Jump to content
IGNORED

Peti oktobar na bliskom istoku i arapskom svetu


Gandalf

Recommended Posts

Prošlo je to Gandalfe, ništa. Pojavili se Gadafijevi predstavnici, njih 5, a niko sa druge, pobunjeničke strane, kažu nemaju šta da pregovaraju sa njima.
Pa naravno da ih ne zanima Afrička Unija. Neće oni ni živeti u afričkoj, već evropskoj ili američkoj uniji. Za tu rasističku gamad svi crnci su Gadafijevi plaćenici i ne mogu mu oprostiti što im je dao kakvu-takvu ravnopravnost, kakav-takav posao i hleb u Libiji.fullfocusmar4940.jpg
Link to comment
Pa naravno da ih ne zanima Afrička Unija. Neće oni ni živeti u afričkoj, već evropskoj ili američkoj uniji. Za tu rasističku gamad svi crnci su Gadafijevi plaćenici i ne mogu mu oprostiti što im je dao kakvu-takvu ravnopravnost, kakav-takav posao i hleb u Libiji.
preterujes. sigurno da medju Arapima ima rasista, i taj rasizam ima poduzi istorijat (trgovina robovima, ne manje brutalna od transatlantske).kako bilo, rekao bih da se ovde vise radi o histeriji izazvanoj propagandom o milionima placenika. svaki je crnac sumnjiv. Edited by Gandalf
Link to comment
preterujes. sigurno da medju Arapima ima rasista, i taj rasizam ima poduzi istorijat (trgovina robovima, ne manje brutalna od transatlantske).kako bilo, rekao bih da se ovde vise radi o histeriji izazvanoj propagandom o milionima placenika. svaki je crnac sumnjiv.
Kao i uvek, kada se razluče uzrok i posledica istina iskoči sama. Možda "preterujem", ali ne manje od histerije o stranim, crnim plaćenicima; ružno bi izgledalo da favoriti i štićenici zapada nisu toliko gladni demokratije koliko krvi. Nije sve crno-belo ... osim izgleda za crnce koji su uvek crni.Ne pričam ni ja baš napamet, bio sam u Libiji i znam kakvi su rasisti generalno pa mi ova druga (crna) verzija istine deluje sasvim moguće. Poenta: nema tamo dobrih i loših momaka, čak ni boljih i gorih, samo loših na svih nekoliko angažovanih strana. Nema lavova, to je obračun hijena.
Link to comment

Ime joj je Iman (Eman) El-Obeidi. Jutros je uspela da se probije do hotela Rixos u Tripoliju gde su odseli (moze se reci 'zatvoreni') strani novinari. Ocajna zena? Izmanipulisana? Pijana?Htela je da isprica stranim novinarima ono sto joj se desilo. Uhapsena je na jednom checkpointu u Tripoliju, vojnici su je odveli i dva dana se izivljavali nad njom (tako kaze). Ne zna se da li je pobegla ili su je pustili. Navodno ih je isprovociralo to sto je poreklom iz Bengazija.Cim je pocela da govori sta joj se desilo (novinari su se okupili oko nje) kombinacija raznih sekjuriti tipova ju je pokusalo spreciti u tome, neki 'radnik' u restoranu hotela je potegao noz vicuci da je izdajica, tip iz vladine press ekipe poceo je da govori novinarima da je pijana. Uz primenu sile nad njom, odvedena je uz nesto odgurnutih novinara i bacanja kamera. Da li cemo saznati nesto o njoj i potvrditi njenu pricu ili jednostavno razumeti da je izmanipulisana i pijana? Hiljade sudbina malih ljudi u ovom sukobu ostace nerasvetljene, ali ovoj zeni bar mozemo da pomenemo/zpaisemo ime.

Link to comment
Kao i uvek, kada se razluče uzrok i posledica istina iskoči sama. Možda "preterujem", ali ne manje od histerije o stranim, crnim plaćenicima; ružno bi izgledalo da favoriti i štićenici zapada nisu toliko gladni demokratije koliko krvi. Nije sve crno-belo ... osim izgleda za crnce koji su uvek crni.Ne pričam ni ja baš napamet, bio sam u Libiji i znam kakvi su rasisti generalno pa mi ova druga (crna) verzija istine deluje sasvim moguće. Poenta: nema tamo dobrih i loših momaka, čak ni boljih i gorih, samo loših na svih nekoliko angažovanih strana. Nema lavova, to je obračun hijena.
meni to vise lici na tek jos jedan deo nasledja brata lidera, obzirom da je dovodjenje crnaca trebalo da istog predstavi kao "kralja Afrike". pa se na date nesrecnike gleda kao na deo rezima, sto je donekle ocekivana reakcija u datim okolnostima. isto to, samo malo drugacije: http://www.dawn.com/2011/03/22/pakistan-workers-seek-escape-after-bahrain-attacks.html
Link to comment
meni to vise lici na tek jos jedan deo nasledja brata lidera, obzirom da je dovodjenje crnaca trebalo da istog predstavi kao "kralja Afrike". pa se na date nesrecnike gleda kao na deo rezima, sto je donekle ocekivana reakcija u datim okolnostima.
Jasno. Pokazuje samo koliko je lako isti događaj obasjati različitim svetlom. Da je u pitanju bio prijateljski diktator, i egzodus sa početka bi se lako prikazao kao strah od islamskog KKK ... pa ne beži niko od nadolazeće demokratije, zaboga! Fejsbuk puno vredi, ali se isplati svaki cent. Velike agencije su toliko kompromitovane da ljudi veruju samo kad ih pojedinačno & autentično lažeš.
Link to comment
Jasno. Pokazuje samo koliko je lako isti događaj obasjati različitim svetlom. Da je u pitanju bio prijateljski diktator, i egzodus sa početka bi se lako prikazao kao strah od islamskog KKK ... pa ne beži niko od nadolazeće demokratije, zaboga!
masis debelo. Tunis, Egipat, i Bahrein su prijateljske diktature1. u Bahreinu su se udarnicki trudili da celu stvar prikazu kao odbranu od iranskog Sotone. 1prijateljske prema svima osim prema svojoj populaciji Edited by Gandalf
Link to comment

↑ i sad se ne zna gde je ta zena, gde su je odveli

Ovo je otislo toliko daleko da su samo dve opcije moguce - necija pobeda (a onda i jeziva osveta koju ce sprovesti jedni ili drugi i u to nema sumnje) ili podela zemlje sto ce otvoriti dugorocni problem i konstantno generisati nove medjusobne ratove.
Vidis li ti neku pozitivnu opciju, jer te dve bas ne obecavaju?
fullfocusmar4940.jpg
videla sam ovo i u drugim izvorima
Link to comment
Vidis li ti neku pozitivnu opciju, jer te dve bas ne obecavaju?
Ne vidim. Bicu srecan ako gresim i nadam se da ce se desiti nesto sto ne iziskuje nove zrtve.Veceras je npr. jedan od "svedoka" sa lica mesta iz Misrate (a to su uglavnom pobunjenici ili osoblje koje pomaze u bolnici jer je tu ocigledno stacioniran satelitski telefon koji koriste) na kraju svog izvestaja porucio "recite da cemo osvetiti Eman El-Obeidi".Ovo je mozda periferan primer ali toliko slikovit i govori na kom nivou je gorcina i bes u ovom trenutku u tim ljudima. Nema kompleksnog politickog resenja za Libiju, ono ce morati biti jasno i uprosceno - otuda i ona moja pretpostavka o jedina dva moguca resenja (necija pobeda ili cepanje drzave). Svaka od te tri solucije (necija pobeda ima dve mogucnosti) nosi sa sobom u najavi nesto sto verovatno moderan svet do danas nije cesto vidjao - osvetu velikih razmera (u slucaju pobede jedne od strana) ili generisanje problema koji bi bili bukvalno svakodnevni (u slucaju cepanja drzave). Treba pratiti izjave i politicke akcije u krugu FR-UK-EU-USA-AL-UN. Niko od ovih nabrojanih jos uvek nema nikakav politicki predlog (osim sto su svi uglavnom rekli da Gadafi treba/mora/bilo bi dobro da ode) jer osnovni elementi iz UN rezolucije nisu sprovedeni u delo. Potpuno je jasno da dok Gadafi napada Misratu (a to radi sve zesce i zesce) izbija sam sebi svaki argument za njenu obustavu i daje vetar u ledja napadima Koalicije pod okriljem NATO-a. Plan revolucionara je jasan (manje je jasno kako ce da ga ostvare cak i sa podrskom iz vazduha koju imaju), ali ostaje nejasno sta hoce Gadafi. Na momente se stice utisak da zeli bar podelu, a na momente da ide na sve ili nista. Na kraju, cini se da on pokusava bilo sta - borba do kraja bez obzira na cenu, a cena je stravicna kad vidimo zrtve i stepen razaranja.Eman El-Obeidi je po izjavi zvanicnika libijske vlade, parafraziram, u dobrom stanju, cini se da je, po njima, u nekoj bolnici, ali nakon sto je prvo tvrdio da je pijana i luda, zvanicnik vlade je kasnije rekao da je u dobrom stanju i da ce njene tvrdnje biti ispitane. Da li ce nekome dozvoliti da je poseti, ostaje da se vidi. Naravno, sve pod pretpostavkom da je ova hrabra zena jos uvek ziva.
Link to comment

Bane, to su dosta lose opcije.

Treba pratiti izjave i politicke akcije u krugu FR-UK-EU-USA-AL-UN.
Ja bih tu dodala i Tursku. Jesam dosadna sa tim, ali od pocetka sam ubedjena da su kljucevi politickog resenja u rukama Erdogana. Sada nezvanico saznajemo da je Turska imala neki tromesecni plan mirne tranzicije. Na zalost, imacemo mozda i 3 meseca bombardovanja (prema najavama NATO) i daljeg rata. Ne smem ni da pomislim kakva je humanitarna situacija. Ipak, uvek su moguci nagli obrti, nadajmo se obrtu ka boljim opcijama..Rodjo, gde si nasao tog drugara?
Link to comment
×
×
  • Create New...