Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Drzavni mediji vise skoro nigdje nemaju onakav uticaj kao u Srbiji pocetkom devedesetih. U Sjevernoj Koreji, Kini i rijetko jos gdje. Skoro svakome je na par klikova manje vise sve znanje ovog svijeta, ili, ako nemaju net, nekoliko stotina arapskih satelitskih kanala.
Ne bih se složio. Državni mediji imaju ogroman uticaj, a net ima uticaja samo u razvijenijim državama.Jer, 1. Koliko ljudi uopšte ima internet?2. Od onih koji imaju internet koliko njih će da traži (relevantne) informacije na njemu umesto da uređuje svoj fejsbuk profil?Uzmi za primer Srbiju i shvatićeš da je učešće onih koji iz drugog pitanja zanemarljiv u odnosu na celokupnu populaciju.A satelitski kanali su isto tako zanemarljivi jer, ko će da "gleda Insajder dok je na RTS-u dnevnik a potom Selo gori".
Link to comment
Super, i onda kakva je razlika između nekog NATO generala i bradatog Mudžahedina?
To je i ja pitam i zato se držim van rasprava o NATO-u i Gadafiju. Ne znaš ko je gori u toj jednačini.
Link to comment

Zasto tolika kuknjava oko ovog zadnjeg bombardovanja koje je ciljalo bas na Gadafija? 1999 sam se naslusao prica kao "pa ako NATO toliko prica da je protiv Milosevica i njegovog rezima a ne protiv srpskog naroda, koji kurac onda ne gadja rezidencije gde je on i njegov entourage nego gadjaju mostove i fabrike?" I sad kad rade ono sto nisu (a trebalo je) za vreme Milosrdnog Andjela™, opet ne valja?

Link to comment
Zasto tolika kuknjava oko ovog zadnjeg bombardovanja koje je ciljalo bas na Gadafija? 1999 sam se naslusao prica kao "pa ako NATO toliko prica da je protiv Milosevica i njegovog rezima a ne protiv srpskog naroda, koji kurac onda ne gadja rezidencije gde je on i njegov entourage nego gadjaju mostove i fabrike?" I sad kad rade ono sto nisu (a trebalo je) za vreme Milosrdnog Andjela™, opet ne valja?
Kuknjava je bez veze.Ali setices se da je, na primer, Beowl nakon donosenja rezolucije UN napisao da je bolje da tamo stoji da se menja rezim i rokne Gadafi nego "zastita civila". Zatim je u svakom saopstenju NATO, UN, Velike Britanije, zajednickog Obama-Kameron-Sarkozi clanka stajalo nesto tipa "mi stitimo civile, ne rokamo Gadafija ali rezim mora da se promeni". E, onda u takvoj sizofrenoj situaciji koju su sami zakuvali sada moraju da se vade. A moraju da se vade jer je smisao cele intervencije na vrlo staklenim nogama.
Link to comment
Zasto tolika kuknjava oko ovog zadnjeg bombardovanja koje je ciljalo bas na Gadafija? 1999 sam se naslusao prica kao "pa ako NATO toliko prica da je protiv Milosevica i njegovog rezima a ne protiv srpskog naroda, koji kurac onda ne gadja rezidencije gde je on i njegov entourage nego gadjaju mostove i fabrike?" I sad kad rade ono sto nisu (a trebalo je) za vreme Milosrdnog Andjela™, opet ne valja?
Gađanje rezidencija je obična budalaština koja treba da, kao, prikaže nešto na televiziji. Možda se sećaš da NATO zapravo i jeste gađao Miloševićevu rezidenciju na Dedinju, koja je naravno bila pusta i ništa nije postignuto osim rušenja i davanja materijala RTSu da priča o pokušaju ubistva vrhovnog komandanta. Milošević je rat proveo što u Dobanovcima, što u Karašu, što u drugim ratnim skrovištima - koja naravno nikada nisu bila gađana. Tako da su mi ostale poprilične sumnje u stvarne namere NATO po tom pitanju. Oni su vrlo dobro znali gde bi Milošević zaista mogao da bude, i nisu napadali ta mesta. Gađanje predsedničke palate je patetična predstava, kao što je bio slučaj i u Iraku.Vrlo sličnu situaciju imamo i sada. Da, ja jesam za to da pre jure Gadafija nego da redom ruše zemlju, ako im je do zaštite civila. Problem je u tome što on nije u svojoj palati već se sklonio u neke svoje Dobanovce i slične bunkere. Bombardovanje Gadafijevih palata ne donosi ništa osim što će mu ubijati članove šire familije, što će svakako imati blagotvoran uticaj na njegovu eventualnu odluku da odstupi. Kada budemo čuli da avioni danima, sistematski bacaju bunker bustere, MD krmače i slična sredstva po lokacijama gde se nalaze Gadafijeva ratna skrovišta, onda ćemo moći da kažemo da je NATO zaista rešio da udari lično na njega. Ovo bombardovanje palata je, ponavljam, patetično.
Link to comment

Izvini, ali za sina i unučiće svakako ima mesta u Gadafijevim Dobanovcima...nekako mi je ovo sve vrlo nategnuto...

Link to comment
Naravno da si u pravu - odstreliti generala je pravednije nego ubijati vojnike. Stavise, jeftini je, mozda cak i lakse. Ali to, kao princip pravednosti, ne postoji ni u jednom ratnom pravu. Problem je tu malo drugaciji. Vojnik je neznani junak. Statistika. Ali ko donosi odluku da jedan covek, po imenu i prezimenu, bude ubijen? Medjunarodni sud? Jok. Ne, nije bilo nikakvog sudjenja. Sudovi zemalja ucesnica u intervenciji. Jok. Te zemlje su ukinule smrtne kazne cak i za najbrutalnije ubice. Odluku da se odstrani Gadafi donose generali NATO-a. Oni taj mandat nemaju, niti ga mogu imati. Niti to mogu uciniti po bilo kom zakonu medjunarodnom ili njihovih sopstvenih zemalja. Zasto takav zakon ne postoji? Pa mislim da je alko zamisliti kako bi izgledao svet u suprtonom.
- nije to posao za nato generale, zna se ko obavlja te prljave poslove cia i mi6 itd i njihovi black ops timovi, dakle to je zadatak za nekog njihovog one shot one kill zvezdana...
Link to comment
Vrlo sličnu situaciju imamo i sada
Nije slicna vec razlicita jer si na Dedinju imao praznu rezidenciju (koliko se zna), a ovde punu kucu.
Link to comment
:wub: Radio Tatouine: Intentional Bombardment of Tunisia continues by G Forces. 150 private cars fleeing Dehiba to Tatouine now. #Libya4 hours agotatooine2004.jpg Edited by Gandalf
Link to comment
i jedan od onih koji su vikali slobo mi te volimo `97..
ma jok, jedan od onih sto su nosili target '99 i attendovali™ na koncretima po mostovima. Samom cinjenicom da su iste zemlje koje predvode bombardovanje libije: dale legitimitet Saudima da okupiraju Bahrein, zazmurili na masakr civila prvo u yemenu a trenutno u siriji... ovoj intervencuiji je oduzet svaki legitimitet. Tako da ubivanje Gadafijeve dece i (mozda) unucica postaje nebitno. Sad mogu i da se iskrcaju, da nahvataju Pukovnika i da ga predaju protivnicima (koji ce ga ubiti kao psa, a da branitelji humanitarnih & visih ciljeva, kao ni kod Sadama, glas nece pustiti), mogu da dozvole da pobunjenici siluju, ubijaju i muce crnce is sudana i cada, mogu da... Sve je to sad isti djoka.Fascinira da kod nekih od vas i dalje postoji to neverovatno ubedjenje da je u Libiji protest spontano prerastao u gradjanski rat. Samo u Libiji i bas u Libiji, gde su gradjani, od svih pobunjenih zemalja, imali verovatno najvisi standard (i najgadniju UDBA-u, istine radi). U Libiji koja je iznutra vise izgledala kao SFRJ sedamdesetih (s jedne strane dolce vita, a s druge drzavna represija protiv neistomisljenika) nago na neki serijatski kalifat gde manjina na vlasti jebe mamaru razlicitoj vecini (kako je u Bahreinu). Ali, da kazemo i to, u libiji koja proizvodi vise nafte nego zajedno sve ostale zemlje u kojima se javio bunt. LINK
Link to comment
btw. Po svemu sudeci velika bitka (ne znam da li konacna, ali svakako jedna od poslednjih) za Misratu je pocela.
Ja koliko znam nije još, navodno se okupilo nekoliko hiljada gadafijevaca sa 100-ak tenkova u blizini Misrate ali nisu ih još napali a i NATO je tu tako da ne verujem u uspeh i da ih napadnu (jer ih NATO lako posle toga pogađa)...navodno je danas rasturena kolona koja je sa juga krenula ka Ajdabiji od strane istog tog NATO-a a i na planinama su rebeli za sada uspešni (odbili su napad na Zintan a bitka za prelaz još traje) Edited by Tutankamon
Link to comment
Chris-Riddell-20-March-20-002.jpg
I ovo treba da bude šta - smešno, tužno? Lično mi je za :puke: Jbt, pre 200 godina su imali više stila...o66sbuij75hi.jpgEdit: Evo i jedne za odvratnog nosatog patuljka, a u vezi sa skorašnjim nesporazumom sa južnijim kolegom i susedom, tičući se upravo situacije u Libiji - još mu je na maternjem.fn1qxjcx1cg2.jpg Edited by zorglub
Link to comment
Nije slicna vec razlicita jer si na Dedinju imao praznu rezidenciju (koliko se zna), a ovde punu kucu.
Ista je u smislu da glavni zlikovac nije tamo gde ga ovi, kao, traže. To što se ispostavilo da je kuća još i bila puna nekih drugih ljudi, samo dodatno govori kakve dijabole sede u NATO.
Link to comment
×
×
  • Create New...