Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Ima dve puta koji vode iz Aj Dabije, jedan ka zapadu ka Bregi i drugi ka jugu...ovi su ih napali opet s juga iako se borebe vode ispred Brege :isuse:

Link to comment
Ima dve puta koji vode iz Aj Dabije, jedan ka zapadu ka Bregi i drugi ka jugu...ovi su ih napali opet s juga iako se borebe vode ispred Brege :isuse:
Koliko će im još puta ovi Sirtovci odigrati Rommela? isuse.gif
Link to comment

Pescana oluja je idealna za napad Gadafijefih snaga i to se upravo desilo.Ipak, ostaje utisak da je svaki sledeci njihov napad i ponavljanje prethodnih po nacinu ali i nekako slabiji.Dok se god Gadafi drzi na istoku pa makar samo i do Adzdabije, nema razloga da sumnjamo da su vojno nadmocniji na terenu.Sa druge strane, na primeru Misrate se vidi sva ranjivost Gadafijeve vojske i nemoc u ratovanju van peska.

Edited by Bane5
Link to comment

Ali dok god Gadafi ne osvoji Misratu i zapadne planine on je nemoćan. Nekako mi se čini da ljudstvo i oružje odlazi preko luke u Misratu i da je pametnije napasti Gadafija odatle a ostaviti ovu pustinjsku borbu po strani (jako je teško logistički to voditi). Ovi iz planina imaju navodno pristup Tunisu i redovnu komunikaciju (gadafijevci nisu uspeli da spreče) a u Misrati su navodno rebeli u ofanzivi (navodno im se danas predalo 300 okruženih gadafijevaca što je podatak doji tvituju danas a juče su ceo dan kukali kako je Misrata pred padom, tako da ko će ga znati). Ovo na istoku mi više liči na hit-and-run taktiku gadafijevaca, nemaju oni snage za nešto veće izgleda tamo

Link to comment

Borbe u Misrati treba odvojiti od granatiranja/raketiranja.Artiljerija se koristi da bi se Gadafijeve snage ubacile u gradsko jezgro (npr. ulice Tripoli i Bengazi), ali isto tako se raketira luka, veci objekti koje pobunjenici koriste kao skladista, usput se izroka i poneka civilna gradska cetvrt i pobije nesto civila...Mislim da se najvise poziva za spas Misrate odnosi na to artiljerijsko izivljavanje, a onda se sve to medijski zapakuje u jednu istu mantru.Branioci Misrate su se 100 puta brze i bolje organizovali od cele ekipe sa istoka Libije. Oni znaju da izbora nemaju i da mogu ili da poginu (umru za slobodu) ili da sacekaju gadafijevce da ih pobiju. Takav motiv, bolja organizovanost i gradska bitka gde oni brane ulice i prolaze koje poznaju ucinile su da i obicni i ocajnicki napadi Gadafijevih snaga nemaju nikakav efekat.edit I da ponovim jos jednom, kad je Adzdabija u pitanju svaki sledeci napad gadafijevaca je bivao slabiji i sa manjim snagama (treba dosta vremena i snaga da bise organizovala jaka ofanziva). Uopste me ne bi cudilo da je ovaj danasnji samo namera da se uz pescanu oluju napravi prepad ne bi li se smanjio pritisak na Bregu.

Edited by Bane5
Link to comment

Bio je neki tvit koji sam ja preneo kako se Englezi spremaju da nakon pancira (koji su i pristigli ima izveštaja reportera da ih ovi na istoku već nose kao i nove uniforme) pošalju i Land Rovere u Misratu!?

Link to comment
Bio je neki tvit koji sam ja preneo kako se Englezi spremaju da nakon pancira (koji su i pristigli ima izveštaja reportera da ih ovi na istoku već nose kao i nove uniforme) pošalju i Land Rovere u Misratu!?
Zapržiće Gadafiju čorbu.
Link to comment

Da budem iskren, verujem da bi sada prekaljenim borcima iz Misrate bilo tesko da naprave vecu ofanzivu van grada sve i da dodje neko vece pojacanje u ljudstvu iz Bengazija i ko zna koliko Land Rovera. To je vec drugaciji vid borbe.Misrata do daljnjeg najvise sto moze je da ne padne, ono preko toga je da oni ociste ove dzepove ubacenih gadafijevaca i mozda neka predgradja tj. onaj prostor gde bacaju naseljena mesta uz sam grad i odakle Gadafijeve snage imaju mogucnost da napadaju.Tu se njena misija zavrsava. Isto tako i ekipa sa Nafusa planina.Pravi vojni slom mora da dodje sa istoka Libije, a njega nema i pitanje je da li ce ga biti.

Link to comment

da bi ovladali adzdabijom i da pokusaju dalje da se probiju na istok, gadafijevci moraju da organizuju ponovo bar dve vece kolone dzipova, pikapova i sl., ponovo da skupljaju i grupisu dodatne raketne bacace, ponovo da obezbede municiju i ljudstvo za taj poduhvat.to zahteva vreme. nato avijacija vec 10-ak dana konstantno iz dana u dan bombarduje sve 'sumnjive' objekte u okolini sirta. tesko je u takvim uslovima organizovati sve to i na kraju kad i ako organizuju i kad jakom artiljerijskom vatrom rasteraju pobunjenike opet da rizikuju da ih na ulazu u adzdabiju pociste avioni nato kao prosli put...ili moraju da smisle nesto novo ili da budu vestiji od nato aviona ili da cekaju neku novu veliku pescanu oluju (ovaj deo libije je poznat po njima) pa da probaju na brzinu neki veci udar mada mi je to malo verovatno.u ovom trenutku im je, cini se, najmanja smetnja vojska revolucionara/pobunjenika.edit: Tuca u luci u Misrati u pokusaju stranih radnika da se domognu broda (mesta na njemu) koji vrsi njihovu evakuaciju.

Edited by Bane5
Link to comment
Sirija ukinula 50-godišnje vanredno stanjeBEJRUT - Sirijska vlada odobrila je danas ukidanje gotovo poluvekovnog vanrednog stanja, što je bio ključni zahtev demonstranata u toj zemlji,prenela je državna novinska agencija SANA. Agencija je dodala da je vlada, takođe, danas odlučila da ukine državni sud bezbednosti, koji je bio nadležan za suđenja političkim zatvorenicima. Vlada je usvojila i novi zakon kojim se dozvoljava pravo na mirne demonstracije. Nije, međutim, jasno da li će ti koraci vlade uticati da ona ublaži oštre mere protiv demonstranata. Samo nekoliko sati ranije, vlasti su izdale ozbiljno upozorenje demonstrantima da okončaju proteste. Današnje kontradiktorne poruke usledile su samo nekoliko sati pošto su snage bezbednosti izvršile juriš na glavni trg u gradu Homsu, trećem po veličini u zemlji. Predsednik Sirije Bašar Asad okarakterisao je demonstracije kao "oružanu pobunu". Asad je prošle nedelje svom kabinetu naložio da ukine vanredno stanje, uvedeno u martu 1963. kada je na vlast došla njegova Baas partija. On je tada naveo da bi ukidanje vanrednog stanja, takođe, značilo da demonstranti neće više imati razloga da budu na ulicama. U vreme dok je vanredno stanje bilo na snazi, pod strogom kontrolom bili su mediji, prisluškivane su telekomunikacije, a bila su dopuštena i hapšenja bez naloga sudskih vlasti. Režim je vanredno stanje opravdavao činjenicom tehničkog ratnog stanja sa neprijateljskim Izraelom, ali grupe za zaštitu ljudskih prava smatraju da ga je koristio kao polugu autoritarnog sistema.
Edited by Bane5
Link to comment
Egipat -- Komisija egipatske vlade za utvrđivanje činjenica o protestima navela je da je u nemirima u Egiptu poginulo ne manje od 846 ljudi i da je povređeno više 6.400.Komisija koja je sastavljena od sudskog veća obelodanila je izveštaj u kome se navodi da su egipatske snage upotrebile prekomernu silu pri obračunu sa demonstrantima.U izveštaju takođe stoji da su bezbednosne snage koristile bojevu municiju, ali i da su postavljale snajpreriste na krovove, kao i da su koristile vozila za gaženje demonstranata.Masovni nemiri su izbili 25. januara u Kairu u nameri da se svrgne dugogodišnji predsednik države Hosni Mubarak.Nakon 18 dana protesta, 11. februara, Mubarak je napustio vlast i sa porodicom otišao u ekskluzivno letovalište Šarm el Šeik, a vlast u zemlji je preuzeo Visoki vojni savet.
Link to comment
×
×
  • Create New...