Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

@Budja,Konferencija je bila tu da 'potvrdi jedinstvo' :)Salim se, ali to je bas tako izgledalo. Eto na tragu jedinstva Koalicije, i Svedska se prikljucila intervenciji protiv Libije.Meni je od ove Konferencije mnogo znacajniji bio danasnji govor Admirala Jamesa Stavridisa pred Senatom, on je kljucan US komandant zaduzen i za ovaj sukob. On je doslovno izjavio da je odlazak Gadafija moguc SAMO uz "full range of military pressure".Celnice Koalicije danas se ubise da naglaseno pricaju o Libiji bez Gadafija i Libiji posle Gadafija, sto nas, u saglasnosti sa izjavama vojnih zvanicnika, tera na zakljucak da ce vojni pritisak jos uvek trajati, a moguce i pojacati se. Zato mozda i videmo upotrebu AC-130 u Crvenoj dolini ili u predgradjima Misrate ili u okolini Zintana.Danasnja Konferencija je pokazala da politicko resenje jos uvek ne postoji. ps. Neverovatno je koliko je Misrata bitna za ovaj sukob, ona je sustina ocajnicke borbe Gadafija da ovlada celim zapadom Libije i stvori platformu koja omogucava bar cepanje drzave ali i ostajanje na vlasti sto je njemu najbitnije.Sa druge strane, dok god Misrata ostaje 'slobodna' na zapadu, ona je ujedno i povod za intervenciju (krsenje rezolucije 1973), ona je razlog za platformu jedinstvene Libije bez Gadafija i ona je motiv za borbu svakog ko je protiv Gadafija.
Misrata samo olaksava PR posao, ali sustinski nije bitna.Meni jedinstvo danas uopste nije bila glavna stvar, vec ocigledno pomeranje fokusa na promenu rezima, naoruzavanje pobunjenika, demokratska platforma, trt-mrt.Zapravo, dok poslednji dogadjaji (jos uvek) ne mogu da potvrde tezu protivnika intervencije da se civilne zrtve njome samo uvecavaju i te kako daju potvrdu o "skrivenoj agendi".Ves se stidljivo pomije uloga NATO u stabilizacije Libije (citaj: trupe na terenu nakon sto rebelsi odrade posao), sto ide u paketu sa izvestajima o Hezbolahu i Al-Kaidi, jer ne moze NATO da dozvoli da tamo budu ekstremisti. Kao da se Libija, zgodno priprema kao tlo za kooperativni rezim odakle ce se nadgledati da se Muslimanska Braca u Egiptu mnogo ne okuraze.I naravno, time ode arapska demokratska revolucija u propast.
Link to comment
stidljivo pomije uloga NATO u stabilizacije Libije (citaj: trupe na terenu nakon sto rebelsi odrade posao), sto ide u paketu sa izvestajima o Hezbolahu i Al-Kaidi, jer ne moze NATO da dozvoli da tamo budu ekstremisti. Kao da se Libija, zgodno priprema kao tlo za kooperativni rezim odakle ce se nadgledati da se Muslimanska Braca u Egiptu mnogo ne okuraze.
i time udju u jos jedan rat na terenu? jesu magarci, ne verujem da su potpuni retardi.naravno, ocekujemo pokusaje da se izgura kooperativna post-Gadafi vlada. nisam siguran kako ce to izgledati, obzirom da igraci imaju i slicne i suprotstavljene interese. (imajuci u vidu prikazanu sposobnost svih ukljucenih da u regionu izguraju ono sto zele, ocekujem pregrst autogolova. :thumbsup: )edit: iracka vlada je sve samo ne proamericka & kooperativna. :wicked: Edited by Gandalf
Link to comment
Misrata samo olaksava PR posao, ali sustinski nije bitna.
Pa tako nekako sam i napisao/opisao, PR ili platforma bez koje dosta toga pada u vodu kako Koaliciji, tako i Gadafiji, a svakako i revolucionarima/pobunjenicima.Gadafijeve snage su za 24H povratile skoro 200km :)
Link to comment
edit: iracka vlada je sve samo ne proamericka & kooperativna. :wicked:
Koliko sam ja čuo koncesije za najveća nalazišta nafte dobili su Rusi...
Link to comment
BBC: The BBC's John Simpson in Tripoli has talked to someone close to Col Gaddafi who says the Libyan leader could live with political and military stalemate that leaves him in control of half country.
Dogadjaji na terenu na to ukazuju bez obzira na neoficijalnost informacije.
Link to comment

Bašar deluje kao da se (barem za sada) elegantno izvukao iz govana.a kod beduina wannabe ratnika nič novo izgleda... jopet nazad do Adždabije?

when they get shot at, they tend to jump into their trucks and retreat down the road, he adds.
Link to comment

izmolise nove avio nalete nad zalivom sidra. jucerasnji izostanak istih tumaci se na razne nacine i poziva na razne razloge.ne bi voleo da sam sada u blizini bilo koje artiljerijske baterije gadafijefih jedinica.ban ki mun salje novog izaslanika u libiju da pokusa da posreduje.danasnja stampa diskutuje i o tome koliki je uticaj alkaide i hesbolaha u redovima revolucionara.u siriji se ocekuje obracanje bashara naciji:assadsyria-30.jpg

Link to comment
Ova Londonska konferencija, po mojoj intepretaciji Guardian-ovog bloga, sve vise lici na post-kolonijalne imperijalne konferencije.- Manifest napisan u Foreign Office-u ili State Depratment-u- Pomoc u obnovi infrastrukturesu signali da se libijska konfuzija koristi kako bi se, barem privremeno, instalirala kooperativna Vlada.Nego, kako se dovlacenje teskih aviona uklapa u americko povlacenje od srede?
Hm, kako reče pre neko veče Massimo Fini u jednoj TV emisiji na italijanskoj TV, ovo boldovano je novi biznis i sport velikih sila. Prvo totalno razjebemo neku zemlju, a onda učestvujemo u obnavljanju onog što smo razjebali.A ovo dovlačenje teških aviona? Pa totalno je u skladu sa trenutno deklarisanom ulogom US. "We are enabling our allies............" znači da bi inejblovali, treba im heavy equipment. :)
Link to comment
Da, i Marsovci su sleteli na Vračar.
Lukoil je jedan od najjacih igraca u Iraku, a Tutankamon je potpuno u pravu: pre dve godine je bila prava senzacija to sto su Rusi uspeli da prejebu BP na tenderu za polje West Qurna. Proveri fakte pre nego sto pocnes da ironises.ma kud i dodjoh na topic kad sam reko sebi da vise necu, ovde se sve zna i podrazumeva, jebes fakte Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Libija je pre ovih sukoba bila prava Meka za investicije u infratsrukturu. Samo Turska je imala plan da u periodu do 2020. godine u infratstrukturne projekte u Libiji investira do 35 milijardi dolara, a gde su svi ostali... cifre su neverovatne.

Edited by Bane5
Link to comment
Lukoil je jedan od najjacih igraca u Iraku, a Tutankamon je potpuno u pravu: pre dve godine je bila prava senzacija to sto su Rusi uspeli da prejebu BP na tenderu za polje West Qurna. Proveri fakte pre nego sto pocnes da ironises.
Ostavljao sam više puta onaj link o Kinezima koji su pokupili poslove po Iraku.
Link to comment
×
×
  • Create New...