Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Jeste cool ^_^ Ziveo malo u Cairu pa sad prozivaljavam 'znao sam' trenutke. Ali podeli ti prvo tvoje vidjenje demokratskog Egipta i kako ce to funcionisati pa cu ti rado, u dve recenice, reci zasto mislim da ce ta demokrtija biti efektivna (redikalnija )autokratija u roku od dve godine.
Oprosti na djonu, imam gut reaction na onelinere, prvo pretpostavim da sagovornik nema sta da kaze a bas mu je stalo da kaze.Da te nisam napao, ne bi saznali da imamo prakticno insidera na forumu.Inace, ja u sustini delim tvoju zebnju, posto je birokratski aparat NDP-a i suvise star i okostao da se moze demontirati bez sveopste revolucije. Moje vidjenje demokratskog Egipta je vise vera u cuda nego ista drugo, moram da priznam. Aj sad opricaj to sto si mislio reci, realno me zaista zanima ugao nekoga ko je tamo ziveo.
Link to comment
Insha'Allah da obore Mubaraka, iole demokratska vlada u Egiptu ce imati ogromnih problema u svakom pogledu. jedan od problema ce svakako biti i kako ograniciti moc naduvane vojske, i smanjiti im privilegije - valjda ce Redzep Tajip imati par saveta za novajlije u komsiluku. :s_dj:
Recep Tayyip je u kresanju krila generalskoj kasti imao zaleđinu ogromnog ekonomskog zaleta. Bojim se da njegovi saveti u tom pogledu neće biti od velike pomoći. Egipat, jednostavno, mora prvo da se razvije malo. To će biti surovo težak posao, pogotovo u doba globalne krize.
Link to comment
Mislim da precenjuješ somali gusare. Preko Sueca dnevno pređe oko milion barela nafte (na tu cifru dodati još 1 milion koji se prenese preko SUMED Suec-Mediteran naftovoda). A to milionče predstavlja "samo" 16 % robe koja dnevno pređe kanal.
Da se samo dopunim sa linkovima. Info o Suecu glede dnevnog tranzita nafte.Proizvodnja nafte u zemljama OPEC-a nakon krize iz oktobra 1956, kada je Suec bio blokiran za saobraćaj.

89132541.jpg

Edited by dux
Link to comment

ovo sam dobio malo pre na mail...pa posto ima veze sa temom izvol'te :)На молбу омладинских организација из Египта, а у знак солидарности и подршке, објављујемо писмо: Mubarak is now abusing this situation to his own advantage, he is releasing ‘chaos' on the streets, he is creating the ‘disorder' that he inferred to in his long awaited speech. The historic artifacts of the Egyptian Museum have not been lo...oted, but destroyed. This wasn't looting but destruction, and is nothing to do with the legitimate protesters of Egypt. The real Egyptians were standing in a human wall around the priceless artifacts and symbols of Egypt's great history protecting their heritage from being touched. This is yet more violence from the regime inflicted on the country. He has withdrawn the police to create ‘disorder'. He has released prisoners to create ‘chaos'. The thugs on the street are Mubarak's, another weapon against the people of Egypt. By manipulating the uprising of the people by creating feelings of insecurity he is trying to grasps at anything to gain his tyrannical control back. The people still don't have access to the internet; they are being blocked from the rest of the world. Their voice is suppressed and the regime keeps trying to crush the voice of the people. Egyptians are asking for DEMOCRACY. By supporting a dictator for decades, with selfish political motivations instead of respecting basic human rights, the US and Britain have let down a people. Why was there never significant pressure put on Mubarak to install democracy? Now when the people are screaming for it, the US and Britain again do nothing to stop the will of a dangerous dictator. A man who does not want to let the last threads of his power go. A dangerous dictator. Please act, please do something to stop something even more serious happening. The people in Egypt are defenseless. Please can we stand up for them. We need to call on order to be restored. This situation is escalating and can only get worse. The president needs to stand down and listen finally. Listen to his people. Please support the will of the people and protect their safety. The people of Egypt

Link to comment
Oprosti na djonu, imam gut reaction na onelinere, prvo pretpostavim da sagovornik nema sta da kaze a bas mu je stalo da kaze.Da te nisam napao, ne bi saznali da imamo prakticno insidera na forumu.Inace, ja u sustini delim tvoju zebnju, posto je birokratski aparat NDP-a i suvise star i okostao da se moze demontirati bez sveopste revolucije. Moje vidjenje demokratskog Egipta je vise vera u cuda nego ista drugo, moram da priznam. Aj sad opricaj to sto si mislio reci, realno me zaista zanima ugao nekoga ko je tamo ziveo.
Nisam insajder, ziveo sam u Kairu nekih 4 meseca poslovno pre neke dve i po' godine... Ali dovoljno da upoznam ljude i nacin razmisljanja, i cujem malo njihove perspektive o sistemu u zemlji. U sustini, da ne duzim preterano, ja vidim dve potencijalne situacije: i) da ce Mubarak ostati na vlasti, jer ce se poltroni sa zapada jako tesko odluciti da mu uskrate podrsku u strahu od onoga sto moze doci umesto njega i ii) da ce revolucija proci (krvavo) sto, bar po meni, automatski znaci da MB preuzima vlast u zemlji, a to je zajebano za sve, posebno za region, a nije da ih plebs ne podrzava... U celoj situaciji, neko je vec pomenuo, najbitniju ulogu igra vojska i tajne sluzbe u manjoj meri. A oni nema teorije da dozvole da se na vlasti odrzi neka kombinovana koalicija manjih opozicionih stranaka. Pod Mubarakom se ta sila i moze nekako kontrolisati, a pod MB niko ne moze da predvidi.U sustini, ljudi su siromasni, zivi se lose i NDP sistem je frustrirajuce iskljuciv i korumprian - napravljen je da cedi kintu od naroda. I ja ne sumnjam da su ljudi, delimicno, zato izasli na ulice. Ali ako si bio 5 Oktobra u Beogradu, setices se da ta revoluciona masa tada i nije bas bila homogena, sta vise. Bilo je mnogo vise likova oko mene koji su hteli Slobi da jebu mater zbog Kosova nego sto su verovali u neke preko potrebne sistemske promene. Isti slucaj je u Egiptu - i mediji to propustaju big time, a to je kljuc za razvoj situacije par godina od sada. Cak i da se uspotavi neki demokratski rezim, ako se za godinu ili dve ne vide znacajne ekonomske promene, ta masa ce se radikalizovati u roku od par dana i opet cemo imati sranje u Egiptu. Jednostavno,region je takav, i jesu ove revolucije simaticne (i neocekivane) i meni, ali mislim da ima mnogo ljudi na svetu koji su u strahu sta ce te revolucije proizvesti. Steglo je i Amerima, pa su mi zato smesne ove probne vesti koje plasirju o demokratiji u Egiptu. A dupe bi dali da Mubarak prezivi. Edited by tkd7334
Link to comment

I naravno, da ne zaboravim - pored svega, i Mubarak i NDP jos uvek imaju jaku podrsku u narodu. Mozda se ljudi nece sloziti, ali je vrlo moguce da bi oni i na fer izborima uzeli vlast lagano.

Link to comment
Nisam insajder, ziveo sam u Kairu nekih 4 meseca poslovno pre neke dve i po' godine... Ali dovoljno da upoznam ljude i nacin razmisljanja, i cujem malo njihove perspektive o sistemu u zemlji. U sustini, da ne duzim preterano, ja vidim dve potencijalne situacije: i) da ce Mubarak ostati na vlasti, jer ce se poltroni sa zapada jako tesko odluciti da mu uskrate podrsku u strahu od onoga sto moze doci umesto njega i ii) da ce revolucija proci (krvavo) sto, bar po meni, automatski znaci da MB preuzima vlast u zemlji, a to je zajebano za sve, posebno za region, a nije da ih plebs ne podrzava... U celoj situaciji, neko je vec pomenuo, najbitniju ulogu igra vojska i tajne sluzbe u manjoj meri. A oni nema teorije da dozvole da se na vlasti odrzi neka kombinovana koalicija manjih opozicionih stranaka. Pod Mubarakom se ta sila i moze nekako kontrolisati, a pod MB niko ne moze da predvidi.U sustini, ljudi su siromasni, zivi se lose i NDP sistem je frustrirajuce iskljuciv i korumprian - napravljen je da cedi kintu od naroda. I ja ne sumnjam da su ljudi, delimicno, zato izasli na ulice. Ali ako si bio 5 Oktobra u Beogradu, setices se da ta revoluciona masa tada i nije bas bila homogena, sta vise. Bilo je mnogo vise likova oko mene koji su hteli Slobi da jebu mater zbog Kosova nego sto su verovali u neke preko potrebne sistemske promene. Isti slucaj je u Egiptu - i mediji to propustaju big time, a to je kljuc za razvoj situacije par godina od sada. Cak i da se uspotavi neki demokratski rezim, ako se za godinu ili dve ne vide znacajne ekonomske promene, ta masa ce se radikalizovati u roku od par dana i opet cemo imati sranje u Egiptu. Jednostavno,region je takav, i jesu ove revolucije simaticne (i neocekivane) i meni, ali mislim da ima mnogo ljudi na svetu koji su u strahu sta ce te revolucije proizvesti. Steglo je i Amerima, pa su mi zato smesne ove probne vesti koje plasirju o demokratiji u Egiptu. A dupe bi dali da Mubarak prezivi.
To je to.
Link to comment

Sad ste mi pokvarili dan. Stvarno sam imao (i jos uvek imam, mada u mnogo manjoj meri) u sebi neku romanticnu sliku novog Egipta, nadu za novi talas oslobodjenja arapskih zemalja i put ka demokratiji, slobodi i sta ti ja znam. Civilizacijski obrt koji ce potresti ceo svet.edit: Naravno i dalje kapa dole za demonstrante.

Edited by Fins fleet
Link to comment

tvcg o egiptu:

Situacija u Egiptu postaje sve dramatičnija, našoj televiziji danas je potvrđeno da su šest crnogorskih državljana koji se nalaze u ljetovalištima Hurgadi i Šarm El Šejk bezbjedni i da će se sjutra vratiti kako je bilo planirano u Crnu Goru. Prema poslednjim podacima u sukobima policije i demonstranata poginulo je više od 110 osoba. Na ulicama vlada haos, pljačke silovanja, vojska je izvela pojačanja i pozvala narod da se sam zaštiti. Egipatska opozicija obavijestila El Baradeja da pregovara sa režimom. Hilari Klinton kazala da se mora poslati jasna poruka koja glasi, Egipat se mora uzdržati od nasilja.
carevi :D
Link to comment

Ko o čemu, baba o uštipcima: na CNN-u upravo bio prilog o značaju kanala za tranzit nafte. :lol:Malo su im cifre doduše prenaduvane: 1.8 miliona barela dnevno samo preko kanala.

Link to comment

Na BBC-ju upravo pročitali neko zvanično obaveštenje vojske da neće koristiti silu protiv demonstranata.Je l ono za sutra najavljeno pokušavanje okupljanja najmasovnijeg broja ljudi do sada?

Link to comment
Na BBC-ju upravo pročitali neko zvanično obaveštenje vojske da neće koristiti silu protiv demonstranata.
Znaci Mubarak je prs'o.Razmisljam nesto, Hosni ima 82 godine, spremao navodno sina da ga nasledi...ovo sad je idealna situacija da se umesto Mubaraka Jr. tu ufura neko drugi na poziciju vlasti. Verovatno zato vojska i kulira, dok unutar samog rezima (mozda i same vojske) traje tiha borba ko ce biti Hosni umesto Hosnija.
Link to comment
Na BBC-ju upravo pročitali neko zvanično obaveštenje vojske da neće koristiti silu protiv demonstranata.Je l ono za sutra najavljeno pokušavanje okupljanja najmasovnijeg broja ljudi do sada?
u egiptu je vojska, recimo, cenjena, u smislu u kome je to bio slucaj ovde u davna vremena, veruje joj se, da li zbog naser/sadat zaostavstine, da li zbog toga sto se rado ide u vojnike zbog sigurne plate. govorim, naravno, o vojsci kao opstem mestu, i posebno, u svetlu arapskog poimanja vojske. s druge strane, veliki broj (ne veliki procenti) mladjih kapetana, pukovnika itd, prosli su neku vrstu obuke u americi, na silnim programima razmene. e sad, imam utisak da je to uticalo ne toliko na ljubav prema mubarakovoj vlasti, vec pre na prihvatanje cinjenice da je vazno sta tzv velike sile misle. dakle, da je hildog/obama nastavila da podrzava mubaraka, ne bi se oni grlili i ljubili sa narodom pred kamerama. naucili su ljudi da citaju izmedju redova.ako se ispostavi da je ovo saopstenje da vojska nece upotrebiti silu protiv demonstranata i da smatra njihove zahteve legitimnim, onda to znaci da husnija mozda moze da racuna na generale njemu odane - da pravim paralelu, pavkovic ce ga poslusati mozda, ali perisic nece.mubarak pokusava, verovatno slusajuci savete neokon prijatelja iz vasingtona i tonija blera, da napravi kozmeticke ustupke, menjajuci ozloglasena imena. ali podrske spolja je sve manje, a unutrasnja podrska, koju svakako ima, nije dovoljno finansijski snazna da ga odrzi na vlasti. sto se tice mb-a, strahovanja od radikalizacije ekstremnog islama ukoliko oni budu na neki nacin ukljuceni u vlast je osnovano na nekom opstem zapad-islam nivou. oni su daleko od cvecki, naravno, ali je i islam u egiptu drugaciji nego u mnogim arapskim zemljama. poredjenja egipta danas i irana 1979 su takodje nategnuta - uspon homeinija i islamizacija teacher's peta zapada imali su mnogo, mnogo drugacije uzroke, dosta plasticno i detaljno opisane u knjizi stivena kinzera all the shah's men.na ulice u egiptu nisu izasla ni muslimanska braca, ni ekstremisti, ni placenici zapada, vec niza srednja klasa koja se tako zove samo na papiru. poslednjih dana im se pridruzuju gladni, oni ljudi koje su cak i srpski turisti mogli da vide iza ograda all inclusive hotela. zbog toga se poziva na mars miliona sutra, jer ce to biti pokazatelj da li, uslovno receno, ujedinjena opozicija moze da bude ujedinjena u onome sto je vecini egipcana u ovom trenutku najvaznije, a to je obicno, prepoznatljivo svima, svakodnevno prezivljavanje sa jednom ili tri novcanice u dzepu.ko sto napisah jos na pocetku, elbi je idealan, bez obzira na sve mane koje sigurno postoje, da bude lice protesta, jer ga mogu progutati svi koji se u ovom trenutku nalaze na suprotnoj strani od vlasti. ja se samo nadam da u svojoj crnoj knjizici ima dovoljno secanja na 20 godina u iaea da moze da odradi i betl sa zapadom.
Link to comment
Cak i da se uspotavi neki demokratski rezim, ako se za godinu ili dve ne vide znacajne ekonomske promene, ta masa ce se radikalizovati u roku od par dana i opet cemo imati sranje u Egiptu.
malo verovatno. pored ekonomskih uslova i rezimske tiranije, jedan od osnovnih razloga za trenutna desavanja je povredjeni nacionalisticki ponos i bes koji proistice iz toga. rezim se ponasao kao poslusni sluga SAD i Izraela, i u spoljnoj i u ekonomskoj politici. (jedan od razloga zasto Naser i dalje uziva dobru reputaciju medju Egipcanima)svaka iole demokratska vlast u Egiptu ce biti znatno manje prozapadna i proizraelska,* na unutrasnjem i spoljnom planu. time ce biti znatno manje ranjiva, znatno manje nepopularna.*tj. malo manje ce brinuti o americkim i izraelskim interesima, malo vise o egipatskim. do sada je bilo obrnuto.
...mislim da ima mnogo ljudi na svetu koji su u strahu sta ce te revolucije proizvesti.
koliko vidim, u regionu su u panici Izraelci & regionalne proamericke autokrate. a i Osama verovatno navija za ostanak Hosnije na vlasti, uz sto krvavije gusenje demonstracija.a ako je neko u DC-u ili Londonu sokiran cinjenicom da Arapi zele sami da biraju svoju vlast... iskreno se nadam da ce im Arapi prirediti razloge za brigu. :wicked: Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...