Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

SAD pozvale sve državljane da što pre napuste Egipat, spremaju i evakuaciju ako bude trebalo.Reuters javlja da je par hiljada zatvorenika pobeglo iz jednog od zatvora u Kairu.

Edited by beowl
Link to comment

Ovo se od trijumfa pretvara u pakao. Vise hiljada kriminalaca izaslo je (pusteno/pobeglo/pobilo cuvare?) iz zatvora i divljaju na ulicama, kradu i pljackaju. Egipcani nisu naoruzan narod. Pre par meseci citao sam da su se dvojica taksista posvadjala i jedan je ispalio nekoliko metaka u vazduh. Reakcija javnosti je bila: kako je to moguce, i odakle mu pistolj uopste?Ovo znaci da, bez policije, gradjani mogu samo da stoje mirno pred pljackasima i razbojnicima.Ako ovo potraje jos nekoliko dana, mogli bi poceti da mole Mubaraka da im vrati policiju na ulice.

Link to comment
SAD pozvale sve državljane da što pre napuste Egipat, spremaju i evakuaciju ako bude trebalo.
ovo muze da znaci da su procenili da je gotovo, ali moze i da znaci da su mu dali zeleno svetlo za kratko i jebitacno nasilje. nekako se bojim da je ovo drugo.
Link to comment
Ovo se od trijumfa pretvara u pakao. Vise hiljada kriminalaca izaslo je (pusteno/pobeglo/pobilo cuvare?) iz zatvora i divljaju na ulicama, kradu i pljackaju.
Garantovano pušteni po zadatku.Na AJ idu snimci straža koje su noćas organizovali građani u nekim četvrtima. "Naoružani" su po kojom motkom i metalnim ofingerima.
Link to comment
ovo muze da znaci da su procenili da je gotovo, ali moze i da znaci da su mu dali zeleno svetlo za kratko i jebitacno nasilje. nekako se bojim da je ovo drugo.
Mislim da je posredi nesto trece. Ne verujem da Amerikanci imaju ikakvu jasnu operativnu procenu, niti da su dali Mubaraku zeleno svetlo za bilo sta, pogotovo sto, posle 3 dana bratimljenja vojske sa narodom, naredba za nasilje nema kome da se izda bez izazivanja kratkog ali jebitacnog gradjanskog rata. Gotovo sam siguran da je americka odluka jednostavno znak opreza i signal da bi anarhija mogla potrajati jos izvesno vreme. Sada je u toku pat pozicija u kojoj Mubarak niti odstupa, niti ima dovoljno autoriteta da otera demonstrante sa ulica.
Link to comment
Ovo se od trijumfa pretvara u pakao. Vise hiljada kriminalaca izaslo je (pusteno/pobeglo/pobilo cuvare?) iz zatvora i divljaju na ulicama, kradu i pljackaju. Egipcani nisu naoruzan narod. Pre par meseci citao sam da su se dvojica taksista posvadjala i jedan je ispalio nekoliko metaka u vazduh. Reakcija javnosti je bila: kako je to moguce, i odakle mu pistolj uopste?Ovo znaci da, bez policije, gradjani mogu samo da stoje mirno pred pljackasima i razbojnicima.Ako ovo potraje jos nekoliko dana, mogli bi poceti da mole Mubaraka da im vrati policiju na ulice.
Možda nisu naoružani, ali nisu ni veverice. Ako je suditi po sinoćnim AJ izveštajima, spontana samoorganizacija je već na delu. Ljudi sami formiraju straže na ulazima u svoja naselja. Nemaju vatreno oružje, ali desetak motaka ume da bude podjednako ubedljivo... ako ne i ubedljivije u nekim slučajevima.
Link to comment
Ovo se od trijumfa pretvara u pakao. Vise hiljada kriminalaca izaslo je (pusteno/pobeglo/pobilo cuvare?) iz zatvora i divljaju na ulicama, kradu i pljackaju. Egipcani nisu naoruzan narod. Pre par meseci citao sam da su se dvojica taksista posvadjala i jedan je ispalio nekoliko metaka u vazduh. Reakcija javnosti je bila: kako je to moguce, i odakle mu pistolj uopste?Ovo znaci da, bez policije, gradjani mogu samo da stoje mirno pred pljackasima i razbojnicima.Ako ovo potraje jos nekoliko dana, mogli bi poceti da mole Mubaraka da im vrati policiju na ulice.
Its not over till the fat lady sings. Meni deluje kao odličan plan: tražili ste haos - sada ga gledajte. Ako se ovi narodski napori u najskorije vreme ne konkretizuju, situacija može samo da se pogorša.
Link to comment

Gledam CNN-ov osvrt na novog vice-predsjednika. Who is Egypt's new deputy? Ovo zvuči kao tehnički opis karakteristika nekog električnog aparata. Niti spomena nema o značenju postavljanja špijuna i poslušnog vojnika na ključnu državnu poziciju pred samu kulminaciju revolucije. :mellow:

Edited by Nicol
Link to comment
Meni deluje kao odličan plan: tražili ste haos - sada ga gledajte. Ako se ovi narodski napori u najskorije vreme ne konkretizuju, situacija može samo da se pogorša.
Imam potpuno isti utisak.
Link to comment
Ovo se od trijumfa pretvara u pakao. Vise hiljada kriminalaca izaslo je (pusteno/pobeglo/pobilo cuvare?) iz zatvora i divljaju na ulicama, kradu i pljackaju. Egipcani nisu naoruzan narod. Pre par meseci citao sam da su se dvojica taksista posvadjala i jedan je ispalio nekoliko metaka u vazduh. Reakcija javnosti je bila: kako je to moguce, i odakle mu pistolj uopste?Ovo znaci da, bez policije, gradjani mogu samo da stoje mirno pred pljackasima i razbojnicima.Ako ovo potraje jos nekoliko dana, mogli bi poceti da mole Mubaraka da im vrati policiju na ulice.
Da, a mozda je deo uprave te policije umesan u sve to (tako je bilo i u Iraku). Tu se i pokazuje koliko je problematicno ako obicni gradjani nemaju bar licno naoruzanje. Prvi i skoro najvazniji argument gotovo svih (autoritarnih) rezima je uvek sigurnost/bezbednost, tj. posto su izgradili i nemilosrdno sproveli monopol na silu mogu veoma lako da argumentuju da su jedini zastitnici obicnog sveta.Kladim se da je crno trziste pistolja vec uzavrelo. Izbor Sulejmana za potpredsednika je katastrofa i dobro pokazuje ko drzi vlast u rukama. Mubarak i drustvo moraju da odu a najbolje resenje za sada bi bila nova koaliciona vlast koja bi postepeno smanjila centralizaciju i obim drzave/regulacije sa ciljem oslobadjanja ekonomije (posebno onih sitnih preduzeca). To bi bio jedini put da se zaposli tolika masa mladih ljudi ali i onih koji moraju da izgube posao u drzavnoj administraciji. Ako MB tek tako preuzmu sadasnji represivni i glomazni drzavni aparat, bice to samo nastavak agonije koja ce pokazati istovremeno koliko je ta ideologija suplja i nesposobna da resi savremene probleme.
Link to comment

Evo na HRTu maloprie baš bio prikaz armejca koji nepeluje™ na narod da ostanu u toplim sigurnim stanovima jerbo su opasni ljudi vanka, pljačkaju, kradu (vjerojatno i siluju i svašta nešto...). Policijski čas misli na vas.

Link to comment
×
×
  • Create New...