Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

toliko u desetak minuta priče, a vi polemišite do prekosutra koliki sam lažov i koliku gomilu gluposti sam napisao, ovo su informacije od čoveka koji je godinama bio u tripoliju, poznavanje arapskog mu je bazično, ali i dalje ima svoj stan i prijatelje tamo.
i smesno i tuzno u istom trenutku.jadno cak stavise.u trenutku dok se brutalno i nehumano (ukljucujuci niz zlocina) satire svaka snaga koja je ostala privrzena gadafiju, gde se njegov grad rastavlja sa pojmom grada, a svaki covek voljan da umre za gadafija tu zelju i ostvari, ovde se pojavljuju kojekakve bulaznujuce price o procentima koliko ko koga podrzava, naoruzanim egipcanima, sakrivenom vojskom u pustini i helikpterima koji spalise sve zivo. ne ulazeci u motive ovakvih gluposti, osecam samo gadjenje prema stavu da je potrebno da sirt bude unisten (pride i bani valid koji je vec promenio vlast u medjuvremenu ili koji god jos grad i mesto bude "u igri") da bi se dokazalo da ljudi u libiji vole gadafija ili da bi se dokazalo da ga ne vole.jos u aprilu (recimo da je bio april) sam napisao ovde da ne vidim mogucnost da se ovaj rat ne zavrsi konacnim cinom osvete jedne strane prema drugoj. desetine masovnih grobnica pronadjenih nakon svrgavanja gadafija i napadi na adzdabiju, misratu, zawiyu, bengazi govore sta je gadafi radio i sta bi uradio njima da je imao jos malo vremena. sirt i tawergha daju odgovor sta ovi rade da bi satrli pojam ljubavi za gadafijem.u takvoj situaciji, ispisivati nebulozne podatke od "prijatelja" i pricati o procentima i mestima gde se koja zastava vijori nije u skladu sa normalnim razmisljanjem. vidimo da su te gluposti pisali ljudi koji koji uopste ne znaju o cemu je rec kad je rat u libiji u pitanju, da su ovo pisanija nalozenih kretena kojima ubijanje ljudi tamo negde daleko ne znaci nista, koji ne zele da razmislaju sta je uzrok i u sta se razvilo sve ovo u libiji, ali im licna mrznja prema nato-u i svemu sto po njima 'arapsko prolece/leto/jesen" nosi, transformise njihovu navijacku snagu do granica neljudskog poimanja svega.bitni su jebeni procenti i placeni egipcani i marsovci i katarski studio u dohi koji je ceo rat snimio i zbog njih niko ziv ne zna sta se desava u libiji.internet u svom najmracnijem obolelom stanju.
Link to comment

da, tesko je kucati punih usta:)moj osvrt je samo trazio povod, ali misilim da je opste razmisljanje na takav nacin, a koji je i dalje sveprisutan, u ovom trenutku besmislen i to ce buducnost najbolje pokazati.

Edited by Bane5
Link to comment
toliko u desetak minuta priče, a vi polemišite do prekosutra koliki sam lažov i koliku gomilu gluposti sam napisao, ovo su informacije od čoveka koji je godinama bio u tripoliju, poznavanje arapskog mu je bazično, ali i dalje ima svoj stan i prijatelje tamo.uzdravlje i vama, svako po us zastavu pa mašite
Meni moj dobar prijatelj kaže daje Beograd pun Albanaca i islamiziranih Srba, a oni koji nisu za nezavisnost Kosova se mogu izbrojati na prste jedne ruke, ali PTJ je previše opasna da bi to pokazali. Inače, poznavanje srpskog mu je bazično, kao i svakom drugom odrođenom Hrvatu pravoslavcu.
Link to comment

Rekao bi čovek da na forumu imamo bolji pregled situacije nego oni u GŠ NATOa.Svako doživljava stvari na svoj način, i vidi ih drukčije, nekad čak i u 1 kvadratnom kilometru. Možda je taj prijatelj to tako doživeo, možda drugi nisu, ko zna. Sećam se minulih ratova - viđao sam po desetak različitih uniformi, i slušao po desetak priča, što neposrednih što "iz proverenih izvora".

Link to comment

A možda prijatelja nema, a možda ako ga ima, sere ko foka. Cijeneći tvoj ponovni veliki trud oko toga, kapetane, ipak nećemo miropomazivati svaku lipu hrpet'nu gluposti 'jer bi možda moglo biti tako'. Medija, raznoraznih, i youtubea ima sasvim dovoljno da se nešto vidi ako nisi voljni sljepac.Evo ti tu blogić jednog, gle, baš Australca. Mada je simpatizer odvratne kontrarevolucije, u najnovijem postu piše nešto što nije baš nasapunano i ispeglano.

Link to comment

Možda i nema, zaista, nikad se ne zna, ne vidim nikakav svoj veliki trud oko toga - ali što ne bi čovek ispričao i takvu varijantu bez poklapanja. Događaji ionako idu brzinom svetlosti, verovatno je sad sve i zastarelo

Link to comment

Au, majkumuboziju, vidim Bane promneio stranu, ali Rodjer se i dalje drzi.Ima jedno pitanje koje me muci zadnjih mesec dana, pa sve ne stizem da pitam:Jel pobuna u egiptu, ovde tako slatko nazvana petooktobarskom, predvidja neka prava i za Kopte, ili se oni ne racunaju? Nesto mi vesti iz Egipta mirisu na to da je iz njihove vizure odgovor jednostavan, sestooktobarski: "Sve je isto, samo njega nema!"

Link to comment
Bane, kao da se iz tvog posta nazire da sada mislis da pobunjenici nisu tako plemeniti kao sto si pre mislio?
Au, majkumuboziju, vidim Bane promneio stranu, ali Rodjer se i dalje drzi.
Hm, to ces tako zakljuciti samo ako posmatras ovaj sukob onako kako si ga i do sada posmatrao "crno-belo".Ovde je sve gotovo sto se tice Gadafija u ovom poglavlju libijske istorije. Gadafi je trenutno gotov, nove vlasti pokusavaju da drze neku vlast, da spreme ustav, izbore i sl. Ako sam od pocetka podrzavao promenu rezima, ne mora da znaci da podrzavam svaki potez koji se kosi sa elementarnim ljudskim poimanjem zivota i smrti koji donosi gradjanski rat kakav je bio u ovoj fazi u Libiji. Duboko se nadam da ti/vi koji podrzavate Gadafija ili ste protiv revolucije zbog Nato-a isto tako ne podrzavate hiljade ubijenih od strane bivseg rezima.Ovo nije fudbalska utakmica, ti ljudi ce morati ziveti jedni pored drugih osim ako se ubijanje i istrebljivanje "onih drugih" ne nastavi do razmere totalnog unistenja. Vec sada postoje problemi da zive zajedno berberski sa arapskim (uglavno pro-Gadafijevskim) gradovima koji okruzuju njihova naselja i gradove i pored toga sto u tim arapskim gradovima vise nema Gadafija.U jednom gradu "mirotvorci" su pobunjenici iz Misrate, a oni sami taj isti poriv nepomirljivosti i netrpeljivosti iskaljuju na drugoj strani i tu nema "mirotvoraca".Libija ce tesko ostati stabilna drzava jos dosta vremena.Ovakav rasplet jako argumentuje ono sto sam pricao u vise navrata, treba se vise baviti podelama u libijskom drustvu nego pricati o Nato intervenciji ili nafti ili teorijama svetskih zavera. Nije Nato opredelio da jedni ratuju protiv drugih i ginu u ovolikom broju.Inicijalno, razlozi i uzroci svega ovoga ipak leze u samoj Libiji. Edited by Bane5
Link to comment
Inicijalno, razlozi i uzroci svega ovoga ipak leze u samoj Libiji.
jos uvek ne leze. katarski placenici ih jos nisu nasli - brzo ce i to, insha'allah. Edited by Gandalf
Link to comment
...Libija ce tesko ostati stabilna drzava jos dosta vremena....
@Rodjer & BaneEto kako se Bane promenio. konacno je shvatio da je Libija pretovrena u Irak. Jos da shvati zasto i to je to. A pokazacu i Rodjeru u cemu je on dosledan ;)@BaneJa nisam podrzao Gadafija, vec sam izrazio skepsu (blago receno) u filantropiju i dobronamernost ovih sto bombarduju. Stavise, jasno sam rekao da je njihov cilj i bio ovo sto se sad desava - jedna raspala drzava u kojoj se ne zna ko pije, a ko placa. Da li je to dobro za mene ili tebe, hugivzashit. A da li je zivot pod gadafijem ili zivot u anarhiji (uz desetine hiljada mrtvih u gradjanskom ratu) bolji za Libijce? Pokazace vreme...
Link to comment
Da li je to dobro za mene ili tebe, hugivzashit. A da li je zivot pod gadafijem ili zivot u anarhiji (uz desetine hiljada mrtvih u gradjanskom ratu) bolji za Libijce? Pokazace vreme...
Tzv. razmišljanje kurca od ovce, tipično za tvoj profil. Da li je bilo bolje u majčinom trbuvu ili vani na košavi? Pokazaće vreme..
Link to comment

minka,drzava bi se mozda raspala i bez nato pakta, tako da ta tvrdnja mozda i nije sustinski bitna za ono sto se desava tamo.ovakva mrznja jeste delom posledica ubijanja koju su jedni drugima cinili, ali podeljenost je bila gotovo matematicki precizna.

Eto kako se Bane promenio. konacno je shvatio da je Libija pretovrena u Irak.
nestabilna drzava ne mora da nosi iracku sliku nad glavom.u libiji se podeljenost i rascep desio na drugacijim osnovama pa se i sukob odvija u tom smeru.nema tu mnogo dodirnih tacaka sa irakom.
Link to comment

Akademik Minka zaboravlja i na razne detalje koji smetaju veelikoj slici koju malja, npr. da je u Sadaamovom Iraku cijelo vrijeme ko čir stajao slobodni Kurdistan, gdje se stalno malo koškalo, da su se u Sulaymaniyi nastanili funda'listi, da su u jednom kampu bili iranski mudžahedini, a da se šijite gazilo. On to zamišlja kao pastoralnu idilu, naprasno narušenu!

Link to comment
×
×
  • Create New...