Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Vidi, životi ljudi su uvek bitniji od bilo kojih para i tu mislim da nema mesta razgovoru.Jedino ostaje nejasno kako treba da se postavi država Srbija prema ovom slučaju ukoliko se ispostavi da su ovi momci u Libiju išli da oduzimaju tuđe živote.Ili ono što je možda nađeno kod jednog od ovih građevinaca ipak nije optički nišan za snajper već neki geodetski uređaj?
О томе ће суд да суди, а не ти и ја. Држава треба само да ради по закону, ни више ни мање, а то је да ове несрећнике извуче из ратом захваћене Либије, а после ћемо да видимо шта ћемо са њима.Ја лично верујем, тј. се надам, не знам ништа децидирано, да су у питању молери или физикалци. А шта им је нађено, може свашта да им буде нађено у земљама без суда. Edited by Utvara
Link to comment
moj stav da me to ne zanima treba citati u malo drugacijem kljucu a ne u forumskom - kada izjavim da mene to ne zanima samo pokusavam da kazem da je tragedija sto se i kuso i repato na ovoj planeti na ovaj ili onaj nacin umesalo u libijsku plemensku svadju gde ne vidim da je ijedna strana gora ili bolja od one suprotne - dakle, neka to rese sami jer ko god da pobedio, nafta ce se i dalje prodavati i svi ucesnici foruma koji voze svoja kola na kredit ili lizing ce moci i dalje da toce gorivo na pumpama, nije kraj sveta sto je pao pukovnik mada jeste neka vrsta kraja sveta kada se vidi pobednicka revolucionarno/pobuinjenicka ekipa na tc snimcima, gle cuda, zapadnih medija.
... potpis. Meni je u celoj (forumskoj) prici jaka ova emocija na daljinu koja je do srzi ideoloska - jebote, ja mislim da se Gadafi sa identicnim parolama penjao na vlast. Emocija, naravno, upadljivo izostaje tamo gde su CNN, BBC i ostala mashinerija pogasili svoje reflektore.
Mislim da im (još uvek) ne preti opasnost od pogubljenja, tako da nije baš toliko kritično.Mislim, ovde realno milion stvari može da bude u pitanju. Možda je libijska (Gadafijeva) strana tražila plaćenike i platila avans a srpska agencija (udbaši) im poslala neku petoricu dijabola kojima su ladno prodali priču o popravljanju puteva.
For krajst sejk, pa eno oglasa za "rad na saobracajnicama" na Infostudu (svega mi, prosle nedelje video pod "inostranstvo") evo jos uvek stoji.Mada, ovde traze bas inzinjera.edit: zajebo sam se, ovo nije oglas vec zena napisala svoja iskustva u Libiji dok je radila. Sad mi je glupo da brishem. Edited by CowBoy
Link to comment
9 min 43 sec ago - Libya Al Jazeera's Sue Turton, reporting from north of Bani Walid, said the negotiations to reach a peaceful resolution in Bani Walid have failed as the representatives, upon their return to deliver the message, were fired upon.The five Bani Walid representatives went back with the assurances from NTC, but as they approached the city, they were fired upon. They quickly came back to the rebel territory to take shelter for the night. We have talked to commanders and people here. They believe two of Gaddafi sons are still in the city, thats why no negotations work here
Link to comment
... potpis. Meni je u celoj (forumskoj) prici jaka ova emocija na daljinu koja je do srzi ideoloska - jebote, ja mislim da se Gadafi sa identicnim parolama penjao na vlast.
gadafi se nije penjao na vlast - izvrsio je sa grupom oficira vojni udar. Edited by Bane5
Link to comment

Gadafi kupuje odmaralište u HRIZVOR: MAKARSKA KRONIKAIgrani -- Porodica libijskog vođe Moamera Gadafija kupuje zemljište i nekretnine u Igranima, a radi se o nekadašnjem odmaralištu novosadskog Komunalnog preduzuzeća.Prema pisanju lista Makarska kronika, nekretnina je namenjena Gadafijevoj supruzi Safiji Farkash Gadafi, koja je poreklom Hrvatica iz Mostara. List navodi da pregovori sa vlasnicima traju već oko mesec dana.List navodi i da su već kontaktirani pojedini katastarski vlasnici zemljišta na kojem se nalazi nekadašnje novosadsko odmaralište, poput predsednika tamošnjeg Mesnog odbora Emila Talijančića koji je vlasnik oko 900 kvadratnih metara zemljišta. Uz Talijančića, deo zemljišta u vlasništvu je Ante Macana, zatim Ivice Ribarevića kao naslednika imovine pokojnog fra Tomislava Duke, dok je veći deo zemljišta na južnom delu parcele na kojoj se nalazi to sada urušeno odmaralište u vlasništvu Hrvatskog fonda za privatizaciju. List nema zvaničnu potvrdu, ali na osnvou više neimenovanih izvora tvrdi da su mogući posrednici u poslu sarajevska kompnaija Blueprint ( inače regiostrovana kao knjigovodstvena firma), odnosno porodica Maghrabi, koji su navodno vlasnici nekoliko nekretnina u Makarskoj i Igranima. Neimenovani izvori tvrde i da je u pitanju poslovna operacija koja je počela nedugo nakon eskalacije nemira u Libiji i da su zemljište i nekretnina namijenjeni Gadafijevoj, kako mediji govore, 'najmilijoj supruzi'.

Link to comment

Prica iz ovog rata...Tawergha, gradic na 40-ak km od Misrate. Danas izgleda (izuzmimo ratno razaranje) relativno novo, izgradjen i razvijan na pustinjskom delu ali uz put koji vodi ka jugu. Beduinski tip naselja nasledile su kuce i zgrade nakon 1969. i dolaska Gadafija na vlast, a stanovnistvo je naseljavano planski. Grad su uglavnom naseljavala "crna" libijska plemena pocevski jos od pre dva veka.Misrata i Tawergha su ziveli jedno pored drugog, ovi potonji su nalazili u velikom luckom gradu posao, a neretko ostajali i da zive u njemu. Negde sam nasao podatak da je zaista solidan broj tamnoputih pripadnika ovih plemena pred rat i ziveo u Misrati. Sa druge strane Misrata je bila simbol drugacije Libije. Veliki lucki grad, ali i veliki univerzitetski grad, svi su je smatrali najuredjenijim i najlepsim gradom u Libiji i taj epitet je Misratu pratio kako u lokalnoj tako i medjudrzavnoj komunikaciji i poimanju. Izuzetno disciplinovani i organizovani, taj epitet su Misracani do krajnjih granica iskoristili da prezive pobunu protiv Gadafija i da u retko vidjenim ulicnim borbama slome najelitnije snage gadafijevih sinova.Pleme(na) iz Tawerghe su se odmah na pocetku sukoba stavila na stranu Gadafija. Vernost koju su iskazali zbog ulaganja u njihov zivot nije se dovodila u pitanje. U Tawerghi inicijalno nije bilo ni nenasilnih demonstracija protiv Gadafija. Kada je, narocito nakon pada Zawiye, pokrenuta vojna sila na gusenje pobune u Misrati iz Tawerghe je vrlo solidarno na obracun sa Misratom krenulo dosta boraca. Ovaj snimak se cesto razlicito krsti na Youtubu-u je snimak iz mobilnog telefona ubijenog pro-Gadafijevog vojnika (verovatno iz Tawerghe). Na njemu se vidi koncentracija vojske i tehnike u Tawerghi pred pocetak martovske ofanzive.Na pocetku snimka vojnici, svi su mahom iz Tawerghe i uglavnom su tamnoputi, ali su ujedno uglavnom i libijci, skandiraju da ce Misrata biti pregzena i unistena. Misratu nisu pregazili, solidno su je unistili (sa svim ostalim jedinicama koje su ucestvovali u tome), a mnogi sa ovog snimka nisu ostali u zivotu. Do pred sam kraj sukoba u okolini Misrate, Tawerga je bila polazna tacka za koncentraciju i napade na Misratu, a onda su je nesto nakon polovine avgusta pobunjenicke snage iz Misrate napale u nameri da je zauzmu (uz pomoc avijacije NATO). Taverzani su bezali, sto ka Sirtu, sto ka Bani Validu, sto u sam Tripoli. Pobunjenici su cak izjavljivali da ce Tawergha biti "obrisana sa lica zemlje" optuzujuci tamnopute sunarodnike za neke od teskih zlocina koje su doziveli u Misrati.Pobunjenici su osvojili Tawerghu, a gradic je, nakon bezanja poslednjih jedinica lojalista bio potpuno prazan. Situacija se preokrenula za 180 stepeni, sada su oni bili progonjeni samo zato sto su iz Tawerghe, a uz to su i tamnoputi. Do juce u jurisu na unistenje Misrate, postali su jureni i proganjani.Amnsti International u svom danasnjem saopstenju insistira na prestanku represalija i proizvoljnom hapsenju pojedinaca iz Tawerghe (ne poricuci pocinjene zlocine u Misrati) sirom onih mesta gde se oni nalaze sa naglaskom na Tripoli i izbeglicki kamp gde zive kao prognani.U samu Tawerghu se malo ko vratio, zapravo, postoji strah kod bivsih stanovnika da ce biti uhapseni ili ubijeni povratkom u svoj grad.Ceo izvestaj AI je na njihovom sajtu ovde

Edited by Bane5
Link to comment

Psi rataLibijski zapovjednik: Zarobili smo Hrvate Zorana i Juru, crno im se pišeReporter Večernjeg doznaje da se Hrvati zarobljeni u Libiji, osumnjičeni da su Gadafijevi plaćenici, zovu Zoran i Jura. U zemlju su došli odmah nakon izbijanja sukoba i dobivali četiri tisuće eura mjesečno plaće. Ako im se dokaže krivnja čeka ih smrtna kaznalink

Link to comment

I nijedan komentar na zlu sudbu koja čeka Kemp Dejvid posle 35 godina i na novu Pandorinu kutiju koja se time otvara? Zar to nije bila najočiglednija dugoročna posledica Hosnijevog pada?

Link to comment
×
×
  • Create New...