Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

To sa superzvijezdom Larom Logan su se malo zaletjeli, ona je bila brutalno pipana i štipana, a ne siloovana, nije dobila čak ni službeni & komisijski pregled junfa rezerviran za histerične opozicionarke..Da tu ubacim, iz Misrate. Imaju i svog Đoa Buldožeristu..http://www.youtube.com/watch?v=jXn2tV33tPg

Edited by Roger Sanchez
Link to comment
x800p.jpg
In this photo taken during a trip organized by Libyan authorities, Libyan soldier Walid Mohammed Walid, 29, holds his hat against his head as he is taken to the hospital soon after receiving a head wound in the shooting at the coastal city of Misrata, 125 miles (200 kilometers) southeast of Tripoli, Friday, April 8, 2011. Moammar Gadhafi's government brought foreign journalists to Misrata on Friday to show that its forces hold significant control over the only major city in western Libya still in rebel hands, but the trip suggested that their situation had if anything grown more dire after weeks of laying siege to the enemy's stronghold.
284175104.jpgFN Herstal F2000, kupljen za najomiljeniju i najvjerniju brigadu.
Link to comment
... Stvar je u tome što se to može zaključiti bez bilo kakvog video snimka ili fotografije, dovoljno je malo zdravog razuma. ... Ako imaš samo snimak gde nešto eksplodira u blizini nekih likova sa mobilnim telefonima, nemoj mu to prodavati kao dokaz za bilo šta.Mnogo je bolje da ponudiš i obrazloziš svoje mišljenje na osnovu nekih relevantnih informacija, a bez bilo kakvih snimaka. Jer snimci i fotografije mogu da nastanu pod raznoraznim okolnostima, poput recimo one scene sa mrtvim Gadafijevim vojnicima na gomili.
Mene recimo ovo kopka već neko vreme.Svi su odmah zauzeli neki stav i pokušavaju da ga odbrane slikama, snimcima, tvrdnjama svedoka itd. itd.(Jedan dan obore avion, ne znaju ni čiji je - jedan dan je "naš", drugi dan je "njihov".)Ali, jbt. koliko IKO od ljudi koji nisu dole može da zna šta se stvarno dešava?Koliko god da je tehnologija prenosa slike i teksta napredovala, bojim se da je danas bitnije ko sortira snimke i ko daje titlove nego šta se zaista desilo...Valjda ćemo saznati za nekih 20 godina šta se tačno dešavalo tokom ovog građanskog rata u Libiji.
Link to comment
Kakva pozicija "ne intervenciji"!? Gadafiju su se otrgle stvari i izgubio je teritorije i narod mu je većinom okrenuo leđa i to je to, šta treba sad pustiti da pobije sve te ljude i moralisati i lamentovati iz daljine. Ja sam prezadovoljan delovanjem Francuske i Engleske jer mi se čini da bi Ameri dopustili Gadafiju da radi šta hoće. Ovo je čista humanitarna operacija pa ma šta ko govorio drugačije (te nafta, te smenjivnje režima). U Siriji je druga priča, taj Asad ipak ima jaku podršku među narodom i bezbedonosnim strukturama. Ja ipak mislim da će i tamo doći do građanskog rata te da će ga oni smeniti sami, samo je pitanje kada. I njemu maska pada, pričao je o reformama, dozvolio navodno čak i demonstracije a sad ovo. Za razliku od njega ludak iz Tripolija je odmah počeo o pacovima i mačkama i zenga, zenga...Vreme arapskih despota je generalno prošlo, padaće lagano jedan po jedan, na žalost mnogi to gledaju kroz prizme anti ili pro amerikanizma...Ja sam inače pratio i dešavanja u Egiptu i iz sveg srca podržao narod ali to ovi zalepljivači etiketa ne vide, za njih smo mi podržavaoci NATO intervencije itd. Ne može čovek kad je neko naučio da razmišlja tako, o neprijateljima, zaverama i subverzivnim aktivnostima, to je ta posledica autoritarne svesti kojom smo kljukani zadnjih 60-ak godina...
Sjajan post. Posebno ovaj deo o antiamerikanizmu. Pade nekoliko bitnih zapadnih igrača (dok su se ljuljali bilo je ma neće ameri da daju svoje saveznike), a kada se arapski talas prelio i u Libiju i došlo pod prozor pukovnika, koji odgovara brutalnim nasiljem, odjednom zavere, špijuni i svakakav arsenal. Od početka se čudim da se ne vidi da je ovo čista arapska revolucija ljudi željnih više slobode. Nema ni mahanja američkim zastavama, niti njihovog spaljivanja. Mislim da bi USofA ta činjenica da ih na nema ni na taj simboličan način može zabrinuti. To je najbolji dokaz da su prokockali imidž lidera slobodnog sveta.Posebno je pitanje gde će ta sloboda dovede Arape, ali svakako da zaslužuju da sami kreiraju svoju sudbinu, a ne da im to čine bilo Mubaraci, bilo Gadafiji, bilo Saleh ili Asadi.
Link to comment
Od početka se čudim da se ne vidi da je ovo čista arapska revolucija ljudi željnih više slobode.
A pa izvini, nismo svi vicni ekstrasenzorijalnoj percepciji.
Link to comment

izvini, čitajući deluje kao da su sve sile demokratskog mraka i obaveštajnih službi upregnute da maknu pukovnika, e da bi došli do nafte i tajnih rezervi vode, duboko skrivenih ispod Sahare.

Link to comment
izvini, čitajući deluje kao da su sve sile demokratskog mraka i obaveštajnih službi upregnute da maknu pukovnika, e da bi došli do nafte i tajnih rezervi vode, duboko skrivenih ispod Sahare.
Citajuci takodje deluje, tj. ne da deluje, nego tako sami eksplicitno kazuju, da nemaju pojma ko su ti pobunjenici (koje neki vidim zovu i "revolucionarima") niti zasta se tacno zalazu. Ali, vidim, ti znas ko su pobunjenici, pa cenim da ti kristalna kugla funkcionise. Ili, odjednom, verujemo medijima?PS. Podmetanja o "demokratskom mraku" nabij sebi tamo gde sunce ne sija.
Link to comment
Citajuci takodje deluje, tj. ne da deluje, nego tako sami eksplicitno kazuju, da nemaju pojma ko su ti pobunjenici (koje neki vidim zovu i "revolucionarima") niti zasta se tacno zalazu. Ali, vidim, ti znas ko su pobunjenici, pa cenim da ti kristalna kugla funkcionise. Ili, odjednom, verujemo medijima?PS. Podmetanja o "demokratskom mraku" nabij sebi tamo gde sunce ne sija.
Nekako si konfuzan u ovih par postova, a deluje da bi da zapodeneš neku raspravu. Samo, glup sam odveć da bih shvatio šta bi bila tema. Ionako je valjda jedino važno da Aussies ne budu uvučeni u intervenciju.
Link to comment
Nekako si konfuzan u ovih par postova...
Pa naravno da sam konfuzan za binaroide, kojima je sve tak' jednostavno... ili podrzavas intervenciju, ili Gadafija. Nesto sto ne upada u neku od te 2 kategorije je, dabome, konfuzno.
Link to comment

mene je poprilicno iznenadila sarolikost oruzja i kalibara u ovom ratu, od ultra modernih sprava kao sto je ova sa rodzerove slike pa do nekih prastarih puca iz dvadesetih godina. AK 47 iz bar tri drzave, FN FAL je poprilicno cesta puska, cak sam vidio i M 14 !?!? U stvari, ima poprilicno mnogo zapadnog naoruzanja. ljudi koji se bave logistikom u zaracenim stranama vjerovatno imaju silne probleme da nabave odgovarajucu municiju i rezervne dijelove. 800xth.jpgDP, pocetak proizvodnje 1928, izbacen iz upotrebe u SSSRu pedesetih i sezdesetih, ali se vukao po raznim ratistima jos dugo nakon toga.

Link to comment
Režim šalje tenkove u Daru, opozicija traži ostavku Asada Sirijska armija poslala je danas veći broj tenkova i vojnih snaga u grad Dara, u pokušaju da slomi otpor protivnika autoritarnog režima predsednika Bašara el-Asada, a tokom dana u tom južnom sirijskom gradu čuli su se sporadična pucnjava i eksplozije. Očevici i aktivisti za ljudska prava tvrde da je vojska takođe razmestila tenkove oko predgrađa Damaska Dume i oko priobalnog grada Banijas, poprišta nedavnih velikih demonstracija, prenela je agencija AP. U krvavom odgovoru režima na pobunu koja je započela polovinom marta do sada je ubijeno više od 400 ljudi širom Sirije, a samo tokom vikenda stradalo je njih 120, navela je američka agencija. Aktivisti za zaštitu ljudskih prava tvrde da je u Dari, 100 kilometara južno od Damaska, od ponedeljka poginulo više od 30 ljudi, a da je najmanje 453 civila ubijeno širom zemlje od kada su buknuli protesti. Opresivne metode režima samo su, međutim, ojačale demonstrante, koji su pobunu započeli pozivima na sprovođenje umerenih reformi, ali sada traže i ostavku Asada. Međunarodna zajednica istovremeno je pooštrila kritiku upućenu na račun sirijskog režima, a zapadni lideri su nagovestili i da postoji mogućnost uvođenja sankcija. Portparol nemačke vlade Štefen Šajbert kazao je danas da Berlin snažno podržava uvođenje sankcija Evropske unije sirijskom režimu. Ministarstvo spoljnih poslova Francuske saopštilo je da su Francuska, Velika Britanija, Nemačka, Italija i Španija pozvali tamošnje ambasadore Sirije na razgovore kako bi osudili nasilje nad demonstrantima. Iz Sirije je stigla i vest da je 30 članova vladajuće partije Baat danas u nemirnom gradu Banijas podnelo ostavke zbog nasilnog odgovora režima na zahteve demonstranata. Tanjug
Hejg: Asad još može da prihvati demokratske reforme Britanski ministar spoljnih poslova Vilijam Hejg izjavio je danas da uprkos nasilnom gušenju protesta još nije kasno da sirijski predsednik Bašar Asad prihvati demokratske reforme, ali je dodao da Asad možda nema dovoljno snage da ubedi članove svog užeg kruga u neophodnost promena. „Nisam siguran koliko je Asad slobodan da sprovodi reforme,„ rekao je Hejg radiju Bi-bi-si. Prema njegovim rečima, jedan od problema je što Asadova vlast zavisi od široke grupe ljudi u njegovoj sopstvenoj porodici i naravno od članova njegove vlade. Britanija je osudila žestoko gušenje demonstracija u Siriji i saopštila da vlada u Londonu razgovara sa EU i saveznicima u UN o eventualnim sankcijama. U akciji sirijske vlade protiv demonstranata od marta je poginulo više od 400 ljudi a 120 samo tokom ovog vikenda, preneo je AP. Hejg je juče izjavo da će Britanija, zajedno sa drugim zemljama, vršiti pritisak da se uvedu sankcije protiv sirijskog rukovodstva ukoliko vlada bude nastavila da silom guši proteste „Sirija se sada nalazi na raskršću, može da se opredeli za još veću represiju koja tamnošnjim vlastima može doneti samo privremenu sigurnost”, rekao je Hejg u britanskom parlamentu. Britanija, Francuska, Nemačka i Portugal cirkulisale su nacrt saopštenja kojim bi Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija osudio represiju u Siriji, a Savet će o tome raspravljati danas. Hejg je priznao da Britanija i još neke zemlje imaju mekši pristup prema Britaniji nego prema Libiji, ali tvrdi da je razlog to što je i sama Arapska liga tražila međunarodnu intervenciju u Libiji. Lideri sirijske opozicije pozvali su danas Asada da obezbedi tranziciju na demokratski sistem kao što traže demonstranti ili da se suoči sa padom svog režima. Demokratija će „sprečiti da zemlja zapadne u nasilje, haos i građanski rat,„ istakla je Nacionalna inicijativa za demorkatiju. „Vladajući režim će mirno preći na demokratiju ili će se suočiti sa narodnim protestima koji će prerasti u masovnu revoluciju koja će srušiti režim,„navedeno je u saopštenju te organizacije, prenosi AFP. U međuvrmenu, pet zemalja EU pozvale su na razgovor sirijske ambasadore u svojim prestonicama kako bi protestovale zbog nasilnog gušenja demonstracija, saopštila je Francuska. Reč je o Francuskoj Britaniji, Nemačkoj, Italiji i Španiji. Porparol francuskog ministarstva Bernar Valero rekao je da se šef kabineta francuskog ministra spoljnih poslova sastao sa sirijskim ambasadorom Lamijom Šakurom „u okviru koordinirane akcije Britanije, Nemačke, Španije i Italije,„ i ponovio da njegova zemlja „oštro osuđuje represiju sirijskih vlasti uključujući slanje tenkova na Daru”. Tanjug
Edited by Bane5
Link to comment
mene je poprilicno iznenadila sarolikost oruzja i kalibara u ovom ratu, od ultra modernih sprava kao sto je ova sa rodzerove slike pa do nekih prastarih puca iz dvadesetih godina
ništa čudno, kod nas je 63. padobranska koristila sturmgewehr 44 do polovine osamdesetih a u Libanu ih i dalje koriste. Koristiš ono do čega se može doći na tržištu.
Link to comment
mene je poprilicno iznenadila sarolikost oruzja i kalibara u ovom ratu, od ultra modernih sprava kao sto je ova sa rodzerove slike pa do nekih prastarih puca iz dvadesetih godina. AK 47 iz bar tri drzave, FN FAL je poprilicno cesta puska, cak sam vidio i M 14 !?!? U stvari, ima poprilicno mnogo zapadnog naoruzanja. ljudi koji se bave logistikom u zaracenim stranama vjerovatno imaju silne probleme da nabave odgovarajucu municiju i rezervne dijelove. 800xth.jpgDP, pocetak proizvodnje 1928, izbacen iz upotrebe u SSSRu pedesetih i sezdesetih, ali se vukao po raznim ratistima jos dugo nakon toga.
Ja sam čitao na nekim forumima, da sve ove pobunjeničke puške FN FAL datiraju iz doba kraljevine! Sve su godište 60-neko, a u rukama pobunjenika viđeni su i američki WW2 muzejski eksponati M1919A6.Oružje staro 50, 60 godina.
Link to comment
A cave that was once used by Libyan resistance fighter Omar al-Mukhtar is seen at Wadi Al-Kuf (Valley of the Caves) in the region of Al-Jabal Al-Akhdar (Green Mountain), 20 km (12 miles) west of Al-Bayda city, in eastern Libya April 25, 2011. Al-Mukhtar, who was known as the "Lion of the Desert", led a native resistance against Italian colonial rule at the beginning of the 20th century, but captured and executed by the Italians in 1931.
610x.jpg
Link to comment

Forumase kojima nije stran jezik Molijera i Voltera mozda ce interesovati podatak da 4 francuska blogera (to jest sada 3, posto je jedan tesko ranjen nedavno) vec oko mesec dana izvestavaju iz Misrate, ovdi. Nema mnogo slika, ali tekstovi su ok.

Link to comment
×
×
  • Create New...