Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

A tek kad Bjelogrlić napravi pometnju snimanjem filma ''A Nektanebo, boktejebo?''
To ce mozda biti 3. nastavak. Pouzdano znam da je sledeci na redu "Buenos Aires, dobio sam karijes".Prica o zalutalom reprezentativcu Jugoslavije na SP 1930. i njegovoj borbi sa argentinskim zubarima. Edited by hazard
Link to comment
Da sam znao da će ovoliko da cepidlače, stavio bih Napoleoni, pošto je kanal završen za vreme Napoleona III.
Ma zezamo se, tj. barem ja. Nisi ti nista narocito pogresio, vise sam lupio ja kad sam spomenuo prirodna bogatstva u kontekstu Egipta. I to pod uticajem neke zene Egipatske Australijanke, koja je za novine izjavila juce "Egipat je bogata zemlja, a Mubarak je upropastio" (otprilike). Mrzelo me da proveravam, ajde rekoh, bogati su.twak.gif
Link to comment
S'ti bio nekad u Bangladeshu da vidis kako da demokratija funkcionise? Neka se roknu kolektivno kao nacija ako je to reper.
Istina, nisam. Ali uz par izvanrednih stanja, imaju čak dvije, pazi, 2! garniture koje se izmjenjuju. Ljudi izađu na izbore i biraju između, pazi, između njih. Ja bih rekao da je to bolje od Egipta. Razlike? Armija - isto. Izvanredno stanje - non stop. Bangladesh - nekad bilo sad se spominjalo. I Sheikh Hasina je čak i nešto mlađa od Hosnija.
Link to comment
Ma zezamo se, tj. barem ja. Nisi ti nista narocito pogresio, vise sam lupio ja kad sam spomenuo prirodna bogatstva u kontekstu Egipta. I to pod uticajem neke zene Egipatske Australijanke, koja je za novine izjavila juce "Egipat je bogata zemlja, a Mubarak je upropastio" (otprilike). Mrzelo me da proveravam, ajde rekoh, bogati su.twak.gif
Imaju Egipcani taj stav masovno, pogotovo srednja klasa. Sadatova gotovo-pa-liberalna ekonomija je degradirala u Mubarakov klijentizam, a sve je to pratio (ne nuzno kao posledica Mubarakove vladavine, ima tu i mnogo drugih faktora) i neprestani pad standarda i pad kvaliteta zdravstva, skole, itd. Kada Egipcani kazu da su nekada bili bogati, shvati ih kao jugonostalgicare koji tvrde da je Jugoslavija bila snazna i velika zemlja. To su relativne kategorije.
Link to comment
Suez je precijenjen (tj. ti si ga precijenio). Svijet (i to ovaj suvremeni) je sasvim uredno funkcionirao bez njega 8 godina.
Ajde na stranu geo-strateška vrednost (teško mi je da zamislim neku američku task force flotu kako jurca oko Afrike).Savremeni svet je funkcionisao bez kanala po koju cenu (nafte)?
Link to comment
Ajde na stranu geo-strateška vrednost (teško mi je da zamislim neku američku task force flotu kako jurca oko Afrike).Savremeni svet je funkcionisao bez kanala po koju cenu (nafte)?
Ne preveliku. I sad opet zbog somalskih gusara dolazi u pitanje njegova isplativost.Inače, ne znam jel tko čitao Besu Jože Horvata osim mene, ali u sjećanje mi navire ona scena kad se barba Joži jada sueski pilot kako Naser svako malo odlazi Titu, i kad se vrati - novi zakoni i nove nacionalizacije. ''A kad su tu bili Englezi, znao se red.'' I pogleda pilot, Arapin, sjetno u daljinu. biggrin.gif Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Hehe, simpa su mi ove vesti i komentari koji idu... Istorijski momenant, Egipat demokratija, pa jos kao Turska ni manje ni vise. Al' ce biti sranja za par godina kad se novoustoliceni revolucionari razmasu i malo oslobode.

Edited by tkd7334
Link to comment
Hehe, simpa su mi ove vesti i komentari koji idu... Istorijski momenant, Egipat demokratija, pa jos kao Turska ni manje ni vise. Al' ce biti sranja za par godina kad se novoustoliceni revolucionari razmasu i malo oslobode.
Mora da je mnogo kewl biti istovremeno i prorok i covek koga je tako lako nasmejati. Ajde podeli sa nama tajnu svog uspeha!
Link to comment
Ne preveliku. I sad opet zbog somalskih gusara dolazi u pitanje njegova isplativost.
Mislim da precenjuješ somali gusare. Preko Sueca dnevno pređe oko milion barela nafte (na tu cifru dodati još 1 milion koji se prenese preko SUMED Suec-Mediteran naftovoda). A to milionče predstavlja "samo" 16 % robe koja dnevno pređe kanal. Edited by dux
Link to comment

Ne znam da li je bilo:Mega-protest-u-utorakInace, lepo je videti kako Bugari prate pazljivo sta se desava, a nasim novinama glavne price su koji narodnjaci su se slusali u Novakovoj svlacionici i ko truje naseg voljenog medijskog magnata.

Edited by Fins fleet
Link to comment
Mora da je mnogo kewl biti istovremeno i prorok i covek koga je tako lako nasmejati. Ajde podeli sa nama tajnu svog uspeha!
Jeste cool ^_^ Ziveo malo u Cairu pa sad prozivaljavam 'znao sam' trenutke. Ali podeli ti prvo tvoje vidjenje demokratskog Egipta i kako ce to funcionisati pa cu ti rado, u dve recenice, reci zasto mislim da ce ta demokrtija biti efektivna (redikalnija )autokratija u roku od dve godine.
Link to comment
Za to će im biti potrebno mnogo keša koji će, za promenu, umesto u desetu najveću vojsku na svetu biti malo upucavan u ekonomiju i infrastrukturu.
Insha'Allah da obore Mubaraka, iole demokratska vlada u Egiptu ce imati ogromnih problema u svakom pogledu. jedan od problema ce svakako biti i kako ograniciti moc naduvane vojske, i smanjiti im privilegije - valjda ce Redzep Tajip imati par saveta za novajlije u komsiluku. :s_dj: Edited by Gandalf
Link to comment
×
×
  • Create New...