Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Pobunjenici idu na to da sve preostale gradove koje kontrolise Gadafi preuzmu bez borbe. Sa jedne strane to je dobro jer se izbegavaju zrtve i materijalna razaranja, sa druge strane, stvara se situacija gde odredjen broj HC Gadafijefih pristalica naoruzano odlazi negde - u susedne drzave, u pustinju... i gde ce biti u mogucnosti da pod Gadafijevom komandom nastave da se bore na neki nacin.Na sve ono sto nosi nezivesnost za buducnost Libije i ovo ce ostati dugorocna pretnja.
Mislim da bi za budućnost Libije mnogo veći problem bio da se nastave krvavi sukobi. Ova teza da bi se nastavkom sukoba izbegla potencijalna gerila po meni ne pije vodu. Nisam ubeđen da će nastavak rata smanjiti mogućnost od potencijalni sukoba u budućnosti. Mislim da je obratno. Za gerilu je potrebna značajna podrška lokalaca. Verujem da će imati veću podršku ako padne više krvi. Sem ako se ne istrebe baš svi koji nisu naklonjeni novim vlastima. Sumnjam i da će potencijalni gerilci naći silnu podršku iz susednih država. Za tebe i ostale upućenije:Da li je sad jasnije šta se planira za period posle rata? Kako rukovodstvo pobunjenika vidi novu Libiju, da li među njima postoje struje i koje struje preovlađuju? Edited by duma
Link to comment
Za tebe i ostale upućenije:Da li je sad jasnije šta se planira za period posle rata? Kako rukovodstvo pobunjenika vidi novu Libiju, da li među njima postoje struje i koje struje preovlađuju?
Plan koji je izložen je vrlo šik - za 8 mjeseci bira se na izborima (tu se očekuje pomoć UNa) veliko prijelazno vijeće (200 članova) koje ima još godinu dana da sastavi i usvoji ustav (i vjerojatno izabere neku tranzicijsku egzekutivu da zamijeni sadašnji NTC). Nakon tih 20 mjeseci bili bi pravi izbori u duhu tog novog ustava i to bi bila ta lipa nova Libija koju ćemo svi paziti, maziti, šlatati i pozivati u NATO! naughty.gif
Link to comment

Ja koliko sam shvatio oni imaju minimum 50-100 milijardi (ne miliona nego milijardi) dolara zamrznutih svugde po svetu...a ima ih 6 miliona...+ nafta, + imaju i lepu obalu, blizu im je Evropa, ima da procvetaju samo tako, samo ako su pametni...

Edited by Tutankamon
Link to comment
Ja koliko sam shvatio oni imaju minimum 50-100 milijardi (ne miliona nego milijardi) dolara zamrznutih svugde po svetu...a ima ih 6 miliona...+ nafta, + imaju i lepu obalu, blizu im je Evropa, ima da procvetaju samo tako, samo ako su pametni...
Naftna ekonomija nikad nije pogodovala općoj sreći, tako da sumnjam da će poteći med i mlijeko. Da će osim čađanske, etiopske i eritrejske postati veliki uvoznici filipinske i bangladešanske posluge, u to ne sumnjam previše. S obzirom na te potoke novca, imaju puno više šanse za 1 arapsku demokraciju nego Tunis i Egipat, manje sukoba, više socijale, elita će uvijek moći dijeliti žito i davati jeftini benzin. Tripoli će bit novi Beirut (iz boljih dana)!
Link to comment
ma ko ih jebe, mislim i gastose i zene i njihovu rodbinu. sami hteli kintu pa isli da je zarade i eto, zla sreca, pukovnik nije odrzao vlast pa neka se sada sami vade.
ti bre uopste nisi normalan, samo baljezgas naokolo. jel uopste shvatas sta pises, ili onako drndas pa dokle stignes?
Link to comment

Još je njihova zemlja 80% nenaseljena pustinja a ostatak je priobalje, planine za zapadu i po koja oaza, nemaju potrebe za baš velikim kapitalnim ulaganjima. Ja očekujem more letovališta i baš, baš bahaćenje u skorašnjoj budućnosti...verujem i vrlo veoma mnogo bogatih a ne verujem da će da im bude baš puno siromašnih (cenim da će im opet trebati milioni radnika da rmbače za njih)...

Link to comment
fakat. i svako ko kaže da ga zanima je najobičniji licemer. sve na svetu je blato, treba samo roktati po njemu dok se ne crkne u govnima.sviđa mi se ta životna filozofija, možda bi je trebalo staviti na papir.
pa cuj. ja nisam medijski covek pa da sve to mora da me zanima. narocito mi je fascinantno toliko zanimanje sve u toku radnih vremena sirom EU i balkanskih zemalja
Link to comment
P.S.Da li se nove vlasti izjašnjavaju o svojim planovima?Da li u rukovodstvu ima različitih viđenja budućnosti i koje struje preovlađuju?
1.Objasnio Roger.2. Ima ih. Od islamista do sekularaca. Mislim da je teško proceniti ko ima prevagu. Čak i MBovci u Libiji se izjašnjavaju da im je uzor Turska. Tako da ne bi trebalo da dođe do pojave nekih tvrdih islamista. Videćemo naravno, mislim da će se lakše upravljati u Libiji da ne dođu islamisti, nego na primer u Egiptu. Još je rano za procene anyway. Tamo je još uvek najveći problem da je pored nafte jeftin i ljudski život. Ukoliko krenu ka jačanju ljudskih prava neće biti brige za njihovu budućnost.
Link to comment
ti bre uopste nisi normalan, samo baljezgas naokolo. jel uopste shvatas sta pises, ili onako drndas pa dokle stignes?
od coveka koji se na ovom forumu nalupetao za sve pare na svim mogucim temama i pokazivao svoje poluobrazovanje (nista smornije nego autodidakti koji krenu da se obrazuju tako sto pocnu od kataloske jedinice A pa dokle stignu u zivotu, recimo do C u najboljem slucaju) nekako je smesno citati prigovore. valjda ti udario vr-ego u glavu. gospodar deponije. djubretar. pa valjda mislis da imas pravo da o svemu das svoj sud. i da, shvatam sta pisem. da je meni neko blizak talac u libiji, ma isao bih i kod crnog djavola a ne kod otpravnika poslova libijske ambasade. sasvim sigurno ne bih srbovao po tabloidima sve izjavljujuci da samo drzavi srbiji verujem (a gle cuda, bila u tabloidima i fotka blajhane provincijske bimbo supruge pa mi ceo kontext je medijske vesti extremno bljutav)dakle, gospodaru deponije aka djubretaru, nisi kompetentan da sudis da li sam ja normalan ili nisam. to je valjda taj neki gastarbajterski sindrom s dna kace u nesrecnoj EU pa si meni nasao da prigovaras nenormalnost. Edited by Pontijak
Link to comment
pa cuj. ja nisam medijski covek pa da sve to mora da me zanima. narocito mi je fascinantno toliko zanimanje sve u toku radnih vremena sirom EU i balkanskih zemalja
kako da ti kažem jedni su na ovom topicu, uslovno, za Gadafija, zato što on za njih simbolizuje otpor američkom zlu. drugi navijaju za pobunjenike i NATO intervenciju. treći održavaju nekakvu ravnotežu i pokušavaju da sagledaju situaciju sa svih strana. ima još podtipova. sve ih odlikuje sasvim prirodno zanimanje za ljudske poslove, ja tu ne vidim ništa fascinantno.mnogo me više fascinira to sa kojim žarom se svađaš na temama koje te uopšte ne zanimaju. ovo za blajhanu provincijsku bimbo suprugu je malograđansko kvalifikovanje nepoznatih ljudi koje od tebe nikada, ni za sto godina, ne bih očekivao i rastužuje me da si u stanju da tako razmišljaš. Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment
Prokaži ih, da se nasmejemo.
Ponoviću pošto nisi pročitao ceo post: sva ta mišljenja su deo prirodnog zanimanja za ljudske poslove i o njima se može tako i diskutovati. Ne znam da li je neko za Gadafija ili ne (imam svoje sumnje, doduše), niti je to uopšte i bitno.
Link to comment

@M.M. D.i neka ovo bude posledni post ovde jer bas tebi odgovaram jer si jedan od retkih sjajnih ljudi na ovom forumu:moj stav da me to ne zanima treba citati u malo drugacijem kljucu a ne u forumskom - kada izjavim da mene to ne zanima samo pokusavam da kazem da je tragedija sto se i kuso i repato na ovoj planeti na ovaj ili onaj nacin umesalo u libijsku plemensku svadju gde ne vidim da je ijedna strana gora ili bolja od one suprotne - dakle, neka to rese sami jer ko god da pobedio, nafta ce se i dalje prodavati i svi ucesnici foruma koji voze svoja kola na kredit ili lizing ce moci i dalje da toce gorivo na pumpama, nije kraj sveta sto je pao pukovnik mada jeste neka vrsta kraja sveta kada se vidi pobednicka revolucionarno/pobuinjenicka ekipa na tc snimcima, gle cuda, zapadnih medija. i ne smatram da treba da budem politicki korektan na tabloidnu vest koja ispade vest dana da gospodja supruga nece u libijsku ambasadu, taman da malo da vetra u jedra posrnulom jeremicu da moze da i dalje mlohavim politickim kurcem lupeta naokolo kako ce drzava srbija sve uciniti za svoje drzavljane i blablabla kako samo on to ume i na cemu je izgradio politicku karijeru. prokleti, ogavni medijski spin gde je jedna bimbo (da li sam je ja terao da medijima da bas tu porodicnu fotografiju) samo nastavak miteme u mitskoj prici koja je pocela jos krajem 80-ih sa raznoraznim majkama, golorukum braniocima domova, zenama u bundama - ma celom tom manipulativnom medijskom foklloru one decenije zla kada se udaralo na sentimente citalacke publike a u svrhu trovanja i zaludjivanja ljudi kojekakvim pricama koje su imale samo politicku funkciju sludjivanja sirokih narodnih masa. ja jednostavno tu medijsku vest citam u tom kljucu i zato delujem potpuno bezdusno i politicki nekorektno kada je komentarisem. eto tako. pa neka iko misli da sam nenormalan, iskreno, ne rastuzuje me to, narocito kada to citam od kojekakvih onlajner prcvoljaka kojima je vrhunac delatnosti na forumu 1 recenica, po mogustvu prostoprosirena tek da budu intelektualni.(svaka dalja diskusija na ovu temu moze u kafani ali ne i na forumu jer, kao sto i napisah, vreme je da se odjavim, isteklo mi vreme za pppostojanje ovde smile.gif

Edited by Pontijak
Link to comment
×
×
  • Create New...