Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Jel se spremaju francuski i engleski avioni da zastite civile u Siriji? Mislim, tenkovi su opkolili grad Daru, nasumicno™ ga granatiraju, pobunjenici kazu da je juce bilo preko 60 zrtava?LINKJebe ih slaba prozivodnja nafte, ni pola miliona barela...

Link to comment

Libijska drzavna TV koju citiraju agencije navodi da je u Tripoliju, Nato, raketirajuci jednu od Gadafijevih rezidencija ubio njegovog sina Saifa Al Araba (sesti sin po redu).Nema jos uvek detalja sem sto mogu da prosudim iz svih dostupnih vesti da je napad avijacije veceras bio koncentrisan na rezidencijalne mete.Pominje se da ima jos mrtvih u ovim napadima ukljucujuci i Saifove clanove porodice ali je to u ovom trenutku tesko potvrditi.Na pocetku revolucije u Libiji se spekulisalo da je Saif Al Arab prebegao na stranu opozicionih snaga, ali se to brzo pokazalo netacnim. On je imao neku vojnu titulu pa i zaposlenje u vojsci u nekom trenutku, ali se za razliku od Khamisa, Saadija i Mutasima nije isticao u tome.edit: Navodno je u kuci ove veceri bio i sam Gadafi koji je otisao iz nje. Ko zna ima li tu istine?

Edited by Bane5
Link to comment
Libijska drzavna TV koju citiraju agencije navodi da je u Tripoliju, Nato, raketirajuci jednu od Gadafijevih rezidencija ubio njegovog sina Saifa Al Araba (sesti sin po redu).
A dugo mu je i traj˙o.
Nema jos uvek detalja sem sto mogu da prosudim iz svih dostupnih vesti da je napad avijacije veceras bio koncentrisan na rezidencijalne mete.Pominje se da ima jos mrtvih u ovim napadima ukljucujuci i Saifove clanove porodice ali je to u ovom trenutku tesko potvrditi.Na pocetku revolucije u Libiji se spekulisalo da je Saif Al Arab prebegao na stranu opozicionih snaga, ali se to brzo pokazalo netacnim. On je imao neku vojnu titulu pa i zaposlenje u vojsci u nekom trenutku, ali se za razliku od Khamisa, Saadija i Mutasima nije isticao u tome.edit: Navodno je u kuci ove veceri bio i sam Gadafi koji je otisao iz nje. Ko zna ima li tu istine?
Izgleda je ovo odgovor na nedavnu opasku Saifa Gadafija da oni mogu da izdrže i 40 godina bombardovanja. NATO ne voli verbalne opaske, to znaju i pobunjenici.NATO je u mučnijoj situaciji nego što izgleda, ne zna da l će da stisne ili.., zapravo su mnogo nervozniji nego što žele da se prikažu. Ovakve reakcije to dokazuju. Može u Misrati da izgine za jedan dan 500 civila, ne, to NATO neće potresti, ali kad majmun Saif baci rukavicu u lice, tek onda će uslediti prava reakcija.. Edited by angern
Link to comment

s obzirom da je gadafi u pitanju i njegov rezim/sistem bice jako tesko dobiti iole nezavisnu potvrdu o vecerasnjem dogadjaju. da je gadafi zaista bio u toj zgradi/kuci veceras ne bi preziveo, a portparol vlade tvrdi da jeste bio i da je nepovredjen otisao sto je i neprecizno i nejasno, a moguce i netacno.kad se neko i u takvoj situaciji posluzi lazima onda je to otvoren prostor za minpulaciju.uostalom, sacekajmo razjasnjenje ukoliko ga bude.ne mogu da spekulisem kako nato funkcionise kad je ovaj sukob u pitanju, ustvari mogao bi, ali za to bi mi trebalo vise vremena. ono sto je dobro zapazeno je da oni jesu oslabili gadafija i njegove snage, jesu ih doveli u dosta nezavidnu situaciju ali da za sve ovo vreme nisu nasli nacin da rese krucijalno pitanje - da ucutkaju gadafijeve rakete koje dnevno ubijaju civile u misrati i da omoguce neometan protok humanitarnih kanala, a to im je prakticno (uz inicijalno bengazi) bio primarni zadatak rezolucijom un.gadafi u ovom ratu ne moze da pobedi, ali pitanje da li ce stvarnog pobednika i biti nakon ovolikog razaranja i ubijanja, a da na sto jos nije stigao segment koji je potencijalno moguc, a zove se 'revolucionarna pravda'. naravno, globalna slika ce stvoriti pobednika nekom svojom logikom plus pobednici su svi oni koji ce nakon rata profitirati, ali to vec nije tema za ovaj topik.

Edited by Bane5
Link to comment
s obzirom da je gadafi u pitanju i njegov rezim/sistem bice jako tesko dobiti iole nezavisnu potvrdu o vecerasnjem dogadjaju. da je gadafi zaista bio u toj zgradi/kuci veceras ne bi preziveo, a portparol vlade tvrdi da jeste bio i da je nepovredjen otisao sto je i neprecizno i nejasno, a moguce i netacno.kad se neko i u takvoj situaciji posluzi lazima onda je to otvoren prostor za minpulaciju.uostalom, sacekajmo razjasnjenje ukoliko ga bude.
Par pitanja:1. Na osnovu čega tvrdiš da nije imao nikakve šanse da preživi ako je bio u kompleksu?2. Ako pretpostavimo da nije bio u kompleksu, šta to menja u samom činu raketiranja njegovog sina i prateće porodice?3. Zbog čega, kada Gadafijevi avioni ili tenkovi napadaju civile, nikada ne moramo da čekamo razjašnjenje (ukoliko ga bude) već odmah znamo da se to 100% dogodilo, da je bilo 100% isključivo upereno protiv nenaoružanih civila, i da se 100% nikako drugačije nije moglo dogoditi? Edited by beowl
Link to comment
Dzaba si krecio. Sad ce da ti kazu da si Gadafijev placenik, da si fasista, ludak, konspirolog...<_<Steta sto u klipu koji si postavio nedostaje futidz jutrosnjih dogadjaja: raketirali su rezidencijalni deo tripolija, neku od kuca po kojima boravi Pukovnik i njegova porodica. Po svemu sudeci ubili su njegovog sina i troje unucadi. I obrazlozili da je napad u stvari udarac na komandni centar iz koga se rukovodi napadima na civile. E da, i rekli su da im je jako zao ako je bilo civilnih zrtava. Nice!"Sve mete NATO su vojne i jasno su povezane sa sistematskim napadima Gadafijevog režima na civile. Mi ne gađamo pojedince. Čuo sam za nepotvrđene medijske izveštaje da su neki članovi Gadafijeve porodice možda poginuli. Mi žalimo zbog toga, a naročito zbog gubitka žitova nevinih civila koji je posledica sukoba" :puke:Mogu da zamislim scenu u kojoj to troje dece sede iznad mape Libije, po kojoj su rasporedjeni tenkici, topovi i mali vojnici (kao iz Rizika) i planiraju sledece nasumicno bombardovanje po nezasticenim civilima. Sreca pa ih je stigla pravedna kazna na vreme, zamisli da su imali vremena da porastu... Edited by minka
Link to comment

Hm... ako je Gadafi glavnokomandujici vosjek protiv koje se bijes nije li onda i on legitimna meta? Inace, zna li se uopste kolika je podrska pobunjenika a kolika pukovnika u narodu?

Link to comment

- a zašto da ne napadnu gadafija lično, po meni to je pravednije nego napad na vojnike koji moraju da slušaju naređenja, ako ti se ne dopada politika lidera neke zemlje likvidiraj njega a ne civile i obične vojnike, uništi njegovu rezidenciju a nemoj rušiti opšte dobro mostove, rafinerije itd

Link to comment
Par pitanja:1. Na osnovu čega tvrdiš da nije imao nikakve šanse da preživi ako je bio u kompleksu?2. Ako pretpostavimo da nije bio u kompleksu, šta to menja u samom činu raketiranja njegovog sina i prateće porodice?3. Zbog čega, kada Gadafijevi avioni ili tenkovi napadaju civile, nikada ne moramo da čekamo razjašnjenje (ukoliko ga bude) već odmah znamo da se to 100% dogodilo, da je bilo 100% isključivo upereno protiv nenaoružanih civila, i da se 100% nikako drugačije nije moglo dogoditi?
Kad govorimo o zrtvama u Misrati npr. pozivamo se na bolnicke izvore. Cak stavise, postoji tacan spisak poginulih stanovnika Misrate po danima sa odrednicom pola i godine starosti. Postoje i nezavisni izvori (strane humanitarne organizacije koje su u Misrati).Kad govorimo o sinocnjem dogadjaju ja ga nisam poricao, ali ne znamo detalje. Jedini ko nam saopstava da je unutra bio Gadafijev sin, njegovi prijatelji i rodbina i na kraju sam Gadafi je portparol Gadafijevog rezima, osoba koja je patoloski lazov u ime istih takvih, sto opet, da se ne hvatate za svaku moju rec, ne znaci da se bas nije tako desilo, ali bi voleo da mi bar za Gadafija malo vise objasne kako je ostao nepovredjen, a to verovatno necemo saznati.Po informacijama svedoka (strani novinari koji su odvedeni na lice mesta) niko nije mogao da prezivi ili da ostane nepovredjen nakon onakvog unistavanja doticnog objekta. Po svemu sudeci je prica o tome da je Gadafi bio unutra samo propaganda vlasti u Tripoliju. btw. U tripoliju ne postoje izvestaji iz bolnica (postoje slike drzavne TV o povredjenima i nema razloga da im ne verujemo), nema imena, nema brojeva, najcesce nema lokacija odakle su zrtve. Nemam nista protiv njih, naprotiv, ali kao sto sam napisao sve to otvara prostor za manipulaciju, a postovi poput tvojih odmah teze ka nekoj relativizaciji po svaku cenu. Zrtve su jednake ma sa koje strane dolazile i potpuno je glupo baviti se time na taj nacin.
Link to comment
Hm... ako je Gadafi glavnokomandujici vosjek protiv koje se bijes nije li onda i on legitimna meta?
To ti je rastegljiva kategorija. Ako si npr. oficir Gadafijeve vojske u Misrati, i boriš se protiv naroda u urbanom okruženju, pa onda narod puca na tebe iz neke stambene zgrade koju je uzeo za skrovište (što je najnormalnija i najlegitimnija taktika u urbanom ratu, ali ujedno čini takva skrovišta legitimnim metama), onda si krvožedni plaćenik.Ako si, pak, Gadafijevo unuče u predsedničkoj palati, onda si legitimna meta jer je opšte poznato da gro planova za napade na gore pomenuti narod u Misrati dolazi od Gadafijevih unučića u Tripoliju. Da je Gadafijeva avijacija zveknula kuću nekog pobunjeničkog dužnosnika i usput poubijala njegovu porodicu i decu, u roku od dva minuta bismo imali (opravdan i legitiman, po mom mišljenju) konsenzus oko toga da je u pitanju neopevani zločin. Ali pošto su u pitanju pogrešni unučići, u narednim danima ćemo se načitati spinova ovog zločina i na kraju verovatno zaključiti da ih je zli režim namerno tu stavio da budu ubijeni.
Link to comment

Pogledao sam pocetak ovoga klipa. Previse lici na RTS propagandu i one price o sacici demonstranata pracene snimcima koji su napravljeni neka dva sata prije mitinga. Ne znam koliki je procenat podrske u narodu koju imaju pobunjenici ali je on svakako ozbiljan, zbog toga je i ovo ozbiljna pobuna. Nemaju pobunjenici problem sa brojem vojnika, imaju sa tehnikom, taktikom, organizacijom i disciplinom.Objasnjenje kojim Nato opravdava bombardiranje palate u kojoj su ubijeni Gadafijev sin i unucad je sprdnja sa zdravim razumom. "Bombardovali smo moguci komandni centar." Tom logikom mogu redom gadjati sve i jednu zgradu u Tripoliju pa ako pogode pogode. U stvari su mislili da se tamo nalazi Gadafi i hvatali su precicu za okoncavanje ovoga rata. Kaubojstina koja je daleko od bilo kakvog mandata koji oni imaju.

Link to comment
Dzaba si krecio. Sad ce da ti kazu da si Gadafijev placenik, da si fasista, ludak, konspirolog...
Naprotiv, uopste nije dzaba krecio i nema razloga da ga bilo ko naziva Gadafijevim placenikom, mozda je to tvoj stil da na takav nacin osporavas neciji stav ili misljenje, ali to je vec tvoj problem.Ovaj video je pun gluposti i falsifikata i obiluje tendeciozno izabranim slikama, video snimcima i vestima od kojih su neke falsifikat ili izvucene iz konteksta ili se nikad nisu potvrdile. Doduse, nadje se tu i poneka tacna informacija, ali nedovoljno da se ovome prida neka veca vaznost. Na kraju, ovaj video nije jedini, ima ih citav niz pa ko voli moze da istrazuje po internetu i pro Gadafijevim FB stranicama i web sajtovima.Jedino mislim da je vise bio za onaj topik o opravdanosti vojne intervencije nego za ovaj ovde.
Link to comment
Kad govorimo o sinocnjem dogadjaju ja ga nisam poricao, ali ne znamo detalje. Jedini ko nam saopstava da je unutra bio Gadafijev sin, njegovi prijatelji i rodbina i na kraju sam Gadafi je portparol Gadafijevog rezima, osoba koja je patoloski lazov u ime istih takvih, sto opet, da se ne hvatate za svaku moju rec, ne znaci da se bas nije tako desilo, ali bi voleo da mi bar za Gadafija malo vise objasne kako je ostao nepovredjen, a to verovatno necemo saznati.
Ali kakve veze njegovo prisustvo ima? Zašto je raketiranje nečije dece istog momenta spinovano u Gadafijevo prisustvo ili neprisustvo? I onda ne pričamo o toj deci nego o patološkim lažovima iz Gadafijeve vlade. Koga briga da li je Gadafi zaista bio tamo, ovi kreteni su raketirali decu.Dodatno, ajde neka bude da niko to ne bi mogao da preživi, te da iz toga sledi da Gadafi nije bio tamo (ja sam u principu saglasan da je on verovatno na nekom mnogo sigurnijem mestu). Pa zašto su onda gađali tu rezidenciju, ako on nije bio tamo? I ne samo što on nije bio tamo, nego je bilo neke dece. Zašto se raketira objekat u kojem nema Gadafija ali ima njegove unučadi? Kako će to da pomogne civilima u Misrati?
Link to comment
×
×
  • Create New...