Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Nije mi jasno sta su NATO zemlje htele tom rezolucijom. Sta njih briga za Siriju? Pa tamo nema nafte, jel tako? :unsure:
Tačno, njih baš zabole za Siriju, jer tamo nema nafte. Ali, mora da se održava imidž onih koji "brinu", a i nije loša prilika da se još jednom potvrdi kako su eto Rusi i Kina zlikovci jer ne puštaju da se usvoji rezolucija.
Link to comment

Dodjoh samo da izvrsim redovnu smotru topica i vidim da li se ispunjava norma od 30% postova u kojima se tvrdi da je "sve to" (koje sve, mozda zbacivanje beznaftnog Mubaraka i stavljanje USA i Izraela u diplomatsku bulu iz koje ce se vrlo tesko izvuci?) "zbog nafte". Pijacna demagogija je na visini, pohvalno, drugovi, samo tako nastavite.Ja sam shvatio da je u Srbiji nemoguce razgovarati o Arapskom prolecu kada sam u razgovoru sa istim covekom, u razmaku od 30 sekundi, cuo sledeca dva stava: "To u Libiji, kao i svuda, je zbog nafte, samo naivan misli da su te revolucije same od sebe nastale" i, "Evo, i u Americi se dizu ljudi spontano, svuda je narodu dosadilo da ga jasu korumpirani bogatasi". Kao da ljudi ovde imaju dva mozga, jebote. Ili je u pitanju nesto jos gore: ljudi u Srbiji su toliko zarazeni primitivnim malogradjanskim rasizmom da zapravo samo Nemce, Amerikance, eventualno Francuze i Ruse, smatraju za prave ljude sa razvijenim kognitivnim aparatom, ostali su stoka koja sluzi da prazni kontejnere i popunjava viceve i svakako je nesposobna za razvijen politicki zivot, za razliku od nas, koji smo beacon duhovnosti i ponosa i indivudualizma, "a Srbin viljuskom boc".Over and out. Samo da se zna da sam napravio crni spisak forumasa koji tvrde da "nece dirati Siriju jer tamo nema nafte" i da ce mnogo najebati ako i tamo dodje do strane intervencije.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Tačno, njih baš zabole za Siriju, jer tamo nema nafte. Ali, mora da se održava imidž onih koji "brinu", a i nije loša prilika da se još jednom potvrdi kako su eto Rusi i Kina zlikovci jer ne puštaju da se usvoji rezolucija.
P'kaj onda ne stanu na kraj tom paklenom planu i glasaju za (jer su zasad samo neke mlitave sankcije na meniju), kao u slučaju jadnog Muammara čije državničko dostojanstvo ih nije toliko zanimalo? Ili još bolje, predlože rezoluciju za Bahrain kad već west side zlikovci neće!
Link to comment

A i Saudijiska Arabija je zanimljiva ovih dana:

Saudi police open fire on civilians as protests gain momentumro-democracy protests which swept the Arab world earlier in the year have erupted in eastern Saudi Arabia over the past three days, with police opening fire with live rounds and many people injured, opposition activists say.Saudi Arabia last night confirmed there had been fighting in the region and that 11 security personnel and three civilians had been injured in al-Qatif, a large Shia city on the coast of Saudi Arabia's oil-rich Eastern Province. The opposition say that 24 men and three women were wounded on Monday night and taken to al-Qatif hospital.The Independent has been given exclusive details of how the protests developed by local activists. They say unrest began on Sunday in al-Awamiyah, a Shia town of about 25,000 people, when Saudi security forces arrested a 60-year-old man to force his son – an activist – to give himself up.
Nadam se brzoj osudi posto nece biti probelma u SB UN, ili mozda hoce:
The US, as the main ally of Saudi Arabia, is likely to be alarmed by the spread of pro-democracy protests to the Kingdom and particularly to that part of it which contains the largest oil reserves in the world. The Saudi Shia have been angered at the crushing of the pro-democracy movement in Bahrain since March, with many protesters jailed, tortured or killed, according Western human rights organisations.Hamza al-Hassan, an opponent of the Saudi government from Eastern Province living in Britain, predicted that protests would spread to more cities. "I am frightened when I see video film of events because most people in this region have guns brought in over the years from Iraq and Yemen and will use them [against government security men]," he said. He gave a slightly different account of the start of the riots in al-Awamiyah, saying that two elderly men had been arrested by the security forces, one of whom had a heart attack."Since September there has been a huge presence of Saudi security forces in al-Qatif and all other Shia centres," he said. Al-Qatif was the scene of similar protests in March, which were swiftly quashed by security forces.
The 20 doctors in Bahrain sentenced to up to 15 years in prison last week say their interrogators tortured them repeatedly to force them to make false confessions that Iran was behind the protests. The counter-revolution in Bahrain was heralded by the arrival of a 1,500-strong Saudi-led military force, which is still there.
;)
Link to comment

Hoce osovina zla da im napakosti, a kako drugacije:

The Saudi statement alleges that the recent protests were stirred up by an unnamed foreign power, by which it invariably means Iran. The interior ministry was quoted on Saudi television as saying that "a foreign country is trying to undermine national security by inciting strife in al-Qatif". Saudi Arabia and the Sunni monarchies of the western Gulf have traditionally blamed Iran for any unrest by local Shia, but have never produced any evidence other than to point at sympathetic treatment of the demonstrations on Iranian television.
Pakosnici udarili na demokratski Bahrein i demokratsku S. Arabiju, nema tu nista. Razlaz. Smoke and mirrors. picture-52.png?w=444&h=339bush-and-abdullah-holding-hands.jpgThank you, come again.
Link to comment

Sirijuše, si glup ti morti? Ponavljaš isto sranje dok ne zaboli, usprkos tome što ja uopće ne načinjem TU temu, čak i ne sporim.Pa nije samo ZliZapad vlastan da predlaže rezolucije sankcije, i bombanja. Živimo u multipolarnom svijetu, ey? Ajmo udarit sankcije Saudiji, ja sam ZA. Čekam da me baćuška Putin povede. Hell, može i Rouseff'ca.S druge strane, ako su već tako nevoljki gurati prsteke u oči zapadnim lakejima, zašto onda smetaju u sirijskom slučaju?

Edited by Roger Sanchez
Link to comment

Neka USofA za pocetak sama uvedu sankcije SA kao sto su to ucinili Siriji. To se nece desiti. Pa cemu izlazak pred SB UN? Pravi se farsa kao u slucaju Sirije. A pre dve nedelje su USofA najavile veto za pitanje Palestine a sada su branik ljudskih prava i slobode u Siriji. Ono sto ti sporis konstatno je da u igri nije nafta a ja ti stavljam dokaze da nafta ima ogromnu ulogu. Zbog nafte i gasa su Francuzi i Britanci zalegli za NTC u Libiji. Zbog nafte ce USofA braniti rezime u Bahreinu, SA i Kuvajtu. Kao pokusaj kontriranja u regionu Rusi ce braniti rezim u Siriji.Sve ti to negiras osim ovog poslednjeg, Sirije. Nemoj da se pravis pametan jer da sam hteo mogao sam te poklopiti tvojim citatima sa ove teme.

Link to comment
Dodjoh samo da izvrsim redovnu smotru topica i vidim da li se ispunjava norma od 30% postova u kojima se tvrdi da je "sve to" (koje sve, mozda zbacivanje beznaftnog Mubaraka i stavljanje USA i Izraela u diplomatsku bulu iz koje ce se vrlo tesko izvuci?) "zbog nafte". Pijacna demagogija je na visini, pohvalno, drugovi, samo tako nastavite.Ja sam shvatio da je u Srbiji nemoguce razgovarati o Arapskom prolecu kada sam u razgovoru sa istim covekom, u razmaku od 30 sekundi, cuo sledeca dva stava: "To u Libiji, kao i svuda, je zbog nafte, samo naivan misli da su te revolucije same od sebe nastale" i, "Evo, i u Americi se dizu ljudi spontano, svuda je narodu dosadilo da ga jasu korumpirani bogatasi". Kao da ljudi ovde imaju dva mozga, jebote. Ili je u pitanju nesto jos gore: ljudi u Srbiji su toliko zarazeni primitivnim malogradjanskim rasizmom da zapravo samo Nemce, Amerikance, eventualno Francuze i Ruse, smatraju za prave ljude sa razvijenim kognitivnim aparatom, ostali su stoka koja sluzi da prazni kontejnere i popunjava viceve i svakako je nesposobna za razvijen politicki zivot, za razliku od nas, koji smo beacon duhovnosti i ponosa i indivudualizma, "a Srbin viljuskom boc".Over and out. Samo da se zna da sam napravio crni spisak forumasa koji tvrde da "nece dirati Siriju jer tamo nema nafte" i da ce mnogo najebati ako i tamo dodje do strane intervencije.
Генерализујеш непотребно, већина противника интервенције то ради због тога што су осетили на својим леђима НАТО интервенцију и нису баш да се каже одушевљени...Такође ту је мало и хејта на Америку и запад, мало окрутног реализма - до дана данашњег не постоји арапска демократија која може у потпуности да се назове западним обликом капиталистичке, некорумпиране и функционалне државе са демократским избором власти, било федералног или централистичког уређења. IMO је да силе које могу да омогуће настајање таквог нечег постоје за сада у већем броју арапских држава. Нпр. Мароко је врло близу једној западној демократији, иако сиромашна држава је функционална. Популација није либерална, сиромашна, али - монархија демократска.У Сирији и Либану, због невероватне фрагментираности становништва у племенске и националне групе ко зна шта може да се деси... У Либији видели смо да та фамозна племена заправо фиктивна. Гадафијев начин да контролише популацију, по принципу завади-па-владај талио се са њима и корумпирао их па и производио представнике племена. Можда се у Сирији националне страсти смире на сличан начин, али вероватије је да се деси нови Либан.Ја искрено нисам за чачкање мечке у Сирији без подршке Руса и Кинеза. Ако се опозиционе странке уједине и убеде Русе и Кинезе да ће бити намирени(или шта су већ урадили у случају Либије), да ће преврат брзо тећи и да ће Асад отићи као Мубарак - ето њима нове, не-Асадовске државе. Војна интервенција у Сирији била би компликованија од Ирака, ићи ђоном у nation-building тамо је чист промашај.
Link to comment
Neka USofA za pocetak sama uvedu sankcije SA kao sto su to ucinili Siriji. To se nece desiti. Pa cemu izlazak pred SB UN? Pravi se farsa kao u slucaju Sirije. A pre dve nedelje su USofA najavile veto za pitanje Palestine a sada su branik ljudskih prava i slobode u Siriji. Ono sto ti sporis konstatno je da u igri nije nafta a ja ti stavljam dokaze da nafta ima ogromnu ulogu. Zbog nafte i gasa su Francuzi i Britanci zalegli za NTC u Libiji. Zbog nafte ce USofA braniti rezime u Bahreinu, SA i Kuvajtu. Kao pokusaj kontriranja u regionu Rusi ce braniti rezim u Siriji.Sve ti to negiras osim ovog poslednjeg, Sirije. Nemoj da se pravis pametan jer da sam hteo mogao sam te poklopiti tvojim citatima sa ove teme.
Pa poklopi onda. :DMudrače, Bahrain baš nešto nema nafte. 40 000 barela. Sića. Mm, kaj kažeš na to? Nema je baš ni Yemen, pa tamo ne bi nitko sankcionirao, a nema je baš ni u Siriji, a tamo bi. Loodilo. (btw. neka ovo dobra duša splituje na Onaj topik).Za Igru je nafta sekundarne važnosti, Igra se vodi, i vodit će se oko Irana, Izraela, Pakistana, Bombe, Sunnija i Shia. Sve drugo su sideshowovi, od kojih je Muammar bio najzabavniji, naprosto je svjetska senzacija koliko je sve njegove bivše utjecajnije prijatelje i obožavatelje bolio qtz za njega. :D Usprkos nafti!Ostaje nakon jučerašnjeg dana jedna činjenica, nakon 6 mjeseci mrcvarenja u Siriji, Vitaliyo pravi lijepe ekvidistance, a zajedno s Kinom spremno vadi najteže poznato oružje u diplomaciji, kao i onomad za Zimbabwe. U kojem također nema nafte. Koje USA u vadi samo zbog Izraela. U kojem također nema nafte. Kad je to Amerika vadila veto na stol za bilo koji od ta tri režima koja, kažeš, brani kao Rusi svoje?Ostaje i činjenica da ćemo ovaj put mosdef imati prilike vidjeti kako to izgleda kad se mrcvari, a nema niko da uleti pa da malo ravna tasove. Čak ni sankcije nisu prošle. :D Assad će biti onaj koji će konačno zaklopiti ovogodišnju knjigu o Arapskom proljeću. Zahvaljujući kome?
Link to comment
Нпр. Мароко је врло близу једној западној демократији, иако сиромашна држава је функционална. Популација није либерална, сиромашна, али - монархија демократска.
:lolol:edit:oprosti, u pravu si - vrlo blizu zapadnoj demokratiji...

Gibraltar_SRTM.jpg

Edited by Gandalf
Link to comment
Pa poklopi onda. :DMudrače, Bahrain baš nešto nema nafte. 40 000 barela. Sića. Mm, kaj kažeš na to? Nema je baš ni Yemen, pa tamo ne bi nitko sankcionirao, a nema je baš ni u Siriji, a tamo bi. Loodilo. (btw. neka ovo dobra duša splituje na Onaj topik).Za Igru je nafta sekundarne važnosti, Igra se vodi, i vodit će se oko Irana, Izraela, Pakistana, Bombe, Sunnija i Shia. Sve drugo su sideshowovi, od kojih je Muammar bio najzabavniji, naprosto je svjetska senzacija koliko je sve njegove bivše utjecajnije prijatelje i obožavatelje bolio qtz za njega. :D Usprkos nafti!Ostaje nakon jučerašnjeg dana jedna činjenica, nakon 6 mjeseci mrcvarenja u Siriji, Vitaliyo pravi lijepe ekvidistance, a zajedno s Kinom spremno vadi najteže poznato oružje u diplomaciji, kao i onomad za Zimbabwe. U kojem također nema nafte. Koje USA u vadi samo zbog Izraela. U kojem također nema nafte. Kad je to Amerika vadila veto na stol za bilo koji od ta tri režima koja, kažeš, brani kao Rusi svoje?Ostaje i činjenica da ćemo ovaj put mosdef imati prilike vidjeti kako to izgleda kad se mrcvari, a nema niko da uleti pa da malo ravna tasove. Čak ni sankcije nisu prošle. :D Assad će biti onaj koji će konačno zaklopiti ovogodišnju knjigu o Arapskom proljeću. Zahvaljujući kome?
Књига још није заклопљена јер се чекају избори у Егпиту, Либији и Тунису. Кад тамо буде изабрана нека крштена влада онда можемо говорити о (не)успеху или делимичном успеху Арапског пролећа.Ако им та демократија врати политичку стабилност државе и нахрани популацију - пун погодак. Све испод тога је полууспех...
Link to comment
×
×
  • Create New...