Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

nešto kao Egipat? :unsure:
Nešto kao Turska uz sva ograničenja tlačenja Kurda, čak je i Liban bio jedno vreme procvetao sa velikim ekonomskim razvojem i početkom razvoja turizma...Libija pored nafte ima jako lepu i dugu obalu, ako su pametni to da iskoriste...
Link to comment
Нисам баш уверен да је Египат просперитетна и секуларна земља. Више као Швајцарска, Лихтенштајн, Француска, тако нешто. На то се ваља угледати.
upravo. Isto tako neće biti ni Libija. Libija ostaje u limbu, MMW, isto kao i Egipat, samo što će na vlasti biti umiveniji i kooperativniji /bar za sada/ diktatori.
Nešto kao Turska uz sva ograničenja tlačenja Kurda, čak je i Liban bio jedno vreme procvetao sa velikim ekonomskim razvojem i početkom razvoja turizma...Libija pored nafte ima jako lepu i dugu obalu, ako su pametni to da iskoriste...
obala? pored žive nafte? that`ll be the day......ograničenja tlačenja??? - šta ti to znači? Treba ih tlačiti ali umereno....???? Edited by steins
Link to comment
Naprotiv, ja ne proricem nista no se cudim "vasoj" lakoci proricanja. I sta ce ti predznak, tiranija je tiranija. Demokratski predsednici/vlade mogu medjusobno da se razlikuju, tirani su uglavnom isti - mitologija, manipulacija strahom, shizofrenija, zestoko kaznjavanje nevernika, to je patern.Pomiri(te) se sa tim da ja ovde komentarisem lesinarstvo zapada. A Gadafi (Tiranin) se podrazumeva u tom konceptu. Zato ja ono o Siriji:)@Utvara: pazi, ne verujem ja da bi Gadafi ikada dosao u fazu "ja cu sada da se posvetim unucima", ali da je moglo da se izvede sa manje zrtava, moglo je.
Па ти изведи преврат са мање жртава и напиши књигу. Ја још нисам видео да је неко добио рат без пуцања.
Link to comment
upravo. Isto tako neće biti ni Libija. Libija ostaje u limbu, MMW, isto kao i Egipat, samo što će na vlasti biti umiveniji i kooperativniji /bar za sada/ diktatori.
А то је, јелте, апсолутно негативно. Треба да остану неумивени, разбарушени диктатори.
Link to comment
:lol: i to su tebi demokratski predsednici :lol:
e jbš ga, jesu.....jel ti stvarno misliš da sam ja fašista za džabe? :rolf:
А то је, јелте, апсолутно негативно. Треба да остану неумивени, разбарушени диктатори.
a nije negativno, kad jednog dikatora smeni drugi? To je nekakav, jelte, civilizacijski pomak??
Link to comment
Ne gubi vreme. Steta. Covek u svojoj istoriji forumasenja nije napisao (i sto je najgore, verovatno nikad nece) nijedan post na Politici koji bi se priblizio nekoj ozbiljnijoj analizi ili proceni na osnovu nekog cinjenicnog znanja tematike koje je iznad nivoa RTS-a.
Андуриле не вређај човека, иако није у праву.
Link to comment
a nije negativno, kad jednog dikatora smeni drugi? To je nekakav, jelte, civilizacijski pomak??
Видећемо. У томе је поента, јелте, да ће се нешто променити. Каубој и ти сматрате да се неће ништа променити, те је стога интервенција непотребна, а то што Гадафи убија људе на камаре, тја. Ја не могу априори о томе да говорим. Најбоље би било да буду као Турска, економски јака држава са лабилном, али постојећом демократијом и сменом власти. То је нека перспектива у следећих 10 година, и за Либију и за Египат, мада нешто мање за Египат.
Link to comment

kuku i lele, kako vi idete u ekstreme. :lol:prvo, nema ni teoretske sanse da ce Libija u skoro vreme biti sekularna zemlja uredjena po evropskim standardima. obrazovanje stanovnistva je na niskom nivou, uprkos toliko hvaljenim obrazovnim programima Brata Lidera. takodje, stanovnistvo je prilicno konzervativno i nece sa simpatijama gledati na buducu invaziju dobromislecih NGO koje ce pokusati da im preko noci instaliraju polnu ravnopravnost i slicne djakonije.drugo, zemlja sa tako izrazenom zavisnoscu od nafte ima jaku sklonost da postane parazitska drzava. vec sam citirao i rad na tu temu -> http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?app=forums&module=forums&section=findpost&pid=1263180sto ce reci, visok nivo korupcije, redistributivni programi koji ne doprinose napretku...trece, evropske drzave (pre svih, UK, FRA, & ITA) ce se svojski potruditi da u Libiji na vlast dodje neka poslusna i prozapadna vlast. dodajte tome i poguban uticaj Saudijaca, i (meni barem) nejasne ciljeve Katara... bice tu svega.

Link to comment
Ah, junajted dej stend. Dirljivo. Hvala na retkom prikazu jadnosti. Rođer i boleštija mu tu dođu kao inventar. Arlekino, mani prsluke, vidiš šta kaže pukovnik, ugledajte se malo na Srbe. :mellow::rolf::isuse: Sada odjava, ne bih da vas prekidam u veselju.
Imnaš li ti ikada išta za napisati osim psiholoških nadriprocjena sugovornika i moderacije, jadnometrije™, naravno, usputne jer imaš nekog pametnijeg™ posla pa odma slijedi odjava™, da nam kao ne smetaš. Što onda smetaš uopće? Ako već smetaš, opusti se, objavi svoju ljubav prema svakome kojeg je Zli Zapad pljusnuo, pa što ako je diktator, pa što ako je malo lud, pa što ako mrači i oblači već toliko dugo koliko mu prosječni podanik živi? Glavno da je tu solidarni prkos (ili otpor nakon neizazvanog™ napada na slobodu djelanja protivu štakorskih prodanih duša) prema Dušmanu Srbinovom :ss1:, vekovnom ili novajlijskom. Nećem te ugristi, NATOa mi. Edited by Roger Sanchez
Link to comment

sa druge strane...vrlo tesko da cak i marionetska & korumpirana vlast moze biti gora od mahnitog polu-Boga. obzirom na karakter dosadasnje vlasti i ucinke, nece im biti tesko da budu znatno bolji od Mesije. pukovnik im je postavio jako niske standarde.pri tome je neka nova apsolutna diktatura malo verovatna, jer je kakva-takva demokratija sa nekakvim izborima u interesu i NATO-u, i susedima (Tunis & Egipat), i barem jednoj jako uticajnoj zalivskoj zemlji (Katar).fingirani i kradeni izbori su svakako bolji od apsolutne vlasti. korumpirana i lopovska vlast je bolja (ili manje losa) od mahnitog i ubilacki nastrojenog ludaka sa Misijom.sto ce reci... ne bih da razocaram antiimperijaliste i visokomoralne, ali je NATO Libijcima dao sansu da svoju zemlju naprave boljim i pristojnijim mestom za zivot.Ameri ponekad umeju da odrade i pravu stvar. Go, go, USA! :wub:

Edited by Gandalf
Link to comment
It’s incredible to think that 6 months ago Libyan life from east to west was relatively normal. Schools running in Benghazi, the hustle and bustle of men and women in the morning rush to work, families planning their summers ahead and normality ran its course. We were living ‘perfectly fine’ under the tyrannical rule of He-Who-Must-Not-Be-Named. Now I say perfectly fine between inverted comas, because the illusion is there- the hard truth is not.This is a topic that sparked controversy with many I had a conversation with back in Tripoli during the first four months of the revolution. You’d sit among women who would reiterate the one sentence that would fuel me with anger. ‘We were living fine before this started’. Or maybe I’m just putting it in a nicer way! The main point here is; a lot of people will always have this doubt at the back of their minds about whether this revolution brought any personal gain to anyone affected by the happenings. Is it really going to make a difference they wonder? Was it worth me losing my son, brother or husband? At the end of the day, no matter how confident everyone is in the sole aim of removing Gaddafi and his family from Libya; we all know that this thought lingers our minds every so often, whether it’s announced to everyone or not.So what’s the solution? Why is there so much ‘doubt’ crossing everyone’s mind? There are several factors that contribute to this scarcity of confidence. One of the reasons this exists is because many thought it would take a lot less time and a lot less bloodshed before the end. Maybe some speculate how much more time it will need? I think we need to stop, and just think about what this actually means for everyone.Singular yourself out from the crowd and imagine what this revolution means for you. Not tomorrow, not in a couple of weeks time, but in a year, two, or three. A life isn’t a life if you can just eat, drink, sleep, work. The flavour of life has been taken away from us, and it is for that reason I imagine Libya to be prosper and flourishing after the Gaddafi downfall. Most importantly, the meaning of ‘freedom’ can be restored.Which brings me to another point; the entity ‘freedom’ can mean very little to a large population of Libya. Its value has been demoralised by the Green Goblins of today. As I’ve written before, the political tactics of G-man himself have formed this foreign void between us and the real necessities of life. It’s simple; many Libyans who’ve spent the past 42 years in Libya don’t understand what ‘freedom’ actually is, or why it’s worth all of this for?Gaddafi’s roots have been planted in Libya for decades. A large population don’t know any better- and it’s not their fault per say. I came to find professors at a University in Libya whom I had plenty of respect for, genuinely believe it’s their moral duty to ‘protect the leader’.Now that I know they have that opinion, should it make me devalue them as people? The problem is, we are quick to judge those who have that mindset. This psyche is a result of 42 years of the pumping propaganda machine. We shouldn’t blame mentalities on individuals; instead all hatred should be directed at Gaddafi himself. What we can do, is to open discussion, give and take, show what democracy and freedom of speech is really about. Attacking isn’t any better than spoon-feeding people what they should think and say. It’s a gradual process, but let us leave the mindset that assigns collective guilt and focus on building a better future. For we are the variable in the future of Libya; our mentalities and actions will determine what road Libya will unwind on. What do we really need?A better mentality. Don’t doubt the revolution, doubt the past 42 years. Don’t regret the revolution; regret you didn’t start it earlier. Don’t hope to return to normal, hope for a better tomorrow.
Link to comment
Tako je. 1 patriot bi podnio tu strašnu žrtvu zbog naroda koji tako voli, zbog humanosti, zbog života, zbog zemlje najljubljenije, zbog međunarodnog prava. Ili ne?
Znas i sam da je to "prvo da Gadafi i porodica odu iz zemlje, pa onda pregovori" znaci "prvo da nam da vlast, a o svemu ostalo cemo naknadno videti". A kome bi je dao? Svojim dojucerasnjim najblizim saradnicima, koji su se za devet dana naprasno promenili i postali dobri i plemeniti.
Link to comment

@ Roger, Gandalf:hvala za objasnjenje, www.fotw.net, inace redovno azurirani, nisu imali pojma, pa reko' da priupitam!uzgred, glavna tema (uz poteru za DragQueen-om) na belgijskim i francuskim tv je stradanje crnih mercenaries u Tripoliju, uz slike dovoljno uzasne da ne mogu u spoilerdobro je sto su od Day1 pod prismotrom novinara, ti isti mediji nisu mogli ni da prismrde u Dzamahiriju za vreme 'Kad Smo Ziveli Mirno 1969-2011'

Link to comment
×
×
  • Create New...