Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Reći da je rat u Libiji "plemenska svađa" je isto kao i otpisati rat u SFRJ kao "obračun balkanskih ljudoždera", kako su, uostalom, nadobudni Nordijci i tretirali naš sukob, svodeći ga na podljudsku provalu iracionalnog.
Cuj, i ja kada pogledam unazad na sve to, cesto pomislim da je to sve bila podljudska provala iracionalnog.Narocito kada vidis rezultate - svi se, kao, borili za svoju samostalnost, a dobili - Rajfajzen na svakom cosku. Svugde. To je nama nasa borba dala. A o trcanju u strane ambasade po savet i da ne spominjem, to si vec lepo opisao na drugom topiku.
Link to comment
Те компаније свашта раде. Нису нужно убојице мале деце као Блеквотер, има ту свега од преводилаца, преко обезбеђења до ноћног чувара. Али ето кад ти неке земље у грађанском рату, без судског система суде и траже 5$ милиона мита да те пусте, није ни чудо да Норвешка пошаље министра спољних послова. Ове несрећнике би требало прво извући из Либије, па видети да ли су плаћеници, па чак им судити ако су плаћеници. Може и Либија да им суди, али да људи буду остављени без игде ичега, то није у реду.
Ovo je tačno.Država je dužna da pomogne svim svojim državljanima, kada se nadju u ovakvim i sličnim situacijama van Srbije. Moraju da se pobrinu da im pruže svu pomoć, i da ih po mogućstvu odande izbave, naročito jer nije sigurno da će imati fer istragu ili sudjenje.Ako se po povratku u zemlju utvrdi da su bili plaćenici, a ne gradjevinski radnici, onda im suditi, jer je to moguće, a za operaciju spašavanja, im ispostaviti račun da plate.
Link to comment
Cuj, i ja kada pogledam unazad na sve to, cesto pomislim da je to sve bila podljudska provala iracionalnog.Narocito kada vidis rezultate - svi se, kao, borili za svoju samostalnost, a dobili - Rajfajzen na svakom cosku. Svugde. To je nama nasa borba dala. A o trcanju u strane ambasade po savet i da ne spominjem, to si vec lepo opisao na drugom topiku.
pa mi i kada to kažemo za sebe - ipak imamo oko za finese i za činjenicu da je taj rat imao i hladno racionalnu komponentu i za to da je bilo ljudi koji su, na svim stranama sukoba, i oružanoj borbi i pacifističkim inicijativama pristupili iz najdubljeg idealizma. strano mi je viđenje sveta koje dopušta čoveku da gleda jednu daleku zemlju i, između dva zalogaja kokica, kaže "ju, bože, vidi divljaka šta rade".
Link to comment
Ako se po povratku u zemlju utvrdi da su bili plaćenici, a ne gradjevinski radnici, onda im suditi, jer je to moguće,
cek, a za sta konkretno? ne znam bas dal postoji zabrana bivanja placenikom kao takva. a tu je i pitanje jurisdikcije.
Link to comment
zasto si krenuo da kukas o tvojim uludo potrosenim poreskim novcima pre nego sto saznas?
Зато што је --убацити сочне Марко М. Дабовић епитете--. По аутоматизму, шта ли.
Link to comment
cek, a za sta konkretno? ne znam bas dal postoji zabrana bivanja placenikom kao takva. a tu je i pitanje jurisdikcije.
Ја нисам адвокат, али мислим да то има чак и у Србији. типа забрана држављанима да служе војску у другим државама. Знам да рецимо Швајцарска има и дан данас законе који забрањују грађанима да буду најамници у другим земљама, наравно не оне из 17 века него модернизоване. Edited by Utvara
Link to comment
cek, a za sta konkretno? ne znam bas dal postoji zabrana bivanja placenikom kao takva. a tu je i pitanje jurisdikcije.
Nisam se baš precizno izrazio. Za samu činjenicu da je neko bio nečiji plaćenik, ne može da se sudi, medjutim, ako su dok su bili tamo počinili neko krivično delo, onda da.Što se jurisdikcije tiče, Krivični zakonik Srbije (kao i Zakoni mnogih drugih zemalja) predvidja da je moguće suditi državljanima Srbije u Srbiji za krivična dela počinjena van Srbije (pod uslovom da su ta i u Srbiji propisana kao krivična dela).A ništa ne sprečava državu, da ako su ti ljudi svojom krivicom (dakle otišli da ratuju kao plaćenici), izazvali da se nadju u toj situaciji, istima ispostavi račun za sve troškove.
Link to comment

^^ne znam, nisam nikad cuo da je nekome u srbiji sudjeno jer je bio u legiji stranaca, recimo.^ok, teoretski moze. samo je pitanje na sta bi dokazni postupak licio, obzirom da su se ta evt krivicna dela desavala po raznoraznim vukojebinama na drugim kontinentima. jel bilo toga u srpskoj praksi do sada, znas li nesto o tome?

Edited by Miralem
Link to comment
pa mi i kada to kažemo za sebe - ipak imamo oko za finese i za činjenicu da je taj rat imao i hladno racionalnu komponentu i za to da je bilo ljudi koji su, na svim stranama sukoba, i oružanoj borbi i pacifističkim inicijativama pristupili iz najdubljeg idealizma. strano mi je viđenje sveta koje dopušta čoveku da gleda jednu daleku zemlju i, između dva zalogaja kokica, kaže "ju, bože, vidi divljaka šta rade".
Ma OK, samo sam se osvrnuo na nas slucaj. Ja se zato uvek trudim da ne sudim unapred kada je neki takav konflikt u pitanju negde daleko jer jednostavno nemam dovoljno informacija.A da smo "mi" svi ispali glupi jer smo poveli za onom manjinom kojoj je sve to sranje bilo u vrlo racionalnom interesu, to stoji. Ima ona mozda apokrifna prica u kojoj neki UN mirotvorac koji je prosao X raznoraznih konflikta dolazi u ex-SFRJ i pita "cekajte, pa vi ovde imate skole, bolnice, infrastrukturu, vodu, struju, svi ste imali neki posao...oko cega vi zapravo ratujete!???". Tom mozda apokrifnom mirotvorcu nemam sta da zamerim. A nadobudni Nordijci (i ostali njima slicni) bi svakako mogli da pokazu malo vise razumevanja za nas ako se uzme u obzir njihova istorija, to svakako, nabijem ih ja na drsku od metle.
Link to comment
zasto si krenuo da kukas o tvojim uludo potrosenim poreskim novcima pre nego sto saznas?
vidi, država srbija je rekla da je libija rizično područje i organizovala povlačenje svojih građana. posle toga, grupa ljudi ode tamo, budu uhapšeni, pristojno (kažu) tretirani, ne preti im smrt. ne znam šta su radili tamo, vesti su različite, ono što mislim da oni treba da snose finansijske posledice svoje nerazumnosti, šta god da su radili tamo. može da im se pomogne ali ne besplatno. ako su uradili nešto loše, to je ekstra priča.ja kukam što se država permanentno zadužuje, što moji unuci će morati da plaćaju i za miladina (1 cent - 1 cent). na kraju, ono od čega je počelo, zašto su te familije odbile kontakt sa libijskom ambasadom?
Link to comment
vidi, država srbija je rekla da je libija rizično područje i organizovala povlačenje svojih građana. posle toga, grupa ljudi ode tamo, budu uhapšeni, pristojno (kažu) tretirani, ne preti im smrt. ne znam šta su radili tamo, vesti su različite, ono što mislim da oni treba da snose finansijske posledice svoje nerazumnosti, šta god da su radili tamo. može da im se pomogne ali ne besplatno. ako su uradili nešto loše, to je ekstra priča.ja kukam što se država permanentno zadužuje, što moji unuci će morati da plaćaju i za miladina (1 cent - 1 cent). na kraju, ono od čega je počelo, zašto su te familije odbile kontakt sa libijskom ambasadom?
Даклем стварно си грамзиви старкеља. Па ваљда су животи тих људи битнији од арбитрарних глупости које износиш. Држава се задужује, тиме што помаже својим грађанима у иностранству, а што јој је и иначе посао... :isuse:
Link to comment

Izgleda da su potepali pregovarače iz Bani Valida, Saadi Gadafi, Musa Ibrahim i ostali čuvari stabilnosti...(ili je samo pucano na njih)

Edited by Tutankamon
Link to comment
Даклем стварно си грамзиви старкеља. Па ваљда су животи тих људи битнији од арбитрарних глупости које износиш. Држава се задужује, тиме што помаже својим грађанима у иностранству, а што јој је и иначе посао... :isuse:
Vidi, životi ljudi su uvek bitniji od bilo kojih para i tu mislim da nema mesta razgovoru.Jedino ostaje nejasno kako treba da se postavi država Srbija prema ovom slučaju ukoliko se ispostavi da su ovi momci u Libiju išli da oduzimaju tuđe živote.Ili ono što je možda nađeno kod jednog od ovih građevinaca ipak nije optički nišan za snajper već neki geodetski uređaj?
Link to comment
×
×
  • Create New...