Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

- Koncesiju na najveća naftna polja u Iraku dobili su Rusi
Ovo prosto nije tacno. Kad pocnes post sa neistinom, onda je sve ostalo besmisleno. Ali to je divan metod - sad se ja ubih trazeci podatke na netu ko je uzeo koje polje, izgubio 2 sata zivota da bi imao argument da srusim nesto sto si isprdeo za 10 sekundi. I onda izgubi covek volju da ti odgovori na ostale gluposti koje si napisao.
Link to comment
Ovo prosto nije tacno. Kad pocnes post sa neistinom, onda je sve ostalo besmisleno. Ali to je divan metod - sad se ja ubih trazeci podatke na netu ko je uzeo koje polje, izgubio 2 sata zivota da bi imao argument da srusim nesto sto si isprdeo za 10 sekundi. I onda izgubi covek volju da ti odgovori na ostale gluposti koje si napisao.
Ako nisi našao na netu mora da je neistina a ja isprdeo, ma pali...evo ti na prvuhttp://http://www.ny...&pagewanted=all http://http://www.ws.../iraq-d14.shtmljoš nešto, tačno sam znao da će da se pojave ovakvi koji će da me teraju da guglam pa će da me proglase lažovom i da se lavovski iseru po meni, tako tipično za njih Edited by Tutankamon
Link to comment
jaci otpor i jos veca mrznja i jos veca zelja za osvetom.
Mislim da ti niko ne spori da postoji/je postojala ogroman mržnja prema Gadafiju i da možemo da razumemo zašto su ga ubili, ali to ne potire činjenicu da je to ubistvo zločin i loš način da se započne demokratija.
Ali nisam siguran, kao sto napisah ranije, da su dogadjaji u Libiji zelja Amera, vise mi se cini kao prilagodjavanje.
Slažemo se.
Link to comment
uzgred, ti ovo klanje ne smatraš sramotom?
mozda ti mislis da ga ne smatram sramotom?ako si negde procitao da sam to napisao/rekao, los si citat izabrao.
Tebi se 'ini da ovi postupaju u afektu?Na ovom snimku ga hladno, iskusno, polagano kolju. Meni se sve čini da im nije prvi kog su zaklali.
na snimku se bas ne vidi klanje vec prebijanje ranjenog gadafija.meni se nista ne pricinjava, komentarisao sam njihove motive.pre nego pomislis da su, po tebi, isuvise hladnokrvni, razmisli odakle im motiv da u papucama i potpuno nespremni za borbu idu i pucaju najcesce bez ikakve vojne logike i ujedno ginu u velikom broju. ako mogu tako da idu u borbu, mogu i ovako da izlemaju osobu koju mrze i koje se plase.
ali to ne potire činjenicu da je to ubistvo zločin i loš način da se započne demokratija.
ova konstatacija vazi samo za prvi deo recenice jer je drugi, po meni, u ovakvoj situaciji, prilicno apstraktna vrednost. Edited by Bane5
Link to comment
Ako nisi našao na netu mora da je neistina a ja isprdeo, ma pali...
Nasao sam na netu, ne znam, BBC-jev sajt, pa Aldzazira, pa... ma sto bi se pravdao nevaspitanom lazovu, evo ti pa crkni :P
BBC:A joint venture between the UK's Shell and Malaysia's Petronas oil companies has won the right to develop Iraq's giant Majnoon oil field.aldzazira:An oil consortium led by British Petroleum has won a contract to develop a large oil field in Iraq, as dozens of international firms compete for the rights to the nation's oil and gas reserves. BP, along with China's CNPC, secured the contract for the Rumaila oil field on Tuesday, the largest of Iraq's six oil fields on offer to foreign and state-owned companies.breitbart: Multinationals involved in the current deals will be focused on fields in the north and the south where wells already exist, thus requiring minimal additional investment, and skirting around the national oil law. These agreements will be announced alongside technical support agreements (TSAs) with five foreign oil majors. They cover Kirkuk field (Shell), Rumaila (BP), Al-Zubair (ExxonMobil), West Qurna Phase I (Chevron and Total), Maysan province development (Shell and BHP Billiton) and the Subba and Luhais fields (Anadarko, Vitol and the UAE's Dome), according to a previous media report.
Link to comment
Vidi, na zapadu je uveliko prevladalo mišljenje da je za anti-zapadnjaštvo širom sveta kriv uglavnom zapad. U Iranu su gurali polu-ludog šaha a kada je ovaj pao nisu na vreme reagovali (a nisu ga oborili islamisti nego ljudi prozapadnih shvatanja i skloni demokratiji) pa ih je Homeini (duboko potcenjen) sve iznenadio i pobio na kraju uvodeći teokratiju na žalost zapada i Iranskog naroda. Elem, propustili su namerno šansu da brzo i efektno i jeftino obore Sadama pa su se s njim jebavali posle još 15-ak godina uz more mrtvih, potrošenih gomila para poreskih obveznika i još veće anti-zapadnjaštvo. Da nisu sada reagovali kada je Gadafi bio na pragu trijumfa (a meni se čini da nije bilo Sarkozija da bi ih Obama pustio niz vodu) to bi imalo dalekosežne posledice. Raznorazni svetki kauboji bi jedva dočekali kao kec na desetku pa bi imali priče "prodao vas vaš zapad", "gde su sada da vam pomognu" itd. što bi uslovilo kompletnu propast pro-zapadnog i prodemokratskog pokreta širom arapskog sveta i njegovo pretvaranje u islamistički anti-diktatorski pokret. To bi rezultiralo onim čime opet raznorazni kauboji prete a to je da opozicija bude gora od postojećih diktatura. Zašto Sarkozi, pa Francuska je doživljena u arapskom svetu kao neko ko im je ipak doneo dobro i prosperitet za razliku od Engleza i Amerikanaca i to ova koristi u brojnim bilateralnim odnosima sa bogatim arapsklim zemljama (sećam se pre par godina posete Širaka Alžiru kada ga je dočekalo preko milion ljudi na ulicama posle svega što se između Francuske i Alžira dešavala u ne baš tako ni dalekoj prošlosti). Da se nije sada intervenisalo to bi pre svega Evropu skupo koštalo u bližoj budućnosti jer bi imali haos. Inače, Sarkozi je čak predlagao ideju Mediteransku unije skoro koja je propala. Znači, motivi za intervenciju su bili čisto politički pa i ekonomski (zamisli samo koliko bi para moralo da se da na odbranu ako bi tu u susedstvu imao nemirne islamističke i anti-zapadne zemlje, pokrete, ludake)...
Mislim da ideš predaleko u predviđanjima šta bi bilo da nije intervenisano.Jer da se vodilo tom idejom onda bi se intervenisalo i u Siriji, Jemenu, Bahrein-u. A nije.Plus što bi Gadafi utvrdio svoju vlast i niko ga ne bi skinuo sa iste do kraja života (a živeo bi još dugo, a onda bi ga nasledio neko od sinova i vladao još dugo dugo), a on je poslednjih godina bio u odličnim odnosima za Zapadom, tako da ne bi bilo islamističkog anti-diktator/anti-Zapad pokreta u Libiji.
Link to comment
Doduse moram da primetim da imaju neobicno veliki broj riba u grupi.
... jesil' primetio kako gadafi izgleda, cak i mrtav? Deda je i u poznom dobu ocigledno pun testosterona, + je diktator. Nije ni cudo da se (pra)zene loze.Ima u ovim dogadjanjima ( i video-zapisima) dosta mitoloskog, puno simbola.
Link to comment
Dobro, Minka, valjda umeš da ispraviš pogrešno upisan link:http://www.wsws.org/.../iraq-d14.shtmlhttp://www.nytimes.c...&pagewanted=all
Naravno da umem, ali kad neko sa takvim samopouzdanjem lupeta gluposti, a onda mi jos ne posalje dokaz da su rusi vlasnici vecine koncesija, nego da amerikanci nisu (sto je istona donekle, i sto nisma ni negirao) onda oram da s sprdam. da li treba da ulazim u ozbiljnu raspravu? Dovoljno je sto sam ostavio podatke o tome ko je dobio koncesije za najveca polja. Ali ajde, posto na ovom forumu Tupsonkamon nije jedini, evo linkova pa da se cita:BBCDjazirciBreibarta evo i za najvece polje Majnoon, ko je dobio koncesijuAn Iraqi oil official has said Iraq, along with oil and gas major Royal Dutch Shell and Malaysia's Petronas, has awarded a contract to Halliburton to drill 15 oil wells in the giant Majnoon oilfield, Reuters has reported. Petrofac also secured a contract to build two crude processing plants with a capacity of 50,000 barrels per day (bpd) each and to rehabilitate the existing crude plant, the official added. "These contracts are part of implementing the preliminary plan to develop Majnoon oilfield for the next two years," the oil official told the news service on condition of anonymity.To najvece neistrazeno polje je mozda veliko, a mozda i nije, tek treba da se istrazi, jel da? A i tuvom tekstu pise da Majnoon, koji je najvece istrazeno polje nisu dobili rusi negoOther 2nd-round license winners included Royal Dutch Shell ( RDSA - news - people ), which won the contract for the the 12.6 billion barrel supergiant Majnoon field in partnership with Petronas, Nemam vise vremena za ovo, nisi u pravu da su rusi vlasnici nejveceg dela koncesija za Iracku naftu. To si napisao, a nije tacno. Priznaj, pa da nastavimo da pricamo. Edited by minka
Link to comment
mozda ti mislis da ga ne smatram sramotom?ako si negde procitao da sam to napisao/rekao, los si citat izabrao.
Citirao si Čavesa da bi iskazao svoj stav? Ili misliš da i on zaslužuje ovo? Stvarno ne razumem šta ti je bila poenta toga.
na snimku se bas ne vidi klanje vec prebijanje ranjenog gadafija.
Video sam da je marama od početka bila krvava. Sad, nisam baš podrobno gledao.Video sam i da ga ne gaze već polagano vode. Meni ono ne liči na afektno ponašanje.
Link to comment
×
×
  • Create New...