Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

pa ne može baš tako da se generalizuje, ameri imaju dugu tradiciju oka za oko, i uopšte nisu gadljivi na smrtnu kaznu, za razliku od hipi evropljana, kojima se taj moralni hazard o kome govoriš i može prigovoriti. jedina razlika između progresivnih i onih koji tek kreću na put formiranja nekakve države koju primećujem je u samom načinu. ameri će dead or alive klijenta spičiti raketom iz drona, ili poslati foke da upadnu i likvidiraju ga u par minuta, neće biti ajfonova i aploudovanja mrca po jućubu, leš će bez pompe biti izručen negde nasred okeana i to je to.tako da se ja manje brinem za oduševljenje svetskih lidera nečijom smrću, a više za ovaj morbidni šou koji priređuju sami libijci. mislim ok je afekat i sve, razvukli su ga ko masan džak i upucali, al ne moraju baš da nose leš nedelju dana po zemlji ko štafetu mladosti.

Edited by Gonzo
Link to comment
Izbrisao sam ime autora niže navedene izjave, kako ne bi usledila standardna diskvalifikacija po osnovu imena i prezimena. Makar bio i najveći lažov na svetu, ovde je savršeno ubo poentu tako da nema potrebe da ja izmišljam toplu vodu:Nije uopšte problem u tome što je pukovnik završio onako kako je završio. 40 godina je radio upravo na takvom kraju svog života, pa eto, uspelo mu je.Problem je u onome što smo već imali u slučaju McLadena: neverovatno glorifikovanje metka u čelo kao legitimnog političkog sredstva za rešavanje međunarodnih problema. I sve to od strane nečega što bi trebalo da predstavlja najprogresivniji i najslobodniji deo čovečanstva. Oni koji su rekli "Ne!" smrtnoj kazni i u sopstvenim društvima odlučili da čak i najgori zločinci i masovne ubice imaju pravo na pošteno suđenje i doživotnu robiju, odlučili su da zarad političkih ciljeva glorifikuju ulični linč, klanje, metak u glavu i tome slično. To je ogroman korak unazad za čitavo čovečanstvo. Više ni prećutno odobrenje ubistva nekog ekstra problematičnog lika nije dovoljno dobro - to mora da se javno proslavi, kroz snimke njegovog leša mora da se pošalje politička poruka, njegovom krvlju mora da se nazdravi kao šampanjcem.Takav vrednosni sistem će proizvesti masovne egzekucije i zločine na svim stranama sveta, i to u bliskoj budućnosti. Sad, hoće li isti biti tretirani kao zločini ili kao bebeći koraci demokratije, zavisiće od političkog opredeljenja žrtava odnosno njihovih egzekutora.To je ovde problem, a ne što je neko uskratio pukovniku pravo da omasti konopac nakon suđenja. I taj problem nije počeo u Libiji već mnogo ranije.
mislim da je ipak bitno ko je ovo rekao: da ne odajem tajnu, ali ovo je rekao ambasador u Beogradu zemlje cije ime pocinje na R i koja je u SB prakticno podrzala rezoluciju kojom su odobrena sva sredstva za okoncanje sukoba u Libiji, a koja je kasnije briljantno spinovana u nekakvu zonu zabrane leta ili kako vec.Ipak, pukovniku je trebalo suditi, ako ne iz humanosti prema tom coveku (ponajmanje zbog toga) vec zbog nekih opstih nacela zakonitosti bez kojih cemo svi zajedno potonuti.
Link to comment
vec zbog nekih opstih nacela zakonitosti bez kojih cemo svi zajedno potonuti.
mi nećemo nigde potonuti, no ne znam koliko je za libijce dobro da im sloboda počne tako što će nečije leševe da izlažu kao u izlogu i da ih bockaju štapovima iz zabave danima. rekoh, razumem afekat i gnev, čak i linč koji je u tom haosu nastupio, al ovo što se nadalje dešava je way too much da bi bilo normalno.
Link to comment
Izbrisao sam ime autora niže navedene izjave, kako ne bi usledila standardna diskvalifikacija po osnovu imena i prezimena. Makar bio i najveći lažov na svetu, ovde je savršeno ubo poentu tako da nema potrebe da ja izmišljam toplu vodu:Nije uopšte problem u tome što je pukovnik završio onako kako je završio. 40 godina je radio upravo na takvom kraju svog života, pa eto, uspelo mu je.Problem je u onome što smo već imali u slučaju McLadena: neverovatno glorifikovanje metka u čelo kao legitimnog političkog sredstva za rešavanje međunarodnih problema. I sve to od strane nečega što bi trebalo da predstavlja najprogresivniji i najslobodniji deo čovečanstva. Oni koji su rekli "Ne!" smrtnoj kazni i u sopstvenim društvima odlučili da čak i najgori zločinci i masovne ubice imaju pravo na pošteno suđenje i doživotnu robiju, odlučili su da zarad političkih ciljeva glorifikuju ulični linč, klanje, metak u glavu i tome slično. To je ogroman korak unazad za čitavo čovečanstvo. Više ni prećutno odobrenje ubistva nekog ekstra problematičnog lika nije dovoljno dobro - to mora da se javno proslavi, kroz snimke njegovog leša mora da se pošalje politička poruka, njegovom krvlju mora da se nazdravi kao šampanjcem.Takav vrednosni sistem će proizvesti masovne egzekucije i zločine na svim stranama sveta, i to u bliskoj budućnosti. Sad, hoće li isti biti tretirani kao zločini ili kao bebeći koraci demokratije, zavisiće od političkog opredeljenja žrtava odnosno njihovih egzekutora.To je ovde problem, a ne što je neko uskratio pukovniku pravo da omasti konopac nakon suđenja. I taj problem nije počeo u Libiji već mnogo ranije.E, da, ovo javno izlaganje leševa u supermarketu je savršena slika sveta koji svojim delovanjem ubrzano stvaraju zemlje okupljene oko NATO. Ja kapiram da će oni uvek biti u pravu, jer su bogati i mogu da ubiju koga god hoće ako im se digne, ali njihov vrli novi svet neće biti baš sjajno mesto za život.
Da je veseli pukovnik imao još makar gram mozga predao bi se par dana pre nego što je uhvaćen i time bi sebi, najverovatnije svojem sinu i gomili najodanijih saboraca spasio život. Ovako je fukara pokušala da klisne uhvaćena na džadi od klasičnih indijanaca i brutalno linčovana - nije mi ga nimalo žao. Sav haos koji je on napravio mu se i vratio ili što bi haški mudrac Šešelj doktor Vojislav rekao "pojeo je ono što je i zasrao" - kraj priče. Sad će ovi iz NTC-a imati problem da ga izvuku iz Misrate (njegovo telo) mada bi ga ja preparirao i izložio u centru toga grada da podseća sve kako prolaze surovi diktatori. Ne zaboravite da je pukovnik uživao određenu podršku te da je ovako sramna i ponižavajuća smrt (za koju je ponajviše sam kriv, našli su ga u cevi pobogu) ipak udar na moral preostali "vernika" da ne govorim kako se sada oseća Asad i gomila goveda koja će nadam se uskoro završiti isto tako.
Link to comment
Ipak, pukovniku je trebalo suditi, ako ne iz humanosti prema tom coveku (ponajmanje zbog toga) vec zbog nekih opstih nacela zakonitosti bez kojih cemo svi zajedno potonuti.
To je poenta koja, čak i kada izađe iz ruskih usta, izlazi neokrnjena.Znamo da revolucije retko uspevaju da sprovedu poraženu stranu kroz regularan sudski proces i da to često ide po kratkom postupku. Međutim, nekada se to radilo sa elegantnim zataškavanjem i pranjem ruku, tako da oreol sopstvene čistote ostane neuprljan. Danas, Generalni sekretar UN javno likuje nad činjenicom da neće biti suđenja. Svi relevantni činioci u ovom slučaju, poslali su najgoru moguću poruku. Budući branioci nekog režima će zaključiti da im ništa drugo ne ostaje nego da se tuku svim sredstvima i do samog kraja, a budući revolucionari će zaključiti da u njihovoj borbi nema zarobljenika i da protivnik koji ne padne u borbi pada od metka u potiljak. Kao rezultat toga, imaćemo masovne egzekucije gde god da izbiju naredne revolucije. A izbiće ih mnogo.
Link to comment
Sad će ovi iz NTC-a imati problem da ga izvuku iz Misrate (njegovo telo) mada bi ga ja preparirao i izložio u centru toga grada da podseća sve kako prolaze surovi diktatori.
bojim se da je za opomenu bilo dovoljno to što je neslavno skončao, razvlačenje nečijeg trupla može samo da izazove kontraefekat.
Budući branioci nekog režima će zaključiti da im ništa drugo ne ostaje nego da se tuku svim sredstvima i do samog kraja,
ovo ne stoji, režim je završio ovako brutalno baš zato što nije umeo da skonta kad je došao kraj, i ako ništa pobegne na vreme. Edited by Gonzo
Link to comment
Da je veseli pukovnik imao još makar gram mozga predao bi se par dana pre nego što je uhvaćen i time bi sebi, najverovatnije svojem sinu i gomili najodanijih saboraca spasio život. Ovako je fukara pokušala da klisne uhvaćena na džadi od klasičnih indijanaca i brutalno linčovana - nije mi ga nimalo žao. Sav haos koji je on napravio mu se i vratio ili što bi haški mudrac Šešelj doktor Vojislav rekao "pojeo je ono što je i zasrao" - kraj priče. Sad će ovi iz NTC-a imati problem da ga izvuku iz Misrate (njegovo telo) mada bi ga ja preparirao i izložio u centru toga grada da podseća sve kako prolaze surovi diktatori. Ne zaboravite da je pukovnik uživao određenu podršku te da je ovako sramna i ponižavajuća smrt (za koju je ponajviše sam kriv, našli su ga u cevi pobogu) ipak udar na moral preostali "vernika" da ne govorim kako se sada oseća Asad i gomila goveda koja će nadam se uskoro završiti isto tako.
nadas se da ce ih pomahnitala gomila lincovati, i tako uciniti herojima u ocima obicnih ljudi kojima ce zlocini bivsih diktatora postati irelevantni u svetlu nacina njihove smrti? Dozvolo mi da te podsetim da je ovo rl, a ne call of duty ili film sa cakom norisom i da posle ovakvih stvari ne sledi odjavna spica i da se igrica ne moze restartovati. Da ne govorimo o onome sto kaze gonzo: o cemu ce uciti mali libijci, o tome kako im je nova i slobodna drzava nastala tako sto je gomila zatukla bivseg vodju i posle to okacila na jutjub? Ne valja. Ljudi imaju sudove, majmuni imaju zaostreno kamenje.
Link to comment
bojim se da je za opomenu bilo dovoljno to što je neslavno skončao, razvlačenje nečijeg trupla može samo da izazove kontraefekat.
Tradicija muslimanska nalaže da se pokojnik pokopa do sledeće molitve, tj. u najkraćem mogućem roku. Edited by dux
Link to comment

Pobiše skoro sve zagovornike arapskog ''socijalizma'' i ''trećeg'' puta, sekularizma i neprijatelje islamskih radikala i monarhista. Još samo da se skloni Bašar i ''proleće'' će biti kompletno. Bojim se da će tamo uskoro zavladati zima ali će biti kasno za planere. Zapad nema blage veze da će im se za par decenija preko plota nalaziti kalifat od Maroka do Sirije.

Edited by slow
Link to comment
Pobiše skoro sve zagovornike arapskog ''socijalizma'', zagovornike ''trećeg'' puta, sekularizma i neprijatelje islamskih radikala i monarhista. Još samo da se skloni Bašar i ''proleće'' će biti kompletno. Bojim se da će tamo uskoro zavladati zima ali će biti kasno za planere. Zapad nema blage veze da će im se za par decenija preko plota nalaziti kalifat od Maroka do Sirije.
da, eto oterase planeri i Mubaraka, taj je americi dugo bio kost u grlu.
Link to comment
nadas se da ce ih pomahnitala gomila lincovati, i tako uciniti herojima u ocima obicnih ljudi kojima ce zlocini bivsih diktatora postati irelevantni u svetlu nacina njihove smrti? Dozvolo mi da te podsetim da je ovo rl, a ne call of duty ili film sa cakom norisom i da posle ovakvih stvari ne sledi odjavna spica i da se igrica ne moze restartovati. Da ne govorimo o onome sto kaze gonzo: o cemu ce uciti mali libijci, o tome kako im je nova i slobodna drzava nastala tako sto je gomila zatukla bivseg vodju i posle to okacila na jutjub? Ne valja. Ljudi imaju sudove, majmuni imaju zaostreno kamenje.
Jest, evo i Musolini je heroj italijanskog naroda u svetlu načina njegove smrti... :lol:Vidi, da se Gadafi regularno predao dok je još mogao, da se javio nekom da je u Sirtu (a imao je satelitski telefon), da je dopao šaka NTC-u ja bih lično smatrao sramotom da je on ubijen, i on i njegovi sinovi i najbliži saborci, ali kako je dotični izbegao sve to i dozvolio sebi da bude uhvaćen od rulje ozlojeđenih Misraćana nije mi ga nimalo žao...ponavljam, oni nisu ni znali da je on tamo, bilo je veliko iznenađenje pa čak i šok kad su ga našli i reagovali su divlje i osvetoljubivo...
Link to comment
da, eto oterase planeri i Mubaraka, taj je americi dugo bio kost u grlu.
Mubarak je bio omatorela drtina, bili su zaprepašćeni (nađi na netu ko) njegovim fizičkim i mentalnim stanjem. Proleće je bila preventiva da neko drugi ne preuzme palicu. Videćemo šta će biti od toga.
Link to comment
Mubarak je bio omatorela drtina, bili su zaprepašćeni (nađi na netu ko) njegovim fizičkim i mentalnim stanjem. Proleće je bila preventiva da neko drugi ne preuzme palicu. Videćemo šta će biti od toga.
legitimno misljenje. rekao ti bloke in a pub.
Link to comment
Mubarak je bio omatorela drtina, bili su zaprepašćeni (nađi na netu ko) njegovim fizičkim i mentalnim stanjem. Proleće je bila preventiva da neko drugi ne preuzme palicu. Videćemo šta će biti od toga.
A gle čuda najveće šanse su davali Amr Musi koji i sada slovi za frontranera na predstojećim izborima...
Link to comment

zaboravio sam koliko je ovaj topic imbecilan, pa sam na trenutak pomislio da se na njemu moze razgovarati. izvinjavam se zbog upadica, mozete nastaviti o nafti i planerima.

Link to comment
×
×
  • Create New...