Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

za koga si glasao 2000-e? za sekularnog kandidata ili za religioznog konzervativca/klerofasistu?edit: ponovo Mark Linc -> http://www.brandeis.edu/crown/publications/meb/MEB25.pdfIt is easy for an organization to proclaim its commitment to democracy when things are going its way and it stands to gain from free elections; how it responds when times are tough, when the pressures to leave the political arena are intense and the costs of remaining high, tells us more about its true convictions. Few would have been surprised if the Brotherhood had turned against the democratic game at a time when the regime was working against it so openly. Its continuing public embrace of a democratic agenda under such conditions speaks more clearly than would similar talk of democracy at a time when electoral victory seemed within reach.

Edited by Gandalf
Link to comment
za koga si glasao 2000-e? za sekularnog kandidata ili za religioznog konzervativca/klerofasistu?
Nisam glasao 2000 (na 'nasim' izborima), nismo imali tu mogucnost down under. Tvoj "religiozni konzervativac" iz price to nije bio na tim izborima, tako da ne znam sta si s time hteo.A i dalje ne razumem link Beyonce-The Residents, kao protiv prve se bune MB (premda bi joj sigurno rado turili) a protiv drugih se borio drVo ja. Kakve to veze ima? Malo mi ide na zivac tvoja nepresusna potreba da relativizujes islamizam... Ti mu dodjes ko neka njihova verzija porucnika vasica.
Link to comment
A i dalje ne razumem link Beyonce-The Residents, kao protiv prve se bune MB (premda bi joj sigurno rado turili) a protiv drugih se borio drVo ja. Kakve to veze ima? Malo mi ide na zivac tvoja nepresusna potreba da relativizujes islamizam... Ti mu dodjes ko neka njihova verzija porucnika vasica.
religiozni konzervativci/nacionalisti su slicni, svuda - dele odredjene stavove koji se razlikuju tek u nijansama. DSS se tukao protiv Rezidentsa, MB protiv Beyonce.u principu, Islamisti su svi religiozni konzervativci medju muslimanima. svi redom - od turskog AKP-a, preko MB-a, do Al Kaide... a jedina razlika izmedju evropskih i/ili americkih konzervativnih pokreta i MB-a, to sto su potonji muslimani. isti qrac, drugo pakovanje.*hebiga... ako su Islamisti problem, demokratiju ne valja uvoditi niti u jednu muslimansku zemlju. konzervativci imaju naviku da povremeno pobedjuju na izborima. cak i u SAD. ;) *Juan Cole je MB struju medju Islamistima poredio za religioznim krilom americkih republikanaca. nije daleko.
Link to comment
Srbija pod DSS-om i Iran su slicni?
nope. Iran i Egipat su slicni.edit: da ne bude zabune - Iran pod Hameneijem i Egipat pod Mubarakom su slicni.Egipat ce, nadam se, ubrzo zaliciti na Tursku pod zlikovackim AKP-om ili islamofasisticku Maleziju. a i Tadiceva Srbija bi bila dobra za pocetak. :D Edited by Gandalf
Link to comment

Kako sam pokrenuo priču o mogućoj i poželjnoj budućnosti Egipta, moram da pojasnim stav, jer neko je čak protumačio da nisam za slobodu tih ljudi. Dakle cilj jeste dobijanje moguće liberalne demokratije u Egiptu. Suština je da se do nje neće doći samo davanjem prava ljudima da se izraze na izborima u momentu kada im je GDP per capita ispod 3.000us$. Da je neophodno graditi takvo društvo. I to baš kako beowl reče spucavanjem nekih para u infrastrukturu, a pre svega stvaranjem dobre ekonomije, poput onih na dalekom istoku, ili nekih pozitivinih primera Južne Amerike. U suprotnom će na vlast dolaziti populisti, ili još gori scenario neke slabe tranzicione vlade, koje neće moći da se suprotstave inflitraciji Al Kaide.Neka vrsta Putina bi dobro došla.Da pojasnim da ne mislim da su MB isto što i Al Kaida i mislim da treba da budu deo procesa promena u Egiptu.Dobar scenario u Egiptu je veoma važan, jer je to najmnogoljudnija zemlja u tom delu Sveta i može biti podsticaj da tim putem krenu i druge zemlje arapskog sveta.

Link to comment

Stvarno ne razumem...

1). U suprotnom će na vlast dolaziti populisti2). Neka vrsta Putina bi dobro došla.
A sta je Putin? ohmy.gif Ispada da ocekujes nesto kao populisticku vlast koja startuje ekonomiju kao u slucajevima Rusije i Juz. Amerike, koju isto pominjes, na bazi iscrpljivanja prirodnih blaga... nesto kako pise ovaj http://www.robertams...of_russia_a.htmEDIT. Da ne zaboravim da dodam, moze lako da se desi da budes u pravu, samo primecujem nesto sto meni izgleda nelogicno Edited by Indy
Link to comment

OK, razumem i ja svoju nelogičnost. Nije ni lako naći inspiraciju i analogiju. Nema Egipat prirodna blaga, tj. nafte i zato je veoma važno da se uspostavi dobra ekonomija. Možda je čak i lakše nego da ima, jer će lakše shvatiti da neće dobra padati sa neba, čitaj izlaziti iz zemlje.Analogija je u nekom stabilnom sistemu sa demokratijom. Recimo hajde onda da poredim sa Japanom i 50 godina vlasti jedne stranke. E sada, ne bi valjalo 50 godina, ali nekoliko godina stabilnosti, možda pod ElBaradejom, koji bi uspešno iskontrolisao MB uz dinamičan razvoj trgovine, pored razvoja turizma širenja prava žena, manjinskih grupa i slično bi bio dobar scenarij.Hoću da kažem da samo otvaranje izbornog procesa nije dovoljno i da treba graditi društvo. Egipat ima podlogu za tako nešto, ali treba i viši GDP da sve to podrži. U suprotnom dobićemo još jednu nestabilnu državu.Velika je šansa iskočila za ceo region. Egipat je vrlo, vrlo važna zemlja i može da odredi dalje tokove. Dakle, ideja mi je ne da bude verni slepi američki poslušnik kao do sada ili nešto još gore kao Saudi Arabija, nego zemlja kao Turska. S tim što bi uticaj Egipta može biti daleko značajniji. Najmanje treba dolazak nekog populiste koji bi obećao reviziju Kemp Dejvida, osporio Izrael, podržao Hamas i slično. To je u suštini odgovor kakav populizam ne treba priželjkivati, a moguć je ako se eto poigramo demokratije. Mislim da je i primer SFRJ dovoljan da pokaže šta može nepripremljena zemlja da od sebe napravi kroz neki realno kakav-takav demokratski proces.

Link to comment

Ima li ko ideju koliki je približan broj demostranata?Izgleda da ih je relativno malo (manje nego 5.oktobra), a nisam ubeđen i da bi 5. oktobar uspeo da nije bilo dogovora s policijom. Da li Mubarak kontroliše kompletnu vojsku i policiju?Da li je neke gradove preuzela opozicija?Kako je El Batradej izašao iz zatvora?

Edited by duma
Link to comment
×
×
  • Create New...