Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

- Zbog čega su Rusi i Kinezi glasali za rezoluciju u kojoj je jasno stavljena mogućnost ratne opcije (a da su samo sačekali dan-dva Gadafi bi zauzeo Bengazi i pobuna gotova)?
+1To mi je super u celoj priči. Daju pristanak i znaju do čega će to dovesti, a posle nešto kao kenjaju da je intervencija zločinačka.A Ameri su se povukli iz priče jer je Obama mnogo manji jastreb od Buša i lepo su podmetnuli Sarkozija (koji je hteo da se dokaže kao svetski lider i opere svoje veze koje imao sa Gadafijem).Ali zavaravanje je da Libija nije bitna Americi i da se Amerika samo fokusira na odnose sa Kinom. Treba biti mnogo naivan i tvrditi da je Zapad u intervenciju ulazio samo zbog humanitarnih razloga.
Link to comment

I dalje ne mogu da se nacudim ovome sto vidim na ovim snimcima. Imamo jednog ocito tesko povredjenog i onemocalog coveka i rulju koja kao da se otima o njega. Jel se oni zaista medjusobno utrkuju ko ce da ga vise udara, cima, slika ili sta?

Link to comment
I dalje ne mogu da se nacudim ovome sto vidim na ovim snimcima. Imamo jednog ocito tesko povredjenog i onemocalog coveka i rulju koja kao da se otima o njega. Jel se oni zaista medjusobno utrkuju ko ce da ga vise udara, cima, slika ili sta?
Da. Cipelari, čupa..Slične stvari smo doduše već vidjeli u prošlosti, npr. iživljavanje nad jednim Predsjednikom Liberije. A postoji i snimka kad taj mučeni Predsjednik Liberije strijelja ministre iz vlade koju je srušio pučem - na plaži, zavezane za stupove.
Link to comment
napisah par stranica unazad, to nije iskljucivo divljastvo, to je mrznja i strah prema tom coveku i od tog coveka.
ne bih se kladio da je samo to. cenim da je ova ekipa ovako postupala sa gadafijevim pristalicama i "pristalicama" od pocetka ovog konflikta.
Link to comment
I na verbalnom podržavanju se zadržao. Dok je Zapad poslao tešku artiljeriju da bi "zaštitili civile".Ovo je jedna siva zona gde je sve što se priča istina i onda doveka možete da se prepirete ko je više u pravu, a svako je u pravu.Jer da intervencije nije bilo pobunjenici i njihova uporišta bi bili zbrisani sa mape za vjeki vjekov, pa je zato intervencija bila potrebna.Sa druge strane videli smo koliko je intervencija bila selektivna i imala za cilj samo svrgavanje/ubistvo Gadafija i ništa više (tj. ima za cilj i naplatu računa za ratovanje).I jasno je da pobunjenici nisu neki veliki pomak u odnosu na Gadafija, ali su ipak pomak. Tu se nameće pitanje da li je 50.000 mrtvih potrebna brojka da bi došlo do demokratskog pomaka. A na to pitanje nema dobrog odgovora.
To ne znamo, jer je najkrticniji period bio bas pocetak kada je samo Iran davao podrsku.Ovo se predstavlja kao uspeh Natoa ali ja vidim pad samo proamerickih vladara po severnoj Afrci. Ameri su se dugo vreme opirali ratu u Libiji. To je zbog oportunih razloga(nafta i gas) prelomio Sarkozi koga su podrzali Britanci iz oportunih i istorijiskih razloga(neka neko pogleda danasnju naslovnu Suna). Gadafi je iamo odlicne veze sa Amerima, sastajao se 2009 sa McCainom, dogovarali prodaju oruzja, a tek njegov odnos sa Berluskonijem...Danas mi ne znamo koja je struja tamo glavna i sta ce se desavati. Meni se ponasanje Amera vise cini kao prilagodjavanje situaciji i pokusaj minimiziranja stete, osim Sirije. Koliko znam nesto slicno se desilo u Iranu. I tamo su Ameri bili ubedjeni na par meseci pre Islamske revolucije da nema sanse za revolucijom. A ovako je krenulo:
1977. је инаугурисан нови амерички председник, Џими Картер. Он је основао специјалну Канцеларију за људска права, која је Шаху послала љубазни подсетник важности политичких права и слобода. Шах је на ово реаговао амнестијом 357 политичких затвореника у фебруару, дозвољавањем Црвеном крсту да посећује затворе, и отпочињањем 'Шаховог тренда либерализације'. Токоом касног пролећа, лета и јесени, либерална опозиција је формирала организације и издавала отворена писма против режима. Касније те године, незадовољна група (Савез писаца) се окупила без уобичајеног полицијског разбијања и хапшења, што је отпочело нову еру политичке активности Шахових противника.
Lici, zar ne?
Link to comment
+1To mi je super u celoj priči. Daju pristanak i znaju do čega će to dovesti, a posle nešto kao kenjaju da je intervencija zločinačka.A Ameri su se povukli iz priče jer je Obama mnogo manji jastreb od Buša i lepo su podmetnuli Sarkozija (koji je hteo da se dokaže kao svetski lider i opere svoje veze koje imao sa Gadafijem).Ali zavaravanje je da Libija nije bitna Americi i da se Amerika samo fokusira na odnose sa Kinom. Treba biti mnogo naivan i tvrditi da je Zapad u intervenciju ulazio samo zbog humanitarnih razloga.
Pa Libija i jeste deo igre sa Kinom. Kao uostalom i slanje vojnika u podsaharsku Afriku. Ali nisam siguran, kao sto napisah ranije, da su dogadjaji u Libiji zelja Amera, vise mi se cini kao prilagodjavanje.Kinezi jos nisu sigurni u sebe. Oni i dalje zavise od Rusa u SB, ako Rusi nece veto ni Kinezi nece.Ruse nije mnogo zanimao Gadafi, znali su da trebaju zastiti svoje ljude u Siriji i Alziru, koji su im daleko vazniji. Nato se kompromitovao u Libiji i to je iskorisceno za Siriju. Zasto Kinezi nisu zastitili svoja velika ulaganja i izvor energije je pitanje sa kojim moraju da se suoce.
Link to comment
Samo nekoliko teza za one koji smatraju da je ovo nekakav američki prst u oko Kini i Rusiji te da je Gadafi uopšte nekome pa bitan, i on i njegova nafta...
... pa to smo vec utvrdili, ovo je rat za zastitu civila i uvodenje demokratije, nikakve to veze nema sa naftom. Eno u Siriji Sarkozi vec priveo kraju kampanju za odbranu civila& lansiranje gradjanskog drustva.Ne znam sta ste zapeli za tu naftu, kao da resursi u ovom diznilendu od planete nekome nesto znace.Jebote.
ne bih se kladio da je samo to. cenim da je ova ekipa ovako postupala sa gadafijevim pristalicama i "pristalicama" od pocetka ovog konflikta.
Sad ce Rodjo da ti posalje smajli ili neku porugicu. Jer, ovo sto si maliciozno primetio je jednostavno nemoguce.
Link to comment
procitala sam taj post, jasno mi je uglavnom, nego mi je onako tehnicki zanimljivo...
stotine snimaka i ista scena, a zvanicna verzija tvrdi da se nakon ovoga kolona nasla u unakrasnoj vatri u kojoj je gadafi dobio metak u celo.
ne bih se kladio da je samo to. cenim da je ova ekipa ovako postupala sa gadafijevim pristalicama i "pristalicama" od pocetka ovog konflikta.
nemamo mnogo "nezavisnih" informacija o tome, ali rat (u pocetku nije bilo rata, nije bilo zarobljenih) je tokom svog odmicanja samo jos vise dizao mrznju (i to sam napisao pre par stranica). jaci pritisak, vece unistenje i ubijanje = jaci otpor i jos veca mrznja i jos veca zelja za osvetom. Edited by Bane5
Link to comment

Samo da skrenem paznju na briljiranja na facebook grupi srpske podrske Gadafiju. Nema sta nema. Dvojnici, CIA, lutke, photoshop, Edi Marfi, nije Libija saka zobi, Ziv je pukovnik umro nije, itd.Doduse moram da primetim da imaju neobicno veliki broj riba u grupi.

Link to comment
+1To mi je super u celoj priči. Daju pristanak i znaju do čega će to dovesti, a posle nešto kao kenjaju da je intervencija zločinačka.A Ameri su se povukli iz priče jer je Obama mnogo manji jastreb od Buša i lepo su podmetnuli Sarkozija (koji je hteo da se dokaže kao svetski lider i opere svoje veze koje imao sa Gadafijem).Ali zavaravanje je da Libija nije bitna Americi i da se Amerika samo fokusira na odnose sa Kinom. Treba biti mnogo naivan i tvrditi da je Zapad u intervenciju ulazio samo zbog humanitarnih razloga.
Vidi, na zapadu je uveliko prevladalo mišljenje da je za anti-zapadnjaštvo širom sveta kriv uglavnom zapad. U Iranu su gurali polu-ludog šaha a kada je ovaj pao nisu na vreme reagovali (a nisu ga oborili islamisti nego ljudi prozapadnih shvatanja i skloni demokratiji) pa ih je Homeini (duboko potcenjen) sve iznenadio i pobio na kraju uvodeći teokratiju na žalost zapada i Iranskog naroda. Elem, propustili su namerno šansu da brzo i efektno i jeftino obore Sadama pa su se s njim jebavali posle još 15-ak godina uz more mrtvih, potrošenih gomila para poreskih obveznika i još veće anti-zapadnjaštvo. Da nisu sada reagovali kada je Gadafi bio na pragu trijumfa (a meni se čini da nije bilo Sarkozija da bi ih Obama pustio niz vodu) to bi imalo dalekosežne posledice. Raznorazni svetki kauboji bi jedva dočekali kao kec na desetku pa bi imali priče "prodao vas vaš zapad", "gde su sada da vam pomognu" itd. što bi uslovilo kompletnu propast pro-zapadnog i prodemokratskog pokreta širom arapskog sveta i njegovo pretvaranje u islamistički anti-diktatorski pokret. To bi rezultiralo onim čime opet raznorazni kauboji prete a to je da opozicija bude gora od postojećih diktatura. Zašto Sarkozi, pa Francuska je doživljena u arapskom svetu kao neko ko im je ipak doneo dobro i prosperitet za razliku od Engleza i Amerikanaca i to ova koristi u brojnim bilateralnim odnosima sa bogatim arapsklim zemljama (sećam se pre par godina posete Širaka Alžiru kada ga je dočekalo preko milion ljudi na ulicama posle svega što se između Francuske i Alžira dešavala u ne baš tako ni dalekoj prošlosti). Da se nije sada intervenisalo to bi pre svega Evropu skupo koštalo u bližoj budućnosti jer bi imali haos. Inače, Sarkozi je čak predlagao ideju Mediteransku unije skoro koja je propala. Znači, motivi za intervenciju su bili čisto politički pa i ekonomski (zamisli samo koliko bi para moralo da se da na odbranu ako bi tu u susedstvu imao nemirne islamističke i anti-zapadne zemlje, pokrete, ludake)...
Link to comment
uzgred,Karakas -- Predsednik Venecuele Ugo Čaves izrazio je bes zbog smrti bivšeg libijskog lidera Moamera Gadafija, nazvavši njegovo ubistvo - sramotom.
uzgred, ti ovo klanje ne smatraš sramotom?Razumeo bih da su ga ubili bez suđenja. To je bilo za očekivati. Ovako nešto nisam očekivao.
to nije iskljucivo divljastvo, to je mrznja i strah prema tom coveku i od tog coveka.
Tebi se čini da ovi postupaju u afektu?Na ovom snimku ga hladno, iskusno, polagano kolju. Meni se sve čini da im nije prvi kog su zaklali. Bojim se da su mnogi ovako prošli ili će proći.P.S.Izveštavanje o tome kako je ubijen (ubio ga telohranitelj, dobio metak pri pokušaju bekstva...) je baš objektivno. Edited by duma
Link to comment
×
×
  • Create New...