Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Yes, Uncle Sam + Pudlice i Patuljak slucajno intervenisali u jedinoj zemlji koja ispunjava oba uslova:
I slucajno "ispunjava" svih onih 5-6 stvari koje sam ja nabrojao.Ono izmedju ostaje da ti verujes u svoju teoriju, a ja bas ne bih.
Link to comment

summa summarum: ako Amerika vojno reaguje na proteste, to je nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA. ako Amerika izbegne vojnu intervenciju, to je takodje nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA.

Link to comment
summa summarum: ako Amerika vojno reaguje na proteste, to je nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA. ako Amerika izbegne vojnu intervenciju, to je takodje nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA.
Pa nije baš tako, nego je simptomatično da se pod maltene istim uslovima (diktatorski režim, hiljade pobijenih........), vrlo lako odlučuju da intervenišu ako je predmetna zemlja u prvih 10 po rezervama nafte, a nikako ako je nisko na listi zemalja sa rezervama nafte.Možda je koincidencija, ko zna, ali ako jeste, mnogo se često ponavlja.
Link to comment
pa kamo sprečavanje humanitarne katastrofe? Tamo se očigledno prži gore nego u Libiji?
Nema narodnooslobodilačkih odreda niti oslobođenog teritorija. Ni AVNOJa.
Link to comment
ako Amerika vojno reaguje na proteste, to je nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA. ako Amerika izbegne vojnu intervenciju, to je takodje nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA.
Когод се не слаже са тумачењем г. Дабовица, има на уму некакву заверу, јер трећег нема.
Link to comment
I slucajno "ispunjava" svih onih 5-6 stvari koje sam ja nabrojao.
A koje ne ispunjava bas ni jedna druga zemlja koju Ujak postedeo zavodjenja demokracije™ :fantom:
summa summarum: ako Amerika vojno reaguje na proteste, to je nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA. ako Amerika izbegne vojnu intervenciju, to je takodje nepobitan dokaz da je posredi 3ABEPA.
Nema 3ABEPE. Da bi bila 3ABEPA mora da budu ispunjeni 1 uslov:* an evil, unlawful, treacherous, or surreptitious plan formulated in secret by two or more persons; plot.Ovde nema tajne... :)
Pa nije baš tako, nego je simptomatično da se pod maltene istim uslovima (diktatorski režim, hiljade pobijenih........), vrlo lako odlučuju da intervenišu ako je predmetna zemlja u prvih 10 po rezervama nafte, a nikako ako je nisko na listi zemalja sa rezervama nafte.Možda je koincidencija, ko zna, ali ako jeste, mnogo se često ponavlja.
+1
Link to comment

To je teorija o polupraznoj ili polupunoj casi.Ako bi se samo po tome ravnali sve USA intervencije (mada Libija nije njihova iskljuciva intervencija i oni su u njoj vrlo limitirano) onda postoji i niz njihovih intervencija u zemljama koje nisu ni medju prvih 50 ili 100 po zalihama nafte u svetu pa bi takav laicki pristup odmah dao i kontrateoriju da je simptomaticno im se desavaju intervencije bez (konkretno naftnog) interesa.Kao sto vidis konstatacija Dabovica je vise nego simplifikovana, a u isto vreme nimalo lako za odgovoriti na nju jer samo kod onih koji olako prihvate teoriju "naftne zavere" sve je crno-belo.

A koje ne ispunjava bas ni jedna druga zemlja koju Ujak postedeo zavodjenja demokracije™
i sta cemo sad? po ovome ispada da bi on ipak hteo u siromsnu i beznaftebednu siriju? Edited by Bane5
Link to comment
i sta cemo sad? po ovome ispada da bi on ipak hteo u siromsnu i beznaftebednu siriju?
ako US of A intervenise, to ce znaciti da je Sirija strateski bitna zemlja zbog svojih veza sa Iranom, pa stoga mora biti neutralisana. a ako ne intervenise, to znaci da Sirija nema naftu, pa nije vredna da se tamo intervenise, jer US od A intervenise samo da bi zastitila svoje materijalne interese. ali protesti su organizovani da se zemlja makar destabilizuje.u oba slucaja, pozicija antiintervencionizma je zasticena do svih svojih krajnosti, da ne kazem neprobojno oklopljena. iskusni demagozi se stite od nepredvidljive buducnosti tako sto kreiraju sistem koji pokriva sve varijable nedokazivim tvrdnjama, uz znacajan osmeh i tvrdnju "ali to je ocigledno".
Link to comment
u oba slucaja, pozicija antiintervencionizma je zasticena do svih svojih krajnosti, da ne kazem neprobojno oklopljena. iskusni demagozi se stite od nepredvidljive buducnosti tako sto kreiraju sistem koji pokriva sve varijable nedokazivim tvrdnjama, uz znacajan osmeh i tvrdnju "ali to je ocigledno".
A mogu li demagozi makar da pokrenu pitanje moralne odgovornosti nekoga ko je utrčao da bombama štiti civile u jednoj zemlji, a neće to da uradi u drugoj čak ni nakon što je tamo iskasapljeno nekoliko puta više civila nego u onoj prvoj zemlji pre početka operacije zaštite?Mislim, meni je to stvarno čudno. Kao kada bih ja imao ekipu od 5-6 ortaka i svi smo do zuba naoružani tupim i hladnim oružjem. Onda nam jave da u jednoj kući u ulici muž kasapi ženu i decu od batina. Objavimo čitavoj ulici kako je naša sveta dužnost da zaštitimo nejač, upadnemo u kuću, otrujemo siledžiju od batina i pride porazbijamo sve kao slon u staklarskoj radnji i damo ženi i deci da potpišu ugovor o ustupanju dela porodične srebrnine u zamenu za učinjeno im dobro delo. Dok smo lomili siledžiji kosti, u zanosu smo mu i decu očepili bezbolkom par puta, onako pošteno, i odmah smo izdali zvanično saopštenje da je to učinjeno u svrhu njihove zaštite. Dok sve to traje, dobijemo informaciju da u kući preko puta muž još crnje i gore kasapi ženu i decu. Iako je dovoljno da samo dvojica skoknu tamo i urade istu stvar, mi kuliramo i zabole nas.Za priču možda nije bitno to što ona druga porodica nema porodičnu srebrninu koju bismo mogli da definišemo ugovorom. Ali je veoma bitno to što i pre i za vreme i posle svega toga ja sa tom svojom ekipom uzduž i popreko ulice udaram u bubnjeve i talambase kako sam zastupnik humanih tekovina, zaštitnik potlačenih, predvodnik slobode itd. Ako ništa drugo, nije u redu prema onim jadnicima preko puta koji će se uzalud nadati da će humanizam i sloboda na kraju stići i do njih.
Link to comment
To je teorija o polupraznoj ili polupunoj casi.Ako bi se samo po tome ravnali sve USA intervencije (mada Libija nije njihova iskljuciva intervencija i oni su u njoj vrlo limitirano) onda postoji i niz njihovih intervencija u zemljama koje nisu ni medju prvih 50 ili 100 po zalihama nafte u svetu pa bi takav laicki pristup odmah dao i kontrateoriju da je simptomaticno im se desavaju intervencije bez (konkretno naftnog) interesa.Kao sto vidis konstatacija Dabovica je vise nego simplifikovana, a u isto vreme nimalo lako za odgovoriti na nju jer samo kod onih koji olako prihvate teoriju "naftne zavere" sve je crno-belo.i sta cemo sad? po ovome ispada da bi on ipak hteo u siromsnu i beznaftebednu siriju?
Ne ispada nista, ne bi hteo u siriju i nece uci. Nema nafte.
...u oba slucaja, pozicija antiintervencionizma Marka M. Dabovica je zasticena do svih svojih krajnosti, da ne kazem neprobojno oklopljena. iskusni demagozi Marko se stiti od nepredvidljive buducnosti tako sto kreira sistem koji pokriva sve varijable nedokazivim tvrdnjama, uz znacajan osmeh i tvrdnju "ali to je ocigledno".
Dakle, USA nece napasti Siriju. Da ima naftu, razmislili bi. Ovako, nemaju sta da rade tamo. Siromasnih 22 miliona Arapa, koji se jos i granice i nalaze u permanentnom sukobu sa Izraelom nece biti meta. Bar dok je Obama na vlasti, znaci jos 5 godina. Ako pak tada dodje neki idiot slican Busu mladjem, nikad se ne zna.Inace tvoja literarna ekvilibristika se zavrsava za recenicom koja je vrlo znacajna "ali to je ocigledno". Evo zasto: navedi mi jedan slucaj gde je USofA intervenisala da bi zastitila prava nekog naroda/etnicke podgrupe/politicke frakcije, dakle gde su ih zanimala humanitarna i medjunarodno pravna pitanja te ostale drndemrnde teme za frustrirane babe po belosvetskim NGOovima. Evo osim Libije. Super, dogovorili smo se - u Libiji su poslali svoje podguzne musice zato sto im je stalo do prava Libijaca. Kad budes dosao do odgovora valjda ces uspeti da razumes svoju gorecitiranu recenicu.

"Ali to je ocigledno... Takvog slucaja nema!!" rece Marko M Dabovic.

Link to comment
A mogu li demagozi makar da pokrenu pitanje moralne odgovornosti nekoga ko je utrčao da bombama štiti civile u jednoj zemlji, a neće to da uradi u drugoj čak ni nakon što je tamo iskasapljeno nekoliko puta više civila nego u onoj prvoj zemlji pre početka operacije zaštite?
Ma ne moraju da budu ni bombe, dovoljno je bilo kakvo politicko delovanje njihove spoljne politike koje od neke ocekivane konzistentnosti pravi hipokriziju.
Inace tvoja literarna ekvilibristika se zavrsava za recenicom koja je vrlo znacajna "ali to je ocigledno". Evo zasto: navedi mi jedan slucaj gde je USofA intervenisala da bi zastitila prava nekog naroda/etnicke podgrupe/politicke frakcije, dakle gde su ih zanimala humanitarna i medjunarodno pravna pitanja te ostale drndemrnde teme za frustrirane babe po belosvetskim NGOovima. Evo osim Libije. Super, dogovorili smo se - u Libiji su poslali svoje podguzne musice zato sto im je stalo do prava Libijaca. Kad budes dosao do odgovora valjda ces uspeti da razumes svoju gorecitiranu recenicu.
Odgovorice Dabovic vec, ali ovo je vec problematicno i nejasno sa tvoje strane. Gde je u svemu ovome rec nafta??? Jer ako se ne ispravis i ne ubacis tu rec u ovu tvrdnju (koja je uglavnom tacna) onda si zadnu stranu pisao postove samo da bi bio primecen. Edited by Bane5
Link to comment
A mogu li demagozi makar da pokrenu pitanje moralne odgovornosti nekoga ko je utrčao da bombama štiti civile u jednoj zemlji, a neće to da uradi u drugoj čak ni nakon što je tamo iskasapljeno nekoliko puta više civila nego u onoj prvoj zemlji pre početka operacije zaštite?Mislim, meni je to stvarno čudno. Kao kada bih ja imao ekipu od 5-6 ortaka i svi smo do zuba naoružani tupim i hladnim oružjem. Onda nam jave da u jednoj kući u ulici muž kasapi ženu i decu od batina. Objavimo čitavoj ulici kako je naša sveta dužnost da zaštitimo nejač, upadnemo u kuću, otrujemo siledžiju od batina i pride porazbijamo sve kao slon u staklarskoj radnji i damo ženi i deci da potpišu ugovor o ustupanju dela porodične srebrnine u zamenu za učinjeno im dobro delo. Dok smo lomili siledžiji kosti, u zanosu smo mu i decu očepili bezbolkom par puta, onako pošteno, i odmah smo izdali zvanično saopštenje da je to učinjeno u svrhu njihove zaštite. Dok sve to traje, dobijemo informaciju da u kući preko puta muž još crnje i gore kasapi ženu i decu. Iako je dovoljno da samo dvojica skoknu tamo i urade istu stvar, mi kuliramo i zabole nas.Za priču možda nije bitno to što ona druga porodica nema porodičnu srebrninu koju bismo mogli da definišemo ugovorom. Ali je veoma bitno to što i pre i za vreme i posle svega toga ja sa tom svojom ekipom uzduž i popreko ulice udaram u bubnjeve i talambase kako sam zastupnik humanih tekovina, zaštitnik potlačenih, predvodnik slobode itd. Ako ništa drugo, nije u redu prema onim jadnicima preko puta koji će se uzalud nadati da će humanizam i sloboda na kraju stići i do njih.
A ovo sto si napisao je zapravo opis kako funkcionisu mafijaske grupe koje reketiraju.Ili kako funkcionise Americka spoljna politika... :huh:
Ma ne moraju da budu ni bombe, dovoljno je bilo kakvo politicko delovanje njihove spoljne politike koje od neke ocekivane konzistentnosti pravi hipokriziju.
Izdaju svaki dan Jaka! saopstenja: Najostrije osudjuju, hitno preporucuju, izuzetno su nezadovoljni. Eno, to je sirijcima toliko pomoglo. Isto ko i bombardovanje Libijcima. Prosto covek pozeli da se Ujka bavi njime. Na bilo koji od dva nacina...
Link to comment
navedi mi jedan slucaj gde je USofA intervenisala da bi zastitila prava nekog naroda/etnicke podgrupe/politicke frakcije, dakle gde su ih zanimala humanitarna i medjunarodno pravna pitanja te ostale drndemrnde teme za frustrirane babe po belosvetskim NGOovima.
Somalija. Zemlja bez, u ovom trenutku, dostupnih prirodnih resursa, bez, zašto ne reći, ničega vrednog otimanja.To je bila intervencija čiji bi uspeh doveo, možda, do toga da danas u toj zemlji poludeli ziloti finansirani piratskim novcem ne sprečavaju smrt od gladi miliona ljudi. Sećam se da su se ljudi u Srbiji oduševljavali kako su gospodari rata u Somaliji ubijali američka smetala.A sada čekam da neko sa gugla izvadi podatak o tome da Somalija ima rezerve uranijuma koje bi se mogle izvaditi, pošto je poznato da su preskupe vojne intervencije idealan i poželjan način da se dođe do nekog resursa koga ionako ima negde drugde, i po nižoj ceni nego što je ona koju plaćaš ratom.Beowl: ja od neokolonijalne zemlje kao što je USA ne očekujem ni moral ni odricanje od politike dvostrukog aršina. Jedino što mi jako smeta u diskursu zavere je apsolutno odricanje Arapima prava na samostalan rezon. Smeta mi to što se podrazumeva da su sve arapske pobune pokrenuli strani agenti. Nisu, jer to nije moguće i neću uopšte da obrazlažem zašto je nemoguće da pet ili šest operativaca u Damasku natera ceo jedan grad da voljno umire pod tenkovskim granatama.
Link to comment
Somalija. Zemlja bez, u ovom trenutku, dostupnih prirodnih resursa, bez, zašto ne reći, ničega vrednog otimanja.To je bila intervencija čiji bi uspeh doveo, možda, do toga da danas u toj zemlji poludeli ziloti finansirani piratskim novcem ne sprečavaju smrt od gladi miliona ljudi. Sećam se da su se ljudi u Srbiji oduševljavali kako su gospodari rata u Somaliji ubijali američka smetala.A sada čekam da neko sa gugla izvadi podatak o tome da Somalija ima rezerve uranijuma koje bi se mogle izvaditi, pošto je poznato da su preskupe vojne intervencije idealan i poželjan način da se dođe do nekog resursa koga ionako ima negde drugde, i po nižoj ceni nego što je ona koju plaćaš ratom.
Jel me ti zajebavas?Evo moje pitanje opet:navedi mi jedan slucaj gde je USofA intervenisala da bi zastitila prava nekog naroda/etnicke podgrupe/politicke frakcije, dakle gde su ih zanimala humanitarna i medjunarodno pravna pitanja te ostale drndemrnde teme za frustrirane babe po belosvetskim NGOovima.Cija prava su stitili u Somaliji? Jurili su lika koji im je okrenuo ledja, onog Aidida. Koji je, uzgred budi receno, napravio ceo haos u Somaliji. I cim nisu uspeli da ga nahvataju pobegli su glavom bez obzira, ostavljajuci zemlju u jos gorem raspadu nego sto je bila pre njihovog dolaska.Dobices keca za ovakve gluposti. Uozbilji se malo.
Link to comment
Somalija. Zemlja bez, u ovom trenutku, dostupnih prirodnih resursa, bez, zašto ne reći, ničega vrednog otimanja.To je bila intervencija čiji bi uspeh doveo, možda, do toga da danas u toj zemlji poludeli ziloti finansirani piratskim novcem ne sprečavaju smrt od gladi miliona ljudi. Sećam se da su se ljudi u Srbiji oduševljavali kako su gospodari rata u Somaliji ubijali američka smetala.A sada čekam da neko sa gugla izvadi podatak o tome da Somalija ima rezerve uranijuma koje bi se mogle izvaditi, pošto je poznato da su preskupe vojne intervencije idealan i poželjan način da se dođe do nekog resursa koga ionako ima negde drugde, i po nižoj ceni nego što je ona koju plaćaš ratom.Beowl: ja od neokolonijalne zemlje kao što je USA ne očekujem ni moral ni odricanje od politike dvostrukog aršina. Jedino što mi jako smeta u diskursu zavere je apsolutno odricanje Arapima prava na samostalan rezon. Smeta mi to što se podrazumeva da su sve arapske pobune pokrenuli strani agenti. Nisu, jer to nije moguće i neću uopšte da obrazlažem zašto je nemoguće da pet ili šest operativaca u Damasku natera ceo jedan grad da voljno umire pod tenkovskim granatama.
Somalija baš i nije neki dobar primer. USofA su pobegli iz Somalije nakon manje od godinu dana, ne uradivši baš ništa.Pretpostavljam da je u kalkulaciji 30 poginulih US vojnika bilo previše za zemlju u kojoj nema ništa, kako ti reče.S druge strane, 4.469 poginulih i oko 40.000 ranjenih US vojnika nisu previše za intervenciju u Iraku, gde ima šta da se otme.A niko ozbiljan valjda ne smatra da je moguće da su se ljudi u Siriji pobunili samo zato što su ih na to potpalili strani agenti. Pobunili su se zato što im je verovatno muka od toga kako žive.
Link to comment
×
×
  • Create New...