Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Pa mora se. Oboriće naš rekord od 78 dana, plus su ponovo shvatili da će najlakše pobediti tako što će narodu na teritoriji koju kontroliše Gadafi zagorčati život do mere koja je dovoljna da se i oni pobune. Dodatno, SkyNews javlja da ICC sprema optužnicu protiv pukovnika, sina mu Saifa, i još jednog iz ekipe.

Link to comment

Danas haos u Izraelu

Palestinians killed in 'Nakba' clashesSeveral killed and dozens wounded in Gaza, Golan Heights, Ras Maroun and West Bank, as Palestinians mark Nakba Day.Several people have been killed and scores of others wounded in the Gaza Strip, Golan Heights, Ras Maroun in Lebanon and the Israeli-occupied West Bank, as Palestinians mark the "Nakba", or day of "catastrophe".The "Nakba" is how Palestinians refer to the 1948 founding of the state of Israel, when an estimated 700,000 Palestinians fled or were expelled following Israel's declaration of statehood.At least one Palestinian was killed and up to 80 others wounded in northern Gaza as Israeli troops opened fire on a march of at least 1,000 people heading towards the Erez crossing between the Gaza Strip and Israel.A group of Palestinians, including children, marching to mark the "Nakba" were shot by the Israeli army after crossing a Hamas checkpoint and entering what Israel calls a "buffer zone" - an empty area between checkpoints where Israeli soldiers generally shoot trespassers, Al Jazeera's Nicole Johnston reported from Gaza City on Sunday."We are just hearing that one person has been killed and about 80 people have been injured," Johnston said."There are about 500-600 Palestinian youth gathered at the Erez border crossing point. They don't usually march as far as the border. There has been intermittent gunfire from the Israeli side for the last couple of hours."Hamas has asked us to leave; they are trying to move people away from the Israeli border. They say seeing so many people at the border indicates a shift in politics in the area."Separately in south Tel Aviv, one Israeli man was killed and 17 were injured when a 22-year-old Arab Israeli driver drove his truck into a number of vehicles on one of the city's main roads.Israeli police spokesman Micky Rosenfeld said the driver, from an Arab village called Kfar Qasim in the West Bank, was arrested at the scene and is being questioned."Based on the destruction and the damage at the scene, we have reason to believe that it was carried out deliberately," Rosenfeld said. But he said he did not believe the motive was directly linked to the anniversary of the Nakba.
Link to comment
Bas i ne mora. Vreme ih pritiska.
Mozda privremeno vece nema svog Mrku, pa ce im trebati institucionalna pomoc u obnovi infrastrukture.
Link to comment

Mozda. Uzgred, infrastruktura nije "jaca" strana Libije iako su postojali megalomanski planovi za mnogo toga.Nato i zapadne sile umesane u ovaj konflikt zele da ubrzaju njegov kraj. Nato postupa po vec primenjenom sablonu i kad mu nametnu pritisak za ubrzanje/okoncanje sukoba on podize skalu svoji aktivnosti u smislu ciljeva koji su mu meta. Sadasnjim intezitetom napada Nato je uspeo da potpuno amortizuje, a onda i da pasivizira gotovo sve Gadafiju odane jedinice koje u ovom trenutku imaju snage za neku vrstu ogranicenih ofanzivnih akcija samo jos na Zapadnim planinama. Kao sto napisah pre neki dan, ratna sreca i na zemlji (zahvaljujuci i nebu) polako okrece ledja Pukovniku. On ce biti porazen na kraju, a u medjuvremenu ce se deo njegovog sistema iznutra urusiti. Koliko ce jos vremena biti potrebno za to videcemo, ali ocigledno je da nervoze ima i na strani Nato i njihovih sponzora.ps. Odluka ICC-a koju pominje beowl ne treba posmatrati u kontekstu izjave britanskog generala. ICC vec skoro dva meseca vodi istragu i vec duze vreme postoji nagovestaj da ce izaci sa nalogom za hapsenje nekih od Libijskih zvanicnika.

Edited by Bane5
Link to comment
Mozda. Uzgred, infrastruktura nije "jaca" strana Libije iako su postojali megalomanski planovi za mnogo toga.Nato i zapadne sile umesane u ovaj konflikt zele da ubrzaju njegov kraj. Nato postupa po vec primenjenom sablonu i kad mu nametnu pritisak za ubrzanje/okoncanje sukoba on podize skalu svoji aktivnosti u smislu ciljeva koji su mu meta. Sadasnjim intezitetom napada Nato je uspeo da potpuno amortizuje, a onda i da pasivizira gotovo sve Gadafiju odane jedinice koje u ovom trenutku imaju snage za neku vrstu ogranicenih ofanzivnih akcija samo jos na Zapadnim planinama. Kao sto napisah pre neki dan, ratna sreca i na zemlji (zahvaljujuci i nebu) polako okrece ledja Pukovniku. On ce biti porazen na kraju, a u medjuvremenu ce se deo njegovog sistema iznutra urusiti. Koliko ce jos vremena biti potrebno za to videcemo, ali ocigledno je da nervoze ima i na strani Nato i njihovih sponzora.ps. Odluka ICC-a koju pominje beowl ne treba posmatrati u kontekstu izjave britanskog generala. ICC vec skoro dva meseca vodi istragu i vec duze vreme postoji nagovestaj da ce izaci sa nalogom za hapsenje nekih od Libijskih zvanicnika.
Zasto? Zbog troskova?Ako je u pitanju mandat UN, onda nema razloga za nervozu. Gadafijev ofanzivni potencijal je unisten, civili zasticeni i malcice produzeni status-quo je najmanje losa stvar. Stavise, time bi se izbili neki argumenti iz ruku protivnika intervencije. Do sada je, ako izvestaji zapadnih medija nisu skroz lani, bilo relativno malo civilnih zrtava kao posledica bombardovanja. Ako se pocne bombardovati infrastruktura, to daje sasvim opravdanu municiju protivnicima intervencije koji su od pocetka tvrdili da zastita civila nije pravi cilj u poleimici sa onima koji tvrde da nije bilo nikakvog strateskog razloga za intervenciju vec da ju je Gadafi isprovocirao.
Link to comment
Zasto? Zbog troskova?
Delom, ali delom i zbog sebe samih i javnog mnjenja. Mislim da su oni ocekivali da ovo ne traje dugo i njihovi postupci su iz koraka u korak vise iznudjeni nego planirani.
Ako se pocne bombardovati infrastruktura, to daje sasvim opravdanu municiju protivnicima intervencije koji su od pocetka tvrdili da zastita civila nije pravi cilj u poleimici sa onima koji tvrde da nije bilo nikakvog strateskog razloga za intervenciju vec da ju je Gadafi isprovocirao.
Ovo sve stoji i nema se tu sta dodati, ali iznad svega ostaje to da u ovom trenutku ne postoji relevantna politicka inicijativa. Ubedjen sam (postoje i nezvanicni podaci o tome) da "ispod zita" postoje posredni kontakti kao nekakvo opipavanje pulsa, ali cim ne postoji nista zvanicno sukob ce trajati dok se Gadafijev rezim jos ne oslabi ili kapitulira ili pocne urusavati. Sve to na brigu samog Gadafija i njegovih sinova ili na nekakvu nervozu Nato generala ali najvise nazalost samog naroda u Libiji koji ce i dalje da broji mrtve. Edited by Bane5
Link to comment

Tri zanimljiva i bitna trenutka za danasnji dan ali mozda i za sukob u LibijiPrva tacka:Italy and its allies are working on a political solution that would allow Libyan leader Muammar Gaddafi to resign, said Italian Foreign Minister Franco Frattini Monday.'It would be a political exit that would remove Gaddafi and his family from the scene,' and allow 'a government of national reconciliation,' to take over, said Frattini in an interview on Italian television. Possible members of Gaddafi's government who could take part in the new government 'have already been identified', he said adding that unveiling the plan, which was still being worked out together with the UN, could cause it to fail. Druga tacka:The International Criminal Court prosecutor said on Monday he had requested arrest warrants for Libya's Muammar Gaddafi, his son Saif al-Islam and the country's spy chief Abdullah al Senussi on charges of crimes against humanity. Treca tacka: Russia expects to hold talks with leaders of Libyan NTC in Moscow in the nearest future, Foreign Minister Lavrov says

Edited by Bane5
Link to comment
Ревидираш свој претходни став (да су Јевреји а не хришћани били прве мете исламског гнева на Блиском истоку) тако што сада тврдиш да су Арапи хришћани створили модел блискоисточног антијудаизма (Арапи су иначе Семити па је синтагма антисемитизма бесмислена). Колико си дао подршке у аргументима за онај први (напуштени и нетачни) став толико си и за овај други. Један случај.
ne revidiram svoj stav vec samo pokazujem na koji nacin tvoja prilicno passe hantingtonovska paradigma sukoba civilizacija ne funkcionise jednom kada prestanes da mislis apstraktno i pocnes da mislis istorijski. mislim da i sam vidis da argument 'cije ovce, onoga i livada' nije diskurs koji nas igde moze odvesti ali bih zeleo samo da ti ukazem da cak i primeri koje si ti naveo u svom inicijalnom postu (da se valja ugledati na grke i kiprane sugerisuci valjda grcku dijasporu iz male azije iz 1922. godine) se vise odnose na proces stvaranja modernih nacionalnih drzava i nemaju veze sa islamom i hriscanstvom te su se mogli desiti, i desavali su se, bilo gde. dakle nacionalizam i stvaranje modernih nacionalnih drzava a ne veciti sukob polumeseca i krsta. napisati 'ponovo kao i uvek hriscani nose krst' sugerises jednu vecnost tog sukoba koja iskljucuje politiku i negira svako resenje do li parusije. Edited by kim_philby
Link to comment
(da se valja ugledati na grke i kiprane sugerisuci valjda grcku dijasporu iz male azije iz 1922. godine)
Не него њихово активно пружање уточишта и привлачење блискоисточних хришћана имиграната пошто је очито да ће резултат Петог октобра на Блиском истоку означити још један снажан имиграциони талас хришћана - отуд мој помен демографских потреба наше земље итд. Ништа ниси укапирао као по обичају.Ти си први уметнуо Јевреје (у моју причу о историји неповољног положаја хришћана на Блиском истоку у светлу одсуства принципа толеранције) па сада мени пребацујеш превазиђеног Хантингтона и Сукоб цивилизација који ја нисам ни предлагао већ само одсуство традиције на којој би могле да се изграде друштвене контроле за заштиту мањег од доминантног дела друштва.Заборави.
Link to comment
Хришћани су први на тапету, одувек били, одувек остали, од Витлејема до Багдада и од Александрије до Алепа (ако не дај Боже и ови Асадови падну). Губитак исламског света је добитак (образована, радна и маса имиграната с високим степеном потенцијала за интеграцију) западног света. Да смо ми паметни па да нешто ућаримо, по узору на Грке и Кипране.
ja ne znam kako se ovaj post cita drugacije.mislim da sam ti napisao prilicno pristojan prethodni post.sta su to demografske potrebe nase zemlje?
Link to comment
ja ne znam kako se ovaj post cita drugacije.
ja sam savindana shvatio prvi put
sta su to demografske potrebe nase zemlje?
demografska potreba Srbije su novi radnici za koju deceniju (koji ne dolaze prirodnim prirastajem) inace ce drzava bankrotirati pod teretom penzijasamo sto ne vidim kako ce to da se resi dolaskom recimo Kopta iz Egipta (na sta savindan aludira), osim ako ih se ne bi doselilo nekih 5 miliona, ili tako nesto, sto je pak neizvodljivo cak i kad bi hteli
Link to comment
samo sto ne vidim kako ce to da se resi dolaskom recimo Kopta iz Egipta (na sta savindan aludira), osim ako ih se ne bi doselilo nekih 5 miliona, ili tako nesto, sto je pak neizvodljivo cak i kad bi hteli
Пет милиона одједном би направило колапс у систему. Пар стотина или још боље хиљада годишње, то је већ нешто добро. Али небитно, сасвим превазилази токове расправе у сваком погледу. Само беспотребно размишљање наглас вредно игнорисања као и остатак мојих назови-доприноса.
Link to comment
ja sam savindana shvatio prvi put
sad bi ja trebalo da budem bezobrazan i napisem nesto tipa 'ne cudi me sto ga razumes' ali stvarno sam iznenadjen. na stranu narativ o vecitom sukobu krsta i polumeseca (sukob civilizacija) ali blatantno ignorisanje vek i pol istorije bliskog istoka, nacina na koji su arapi prisvojili moderni antisemitizam (inace savindan je u pravu kada kaze da je antijudaizam bolji termin) te precutkivanje da je grcka dijaspora iz 1922. godine plod apsolutno sekularnog nacionalizma a ne podivljalog islama je vec izvan svakog srama.
Link to comment
×
×
  • Create New...