Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Deo je potucen, a deo se povlaci.Najverovatnije je u pitanju "uzimanje predaha" i promena taktike.
Ko je potuchen, ko se povlachi?Gadafijeve snage, drzavne, drzave koja jos uvek postoji, imaju nadmoc, nema veze kakve su. Znaju da imaju neku komandu. Protivnici Gadafija nemaju pojma ko je ko. Protivnici, bashibozuk, verovatno ubilacki nastrojeni kao i Gadafijevi, samo jos da im svet pomogne.Za sta?. Tu je negde i prestala pomoc NATO. Kome?
Link to comment
Ko je potuchen, ko se povlachi?Gadafijeve snage, drzavne, drzave koja jos uvek postoji, imaju nadmoc, nema veze kakve su. Znaju da imaju neku komandu. Protivnici Gadafija nemaju pojma ko je ko. Protivnici, bashibozuk, verovatno ubilacki nastrojeni kao i Gadafijevi, samo jos da im svet pomogne.Za sta?. Tu je negde i prestala pomoc NATO. Kome?
Ovo važi za istok, tamo je sveopšte rasulo, ljudi razmišljaju da je sve gotovo i da su se oni oslobodili pa im se nešto i ne gine na zapadu je drugo. Ovi u Misrati i u planinama su jako motivisani da se bore do kraja (nemaju izbora) a i nemaju gde da beže a takva je vojska najopasnija. Vidi, slažem se da je sa jedne strane bašibozuk ali sa druge strane se organizovane ubice i moje simpatije su uvek na strani mnogo manjeg zla kakvo su u ovom slučaju rebeli...
Link to comment
Ko je potuchen, ko se povlachi?
Deo snaga lojalnih Gadafiju su u zadnjih 15-ak dana izgubili kontrolu nad centrom Misrate pretrpevsi dosta gubitaka u ljudstvu i tehnici, samo par stranica unazad Tiutankamon je kacio video fajlove koji dosta toga objasnjavaju.Od sinoc se deo tih snaga povlaci iz Misrate po, navodno, naredbi koju su doneli u Tripoliju, a objavio javno PM Gadafijeve vlade.
Gadafijeve snage, drzavne, drzave koja jos uvek postoji, imaju nadmoc, nema veze kakve su. Znaju da imaju neku komandu.
Ja ih nisam pitao, ali verujem da znaju da imaju komnadu. Po svim informacijama i po formaciji Libijske vojske pred ovaj sukob to je sasvim izvesno.
Protivnici Gadafija nemaju pojma ko je ko.
U kom smislu "ko je ko"? Kad je Misrata u pitanju tesko je i malom detetu da poveruje da "protivnici Gadafija ne znaju ko je ko" jer su odbranili grad koji je pod opsadom i napadima 50 dana.
Protivnici, bashibozuk, verovatno ubilacki nastrojeni kao i Gadafijevi, samo jos da im svet pomogne.
Na pocetku ovih dogadjanja bejahu samo demonstracije u Misrati. Niko nikog nije zeleo da ubija.Sukobi su eskalirali upotrebom sile sa jedne i odgovaranjem na silu sa druge strane.Nato se u sve ovo ukljucio mesec dana kasnije.
Za sta?. Tu je negde i prestala pomoc NATO. Kome?
Lep primer konstrukcije haiku poezije.Nisam siguran da sam razumeo, ali mislim da je za onaj drugi topik o (ne)opravdanosti vojne intervencije Edited by Bane5
Link to comment

Najnovija vest je da situacija u Misrati uopšte nije tako jasna, da gadafijevci i dalja drže staru bolnicu (kao ključnu bazu) i da su rebeli ostvarili veliki progres ali samo na zapadu...ni govora o povlačenju, vode se teške borbe (Al Jazeerin reporter sa lica mesta, mislim da je upravo pristigao tamo)

Link to comment

Situacija je tesko razumljiva i treba vremena da bi se bilo sta potvrdilo.Borbe se u Misrati jos vode.Postoje indicije da se bar jedan deo Gadafijevih snaga izvukao iz grada u svetlu jucerasnje objave o povlacenju, ali ne treba zaboraviti da je bukvalno posle svakog (jednostranog) proglasenja primirja koje bi ucinila Gadafijeva strana dolazilo samo do vece eskalacije sukoba.

Link to comment
A rebel fighter (L) looks through his scope alongside a fellow fighter after hearing nearby bombardment at the Dehiba border crossing of southern Libya and Tunisia April 24, 2011. Insurgents took control of Dehiba early on Thursday after clashes with Libyan leader Muammar Gaddafi's forces.
610x.jpg
Link to comment
Sirija: Vojska na demonstrante Izvor: TanjugDamask -- Oko 3.000 vojnika, potpomognuti tenkovima, rano jutros su upali u sirijski grad Daru, zauzeli položaje u centru i razmestili snajperiste po krovovima.Prema izjavama demonstranata vojska ih je napala pri ulasku u grad. "Mrtvi i ranjeni se ne mogu prebrojati, jer se zbog vatre snajperista do njih ne može stići", tvrde oni, ali je AFP-u jedan očevidac rekao da ima najmanje petoro mrtvih. U gradu nema struje, a telefonske linije su gotovo u prekidu. Drugi aktivisti tvrde da su snage bezbednosti izvele danas napade i u gradovima Duma i Al-Muadamijah u blizini Damaska. Demonstranti u Siriji protestuju od 18. marta, tražeći ukidanje vanrednog stanja koje je na snazi 48 godina, odlazak predsednika Bašara el-Asada i demokratske reforme. Vanredno stanje nedavno je ukinuto. Jordanski ministar informisanja Taher Advar izjavio je da je Sirija danas zatvorila granicu prema Jordanu, nekoliko sati pošto su sirijski vojnici sa tenkovima ušli u grad Deru, na jugu Sirije, koji je epicentar demokratskih protesta u toj zemlji. Procenjuje se da je u proteklih 48 sati u sukobima policije i Bašarovih pristalica, s jedne, i demonstranata, s druge strane ubijeno više od 130 ljudi, a u proteklih pet sedmica više od 300 ljudi.
Edited by Bane5
Link to comment
SAD nameravaju da uvedu sankcije protiv visokih zvaničnika Sirije kao odgovor na "apsolutno neprihvatljivu" upotrebu sile nad demonstrantima u toj zemlji, saopšteno je u Vašingtonu. SAD razmatraju više mogućnosti, "uključujući sankcije, kako bi reagovale na represiju i jasno pokazale da je takvo ponašanje neprihvatljivo", rekao je portparol Nacionalnog saveta za bezbednost Tomi Vietor. "Apsolutno i najoštrije osuđujemo brutalno nasilje koje je sirijska vlada primenila nad sopstvenim narodnom", izjavio je on.
Link to comment
Nista gore od advokata po svaku cenu.Objasnjeno je gore da je slika iz ozbiljnih i relevantnih izvora.
Pa u redu, neka je fotka autentična. Mene sigurno neće iznenaditi to da Gadafijeva vojska baca kasetne bombe po civilnim ciljevima. Ali me iznenađuju lakoća i automatizam sa kojima ti imputiraš Lazanskog svakom ko ti nešto prigovori ovde. Prišio si čoveku da poriče da Misrata uopšte postoji, svako malo potežeš Lazanskog (bilo radi dodatne ilustracije sa terena bilo radi diskvalifikacije nekog forumaša) i sve to koristiš protiv ljudi koji jednominutne YouTube snimke ne tumače na isti način kao ti. Mislim, čemu to više? Niko ti nije tražio da zauzmeš podjednak aršin prema Gadafiju i pobunjenicima ali neki minimum odmerenosti i objektivnosti sad već stvarno ne bi bio na odmet.
Link to comment

jel' sme i avganistan?Taliban tunnel more than 480 out of Afghan prisonBy MIRWAIS KHAN and HEIDI VOGT, Associated Press – Mon Apr 25, 3:34 pm ETKANDAHAR, Afghanistan – During the long Afghan winter, Taliban insurgents were apparently busy underground.The militants say they spent more than five months building a 1,050-foot tunnel to the main prison in southern Afghanistan, bypassing government checkpoints, watch towers and concrete barriers topped with razor wire.The diggers finally poked through Sunday and spent 4 1/2 hours ferrying away more than 480 inmates without a shot being fired, according to the Taliban and Afghan officials. Most of the prisoners were Taliban militants....http://news.yahoo.com/s/ap/20110425/ap_on_re_as/as_afghanistan

Link to comment
jel' sme i avganistan?
Prosli put, 2008. 900 zatvorenika koji su izleteli iz zatvora gde su vrata razbijena kamionom eksploziva, bilo je sacekano sa 100 kombija, parkiranih uz zatvor, da ih lepo razvezu.
Link to comment
Pa u redu, neka je fotka autentična. Mene sigurno neće iznenaditi to da Gadafijeva vojska baca kasetne bombe po civilnim ciljevima. Ali me iznenađuju lakoća i automatizam sa kojima ti imputiraš Lazanskog svakom ko ti nešto prigovori ovde. Prišio si čoveku da poriče da Misrata uopšte postoji, svako malo potežeš Lazanskog (bilo radi dodatne ilustracije sa terena bilo radi diskvalifikacije nekog forumaša) i sve to koristiš protiv ljudi koji jednominutne YouTube snimke ne tumače na isti način kao ti. Mislim, čemu to više? Niko ti nije tražio da zauzmeš podjednak aršin prema Gadafiju i pobunjenicima ali neki minimum odmerenosti i objektivnosti sad već stvarno ne bi bio na odmet.
Lazanski se nije udostojio ni da posteno komentarise pojavu kasetnih punjenja u Misrati sve uz opasku "ne znam samo kakva je to municija i odakle te price jer Libijska vojska nema odakle da ih ispali" zato i napisah da ostaju jedina dva moguca slucaja - da je sve snilmljeno van Misrate i da su sami pobunjenici ispalili na sebe kasetnu municiju ne bi li stekli jos vise simpatija. Sta je tu vama problem? Lazanski je u u svom prvom tekstu o Misrati napisao kako ce (to je bilo pre vise od mesec dana) sve biti gotovo za dan-dva, u svom drugom tekstu kad je objavio da je rat gotov on je Misratu oslobodio, kad je putovao sa novinarima u Misratu divio se lukavstvu Pukovnika (bas tim obracanjem) da sakrije i maskira sve tenkove da ih Nato ne bi pronasao, a onda smo imali priliku da vidimo da je vecina tih tenkova unistena.... ili mozda nije jer su to ipak jednominutni YT fajlovi... Jebi ga, ipak sve tekstove Lazanskog imas na sajtu Politike uredno arhivirane...Ako pogledas doticni post, dva reda su bila odvojena. U prvom delu je konkretan odgovor na post, a u drugom vise je bila uopstena konstatacija na temu Misrate i nacina na koji uopste naci dokazane informacije o njoj, i taj deo nije bio odgovor njemu. Moja greska je sto to nisam jasnije naznacio, ali mislim da on to i nije shvatio kao licnu uvredu. No dobro, posto se ovde uvek kacite na svaku rec, a meni se inputira da to radim sad mozes da vidis koliko se ti i jos poneko vezujete za svaku sitnicu i sve tumacite na nacin na koji vama odgovora. Zato i rekoh Hartmanu da me bas briga sta ce reci jer to je nesto na sta ne moze da se utice sve i da vas posade usred Misrate i tada ne bi poverovali u bilo sta sto vama ne odgovara.I nemoj da mi spocitavas jednominutne YT snimke jer ih ja ovde uglavnom nisam kacio (a mogao sam sate takvih snimaka). Svaku vest koju sam preneo o Libiji i svaku pretpostavku sam napisao tek nakon dosta provera. To sam uostalom uradio i kada je potvrdjena upotreba kasetne municije.
Link to comment
×
×
  • Create New...