verujem da imas objasnjenje pa kako za usa/fra/gb tako valjda imas i za njihove oponente koji su zadovoljni zbog libije?a da ponovo pomenem i da izbegavas da odgovoris na stara pitanja.hajde, mozes to, procedi kroz tastaturu, hajde - ugovori, jeftina nafta, gadafijeva sudbina - eksponat... Edited by Bane5
Link to comment
previse je arapa za jedan idf koji se, videli smo, mucio i sa hesbolahom u poslednjem sukobu.
mucio se sa hezbalahom zato sto se vise bavio zastitom raznih ljudskih prava na ratnoj teritoriji (sto je po difoltu nemoguca misija) nego ratom, s obzirom da na svojoj grbaci imaju celu planetu sa uperenim kamerama koje svaku gresku registruju u UNSC. pocistili bi ih do teherana da ne moraju da navlace svilene rukavice.
Link to comment
Ne znam za druge forumaše ali ponoviću još jednom u svoje ime: do Gadafijevih ljudskih prava mi je stalo koliko i do lanjskog snega. Ono što se njemu na kraju desilo je, kao što kaže Utvara, sasvim u skladu sa lokalnim običajima. Ja sam zgrožen činjenicom da je najprogresivniji, najmoćniji i najbogatiji deo čovečanstva, odnosno njegovi izabrani predstavnici, odlučio da se javno spusti na nivo libijskih lokalnih običaja umesto da insistiraju na svojim dostignućima. Bogati i moćni su, između ostalog, postali i zato što su u jednom trenutku odlučili da nabijanje na kolac i egzekucije u potiljak zamene regularnim sudskim procesima. Ne vidim gde je bio problem da nešto slično zatraže od libijskih revolucionara, pogotovo u svetlu činjenice da bi ti isti revolucionari bez pomoći koju su dobili završili kod Gadafija u frižideru a ne obratno.Mislim, ko će promovisati civilizacijske vrednosti ako su najbogatiji i najmoćniji odlučili da javno podrže granu u rektumu i metak u lobanji? I ko će da pokaže Libijcima na izlaz iz vrzinog kola u kojem će malo Tripoli da taslači Bengazi, malo Sirt Misratu, pa onda ovi malo njih, pa onda opet oni prvi ove druge, i tako do kraja istorije?
Cekaj, ti se posle svih iskustava koje imamo tokom 20. veka sa bogatim drzavama zapada (a jos gora sa drugim drzavama) zgrazavas nad time sta se dogodilo sa Gadafijem i kakva je bila reakcija svetskih "lidera"? U Pakistanu ili Avganistanu skoro svake nedelje ginu civili zbog kalkulisanih napada Predatorima. To se desava konstantno, eto, sada vec 10 godina i sada se neko seti da se zgrazava? Zato kazem, izabrali ste pogresan momenat da se zgrazavate i to zajedno sa mnogima koji su podrzavali Gadafija i videli u njemu nekakvog heroja koji je odoleo velikom satani. Bottom line je da se od svetskih "lidera" ne moze ocekivati bilo kakva zastita ljudskih prava, oni su politicari i prema tome po definiciji spremni da peru ruke u krvi na jedan ili drugi nacin. Zato sam ja na ovom i drugim topicima pisao o ogranicavanju moci drzave, da Libijcima treba pomoci ali ne kroz intervenciju i da ta pomoc ne sme da ide kroz ruke politicara koji ce da gledaju kroz prste svakakvim zverstvima samo ako su u interesu (sta god to bilo), nego kroz ruke kriticke javnosti (koja to i placa) pa ako neko hoce da lincuje, ubija civile i ne drzi se civilizacijskih pravila onda ne moze da racuna ni na pomoc.Nije bas tako da u Libiji nije bilo NTC zvanicnika koji nisu insistirali na sudjenjima i pravu (bivsi ministar pravde) ali, u ovakvim situacijama kad se pomoc ne uslovljava ljudskim pravima nego "interesima", razne "tradicije" preovladavaju. Dakle, radi se o opstem, sistemskom problemu koji se tice internacionalne politike i intervencionizma a resenje svakako nije da se prosto posmatra kako neki diktator tamani svoje podanike sto proizlazi iz vecine ovih anti-intervencionistickih postova. Edited by Anduril
Link to comment
Ne verujem u glasacku kutiju u zemlji gde u mimohodu oko frizidera prolaze deca od sedam-osam godina starosti.
Ne veruješ u glasačku kutiju u Libiji? Nije demokratija za Libiju? Demokratiju kao tekovinu civilizacije? Pa u šta veruješ? Šta bi to bilo bolje u ovom momentu za Libiju od demokratskog uređenja? Treba večno neki Gadafi da ih bukvalo prca?A veruješ li u kutiju u Tunisu i Egiptu? Verovatno ne veruješ u kutiju nigde, ni u Srbiji ni u Švajcarskoj... Jebeš demokratiju, pluralizam mišljenja, gradimo komunizam, besklasno društvo.
Ja pak vise razmisljam pragmaticno: glasacka kutija nije po difoltu garant boljeg drustva. Glasacka kutija mu dodje tek logicno ishodiste dugog puta do nje.
Koji je to okrutni pragmatizam. Jebeš demokratiju, NATO dalje ruke, pragmatizam do jaja.Tako tipično srpski, lepo reče Gonzo. Edited by Utvara
Link to comment
mucio se sa hezbalahom zato sto se vise bavio zastitom raznih ljudskih prava na ratnoj teritoriji (sto je po difoltu nemoguca misija) nego ratom, s obzirom da na svojoj grbaci imaju celu planetu sa uperenim kamerama koje svaku gresku registruju u UNSC. pocistili bi ih do teherana da ne moraju da navlace svilene rukavice.
ma moze idf dosta, ali mislim da sa arapima (generalno gledano) nemaju sanse, previse ih je. njihova rascepkanost im doduse ide na ruku.ni ovo 'prolece' nije promenilo sliku o tome u arapskom svetu - panarabizam je ideja koja je bila i ostala u zapecku.
Link to comment
×
×
  • Create New...