Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

nekih par stotina stranica unazad sam insitirao na jednoj cinjenici koja je bila ocekivana - to je osveta pobednika (tada se nismo odredjivali ko ce pobediti) jer je jasno da u ovom prljavom ratu nema dodirnih tacaka vec krajnosti koje hrane bes i ocaj. osveta je, nazlost bila sasvim ocekivana stvar. nema tu komandanta ni vojnika koji je moze spreciti. da je gadafi osvojio bengazi onomad pola grada bi nestalo.ono sto se zna su dva paralelna izvora vesti - jedan koji govori o zlocinima pobunjenika (videti sliku gore) i drugi koji govori o zlocinima nad neistomisljenicima koje su za vreme dok su bili u tripoliju (mada su ponegde jos uvek) cinile gadafijeve snage.u kojoj meri se sve to desava, u haosu je tesko prepoznati. cak i sa svom ovom gomilom novinara na terenu, a potrebno je da se svaki obelodani.do sada su dva grada vec imala priliku da dozive nesto slicno (ili mozda i gore) tokom ovog rata - zavija i adzdabija.ps. mustafa abdul jalil, ntc i komanda pobunjenika, a danas imami na molitvama (petak je dan za molitvu) su sto naredjivali, sto molili za normalno ophodjenje prema pro-gadafijevim vojnicima ili obicnim stanovnicima, ali vidimo da to ne moze spreciti osvetu. sirt ce doziveti neki ogranicen nivo osvete ali nisam bas ubedjen u nesto sto bi bio veliki zlocin (mada je svaki zlocin veliki, ovde mislim samo u numerickom smislu i ne pravdam ga).

Edited by Bane5
Link to comment
Bilo bi bolje da dogovorena mirna primopredaja
Bilo bi lijepo i da se mirno prizna Kosovo. Mislim, u tvom diskursu uvijek su mi naaajfamozniji alternativni ćorsokaci.Jebogabog, može i sad Gospodin Pukovnik mirno primopredat Sirt, Babi Waled i Sabhu, koji ga qtz sprečava u tome?
Link to comment
Bilo bi lijepo i da se mirno prizna Kosovo. Mislim, u tvom diskursu uvijek su mi naaajfamozniji alternativni ćorsokaci.Jebogabog, može i sad Gospodin Pukovnik mirno primopredat Sirt, Babi Waled i Sabhu, koji ga qtz sprečava u tome?
Možda to što, baš kao i Srbija u slučaju Kosova, ne dobija ama baš ništa zauzvrat pa nema zašto ni da se predaje?Evo, sve globalne mreže javljaju kako su pronađeni tragovi intenzivne komunikacije i lobiranja kod Zapada od strane, je li, pukovnika. U pravcu mirne tranzicije, naravno. To lobiranje je krenulo kada je pukovnik shvatio da nema nikakve izglede da pobedi već da može samo da razmišlja o spasavanju gole kože. To je činilo njegovu poziciju prilično bednom, u smislu da ništa preko toga nije mogao da traži. Nikakvu podelu vlasti, nikakve prelazne institucije, nikakvo učešće u politici, samo miran egzil.Ali neće da može - pominjali smo pre neki dan koliko je Zapadu zapravo dobra varijanta u kojoj pukovnika rođeni sunarodnici izvlače iz nekog podruma i/ili vešaju o banderu. Zato im nije bilo na kraj pameti da njegov predlog prihvate kako bi sačuvali tamo neke pišljive živote ljudi na pobeđenoj strani. Uostalom, a šta je sve on njima radio...
Link to comment
sirt ce doziveti neki ogranicen nivo osvete ali nisam bas ubedjen u nesto sto bi bio veliki zlocin (mada je svaki zlocin veliki, ovde mislim samo u numerickom smislu i ne pravdam ga).
:isuse: Besneo si kao ris na one koji su pre koji mesec pisali slične rečenice, samo su reč "Sirt" pisali ovako: "Bengazi" ?Lepo je znati, ne pada sneg da pokrije breg, razotkrivanje i tako to... Edited by Filipenko
Link to comment
Besneo si kao ris na one koji su pre koji mesec pisali slične rečenice, samo su reč "Sirt" pisali ovako: "Bengazi" ?Lepo je znati, ne pada sneg da pokrije breg, razotkrivanje i tako to.
Ne razumem sta je problem?Na sta si "skocio"?Gde pada sneg?ps. Sta znaci 'besneti' u tvojoj recenici? Edited by Bane5
Link to comment
Naravno, potpuno si u pravu sa te strane.Bilo bi bolje da dogovorena mirna primopredaja (pogotovo u situaciji od pre par nedelja, gde Gadafi ne bi imao šta drugo da traži osim sopstvene glave na ramenima)
... jbg, izracunali u vasingtonu, nije se isplatiloSto veci haos, povoljnija pozicija za pregovaranje (cuj, pregovaranje) o eksploataciji nafte.Jebes zivote civila. Nego, meni najdraze kada se neko ovde po forumu raduje dok sa obe strane ginu hiljade neduznih. Edited by CowBoy
Link to comment
Bilo bi bolje da dogovorena mirna primopredaja (pogotovo u situaciji od pre par nedelja, gde Gadafi ne bi imao šta drugo da traži osim sopstvene glave na ramenima)
Na pregovorima u Tunisu je nudjena i opcija da se Gadafi povuce u koju god hoce stranu drzavu i da ostane cak u Libiji i da ne participira u politickom zivotu. Obe ponude su odbijene (pregovaralo se na dosta visokom nivou) sto direktno, sto indirektno. Mi stvarno ne mozemo da pretpostavimo da bi Gadafija 100% ostavili na miru u tom trenutku, ali niz drugih svedoka cak i bliskih Gadafiju govore da on nikada ne bi pristao na odlazak s vlasti i da nije bio spreman na kompromis. Edited by Bane5
Link to comment
Možda to što, baš kao i Srbija u slučaju Kosova, ne dobija ama baš ništa zauzvrat pa nema zašto ni da se predaje?Evo, sve globalne mreže javljaju kako su pronađeni tragovi intenzivne komunikacije i lobiranja kod Zapada od strane, je li, pukovnika. U pravcu mirne tranzicije, naravno. To lobiranje je krenulo kada je pukovnik shvatio da nema nikakve izglede da pobedi već da može samo da razmišlja o spasavanju gole kože. To je činilo njegovu poziciju prilično bednom, u smislu da ništa preko toga nije mogao da traži. Nikakvu podelu vlasti, nikakve prelazne institucije, nikakvo učešće u politici, samo miran egzil.
Pa da, bio je u bednoj poziciji. Razuman čovjek bi shvatio to i reko, pa tko sam ja bednik u bednoj poziciji da zbog moje guzice moj narod najljubljeniji trpi? Ima života i poslije jutarnjih kenjanja na pozlaćenom WCu u Bab al Aziziyi. Evo ti Mubaraka, jel on do kraja razvaljivao Kairo, tražio si neke tranzicije tenkom i plaćenicima? Jel sad u BEDNOJ poziciji? Jel 1 beowl na njegovu bednu poziciju troši neke riječi i roni suze nad sudbinom od Zapada izdanog & prezrenog Državnika?Prozirno, jadno. Stvar je uvijek u čistoj sujeti 1 pojedinca koji misli da je Bog osobno, i spreman je iza sebe ostaviti krš, brda leševa i bazene krvi samo da i dalje ostane Alpha dog. Mislim, pa trebao je i Tito valjda s Pavelićem napraviti neki modus vivendi, tranziciju, prelazne institucije - da ne ginu i dalje ljudi i ruše se gradovi. Ono, fuj.Treba ići do kraja, koliko god treba. Bedna pozicija 1 Mubaraka mu je savršeno dostupna i dalje, a mogao bi recimo i mirno proživit vrijeme krepavanja u Witwatersrandu. Dosta je tog okretanja odgovornosti na te koje tebi pašu kao grešni jarci. Tranzicije, transmisije, podele i prelazni rokovi i sve ljepote bili su mu dostupni od 17. II. do 19. III, ali ne, on se odlučio jebati ružno™. Nadam se da će krepati onako kako takvom dolikuje, u jarku punom govana.
Link to comment
Evo, sve globalne mreže javljaju kako su pronađeni tragovi intenzivne komunikacije i lobiranja kod Zapada od strane, je li, pukovnika. U pravcu mirne tranzicije, naravno. To lobiranje je krenulo kada je pukovnik shvatio da nema nikakve izglede da pobedi već da može samo da razmišlja o spasavanju gole kože. To je činilo njegovu poziciju prilično bednom, u smislu da ništa preko toga nije mogao da traži. Nikakvu podelu vlasti, nikakve prelazne institucije, nikakvo učešće u politici, samo miran egzil.
gde si to video, moze link?"mirna tranzicija" je bilo ono blebetanje o tome kako Brat Lider u stvari nema nikakvu vlast, pa su zahtevi za njegovom predajom vlasti besmisleni. k'o engleska kraljica.ovo meni lici samo na pokusaj sirenja istine o Libiji i ocajnicke poteze spasavanja vlasti. nikako na pokusaje predaje.nakon pocetka bombardovanja, ocito je bilo da je samo predaja uz azil u nekoj pravdoljubivoj zemlji prihvatljiva opcija za NATO i pobunjenike. Edited by Gandalf
Link to comment
nakon pocetka bombardovanja, ocito je bilo da je samo predaja uz azil u nekoj pravdoljubivoj zemlji prihvatljiva opcija za NATO i pobunjenike.
Za to sam čuo da je bio spreman da prihvati tokom poslednjih par nedelja ali mu je rok za prihvatanje očigledno istekao do tog trenutka. Link nemam trenutno, gledao sam jutros u reportažama BBC i SkyNews iz porodičnih vila.
Link to comment

beowl, jako je tesko saznati sta se sve pregovaralo (u poslednjoj rundi pregovora francuzi su poslali bivseg premijera dominiquea de villepina). jedina informacija/nagadjanje da je gadafi nudio kompromis je bilo da je, navodno, spreman da za uzvrat nakon njegovog odlaska saif bude taj koji bi ostao u nekoj vlasti u libiji. nijedna jedina druga informacija o gadafijevom pristajanju na dogovor/kompromis ne postoji. nema linka, nema vesti, nema cak ni poluinformacija o tome.ovde je reutersova vest o poslednjem sastanku u djerbi.

Edited by Bane5
Link to comment
Za to sam čuo da je bio spreman da prihvati tokom poslednjih par nedelja ali mu je rok za prihvatanje očigledno istekao do tog trenutka. Link nemam trenutno, gledao sam jutros u reportažama BBC i SkyNews iz porodičnih vila.
Ti si nešto zabrijao, ova korespondencija koju su našli kod njegovog PM lutka su gluposti istog tipa koji su već bili objavljene, 1 čuđenje zašto mu Barack lupa čvrge a bili su si tak dobri, pa red gluposti o tome kako njega vole i ne mogu preživjeti dan bez pogleda u njegovu bulju, i da on u stvari nema nikakve funkcije itd.Mogao bi bar muški uzeti neki pozlaćeni Glock ili CZ i sprašiti si metak u nepce.ION, izgleda da je ošo spomenik u Aziziyi danas. Slugerani imperijalistički...Ovu jadnicu nastavljaju ponižavati, jbg, jedan dan si nadrkan, drugi dan ispadneš, jel, bedan.http://www.youtube.com/watch?v=5vZTrYXvPkw
Link to comment
×
×
  • Create New...